Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výstražná světla - blikat / neblikat.
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út únor 13 2024, 14:42    Předmět: Výstražná světla - blikat / neblikat. Citovat

Poslední dobou se často vyhrožuje vysokými pokutamí za neoprávněné výstražné blikání během krátkodobého zastavení.
Dnes jsem zase narazil na varovný článek k tomuto tématu s názvem "Neoprávněné užití výstražných světel? Pokuta až 5 tisíc korun, zákon je již v platnosti". Zde je odkaz:
Výstražná světla
V článku se citují tyto paragrafy:

§31 odst. 3 zákona č. 361/2000 Sb.: Je-li nutné upozornit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích na hrozící nebezpečí, zejména v případech, kdy je nutné náhle snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo, dává řidič světelné výstražné znamení zapnutím výstražného světelného zařízení.

§31 odst. 4 zákona č. 361/2000 Sb.: Výstražné znamení se užívá jen po dobu nezbytně nutnou.

Snažím se najít v těchto paragrafech větu "V ostatních případech je použití výstražných světel zakázáno".

V paragrafu §31 je uvedeno, kdy řidič má zapnout výstražné blikání. Chybí mi tam slovo "MUSÍ". Ale budiž, je tam napsáno "Je-li nutné", což si lze také vyložit jako že "musí". Také je tam napsáno "zejména v případech", což nevylučuje použití blinkrů také v jiných případech.

A v paragrafu §31 je ještě napsáno, že se blikání zapne na jen "po dobu nezbytně nutnou".

Kdo posoudí, zda zda jsem vytvořil nebezpečí, když musím zastavit a zapnu blinkry, abych se "vyčůral" někde za stromem v přilehlém parku nebo v příkopce. Nebo když musím něco krátce vyřídit a k tomu zastavit (typicky rozvážkové služby). Jaká jsou kriteria pro "hrozící nebezpečí". Každý policajt nebo dotčená osoba na to může mít jiný a také odlišný názor. V paragrafu jsou uvedeny jen dva příklady jako "zejména", což nevylučuje desítky jiných případů.

Pokud v příslušném zákoně nejsou uvedeny další podrobnosti k výstražným světlům, než je v citovaném článku, pak nenacházím žádný důvod k tomu, abych byl pokutován horlivým policistou, když zastavím a blikám, pokud si myslím, že "vytvářím hrozící nebezpečí".
Nezbytně nutná doba je samozřejmě ta, než z toho místa odjedu.

Jaký na to máte názor vy?

Ještě poznámka: Nedávno tady běžela diskuze na téma, zda je možno legálně přemístit zadní SPZ vozidla na na nosič kol upevněný na tažné kouli. Policie byla přesvědčena, že zadní část vozidla je jenom na nárazníku pod kufrem, a začala přemístění značky pokutovat. Ministerstvo dopravy však dalo výklad, že za konec vozidla se považuje i zadní část připevněného nosiče kol, takže přemístění značky je legální.
Vidím tady nějakou podobnost s těmi výstražnými světly. Co není výslovně zákonem zakázáno, mělo by být legální, pokud to přispěje k bezpečnosti dopravy, a ne pokutovat zbrkle za každou cenu.


Naposledy upravil Brozicek dne út únor 13 2024, 14:57, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7570
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: út únor 13 2024, 14:49    Předmět: Citovat

Myslím, že se ty blinkry často zaměňují za "povolení parkovat jak hovado". Kdy to použít, když dobržďuju do kolony, stojím v jízdním pruhu... Naopak je kravina (IMHO) to používat na vlečeném vozidle, pak víš prd kam a kdy to odbočí.
O vjetí na chodník, blikačky a hurá do trafiky ani nemluvím, tam je pokuta na místě.
A že není v zákoně taxativně každá situace? Co třeba použít selský rozum...

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!


Naposledy upravil Hubert_79 dne út únor 13 2024, 14:50, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5660
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: út únor 13 2024, 14:50    Předmět: Citovat

Brozicek napsal(a):

...Jaký na to máte názor vy?...

Jaký názor máme my je naprosto irelevantní, záleží jak si to vyloží policajt nebo správní řízení.

Mimochodem, daleko víc mi vadí a je i nebezpečnější ignorace používání směrových blinkrů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út únor 13 2024, 15:11    Předmět: Citovat

jezevec napsal(a):
daleko víc mi vadí a je i nebezpečnější ignorace používání směrových blinkrů.
Ale když někteří se tak snaží, že je zapnou v zatáčce nebo dokonce i za ní, aby ostatní pochopili, jak je dobrej ten před nima. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7570
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: út únor 13 2024, 15:35    Předmět: Citovat

Blinkry... Třeba u BMW musí člověk mít "Enhanced security packet", aby tam ty blinkry vůbec dali.
Protože jinak se při použití blinkru stane tohle:

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 911

PříspěvekZaslal: út únor 13 2024, 15:40    Předmět: Citovat

Pokud se pamatuju, tak se ty blikačky už tady řešily.
Zákon hovoří jasnou řečí. Povinnost užít výstražky tam chybí, třeba proto, že při náhlém brždění si řidič nemusí vzpomenout. A důležitější je zastavit. Kdyby tam byla povinnost (musí), pak by řidič zastavil a stejně by mohl být pokutován. Což je blbost.
Co se týče toho čůrání - zastavím na krajnici, zapínám blikačky, beru vestu, beru trojúhelník, umístím ho, vypnu blikačky, provedu potřebu. Zapnu blikačky, sklidím trojúhelník, nastoupím do auta, sundám vestu, vypínám blikačky a odjíždím.
Celé to vzniklo kvůli ... kteří zastaví na kraji, zapnou blikačky a myslí si, že tím jsou z obliga a nikdo jim nic nemůže.
Za mě zbytečné diskuze. Jen to ukazuje, co jsme za národ, protože jsme tak blbí, že musíme mít všechno dopodrobna napsaný, jinak to prostě oyebeme. Pak se divíme, že silniční zákon má 2-3x více stran, než odpovídající legislativa v jiných státech.
V některých státech stačí kdo má nabouranej předek, nebo pravou stranu je viník. A hotovo a bez debat.


Naposledy upravil DukeNuke dne út únor 13 2024, 15:47, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út únor 13 2024, 15:45    Předmět: Citovat

Hubert_79 napsal(a):
......O vjetí na chodník, blikačky a hurá do trafiky ani nemluvím, tam je pokuta na místě.......Co třeba použít selský rozum...

Modelová situace. Chlápek zastaví v místě, kde není ani zákaz zastavení, ani zákaz stání, ani nestojí na chodníku (pro stání na chodníku jsou jiné paragrafy). Blinkry nezapne a vběhne do té trafiky.
Za to nemůže být pokutován, i když jeho chvilkové stání může jít ostatním na nervy.
Stejná situace, jen na tu minutu v trafice zapne blinkry, aby byl nápadnější, a někdo ho nepřehlédl. Ostatním může jít také zase na nervy, ale včas si ho všimnou. Takže s blinkry je to jeho nevhodné chování bezpečnější. Přesto, že je to relativně bezpečnější, podle tebe "tam je pokuta na místě".
Tohle nemá logiku.
Máš pravdu v tom, že je nutno použít selský rozum, který často policie ani správní úředníci nemají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 911

PříspěvekZaslal: út únor 13 2024, 15:50    Předmět: Citovat

Opět - zákon hovoří jasnou řečí.
Není-li tam zákaz, pak tam chlápek zastavit může a bez blikaček. A pokud má pocit, že jeho vozidlo vytvořilo nebezpečnou překážku, pak zapne blikačky, vezme vestu, umístí trojúhelník, vypne blikačky, zajde do trafiky, atd. - viz výše.
Zákon hovoří jasnou řečí. Diskuze je zbytečná.
Výstraha je výstraha. A má být používána tam, kde hrozí reálné nebezpečí. To, že si jdu koupit cigára NENÍ reálné nebezpečí. Je to zneužití výstrahy a má být pokutováno. Tečka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7570
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: út únor 13 2024, 15:59    Předmět: Citovat

Brozicek napsal(a):

Modelová situace. Chlápek zastaví v místě, kde není ani zákaz zastavení, ani zákaz stání, ani nestojí na chodníku (pro stání na chodníku jsou jiné paragrafy). Blinkry nezapne a vběhne do té trafiky.

Ty trubče, potom stojí tam, kde stát může a není o čem debatovat.
Já psal o vjetí (byť částečném) na chodník. A místa, kde lze nebo nelze zastavit a stát jsou též v zákoně vyjmenována.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1457
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: út únor 13 2024, 16:02    Předmět: Citovat

§ 26
(3) Řidič motorového vozidla, které je povinně vybaveno přenosným výstražným trojúhelníkem,2) musí tohoto trojúhelníku užít po dobu nouzového stání, například při přerušení jízdy pro závadu na vozidle nebo nákladu, v důsledku dopravní nehody nebo pro náhlou nevolnost, jestliže takové vozidlo tvoří překážku provozu na pozemních komunikacích. Trojúhelník musí umístit na okraj vozovky tak, aby byl pro přijíždějící řidiče včas a zřetelně viditelný, a to ve vzdálenosti nejméně 50 m, na dálnici nejméně 100 m za vozidlem. V obci může být tato vzdálenost, vyžadují-li to okolnosti, kratší. Je-li motorové vozidlo vybaveno výstražným světelným zařízením,2) musí ho řidič užít nejméně po dobu, než výstražný trojúhelník umístí na vozovce. Tady máš ještě jeden důvod kdy musíš použít blikačky.
Jasně. Zpravidla se zastaví v zákazu, i za horizontem jsem už potkal GLS, na přechodu jsem to viděl také, nebo... Vždycky měl dotyčný zapnuté blikačky. To znamená, že si je dobře vědom přestupku, ale jakoby říkal, že takhle se to může. Tak snad se MP nebo PČR k tomu postaví čelem.
O té třetí RZ na nosič na kolo nebo přendání z auta na nosič jsem se ptal já. Zadal jsem dotaz na ministerstvo a odepsali, že to zaevidovali pod číslem jednacím. Zatím bez odpovědi. Jakmile mi napíšou tak to tu dám. Dávám ji ještě dva týdny. Pak to pourguju.

_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út únor 13 2024, 16:43    Předmět: Citovat

MiraSt napsal(a):
......
O té třetí RZ na nosič na kolo nebo přendání z auta na nosič jsem se ptal já. Zadal jsem dotaz na ministerstvo a odepsali, že to zaevidovali pod číslem jednacím. Zatím bez odpovědi. Jakmile mi napíšou tak to tu dám. Dávám ji ještě dva týdny. Pak to pourguju.

Ve vlákně o třetí značce je již nějaké stanovisko MD k třetí značce ze dne 26.4.2024 od Valdano, cituji:

"Na MD se na to už někdo ptal a níže je citace části otázky i části odpovědi (pro vás podstatná je ta červeně zvýrazněná část odpovědi), ze které v podstatě vyplývá to, že přemístění RZ ze zadní části vozu na nosič je v souladu s ustanovením §32, odstavec 1. vyhlášky č. 343/2014 Sb. o registraci vozidel. Nosič, který je umístěn na zadní části vozidla se v případě takového přemístění RZ totiž dle vyjádření MD považuje za součást zadní části vozidla. Takže RZ je tím defacto umístěna stále na zadní části vozidla."

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=74516&postdays=0&postorder=asc&highlight=ta%9En%E9&start=15[/b]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dracekvo



Založen: Feb 10, 2009
Příspěvky: 507

PříspěvekZaslal: út únor 13 2024, 16:50    Předmět: Citovat

Nevím kde jste vzali to, že když tam není zákaz zastavení ani stání, tak si můžu zaparkovat jak chci a omezovat ostatní.

Zákon hovoří jasně. Pokud zastavím, tak musí zůstat volný nejméně jeden jízdní pruh o minimální šířce 3 metry.
Pokud stojím, tak musí zůstat volný nejméně jeden jízdní pruh široký 3 metry v každém směru.
No a zastavit smím pouze na dobu nezbytnou na nastopení / vystoupení osob. Nebo na naložení složení nákladu. To že si jdu do trafiky koupit cigárka, rozhodně není zastavení, ale už je to stání.

Takže by si to chtělo prostudovat pravidla silničního provozu, než se tu začnete ohánět tím, že pokud není značka, tak si můžu parkovat jak chci a nikdo mi nic nemůže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1457
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: út únor 13 2024, 17:08    Předmět: Citovat

A já chci vědět co to je to "de facto". Právěže § 32 hovoří kde má být RZ na vozidle umístěna. Pokud by to mohlo být i na nosiči kol tak by to v tom paragrafu bylo. A to tam není. Takže si počkám co mi odpoví. Do té doby jsou všechny diskuze na téma RZ plané.
_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3292

PříspěvekZaslal: út únor 13 2024, 17:11    Předmět: Citovat

Brozicek napsal(a):

... ze dne 26.4.2024 od Valdano...

To bude asi hlas z budoucnosti Smile
Ale leden taky dobrej...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3292

PříspěvekZaslal: út únor 13 2024, 17:34    Předmět: Citovat

RZ na nosiči
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund