Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výstražná světla - blikat / neblikat.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
CowleyZaložen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3304

PříspěvekZaslal: út únor 13 2024, 17:39    Předmět: Citovat

Držák na kola je konec vozidla.
Stejně jako ski box u autobusu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BrozicekZaložen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út únor 13 2024, 18:28    Předmět: Citovat

Se vším, co tady píšete o stání a zastavení souhlasím.
Položím však jeden námět. Stojím tam, kde je to není dopravní značkou zakázáno, nestojím na chodníku, mám vedle sebe dost místa, tj. třeba i dva pruhy široké tři metry.
Přesto vlastní iniciativou, omylem nebo hloupostí zapnu výstražná světla. Nebo jen tím chci naznačit, že od auta nejsem daleko. Nebo chci jen být nápadnější než se k autu vrátím, aby do mne nevrazil nějaký nepozorný cyklista, koloběžkář nebo i řidič, který chce v tom místě také zastavit.

Tím blikáním nikoho neomezuji, neohrožuji, neruším, jen si blikám. Proč bych za tuto "relativní maličkost" měl zaplatit tak vysokou pokutu 2500 Kč až 5000 Kč. Navíc když to zákonem není zakázáno a zákon jen řeší kdy, za jakých okolností a jakým postupem mám výstražné blikání zapnout, jak tady zdůrazňujete.

Denně na cestách vidím, jak řidiči nedodržují bezpečnou vzdálenost, jak levotočivou zatáčku projíždějí vlevo místo na své pravé straně (řežou zatáčku). Jak cyklistu objíždějí téměř na dotek zrcátka, aby se vešli do mezery mezi cyklistu a protijedoucí auto (1,5 m je blbost, a klidně bych snesl i půl metru, když mne neohrozí průjezdem téměř na dotek). Nevidím, že by tyto vážně přestupky policie důsledně sledovala a případně pokutovala.

Zato všimnout si blikajícího, bezpečně stojícího auta, je snadná kořist pro udělení mastné pokuty. Proto mi vadí, kolik článků na téma pokuty za výstražná světla se publikuje. Je to přímo návod, aby policie tuto banalitu pokutovala.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ValdanoZaložen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1730
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: út únor 13 2024, 19:07    Předmět: Citovat

MiraSt napsal(a):
Právěže § 32 hovoří kde má být RZ na vozidle umístěna. Pokud by to mohlo být i na nosiči kol tak by to v tom paragrafu bylo. A to tam není. Takže si počkám co mi odpoví. Do té doby jsou všechny diskuze na téma RZ plané.

Přečtete si popis k tomu vyjádření.

citace:
Jiným možným řešením, pokud třetí RZ na dané vozidlo není k dispozici, je přemístění RZ ze zadní části vozidla na nosič. Nosič je poté považován za součást vozidla a tvoří jeho zadní část.

Uvedené možnosti použití RZ na předmětném typu nosiče kol byly v minulosti sděleny Policii ČR.

Závěrem si dovolujeme upozornit, že Ministerstvo dopravy sice je ústředním orgánem státní správy, který se podílí na přípravě právních předpisů zejména v oblasti dopravního práva, není však orgánem, který je oprávněn podávat závazný výklad právních předpisů, a to ani těch, na jejichž přípravě se podílí.

Jedná se o citaci z vyjádření Ministerstva dopravy. Takže Vám pravděpodobně odpoví v podobném duchu a diskusi ve stylu "když to není doslovně uvedeno v zákoně tak to přece nemůže platit" s vámi nejspíš vůbec nepovedou.

Ačkoli u nás de iure není zakotvena obecně závazná interpretace, tedy neexistuje orgán, který by měl kompetenci obecně závazně vykládat právní předpisy, de facto obecně závaznou interpretaci podávají soudy nejvyšší a ústavní. Snad největší dopad mají právě závěry ústavního soudu, který má mj. pravomoc rušit zákony.

Zkuste si zajít za kterýmkoli soudcem a zeptejte se ho zda se zákony uplatňují tzv. doslovně tedy "přesně do puntíku" dle toho co je v nich napsáno a budete se asi divit jak vás vyvede z omylu. Není tomu tak a nikdy tomu tak ani nebylo. Nezřídka to či ono běžně vyplývá z kontextu byť neúplné či nepřesné formulace zákona. To, že něco doslovně není uvedeno v zákoně ještě neznamená, že to nemůže být v reálu uplatňováno de iure tedy v souladu s právem, a to i v případech, kdy se skutečnost odlišuje od doslovné formulace právních předpisů. Zákony a jejich uplatňování zkrátka nejsou něco co by se podobalo třeba striktní matematice.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PCmaniac99Založen: Feb 07, 2008
Příspěvky: 786
Bydliště: Jablonec nad Nisou

PříspěvekZaslal: st únor 14 2024, 6:49    Předmět: Citovat

To co učili v autoškole mě jsem tu nezaslechl. Výstražné blinkry se používají pro výstrahu, v ostatních případech se používají blinkry samostatně. Tzn. když zastavím u pravé krajnice abych se vymočil tak použiju P blinkr a ten nechám blikat po celou dobu kdy tam stojím. Když zastavím u školy abych vyložil dítě, opět zastavím vpravo tak opět dávám znamení P blinkrem po celou dobu stání. Výstražné používám opravdu jen v potencionálně nebezpečných situacích - prudké brždění do kolony, zastavení u nehody, porucha vozidla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bu2520Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: st únor 14 2024, 7:54    Předmět: Citovat

Otázka právního výkladu je vždy na právnících a jak se říká když se sejdou dva právníci mají tři právní názory. Já jsem naopak pro nadužívání blinkrů, protože vím , že se něco děje nebo bude dít a můžu se na situaci připravit. Jak mě někdy pije krev , když se zrušilo blikání na kruhácích a já do poslední chvíle čekám jestli ten řidič bude odbočovat nebo ne. A pak mě štve když na některý starých autech někdo ten blinkr nevypne a jede s tím x kilometrů. Za mě blikat víc , než míň.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNukeZaložen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 930

PříspěvekZaslal: st únor 14 2024, 9:38    Předmět: Citovat

Brozicek napsal(a):
...Položím však jeden námět...
Je to stejné, jako předchozí modelová situace. Stojíš tam, kde není stání zakázáno, nikoho neohrožuješ, použití blikaček je v rozporu se zákonem (není to případ, kdy se blikaček má užít). Proto budeš pokutován. Znovu se opakuji - výstraha je výstraha a její použití musí být oprávněné. A zneužití se trestá. Pokud zatáhnu za záchranou brzdu ve vlaku, abych odvrátil nebezpečí, je to ok. Pokud proto, že jsem Brozicek, pak zaplatím pokutu.
Brozicek napsal(a):
Denně na cestách vidím...
A děláš s tím něco? Možná to nevíš, ale plačky někde na fóru, či v hospodě nápravě nepomůžou. Kup si kameru, natáčej to a posílej na odbor dopravy ke správnímu řízení. Kup si dron, lítej nad dálnicí a videa s předjíždějícími kamiony posílej tamtéž.
PCmaniac99 napsal(a):
...v ostatních případech se používají blinkry samostatně...
Ano, tak je to správně.
bu2520 napsal(a):
Otázka právního výkladu je vždy na právnících...
Zákon hovoří jasnou řečí. A všichni, co zkusili se z pokuty vysekat, zaplatili daleko víc za právníky. Šanci máš jen pokud došlo k procesnímu pochybení.
Nadužívání blinkrů povede jen k tomu, že každý s dírou do pr..le si bude blikat, kdy ho napadne a tím tato výstraha ztratí smysl. jaký má smysl, když bude na ulici stát 20 aut a všechna budou blikat? Ty budeš očekávat katastrofu, zatímco jeden si šel pro cigára, další pro rohlíky, další pro kafe...
bu2520 napsal(a):
Jak mě někdy pije krev , když se zrušilo blikání na kruhácích...
Pokud opouštím kruháč, tak blikat musím. Tože někdo dá blinkr na poslední chvíli se zákonem nesouvisí. Co dělám já a spousta slušných řidičů - blikám i při vjezdu na kruháč, pokud budu vyjíždět hned na prvním výjezdu. Je to jasné znamení pro řidiče zprava, že může bez obav na kruháč vjet.
bu2520 napsal(a):
A pak mě štve když na některý starých autech někdo ten blinkr nevypne...
A co teprve motorkáři. Tam žádná signalizace a vypínání není (aspoň na většině). A kromě toho nezáleží na tom, zda auto bliká, nebo nebliká. Pokud chceš někam vjet, objet, předjet, pak nesmí být pochyb o směru jízdy. Člili když chceš vjet na hlavní, zleva pojede auto a bude blikat doprava, můžeš tam vjet, pokud není pochyb, že skutečně odbočí. Jinak ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ValdanoZaložen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1730
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st únor 14 2024, 9:54    Předmět: Citovat

DukeNuke napsal(a):
Čili když chceš vjet na hlavní, zleva pojede auto a bude blikat doprava, můžeš tam vjet, pokud není pochyb, že skutečně odbočí. Jinak ne.

To v podstatě znamená, až ten dotyčný začne skutečně odbočovat jinak do poslední chvíle předtím se může rozmyslet a neodbočit i když bliká. Už se mi to v minulosti stalo. Zastavil jsem u křižovatky na stopce. Zleva přijížděla dodávka, viditelně zpomalovala a blikala pro odbočení, ale já nepočkal až začne skutečně odbočovat a rozjel jsem se do křižovatky. Jenomže řidič dodávky se na poslední chvíli rozmyslel, přidal a jel rovně a bác. Dle polišů byla vina na mé straně, protože jsem nepočkal až ta dodávka skutečně začne odbočovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7630
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: st únor 14 2024, 9:55    Předmět: Citovat

Taky to tvoje vina byla, nedal jsi přednost.
_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
p32Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15543
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st únor 14 2024, 10:12    Předmět: Citovat

Počítá se výsledek a ne předpoklad. Jestliže někdo nebliká pro odbočování a odbočí či obráceně, tak ten druhý z vedlejší mu musí dát stejně přednost. Takové ty teorie spěchálků kvůli jako pár ušetřených sekundách jsou naprosto k ničemu, zvláště když oni dělají to samé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
matahariZaložen: Oct 29, 2017
Příspěvky: 650

PříspěvekZaslal: st únor 14 2024, 10:13    Předmět: Citovat

DukeNuke napsal(a):
A děláš s tím něco? Možná to nevíš, ale plačky někde na fóru, či v hospodě nápravě nepomůžou. Kup si kameru, natáčej to a posílej na odbor dopravy ke správnímu řízení. Kup si dron, lítej nad dálnicí a videa s předjíždějícími kamiony posílej tamtéž.

Tvá palubní kamera v autě slouží k udávání jiných řidičů? To bude zajímavé, až se budou pomocí AI falšovat videa s prohřešky, kde si RZ doplním dle toho, komu budu chtít ublížit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNukeZaložen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 930

PříspěvekZaslal: st únor 14 2024, 10:21    Předmět: Citovat

Ono se dá poměrně jednoduše prokázat, zda jsi na určitém místě v určitý čas byl, nebo ne. A má palubní kamera slouží k záznamu. Já tu nebrečím jak někdo a postarám se o sebe sám, protože znám zákon. Např. jednou mě zastavil policajt, že jedu 50 na třicítce. Ještě jsem se ohlédl zpět, ale značka nikde. Tak jsem mu oponoval, že značka je PŘED křižovatkou a křižovatka platnost značky omezující rychlost ruší. Odmítl jsem zaplatit na místě, šlo to do správního řízení, důkaz byl záznam z kamery. Neplatil jsem nic.
Něco takového si ovšem můžeš dovolit pouze v případě, že znáš. A pokud znáš, nemusíš vypisovat své výplody na fórech. Zákon hovoří jasnou řečí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
matahariZaložen: Oct 29, 2017
Příspěvky: 650

PříspěvekZaslal: st únor 14 2024, 11:01    Předmět: Citovat

K tomu má kamera sloužit, že mi pomůže při sporných situacích a ne že budu pomocí ni udávat, což jsem naznačil, že by se dalo zneužít. Nepotřebuji ani AI, stačilo by odfiltrovat blikající blinkr a poslat video-udání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNukeZaložen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 930

PříspěvekZaslal: st únor 14 2024, 11:31    Předmět: Citovat

To záleží na úhlu pohledu. Pokud někdo nerespektuje zákon, mám právo na to upozornit. Ale je naprosto k ničemu blafat o tom na fóru a v hospodě. U trestných činů je to dokonce povinnost.
Jinak to záleží na osobním postoji. Syna mého známého kousl pes. Na sídlišti, bez náhubku, bez vodítka, majitelka kafrala s majitelkou jiného psa (ta ho aspoň měla na vodítku). Naštval se. Začal chodit každý večer ven s foťákem na dvouhodinové procházky. A ještě večer ty fotky posílal městským polichcajtům. Za dva měsíce jsi neviděl psa na volno. A většina byla s náhubkem. Škoda, že s tím už přestal...
Taky mohl blafat na fóru, nebo v hospodě, ale to by takový výsledek určitě nemělo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
matahariZaložen: Oct 29, 2017
Příspěvky: 650

PříspěvekZaslal: st únor 14 2024, 12:29    Předmět: Citovat

O povinnosti udávat se určitě neshodneme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKARZaložen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32015
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st únor 14 2024, 14:06    Předmět: Citovat

Je udání a udání. Neoznámení trestnýho činu je taky trestnej čin. U přestupku to ale neplatí...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund