Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zapojení elekretového mikrofonku na stereojack
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12457

PříspěvekZaslal: so březen 23 2024, 8:53    Předmět: Citovat

Důležitá je výsledná směrová charakteristika snímacího systému. Tu neurčuje jenom kapsle.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so březen 23 2024, 10:50    Předmět: Citovat

Nedalo mi to a zkusil jsem: USB karta AXAGO má mikrofonní živé vstupy stereofonního jacku uvnitř spojené paralelně (tedy špičku a první prstýnek). Vstup je pouze monofonní, jak je v počítačích obvyklé.
Čili je jedno, jestli živý vývod kapsle připojíš na špičku (L), nebo na prstýnek (R), nebo oba spojíš dohromady.

Proti zemnímu vývodu je na nich stejnosměrně 1,27 V při zátěži 12 kΩ (dvě dráhy tandemového potenciometru 25k vstupem spojené paralelně, jak už jsem výše napsal), naprázdno 1,88 V.
Z toho vychází, že konektor MIC IN je napájený přes odpor 5k8 ze zdroje 1,88 V. Nebo ze zdroje konstantního proudu 105 µA.
Dlužno podotknout, že funguje stejně dobře s několika headsety, s kapslí dodávanou k počítačům SGI O2 do roku 1997, i s desetikorunovými dvouvývodovými kapslemi koupenými kdysi v Nedisu. S dynamickým mikrofonem jsem to nezkoušel, ale patrně ho to napájení vstupu nějakými 300 µA zkratového proudu (v případě, že tam je ten odpor 5k8), taky nijak nerozhodí.

Pro stereofonní záznam nelze mikrofonní vstup AXAGO použít, takže se neobejdeš bez předzesilovače, ze kterého to poženeš do vstupu LINE IN. K tomu se dobře hodí stavebnice předzesilovače. Obvod NE5532, se kterým se dodává, patrně není vybíraný na šum, ale je pinově kompatibilní s NJM4580D, který je i v tom nejméně příznivém případě o 4 dB šumově lepší, tedy nejméně šumivá NE5532 a nejšumivější NJM4580, které jsem loni přebíral právě podle šumu (měl jsem po osmi kusech od obou). Šlo sice o tehdy o MM přenosku, čili zdroj s indukčním charakterem, ale s reálným charakterem zdroje, jakým je FET výstupu elektretové kapsle, se to nebude chovat o moc jinak.
Pro napájení elektretových kapslí přidáš navíc odpory 12k (nečíslované, značené červeně), ty zapojíš na zdroj předpětí, tedy na katodu D2.
Pro napájení stačí devítivoltová baterka, výstupní úroveň vyhovuje vstupu LINE IN Axago, citlivost k příslušným mikrofonům si upravíš změnou hodnot odporů R3 a R9 (označené hvězdičkou).

Pro nahrávání hlasů ptáků s minimem šumu je vhodné zúžit směrovou charakteristiku mikrofonu parabolou (princip známý dva tisíce let před vynálezem mikrofonu). Parabolu vol radši větší, než menší. Ale parabola musí být dostatečně tuhá, aby nemodulovala odraz například působením větru. Takže deštník, který vypadá, jako dobře přenosné řešení, je celkem k ničemu.
Případně, abys nemusel moc přehánět pozdější digitální korekce (čím méně do toho budeš digitálně zasahovat, tím méně ztratíš), v předzesilovači tomu ještě můžeš pomoci vyndáním odporů R4 a R10, místo nich tam dáš přemostěné T-články laděné zhruba na 3 - 5 kHz, abys zvýraznil pásmo, které je důležité, a zbytečně nezpracovával zvuky pod a nad tím. S hodnotami součástek T-článku si bude třeba pohrát, jak moc je vhodné zdůraznit užší pásmo, a kolem kterého kmitočtu to bude nejlepší.
Ve druhém schémátku uvádím případy, jak se to chová s různými hodnotami kondenzátoru v příčce v T-článku.

Doporučil bych jako literaturu Rottenbergovu ABC lovce zvuku a Bozděchovu Stavbu doplňků pro magnetofony a přílohy k ní. Těmi magnetofony se nenech odradit: jde o publikace nadčasové, platí obecně pro cokoliv, čím se dá zvuk zaznamenat.



elektret_LIN03sch.png
 Komentář:
Stavebnice předzesilovače překopaná pro elektretové kapsle a vstup LINE IN zvukové karty
 Velikost:  140.15 kB
 Zobrazeno:  12 krát

elektret_LIN03sch.png



elektret_presenc.png
 Komentář:
předzesilovač s prezenc-filtrem pro tři různé kapacity příčkového kondenzátoru
 Velikost:  203.4 kB
 Zobrazeno:  17 krát

elektret_presenc.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po březen 25 2024, 10:14    Předmět: Citovat

Pokud jste někdo používali parabolu v terénu, jaký průměr, od jakého kmitočtu to rozumně fungovalo a hlavnějak jste se vypořádali s hlukem od větru?
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po březen 25 2024, 12:22    Předmět: Citovat

Na mikrofon molitan, výrazně pomohl 8 mm tlustý, prostě stačilo zabalit. Možná by na elektretovou kapsli stačil i tenčí, ale průzvučný je dost. Při silnějším větru ale stejně nemá smysl ptactvo natáčet.
V raných osmdesátkách jsem měl půjčenou kulatou satelitní parabolu 120 cm a místo LNB mikrofon, ale neměl jsem čím změřit, jestli účinkuje od 200 nebo 500 Hz, či ještě výše. Na ptáky to stačilo, naopak už vadily úzký vyzařovací diagram s nepohodlnou manipulací, ti ptáci dlouho neposedí. Asi to chtělo robustní stativ s panoramatickou hlavou. Něco zachránil diodový kompresor podle Bozděcha, něco zachránit nešlo.
Nakonec se to nějak povedlo, šlo o ojedinělou akci do sbírky zvukových efektů pro loutkové divadlo.
Od té doby jsem to neměl zapotřebí opakovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út duben 02 2024, 12:39    Předmět: Citovat

Kolega zkoušel 90cm parabolu. Mikrofon kardio tužka kondík, opatřený "zeppelin windšucem", na hraně paraboly molitanový profil asi 100mm průměr a to celé ještě přetažené průzvučnou tkaninou. Byl to dost monstrózní kužel, manipulace obtížná, nicméně cosi s tím natočili i za mírného větru. Bohužel investor další vylepšování uťal Sad .
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund