Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sháním obvody na konstrukce periferií pro osmibity (II)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... , 16, 17, 18  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
RayeR



Založen: Aug 02, 2009
Příspěvky: 1320
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út březen 12 2024, 21:05    Předmět: Citovat

Vydrzovat si velkou CRT telku/monitor pro stary kompik muze jen nekdo, kdo ma spoustu prebytecnyho mista...
Me spis zajima, jak levne poresit pripojeni starych stroju k modernim plackam, ty uz dnes bohuzel nenabizi zadne analogove vstupy. Scalery s FPGA existuji, ale neni to zrovna nejlevnejsi...
Takze by mi vesi smysl davalo udelat treba naky maly modulek s "grafickou kartou" s RP2040 za 30 korun, co nakrmi bezne HDMI, ktere je dnes vsude...
Treba ta nova verze Gremlina (CGA), jak uz sem tu nekde zminoval, ma taky HDMI...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33912
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út březen 12 2024, 21:08    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
Čili potřebuju 100ks SAA5246AP/H. Raději i sto SAA5254P/H, SAA5281(Z)P/H a STV5348/H. To máme 500ks teletextůch. Smile

Realita bude trochu ina. Vyuzijes tak 5 kusov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1282
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: út březen 12 2024, 21:54    Předmět: Citovat

sis2 napsal(a):
...je na ní SAA5246AP/H + GM76C88AL-15 + PCF84C81AP/163...
Jsou tam ještě tři obvody CMOS4xxx (některé moduly je neměly), deska je z OTF C469/473 a hodila by se mi na 100%. Tématem už dříve proběhla. Další fota jsou v poptávkovém tématu Zoháňam modul teletextu 6PN 055 85.

citace:
Vydrzovat si velkou CRT telku/monitor pro stary kompik muze jen nekdo, kdo ma spoustu prebytecnyho mista...
Taky ten zmiňovaný NEC FE1250+ není pro MZ-800, ani pro OSD, TXT. Mám ho u PeCe, které by si zmodernizoval (záloha pro DOS/W98SE/soudobý Linux). Pro Sharpa mám scandoubler a několik placek 1600x1200 bodů (anžto scandoublery převádějí signál MZ GDG na VGA 800x600 s poměrně velkým borderem). Pro demonstraci těch "multimédií" (OSD&TXT) mám LG Flatron M1712A (VF IEC/cinch/SCART) a pár malých CRT OTF. Bohoušovy (NoBomi) scandoublery fungují i s jinými osmibity (po "překonfigurování").

citace:
Takze by mi vesi smysl davalo udelat treba naky maly modulek s "grafickou kartou" s RP2040 za 30 korun, co nakrmi bezne HDMI, ktere je dnes vsude...
Jenže osmibiťáci si chtějí i trochu hrát (amatérsky programovat a bastlit, asi jako když někoho nadchne, když si sám nadrátuje rádijko a buší se do prsou se slovy - "To jsem dokázal sám"). Koupit si hotový modul primitivně obsluhovaný, bez znalostí detailů, to je ebaut lejno. Radioamatéra by taky netěšilo propojit modul SMD rádia s modulem pidi MCU s displejem a na závěr si říct - "dyť je to jednoduchý, na pět minut práce". Takže raději budu nízkoúrovňově krmit RTG3105iEH/M50555/SAA5246x (předtím řešit HW přizpůsobení pro provoz v MZ-800) a kochat se bádáním a výsledky, než čučet na něco ála Malinóš togóš. I model letadýlka se dá koupit hotový. Ale dá se i slepit, natřít, atd. V čem je asi rozdíl (mezi oběma způsoby)? Question

rnbw napsal(a):
Realita bude trochu ina. Vyuzijes tak 5 kusov.
Dost možná. Tak to užije někdo jiný (či to příbuzní nabídnou v pozůstalosti). Very Happy Jak pravil kdysi jeden můj počítačový zákazník, když jsem ho žádal o tužku, přičemž psala až třetí zapůjčená - "Hlavně, že to nakonec psalo. Víte, od určitého množství nemůžete tvrdit, že je předmětného k dispozici málo". A to platí pro počítačové šroubky, kondíky 100nF a ostatní vděčné součástky. Tolik místa to nezabírá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7090
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: pá březen 15 2024, 19:21    Předmět: Citovat

RayeR napsal(a):
Takze by mi vesi smysl davalo udelat treba naky maly modulek s "grafickou kartou" s RP2040 za 30 korun, co nakrmi bezne HDMI, ktere je dnes vsude...
Jenže pak už nemáš osmibit s rozšířením o teletext, ale RPi vestavěné do krabice od osmibitu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
RayeR



Založen: Aug 02, 2009
Příspěvky: 1320
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá březen 15 2024, 20:04    Předmět: Citovat

No to zas je rozdil jesi nakou malinou odemulujes cely 8bit nebo to pouzijes jako periferii, ktera bude vicemene transp. A system pobezi stale na tom 8bit CPU. Samozrejme puristicky reseni to neni ani jedno...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1282
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: pá březen 15 2024, 23:18    Předmět: Citovat

citace:
Jenže pak už nemáš osmibit s rozšířením o teletext, ale...
Konečně správně pochopeno.

A ta radost, když naskočil obraz na monitoru (díky graf. adaptéru s RTG3105iEH, připojenému k MZ-800), ta byla nezměrná. Anžto naplnění registrů a autonomní paměti (framebufferu) k cíl nevedlo. Pročítal jsem si brožuru ing. Vrátila (Grafický subsystém PC) z roku '93 a vztekle vrčel - "Zatáčkafix, proč to nejde"? Placce blikala LED na znamení No signal a narychlo dotažený Philips 202P4 ukázal v OSD okénku uprostřed neskutečné číslo (že to do něj grafika posílá v počtu herců, nikoli pražských) 140. A to mělo jít o nastavení pro textový režim, typický pro MS-DOS (720x400/70Hz). Až pak jsem se v nějaké anglické diskusi dočetl o jistém nedokumentovaném I/O zápisu, po kterém frekvence Vsyn klesla na polovinu. Heuréka, to byla úleva!

Podobně jsem juchal i u těch teletextůch. Na celou obrazovku to kreslilo fajn (a česky!). Cool Však box in TV picture ne a ne docílit. A až po pročtení tří různých manuálů od Philipse/Siemense/STM mi došlo, kde je chyba. Jediný SDA5248 měl v dokumentaci v tabulce znaků důležitou poznámku, týkající se řídících znaků. Na základě toho mi svitlo a heuréka zaznělo podruhé.

I tomuto se říká zábava.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RayeR



Založen: Aug 02, 2009
Příspěvky: 1320
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so březen 16 2024, 18:53    Předmět: Citovat

Tak zrovna ten Realtek asi moc prace k rozbehnuti nepotrebuje, kdyz ho byli schopni rozbehat i pres nakou Atmegu naprogramovanim par registru...
Jasne, kazdy si rad pohraje po svem, jako me potesilo treba to rozbehani LPC-ISA bridge Smile Este sem dal nake pokusy s tim druhym SuperIO na LPC, zapnul sem na nem FDC, ale zadny system mi disketovku nenajde, myslel sem, ze linux by to mel bez DMA umet, nevim jesi neni treba naky spesl kernel parametr, aby ji nasel, IO porty by mely byt standarni...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33912
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so březen 16 2024, 19:18    Předmět: Citovat

Linux cita nastavenia FDD z CMOS. Ak chces nieco ine, tak mu to musis povedat rucne ako parameter modulu floppy -- napr.
kód:
modprobe floppy floppy="0,4,cmos nodma messages"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1282
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: so březen 16 2024, 22:41    Předmět: Citovat

RayeR napsal(a):
Tak zrovna ten Realtek asi moc prace k rozbehnuti nepotrebuje, kdyz ho byli schopni rozbehat i pres nakou Atmegu naprogramovanim par registru...
Máš na müsli projekt TinyVGA.com? Tam je použitý Atmel MCU 64noh a HW přípravek představuje (pro zasunutou grafiku) celé konvenční PC se slotem ISA. Ano, naplnili grafiku způsobem popsaný v mnoha dokumetacích, ale o té špecialitě s jedním I/O zápisem se taky museli někde dočíst. Jinak by narazili, jako já. Ony se grafiky různých výrobců liší právě v těchto drobnostech, pokud nejde jen o "pure VGA" s 256KiB paměti na kartě. To platí i pro tuto SVGA a jiné (rád bych časem zkusil Cirrus Logic 542x, anžto k nim je dokumentace). A jinak mé roubování RTG3105iEH k MZ BUS vypadalo podobně, jako na té stránce tinyVGA.

Pro nezasvěcené (a všechno níže je dost krok stranou):
Hrátky Martina RayeRa s LPC jsou pokusy o rozšíření historické kompatibility koncepce PC, která v poslední době upadá. Např. připojení floppy, průmyslových a zejména starších zvukových ISA karet a konvenčních rozhraní typu LPT/COM apod. Současné adaptéry do PCIe neřeší vše!

rnbw napsal(a):
Linux cita nastavenia FDD z CMOS.
Trochu to rozvedu... Disketovka je nejstarší úložné zařízení v PC, dávno před disky s ATA identify drive a konceptem PnP. Smile Takže lze určit disketu (IBM na to zavedlo deskriptor média), ale mechaniku ne, leda brutálním cvičením s hlavou, což by mohlo skončit úrazem stroječku (např. v PC Pent. I, které na úrovni BIOS setupu zná FDD 360KB, ponechat 360ku v setupu nenadefinovanou, rozjet DOS z druhé (HD) mechaniky a pak, např. v debugu zkoušet udělat seek-in na stopu 44 a pak seek-out tolikrát, než nastane Trk0=LOW; mechanika ≥ 720KB dokáže korektně provést víc kroků, než 40). Raději jsem to nikdy nezkoušel a při potřebě rozjet 360ku jsem ji pokaždé v setupu pravdivě navolil. Very Happy

Vlastně to s těmi příslušnými informacemi v BIOS setupu měli od začátku (dob AT286) vymyšlené dobře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RayeR



Založen: Aug 02, 2009
Příspěvky: 1320
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne březen 17 2024, 5:55    Předmět: Citovat

>rnbw

Diky, zkusim.

Popravde sem nad tim ani moc nepremyslel, mel sem tak nejak automaticky za to, ze Linux si skoro vsechno umi oprobovat sam (a to i HW, ktery BIOS nezinicializoval), v SETUPu navic byvala jakasi volba "Boot Up Floppy Seek", tak bych od ni cekal, ze umi FDD detekovat za behu a za by totez umel i kernel.
Pro uplnost tady koukam je prehled kernel parametru floppy
https://docs.kernel.org/admin-guide/blockdev/floppy.html
cislicem se udava typ mechaniky...

>judeware
jj tinyVGA. Jinak pokusovat by se dalo i s dalsimi SVGA cipy, mam tady nake datasheety k:
kód:

Acumos AVGA1 video controller.pdf
AMD Am95C60 QPDM applications handbook.pdf
ATI 3D Rage Pro graphics controller specification 2.03.pdf
ATI 3D Rage Win95 programmer's guide 1.30.pdf
ATI Rage Pro programmer's guide 1.0.pdf
CirrusLogic CL-GD5430, 5434, 5436, 5440 VGA GUI accelerators.pdf
Chips CS8245, 82441, 82A442 VGA chipset.pdf
Chips M69000 HiQVideo accelerator with integrated memory.pdf
LynxEM+ mobile computer display controller.pdf
Matrox MGA-2164W developer's specification.pdf
PVGA1A Paradise VGA graphics controller.pdf
Raptor GFX-8P.pdf
S3 86C868 multimedia accelerator.pdf
S3 86C928 GUI accelerator.pdf
S3 86C964 graphics accelerator.pdf
S3 Savage4 registers.pdf
S3 Trio64V+ graphics-video accelerator.pdf
S3 Virge integrated 3D accelerator.pdf
TI TMS34010 graphics system processor.pdf
TI TMS34020 graphics processor.pdf
TI TMS9918A, 9928A, 9929A video display processors.pdf
Topro TP6508 advanced panel-2 VGA controller.pdf
Tseng ET4000 graphics controller.pdf
Tseng ET4000-W32i graphics controller.pdf
WD90C00 Paradise VGA graphics controller.pdf
WD90C31 Paradise VGA Windows accelerator.pdf

Kdyby tez neco z toho zajimalo, muzu poslat, ale melo by to byt vicemene dogooglitelne. Nicmene ten Realtek je asi jeden z tech jednodussich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne březen 17 2024, 10:20    Předmět: Citovat

ATmega128 máme, kdyby to někdo stavěl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1282
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: ne březen 17 2024, 12:55    Předmět: Citovat

A pokud jde o bádání s MZ-800, mě by stačily jen IO RTG3105iEH. Smile


RayeR napsal(a):
...v SETUPu navic byvala jakasi volba "Boot Up Floppy Seek", tak bych od ni cekal, ze umi FDD detekovat za behu...
Tím se zjišťovala jen přítomnost mechaniky, resp. zasunutá disketa v šachtě (u pětačtvrtky s páčkou v poloze hlavy přiklopeny). Bez mechaniky na kšandě je na vodiči DiskChange trvale úroveň HIGH (určeno odporem 150Ω na +5V). S připojenou mechanikou DC=LOW, jakmile je aktivovaný DriveSelect a znovu HIGH, po zasunutí, přiklopení a odkrokování libovolným směrem. Po manipulaci s páčkou (stisknutí tl. na třiapůlce), spadne DC opět do LOW.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33912
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne březen 17 2024, 13:55    Předmět: Citovat

Ten seek dokaze akurat zistit, ci su skutocne pripojene mechaniky a vypisat chybu, ak nie. Mozno dokaze rozlisit 40 a 80-stopu mechaniku, ale nikdy som to neskusal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1282
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: ne březen 17 2024, 22:22    Předmět: Citovat

Našel jsem článek, který to připouští. Musím si ty zapomenuté pokusy někdy zopakovat.

citace:
It’s possible to detect an old 40-track drive. The method IBM’s PC/AT BIOS uses is to seek to track 48, then step back towards the outermost track and watch for the TRK0 signal. On an 80-track drive, TRK0 would go active after 48 steps. On a 40-track drive, it will activate sooner because the drive was in fact not able to step all the way to track 48 (the head cannot physically move that far). This method seems somewhat brutal but must have worked reliably enough for IBM to use it.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33912
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne březen 17 2024, 23:39    Předmět: Citovat

Nieco taketo pouziva aj Didaktik D40/D80, aby rozlisil 5,25" a 3,5" mechaniku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... , 16, 17, 18  Další
Strana 17 z 18

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund