Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Transformátor so zvarenými plechmi - dá sa použiť znovu?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st únor 28 2024, 16:06    Předmět: Citovat

Však když řízneš úzce , tak ti stačí na každé straně dva bodíky . Řež !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
robos



Založen: Dec 28, 2017
Příspěvky: 339

PříspěvekZaslal: st únor 28 2024, 21:53    Předmět: Citovat

Škoda, že som tých trafnsformátorov nevzal viac, bola ich plná bednička. Kus asi za 30 kč. Mohol som vyskúšať všetky postupy...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
robos



Založen: Dec 28, 2017
Příspěvky: 339

PříspěvekZaslal: st únor 28 2024, 22:26    Předmět: Citovat

Keď už sa bavíme o konštrukcii transformátorov, spýtal by som sa etše otázku na starý typ čiernej impregnácie. Napríklad známy tranfsformátor ADAST s čienym impregnačným plátnom (alebo papierom). Ruhmkorffov induktor sa tiež impregnoval na čierno
http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/img_1962_175.jpg
Čo je to za impregnačný materiál?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st únor 28 2024, 22:59    Předmět: Citovat

Hodně se používal asfalt , stejnětak do kondů .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st únor 28 2024, 23:03    Předmět: Citovat

U nezalitých traf byl na plechu tenký papír , často na Mkách . Lakové nástřiky jsou poměrně nové . Ono povrch těch starých křemičitých plechů měl "hrbatou" strukturu .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17802
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st únor 28 2024, 23:50    Předmět: Citovat

Mám tady kupu plechů EI 40 tl. 0,3mm. Asi na výstupáky, síťovy byly tlustý asi 0,5 mm Z jedný strany jsou takový nazeleno pruhovaný, asi přejetý válečkem, 5 mm hodně slabá a flekatá vrstva barvy, 5 mm mezera. Stejnou barvou byly natřený plechy z boku na zesácích Mono 130 a podobných z Vráblí.
Bobo, rozebíral jsem rozhlasovou ústřednu z koncovkama 4654. Odhadem počátek 50. let, na spoustě součástek bylo Always. Výstupáky plechy byly už lakovaný. Je tedy otázka, zda věc stará 70 let je "poměrně nová". Smile

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3125

PříspěvekZaslal: čt únor 29 2024, 8:24    Předmět: Citovat

3 a víc KD503 jsem budil čtvrtým KD503, protože když to zatížíš a změříš, tak každý KD503 žere cca 0.5A. Například 10 KD503 žere cca 5A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt únor 29 2024, 8:45    Předmět: Citovat

Seš asi o dva dny starší mne . Já pocházím z rodiny , kdy můj táta ročník 20 měl zájem o elektroniku celý život , proto mám ve skříni elektronické časopisy z první republiky , které si zaopatřoval můj otec . Z těch dob , kdy tam byly uváděny návody i mechanické mám postaveno několik strojů v základě z dřeva . Třeba lupinkovou pilku , navíječky a další . Už hodně za mala jsem se pohyboval pochopitelně v dílně jako malý špunt , kdy tam pracovali můj otec s o deset let starším bráchou s VŠET Pha , který mimochodem asi 25 let pracoval ve vývoji v Rožnově . Takže se mi do rukou dostávaly stroje i z první republiky , včetně traf a dalšího . Určitě jsi znal nedostatek traf na malá napětí , takže jsem vinul tehdá i trafáky s 0,05kou drátem s 6-8tisíci závity na primáru . Koncovým rozměrem u mne bylo svářecí trafo , kupodivu na Cjádrech ze sojuzu , která tehdá koupil brácha v Myslíkové , kterou jsem i díky němu již tehdá navštěvoval . Jen co mi zůstalo v paměti , že jsme tenkrát kupovali hafo ECC 82 za 1Kč . Určitě jsem vinul přes stovku traf , stejnětak jsem za režimu generálkoval elektronková radia pro poslech SE , dnes to začínám považovat za blbost . Používal jsem k tomu rámy , které mám po otci dodnes . Těch bylo tak 200 . Momentálně mám v regálu tak stovku různých traf a ještě hafo lakovaného drátu . Když jsem dělal elektroškolu , tak jsem na praxi převíjel i motor , a to v tom elektropodniku v HK za bývalou Sigmou , takže s dráty a různými plechy asi desetiminutovou zkušenost mám . No a tebou zmiňovaný zesík jsem generálkoval taky a prodal . Fascinavaly mne ty tlumivky do mřížek koncovek . Stavěl jsem pochopitelně i lampové věci . Tranzistory byly tehdá šíleně drahé . Zase jsem se nejdříve dostal k ruským z výprodeje . Takže k požití termínu nové , když jsem za mala viděl nějaké díly a viděl je např. v 15ti , tak byly a zůstávají pro mne nové .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 628
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: čt únor 29 2024, 11:56    Předmět: Citovat

Na obrázku vidím luxusní trafo na dobíječku 12v PB autobaterii pro udržování baterie v pohotovosti. Do 0.5A jednocestně by to chodilo bez dodatečného chlazení.
Škoda předělávat, je to poctivá práce.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
robos



Založen: Dec 28, 2017
Příspěvky: 339

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2024, 0:00    Předmět: Citovat

hajeklubos napsal(a):
Na obrázku vidím luxusní trafo na dobíječku 12v PB autobaterii pro udržování baterie v pohotovosti. Do 0.5A jednocestně by to chodilo bez dodatečného chlazení. Škoda předělávat, je to poctivá práce.

Poctivé trafo to je, o tom niet pochýb. Zobral som ho preto, že bolo skoro zadarmo, nemal som žiaden zámer. A teraz neviem, čo skôr - previnúť, rozrezať alebo využiť tak ako je.
Až budem mať zase cestu do "onoho města", tak zoberiem ešte 2-3 kusy.

Nabíjačka by sa nakoniec hodila, kúpil som minule akumulátor, aby som mal väčší prúd na pokusy a dobíjam ho z js zdroja (pri nabíjaní odoberá stovky miliampérov).

Keby niekto poskytol nejaký velejednoduchý nabíjač, aby som nemusel hľadať po časopisoch, tak by som ho možno postavil s týmto trafom na univerzánu dosku.
Jedná sa o tento akumulátor:
https://www.gme.cz/v/1506624/westinghouse-wa1223e-12v-23ah-f1-oloveny-akumulator



aku.jpg
 Komentář:
 Velikost:  76.33 kB
 Zobrazeno:  460 krát

aku.jpg



_________________
Nedotýkajte sa ani elektrikárov na zem spadnutých!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33946
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2024, 8:32    Předmět: Citovat

Na tieto baterie LM317 - nastavis 13,6V a hotovo. Trafo nepotrebujes, mozes to napajat spinanym zdrojom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17802
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2024, 14:11    Předmět: Citovat

No když má GME těch baterek 1500 kusů, tak bych se docela zajímal, kdy byly vyrobený. Tyhle malý kapacity žádnou moc velkou dobu skladování nemají.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 628
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2024, 15:28    Předmět: Citovat

Záleží na tom, jestli chceš aby dobíječka byla trochu univerzální. S tímto trafem a tyristorovou regulací to obsáhneš od asi 3V do 12V 1A dvoucestně a 0,5A jednocestně a udržíš na tom ruku.
Tak můžeš držet v pohotovosti i PB 100Ah. Za 15let jak šel čas jsem toho tady na EB napsal dost, pohledej a přečteš si zároveň i ostatní názory. Obrázek si uděláš sám. Jsou zde i modifikovaná schemata pro různé výkony. Já dávám pro olovo přednost pulzu a nabíjení pod měřáky. Jestli potřebuješ něco upřesnit, ozvi se přes SZ. U všech jednoduchých zapojení musíš počítat s tím, že to musíš hlídat. V případě,že chceš dobíjet jen acu na obrázku má trafo zbytečně velký výkon stačilo by něco malého „ do zdi“ sekunder 9až10Vac naprázdno na 0,5A, můstek, polyswitch pod 1A nebo seriovou žárovku 12V/5W apod. Případně seriovou diodou. Chce to doladit podle napětí a“tvrdosti“ trafa. Nic jednoduššího není. Žádné Fety,měniče,budiče a jiné Čínské iče. Zapojíš do zdi a jede to. Napětí na zapouzdřeném trvale dobíjeném acu12V by nemělo překročit 13,8V, to ale asi víš. Lépe trochu méně. Je to na tom napsané. Dobíjet olovo čistě dc nechci.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
robos



Založen: Dec 28, 2017
Příspěvky: 339

PříspěvekZaslal: so březen 02 2024, 9:53    Předmět: Citovat

Skúsim to s jednocestným usmerňovačom a žiarovkou. Uvidím, ako to zafunguje. A prípadne potom to trafo previniem na niečo iné, podľa potreby.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
robos



Založen: Dec 28, 2017
Příspěvky: 339

PříspěvekZaslal: so březen 02 2024, 9:57    Předmět: Citovat

Mimochodom, vedel by niekto identifikovať typy transformátorových plechov na tejto fotke?
http://home.tiscali.cz/ca161172/su-1.gif
Ktorý je zatepla a za studena valcovaný, aké povrchové upravy sú použité...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund