Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Fotorezist fólie
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: čt březen 21 2024, 16:47    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
JirkaZ napsal(a):

Tu úvahu jsem vůbec nepochopil. Jak to souvisí s hotovými deskami z GME?

Jo tak to je Tvůj problém že jsi nepochopil. Laughing Když na nich používáš rozlitou zem, tak ji na klišé nemusíš tisknout.


Možná nechápeš, co je to rozlitá zem (takový docela extrémní případ, konkrétně tento obrázek)...


Celeron napsal(a):
...No a dělat něco s věcí, co za rok, dva nebude k sehnání, to je trochu krátkozraký.


Jo? A ty víš, co za rok, dva k sehnání bude? Co ten bruselskej bolševik zase vyslintá a s drzostí sobě vlastní k tomu bude nutit ovčany.... Notabene když víš, že ty UV trubice vydrží docela dlouho (na rozdíl od LED).

Znáš úsloví "co je doma, to se počítá"? Dnes jako by zase bylo aktuální (a nemám tím na mysli to, co mnozí jiní, totiž že někde něco ukradli).

Jo a ještě jedna věc: je Ti 20 a děláš to na mnoho desítek let?

Celeron napsal(a):

Našel jsem fólie do laseru, co jsem používal dřív. Z B/W Page Pro 1250E s novým neorigo tonerem je to proti světlu šedivý. A barevná 2500 ty fólie samotný nechce brát vůbec, musel jsem na začátek nalepit PES pásku. Asi má nějakou optiku začátku. Výsledek ještě horší.
Kupovat originál Minolta toner do 1250 za 3000,- se mě nechce vůbec, nikdo nezaručí, co tam dnes sypou a zda by acetonovej fet fungoval.
Takže to vypadá, že jsem s home made osvitkou skončil. Ještě chci vyzkoušet fintu s Flipchartem a pokud to nezabere, je to konečná.


Ne, nikdo nic nezaručí, nicméně jsi ještě ani pořádně nezačal (čímž myslím třeba použití "staré" tiskárny HP s neoriginálním tonerem, případně dokonce dosypávaným, nafetování atd.) a už to vzdáváš.

No jak chceš, já jedu dál postupem, co jsem popsal výše, stojí to koruny až desetikoruny za jednu předlohu A4 a hlavně to spolehlivě funguje.

Viz můj podpis.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt březen 21 2024, 17:39    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
čímž myslím třeba použití "staré" tiskárny HP s neoriginálním tonerem


Hmm kde píšu něco o HP tiskárnách? Tu jsem nikdy neměl.

A že jsem pořádně nezačal? No zkusil jsem obě laserky co mám a výsledek triskní. Ani z jedný aceton toner nerozpouští, jen se tak jako drobí. Našel jsem pár 10-15 let starých klišé tištěných na Page Pro 1250, možná ještě s originál tonerem. A na ty aceton funguje, jedním tahem jde tisk smýt, kdežto ze součastného tisku to nejde. Takže muselo dojít ke změně složení toneru.
Tak co mám pro to udělat dál? Rolling Eyes Koupit originální toner, když nevím co v něm je nasypaný? Nebo novou tiskárnu za cenu originál toneru do PagePro od Chrchla a doufat? Postavit si osvitku a pak tady na ní koukat bez použitelných klišé?
Nejspíš se budu muset zase vrátit k PRCákovi s čekáním, který jsem chtěl eliminovat. Byly časy, kdy jsem plošák od vytištění klišé do lakování pájecím lakem měl za hodinu a půl hotovej.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: čt březen 21 2024, 18:01    Předmět: Citovat

píšu o HP tiskárnách. Z bazaru, stále jsou. Nebo se někde někomu válí doma a nechce ji, protože ty nové jsou přece tak skvělé! S dosypáváním do neoriginálního toneru (abych byl přesnější: s dosypáváním neoriginálního tonerového prášku do neoriginální tonerové cartridge).

Jinak si ještě jednou přečti to, co jsem napsal (včetně odkazů) a zamysli se.

Pokud chceš jen rychlost, jednostrannou desku a nemáš požadavky na jemnost spojů a jejich přesnost, zkus modrou fólii (1, 2...) nebo podobnou (tedy ne stejnou!) záležitost od PRCáka (překvapivě funguje, Láska je má levnější). Když píšu, že funguje, tak mám ale zase na mysli s poctivým tonerem v silné vrstvě, soudobé ojeby jsem netestoval.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt březen 21 2024, 18:49    Předmět: Citovat

Tu modrou od Švagerky jsem zkoušel a mě nefungovala. V podstatě ani sám majitel Švagerka nebyl schopnej dodat návod, jak to správně funguje, takže to byl pokus omyl. Ty žlutý nefungujou vůbec, po přežehlení to skoro nekreje. Ale je to nejspíš malou sytostí toneru z laserky.
Už jsem odzkoušel za posledních 20 let ledasco, bezkonkurenčně nejlíp zatím šly fólie do sublimační stříkačky Epson Stylus R300. Ty fólie měly na začátku bílej zaváděcí proužek. K nerozeznání od klišé z profi gerber fotoploteru. Čtyřka se s tím dělala naprosto bez problémů, pětka už trochu hůř.
Dokonce jsem vyzkoušel tisk přímo na 1,5 mm kuprex přilepenej oboustrankou na vozejku pro potisk CD a DVD. Taky to fungovalo velice dobře ale omezení velikosti jen na plochu CD. A taky se to blbě mylo z toho sublimáku.
Jenže u ní mi zaschla hlava a zaschlej sublimák je nevyčistitelnej, takže skončila v SD.
Nová sublimačka od Epsonu je za desítku ale možná by uměla přenos bez fólií přímo na měď. To musím zjistit.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá březen 22 2024, 10:39    Předmět: Citovat

Dneska jsem byl u kámoše, co tiskne klišé na multifunkci Xerox 3025. Překvapilo mě, když přede mnou dal do scaneru předlohu v jednom čísle PE, nastavil tiskárnu a vytiskl to na fólii co jsem přinesl. To co z toho vylezlo bylo podstatně sytější než to co leze mě z přímýho tisku z dat. Nechápu. Ale aceton s tím taky hne až po delší době a spíš se to drolí než rozpouští. Rozlišení 600 x 600 DPI. Takže ani tohle celkem malý rozlišení není zárukou toneru co umí fetovat.

JirkaZ: Jo a další kámoš mi jen tak mezi řečí prozradil jak oblbnout ten Eagle Light, co používáš. Prostá finta, má knihovny na rastr 1,27 mm, plošák má potom maximum 160 x 200 mm. Pak to zvětší při tisku klišé na dvojnásobek. Sice je pak menší přesnost a jsou trochu vidět na šikmých spojích zoubky od tiskových řádků, ale čtyřka, (průchod jednoho spoje 0,4mm mezi ovál padama 2,54) to zvládá bez problémů.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5668
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: pá březen 22 2024, 12:27    Předmět: Citovat

Ono to chce místo mudrcování zkoušet, jedině praxí vychytáš mouchy, což v domácích podmínkách je nutnost navzdory (nebo důsledkem) pokroku technologií.
Jak už jsem psal, předlohu tisknu na inkoustovce kvůli krytí větších ploch.
Prošel jsem různými způsoby výroby DPS, ale negativní fotorezist nemá v domácích podmínkách konkurenci.
Od nalaminování fólie po hotovou oboustrannou DPS to trvá necelou hodinku.
Nejvíce času spotřebuje leptání v chloridu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá březen 22 2024, 15:00    Předmět: Citovat

A tiskneš jakým inkoustem, na jakou fólii a na jakým typu tiskárny? To je podle mě dost zásadní.
Mám tady pár fólií A4, co má na začátku bílej proužek se čtyřma symbolama HP a šesti šipkama jak ji vložit do tiskárny, mezi těma symbolama HP.
Z horní strany je téměř hladká a zespoda je o dost hrubší. Kdysi jsem ji dostal na zkoušku ale typ označení nevím.
Ten inkoust asi bude zásadní. S vodou rozpustnejma co mám v Brotherovi to asi držet nebude.
Díky za upřesnění.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5668
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: pá březen 22 2024, 15:39    Předmět: Citovat

Tisknu na fólii do inkoustových tiskáren různých značek, o něco lepší (možná subjektivně) výsledky jsou s těmi nejlevnějšími. Tiskne se na tu hrubší stranu, na hladké by to nedrželo.
Dřív jsem tiskl na Canonce, když odešla tak tisknu na Epsonce L386. Zdá se mi, že Canonka kryla lépe.
Mělo by to bez problémů fungovat i na Brotherovi, není přece problém to zkusit.
Nejdůležitější je u takto nekvalitních předloh vychytat dobu osvitu, může se mírně lišit od jednotlivých výrobců fotoresistu. U fotofólie jsou časy osvitu trubicemi ze solárka ze vzdálenosti asi 10cm kolem 10-12vteřin, u Positivu 20 to bylo při stejném osvitu 6-10 minut v závislosti na tloušťce nanesené vrstvy.
Vývojka pro negativní fotocestu je 10g uhličitanu sodného (Na₂CO₃) na litr vody cca 5minut. Potírám to štětečkem, fólie drží velmi dobře. Pozor, soda na praní není čistý uhličitan a výsledky jsou dost horší.
Kilovku uhličitanu koupíš asi za dvě stovky a vydrží ti ještě na jeden život.
Po vyleptání desku ponořím do 2% hydroxydu sodného, za chvíli se odplaví.

Ještě k laminování negativního fotoresistu, fólii nanáším na očistěnou desku pod vodou (před tím se musí sloupnout jedna krycí fólie a tou stranou se nanese na měď), opatrně se vytáhne ven a třeba starou kreditkou se opatrně vytláčí voda od středu desky po okraje. Po odstřihnutí přečnívajících okrajů se ještě ubrouskem vytře do sucha.
Pokud děláš oboustrannou desku, postup opakuješ.
Nakonec vložíš desku mezi dva papíry a projedeš laminovačkou.
Po osvitu se ještě sloupne horní krycí fólie a dáš to do vývojky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá březen 22 2024, 22:03    Předmět: Citovat

Tak jsem nakonec skončil u metody bez osvitky, fotorezistů, vývojek a dalších cajků. Mám přeci Sihouette Cameo a tak jsem zkusil desku mezi trojkou a čtyřkou vypižlal z exteriérový reklamkový samolepící fólie, vytrhal jsem mezery a přenašečkou nalepil na očišťěnou měď. Má to akorát omezení, že spoje pod šířku 0,8 mm už jsou problém a taky to nedokáže vyřezávat "dírky" v padech kvůli konečný velikosti řezacího nože. Akorát musím vybádat jak nastavit Eagle aby netiskl v padech a via díry pro vrtání. Nějak to jít musí, pro desky s prokovem musí být pady a via plný. V nejhorším by ty díry šly začernit v jakýmkojiv malovátku.
Z Eagle je sihouette kompatibilní z exportu image ve všech běžných bit formátech a taky DXF.
Mám jednu desku nachystanou na leptání ale chlorid je už letitej, mizernej a tak to zkusím s novým až mi dorazí.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!


Naposledy upravil Celeron dne pá březen 22 2024, 22:38, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5668
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: pá březen 22 2024, 22:09    Předmět: Citovat

Gratuluji, vrátil jsi se o čtyřicet let zpátky v čase...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: pá březen 22 2024, 22:27    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
...Rozlišení 600 x 600 DPI. Takže ani tohle celkem malý rozlišení není zárukou toneru co umí fetovat.


No to samozřejmě není. Chce to prostě zkoušet. Ty práškové dosypávací tonery z Tonersypu, co zmiňuju výše, nejsou zase tak drahé, aby se nedaly koupit byť i jen na test (lépe řečeno na normální tisk bez možnosti nafetování).

Jinak upozorňuju, že je třeba zkoušet i to nitroředidlo a toluen, případně další vhodná rozpouštědla. Je to prostě alchymie...

Celeron napsal(a):

JirkaZ: Jo a další kámoš mi jen tak mezi řečí prozradil jak oblbnout ten Eagle Light, co používáš. Prostá finta, má knihovny na rastr 1,27 mm...


Přesně o tomhle jsem přemýšlel už dávno (dokonce jsem ty knihovny chtěl nějak upravit strojově a spíš ještě víc, než 1:2), ale pak jsem dospěl ke zjištění, že mi ten limit desky 80x100 mm úplně stačí. Jsem minimalista, nestavím "orloje" a mám rád SMD, takže to prostě všechno klapne.

No a kdyby náhodou ne, tak je tu KiCad. Sice jsem se s ním ještě pořád nenaučil ani zdaleka tak, jako s Eagle (a třeba mi u něj hrozně chybí průběžná automatická vazba mezi schématem a deskou), ale v nouzi ho použít můžu.

On zvyk je železná košile: kdysi na začátku jsem Eagle nechápal a hrozně na něj nadával, dnes ho považuju skoro za geniální.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.


Naposledy upravil JirkaZ dne pá březen 22 2024, 22:57, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá březen 22 2024, 22:42    Předmět: Citovat

jezevec napsal(a):
Gratuluji, vrátil jsi se o čtyřicet let zpátky v čase...

No nevím, jestli před 40 lety byly řezací plotery. Co pamatuju, tak byly jen fotoplotery s clonkama za šílenej majlant. Však ten soubor clonek používá Gerber dodnes.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
makak



Založen: Jul 28, 2019
Příspěvky: 529

PříspěvekZaslal: so březen 23 2024, 0:05    Předmět: Citovat

Existuje ještě jedna možnost, uznávám, trochu šílená, ale funguje. Tisknout na inkoustovce na trochu kvalitnější papír (nutno odzkoušet) a ten potom "zprůhlednit" tím, že se nacucá roztaveným parafínem. Na rozdíl od sprejů, které za chvíli vyprchají, ten vosk zůstává napořád, takže předloha se dá použít i po letech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 01 2024, 18:19    Předmět: Citovat

Jak jsem minule zkoušel dělat na Sihuetťáku maskovací metodu plošáků, tak se nepovedlo, maskovací fólie pro lakýrníky drží míň než exteriérovky a podleptalo se mě to, tak jsem se radši nechlubil.
Dnes jsem zkusil jinej plošák z netu, přes tisk do souboru PNG. Takže předloha nic moc. V Sihuette studiu jsem ten PNG převedl automatem na řezací vektory, nic dalšího jsem s tím nedělal, dokonce ani vrtání jsem nezakryl. No a dal to vyřezat.
Překvapilo mě, že ta vlečná kudla si poradila s dírama cca 0,8 mm, to jsem opravdu nečekal. Vytrhání byla trochu pakárna, přenos na přenašečku v pohodě a na měď taky. Zaválcoval jsem to kusem AL kulatiny, lepší by byl gumovej fotováleček. Vyleptáno bylo za 15 minut a výsledek je na fotkách.
Myslím, že na takovýhle desky je to naprosto použitelný. Od začátku do konce s výzkumem cca 1,5 hodiny.



Vyleptanej.jpg
 Komentář:
 Velikost:  291.85 kB
 Zobrazeno:  11 krát

Vyleptanej.jpg



vyřezanej.jpg
 Komentář:
 Velikost:  293.76 kB
 Zobrazeno:  10 krát

vyřezanej.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund