Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

FV panely + bojler + záznam činnosti
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Energie a energetika v domácnosti
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6002
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: pá únor 23 2024, 12:07    Předmět: Citovat

U ostrovního FV ohřevu stačí měřit spotřebu ze sítě za měsíc. Kratší interval nemá smysl, při meziročním srovnání budou stejně rozdíly podle aktuálního počasí.
Měření po hodinách lze snad využít při sledování přírůstků teploty během dne. Ovšem podobné měření je většinou jednorázové, za definovaných podmínek dlouhodobě platné pro celou soustavu, takže trvalá instalace je zbytečná.

Osobně mám bojler s dvěma tělesy, na přívodu sítě levný jednomodulový elektroměr. Předchozí spotřeba elektřiny bez FV je známá a charakter odběru TUV po celý rok stejný, takže stačí vyhodnotit rozdíl. Po vytvoření přehledu za 1 - 2 roky už elektroměr v podstatě nebude potřeba.

Jinak se domnívám, že při menší spotřebě TUV se kombinace dvou bojlerů v sérii moc nevyplatí. Tepelné ztráty se zvýší až o 100%. Například u Dražic 100 l je ztráta cca 0,9 kWh / 24 hod (55°C), tedy až 1,8 kWh pro dva kusy. Pro srovnání Dražice LXDC 160 se dvěma tělesy má ztrátu do 1,4 kWh.


Naposledy upravil Achab dne pá únor 23 2024, 14:17, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: pá únor 23 2024, 14:07    Předmět: Citovat

No, ono je normální dodatečné tepelné zaizolování bojleru. Pokud sáhnu na původní obal bojleru (u čidla teploty) tak ten je teplý, tj určitě 40stC.
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6002
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: pá únor 23 2024, 15:02    Předmět: Citovat

Příklad grafu podle spotřeby mého bojleru ze sítě od listopadu 2023 (v říjnu po instalaci byl odběr nulový). Zelená na procentním grafu v zimním období přibližně odpovídá výrobě FV. Velikost přebytků v ostatních měsících lze odhadnout podle doby od vypnutí FV termostatu.


Odběr_01.jpg
 Komentář:
Červená - původní průměrný odběr bez FV.
 Velikost:  32.99 kB
 Zobrazeno:  19 krát

Odběr_01.jpg



Odběr_02.jpg
 Komentář:
 Velikost:  31.17 kB
 Zobrazeno:  19 krát

Odběr_02.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: pá únor 23 2024, 21:55    Předmět: Citovat

Achab***s tvými názory lze většinově souhlasit. Samozřejmě, že každý bojler má ztráty. Ale vždy to musí šetřit, pokud přitéká do bojleru (na 220V ze sítě) předehřátá voda. Já mám oba umístěné ve vytápěném prostoru a hlavně to bude mít efekt v létě a to bude v těch místnostech větší teplo, tudíž menší ztráty. Mám to štěstí, že bojler je jenom přes zeď, teplá voda teče prakticky okamžitě (max 50 cm) a ten druhý (sluneční) je nad ním. Tady ale cca 2metry trubky je. Při malém odběru 1-2 dcl to asi fungovat nebude, to je obsah trubek, ale při jakémkoliv větším odběru už ano. Teplé vody se většinou odebírá víc najednou.
---Myslím, že optimální řešení neexistuje, ale tady byl důrazný požadavek na jednoduchost a bezobslužnost!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6002
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: so únor 24 2024, 11:27    Předmět: Citovat

Když počítám pouze objem okamžitě využitelné vody, (první bojler je pouze předehřev), vychází celková potřebná energie stejná, ale vyšší zráty. Poměr dodávky FV / síť je v obou případech přibližně stejný. Proto se domnívám, že při občasné menší spotřebě vody a větším odběru pouze 2 až 3× týdně na koupání je vhodnější FV ohřev druhým tělesem v jednom bojleru. Zvlášť když zbytková teplota málokdy klesne pod 35 - 40°C. V takovém případě se spíš volí větší objem nádrže pro akumulační rezervu, když je zataženo. Příklad podle odkazované kalkulačky TZB:

100 l, 10 - 40°C - 3,5 kWh
100 l, 40 - 55°C - 1,8 kWh
celkem ... 5,3 kWh + ztráty 2 × 0,9 = 7,1 kWh

100 l, 10 - 55°C - 5,3 kWh
+ ztráty 1 × 0,9 kWh = 6,2 kWh


Naposledy upravil Achab dne so únor 24 2024, 11:52, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: so únor 24 2024, 11:47    Předmět: Citovat

Achab***
----ještě bych upřesnil že náš bojler na síť má objem 50 litrů a ten sluneční 100litrů
----mám možnost si šáhnout na trubky mezi bojlery a tak za pojem "větší množství teplé vody" považuji půl belíku a více
---- ano, dvouspirálový bojler má výhodu menší ztráty na izolaci, zabere méně místa, odpadne objem přepouštěcí trubky. Další jsou už jen nevýhody. Jednak pořizovací cena, která je minimálně 3x větší než běžný bojler a vždy nutnost ho pořídit nový. Dále 110% jištění mezi napětím sítě a napětím z měniče. A největší problém vidím na "časové ose". Přes den nahřeje sluníčko, dohřeje síť a večer vodu spotřebuje koupání. A co dál? Nechat přes noc dohřát? To pak nemají panely další den co ohřívat. Přes noc nebudu dohřívat, ráno studená voda a venku prší. A prší dva dny:-(
---- jaký časový harmonogram u toho máš nastavený? Kdy běží síťová spirála a kdy "sluneční" spirála? Jako výchozí bod beru 22.00 hod. a po koupání spotřebován obsah teplé vody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dratenik



Založen: Feb 25, 2024
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2024, 14:40    Předmět: Citovat

pro: ronoda
Poránu: mně studená voda probudí a nabudí!
Teplá mě vrátí zpátky do pelechu... Wink
Osobně večer Idea :
sleduji občas oblohu, ale i předpověď, v horším zapnu (a ráno vypnu) ručně externí spínačky od DS jako bypas ke stykači od FVE pro sprcháč a ráno ... Wink
K věci: v koupelně pod 2.umyvadlem je 30L/2kW, takže postačující rezerva
od předchozího dne. Pokud je i pod mrakem, jedu na "ostrov".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6002
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2024, 16:29    Předmět: Citovat

@ronoda: můj bojler LX-ACDC-160 sice stál 24 tisíc (z dotace), ale lze ho bez problémů nahradit OKCE 160 2/2 za 8500 Kč. OKCE má obě tělesa AC 230 V (FV je určené pro napájení z měniče). LX má těleso pro přímé DC napájení (120-150-180 V) a termostat vyvedený externě do ovládací skříňky. Tato se měnit nemusí, takže v případě nutnosti stačí přehodit topné těleso a kryt s konektory ze starého bojleru na nový, plus přepojení několika vodičů. Jinak jsou oba typy konstrukčně stejné - LX je upravený OKCE.

Další zmíněné problémy nejsou, protože síťový a DC obvod je zcela oddělen. Ohřev ze sítě je blokovaný přes spínací hodiny, provoz aktuálně 11-13 a 16-18 hodin (s časem zatím experimentuju). Optimální nastavení záleží na místních potřebách. Dotápět ráno jsem zatím nemusel. Bojler má přiměřenou objemovou rezervu, na běžnou ranní spotřebu je teplota vody dostačující. Dotápění ze sítě bylo nutné až v listopadu a počítám, že v březnu už bude převážně stačit FV.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2024, 19:56    Předmět: Citovat

11-13 a 16-18 to je čas kdy svítí slunce, není to škoda?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6002
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2024, 21:01    Předmět: Citovat

Přes poledne je zapnuto, aby se případně dohřála voda na nádobí a běžnou spotřebu, večer před větším odběrem. Když svítí dostatečně, FV od rána dotopí a síť nezapne, stejně tak odpoledne. Termostat sítě jsem měl nastavený v listopadu na cca 40°C, přes prosinec do půlky února až na 55°C, protože výkon FV nestačil. Pokud je k dispozici výkon FV i po dohřátí ze sítě, tak nepřijde nazmar - zvyšuje teplotu do rezervy (termostat FV na 70°C).
Spínací časy sítě jsou nastavené s rezervou, do dané doby zasahuje blokování VT (D45d - NT 20 hod).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: po únor 26 2024, 0:43    Předmět: Citovat

Taky mám D45d - NT 20 hod
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kevin_mitnick



Založen: May 20, 2007
Příspěvky: 1778

PříspěvekZaslal: po únor 26 2024, 9:58    Předmět: Citovat

Achab napsal(a):
Pokud je k dispozici výkon FV i po dohřátí ze sítě, tak nepřijde nazmar - zvyšuje teplotu do rezervy (termostat FV na 70°C).


Taky podobně. Termostat ze solaru nastaven az na 90°C (izolace bojleru mi to umoznuje) a za bojlerem automaticky smesovaci ventil nastaven nekam kolem 55°C aby nedoslo k opareni. Pokud solar nebezi, ze site topi na 55°C
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: út únor 27 2024, 10:43    Předmět: Citovat

Tak jsem zatím pořídil toto: (foto) Čína jak vyšitá, ale jako u jediné jsem našel angular sinus, u některých bylo pure sinus ale u naprosté většiny nebyla informace žádná. Hodnoty napětí a proudu se shodují s informacemi na měniči, tak snad dobrý. Pro mě je zajímavé kolik to vyrobí celkem v kWh. Jenom to kumuluje, nic víc, ale i tak lepší nějaká informace než žádná. V součinnosti s tužkou a papírem zatím dobrýSmile


IMG_20240226_120640.jpg
 Komentář:
 Velikost:  212.16 kB
 Zobrazeno:  20 krát

IMG_20240226_120640.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
texi



Založen: Nov 25, 2005
Příspěvky: 376
Bydliště: Lužec n.C.

PříspěvekZaslal: st únor 28 2024, 15:21    Předmět: Citovat

Mám dotaz : co říkáte - zapojit FV pouze na jeden bojler ( stávající 80lt ) pro 2 členy v rodině ? Má to význam ? Když by nesvítilo slunce, přepnout na síťové napětí, jde to tak ? Dík za reakce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dratenik



Založen: Feb 25, 2024
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: ne březen 03 2024, 0:14    Předmět: Citovat

K mému příspěvku pro orientaci dodávám že od podzimu ladím provoz:
kromě otravné DS taky D45/20h:
mám zatím 3kWp, asymetr/8kWh-3fáz., 10kW Li ion/48V pro ...
Prvotní nejen Idea , ale i skoro nutnost, protože jsem chtěl o počátku pomocí FVE zajistit max. provoz celého domu (když už , tak už !):
provedl jsem hlavně úpravyv rozvaděči (rozfázování okruhů) pro přiměřené symetrické zatížení při souběhu některých činností - na podzim
vyzkoušená 4,5kW cirkula = OK, jinak deska (2x1,2kW + 2x1,8kW),
další cca 2kW: trouba, pračka, myčka, bojlery, žehlička, pak zbytek
podle běžného provozu a v létě asi klima.
Zatím čekám na doplnění 3kWp, aby se manželka nemusela omezovat
v souběhu některých činností. Pokud náhodou dojde k většímu souběhu
v zátěži, pak střídač zvládá na jedné fázi i 5kW (hlavně vaření),
zbytek 2 fáze jedou do 3kW podle aktuální situace. Bojlery jedou v mezičasu podle možností kapacity aku i sluníčka (případné přebytky ručně hlavně
v podvečer).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Energie a energetika v domácnosti Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund