Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Snímání otáček oběhového čerpadla
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1677

PříspěvekZaslal: ne leden 28 2024, 20:41    Předmět: Citovat

No, v tom případě lze použít průtokoměr. Třeba vodoměr, instalovaný na výstupu z kotle. Podle náměru za zvolenou dobu, třeba za hodinu, lze zjistit nejen zda čerpadlo běží, ale i jakou rychlostí ta voda v potrubí proudí. Některé vodoměry můžou mít i optické čídlo, nebo tzv. reed kontakt, pro vyhodnocení (třeba počítačem). Případně použijte kalorimetr, který spočítá nejen průtok, ale změří i teploty vstupu a výstupu z kotle a spotřebu tepla. Je to jen o ceně...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
martinkopp



Založen: Oct 12, 2023
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: ne leden 28 2024, 22:05    Předmět: Citovat

Já potřebuju snímat otáčky čerpadla, ne průtok ani nic jiného. Nevím jak jinak to napsat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1677

PříspěvekZaslal: ne leden 28 2024, 22:41    Předmět: Citovat

Otáčky plastové vrtule pod celokovovým krytem čerpadla nezjistíte. Sledovat točivé magnetické pole též nepomůže, to se po zaseknutí rotoru bude točit dále. O možnosti poslechu chodu (akustice) jste již byl informován. Pak snad leda využít stranu odvzdušňovacího šroubu, pod kterým je hřídelka rotoru a přes přídavné těsnění, ji prodloužením vyvést ven. Ale to je zásah do čerpadla a je sotva realizovatelný, pokud je čerpadlo umístěno pod krytem kotle. To již bude efektivnější preventivní rozebrání a vyčištění čerpadla od nečistot před topnou sezónou...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vasekpetr1



Založen: Jun 20, 2005
Příspěvky: 853
Bydliště: Hospoda u Třebíče

PříspěvekZaslal: po leden 29 2024, 8:14    Předmět: Citovat

Nechci být otravný, ale možná by to stálo za pokus porovnat, kolik ukazuje A-metr při zavřených hlavicích (aspoň jedno topení by mělo zůstat trvale otevřené kvůli zachování základního průtoku) a při zastaveném (přibržděném) rotoru čerpadla... Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4246
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: po leden 29 2024, 8:27    Předmět: Citovat

Pak už mě napadá udělat záslepku s průhledným okénkem půlku hřídele natřít bíle a reflexní optozávorou snímat otáčky hřídele. Popřípadě nechat udělat záslepku z plastu a na hřídel nalepit magnet a snímat třeba hall senzorem. Pod tou záslepkou není žádný tlak vody tak to není kritické.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: po leden 29 2024, 16:08    Předmět: Citovat

Podle obrázku to je úplně obyčejný kotlový čerpadlo, který se vymění za 10min. A mně běhá v plynovém kotli asi 20 let, teď už teda ne. Maximálně vždy zatuhlo mimo sezónu. Běhalo na nižší otáčky, při topení naplno.
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
martinkopp



Založen: Oct 12, 2023
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: po leden 29 2024, 18:04    Předmět: Citovat

Všechno co ted napíšu už jsem jednou uvedl, ale vidím že je to potřeba napsat několikrát.

- potřebuji měřit otáčky, tzn. kolikrát se otočí rotor za minutu.

- prosté měření proudu je k ničemu, pokud budou všechny radiátary otevřené, bude se prohánět voda cca 60m trubek, pokud zavřené, tak jen 2m okruhem. Tohle musí být na odběru proudu znát. Možná by to šlo na základě back EMF, ale s tím nemám zkušenosti a nikdo tu nic o tom nenadhodil.

-na rotor nic lepit nejde, není tam žádné místo a rotor je uplně celý ve vodě, takže je špinavý - černý a je celý v horké vodě pod tlakem. Uplně celý. Vrtat nějaké díry do takového systému pro fotobuňku je neproveditelné.

-pokud měním celé čerpadlo, musím demontovat celý kotel, není to rozhodně záležitost na 10min. Pokud měním jen pohon a přírubu tam nechám, jde to rychleji. Musím ale sehnat rotor a stator čerpadla které se už roky nevyrábí, takže jedině použité u kterého netuším jak dlouho vydrží - proto chci měřit pokles otáček.

-že někomu vydrží čerpadlo 10 nebo 20 let vůbec nic neznamená, mi například kotlík jede i v létě kdy s ním nahřívám boiler apod.

Pokud bych s čerpadlem jen topil, nijak bych nepoznal že otáčky padají a klidně bych tvrdil že mi jede bez problemu čerpadlo 20let než by se zaseklo uplně. Z toho by ale třeba 10let jelo pomalu s efektivitou topení tomu odpovídající. Šlo to poznat jen při přepnutí na boiler kdy kotel neustále cykloval, protože topná voda byla horká a díky malému průtoku se nestíhala ve výměníku boileru ochladit. Hřídel je v místě ložiska vyběhaná cca o 0.5mm, to se rozhodně nestalo za měsíc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: po leden 29 2024, 18:08    Předmět: Citovat

Tak to sorry, ale to je hodně pitomý kotel. Někdo něco nedomyslel Embarassed
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
martinkopp



Založen: Oct 12, 2023
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: po leden 29 2024, 18:11    Předmět: Citovat

Nedomyslel to původní majitel objektu jež ho tak skvělě nainstaloval, že nejde sundat boční plech abych se k čerpadlu dostal. Teď už s tím nic nenadělám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: po leden 29 2024, 18:19    Předmět: Citovat

Tak to je blbý.
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4246
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: po leden 29 2024, 18:59    Předmět: Citovat

ještě jsem neviděl čerpadlo které by mělo pod odvzdušňovákem tlak a je tam druhý konec hřídele motoru, kde jsem myslel snímat otáčky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
martinkopp



Založen: Oct 12, 2023
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: po leden 29 2024, 20:21    Předmět: Citovat

bu2520 napsal(a):
ještě jsem neviděl čerpadlo...

Za to já bohužel nemůžu Smile
Tohle čerpadlo má celý rotor, tzn. úplně všechny rotující díly včetně hřídele, kotvy, ložisek... pod vodou pod tlakem. Od turbíbky až po druhý konec hřídele který je strčen v třecím ložisku a kde je drážka pro šroubovák aby se s tím dalo pootočit kdyby se rotor přilepil. Prostě od začátku až do konce ve vodě.

Nevím jaký odvzdušňovák myslíš, ale já bych řekl, že pod odvzdušňovacím šroubem by tlak být měl, jinak by přece nefungoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1677

PříspěvekZaslal: po leden 29 2024, 20:35    Předmět: Citovat

V podstatě jste si na svůj dotaz již sám odpověděl. Nepotřebujete žádná další udělátka, jen trochu přemýšlet a udělat si pokus. Až bude boiler studený, stačí zapnout kotel. Ten najede do plného výkonu. Možná se uplatní i modulace výkonu a kotel po chvíli sjede s výkonem. Pak jen chvíli sledovat jestli nezačne kotel cyklovat. Kvůli překročení výstupní teploty kotlové vody vypne a po odebrání tepla (ochlazení vody) zapne a cyklus se opakuje. Podle toho usoudíte v jakém stavu to čerpadlo je. Odpojení kabelu a sejmutí motorové části po vyšroubování dvou šroubů, jistě zvládnete.

Píšu o boileru, tedy o nádobě s vlastním tepelným výměníkem (hadem). Pokud je součástí kotle deskový výměník, může být závada i v jeho zanesení, a tím i v omezeném přestupu tepla, v závislosti na kvalitě pitné vody. Pak kotel též rád cykluje.

Kolegové již doporučovali kontrolu kondenzátoru. Ten u motoru, posuvem fáze, vytváří točivé magnetické pole. Jde však o eliptické, nikoliv o kruhové pole. Tvar té elipsy a výsledný točivý moment (síla motoru), je závislý na kapacitě toho kondíku. Doporučuji změřit a porovnat kapacitu s údajem na štítku motoru.

Co se týče tlakových poměrů pod odvzdušňovací zátkou motoru, máte pravdu. Po odšroubování, tlak vody v kotlovém systému, začne přes uhlíkové kluzné ložisko vytlačovat vzduch z čerpadla. Pak následuje voda a uvolněné částečky uhlíku (černá voda). Po zašroubování šroubu, se tlaky na ložisku vyrovnají a hřídelka pak vlastně plave „na vodním filmu“.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
martinkopp



Založen: Oct 12, 2023
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: po leden 29 2024, 21:28    Předmět: Citovat

Koukám že se tu kloudné rady asi nedočkám, ale jsem trpělivý člověk a nemám teď stejně nic lepšího na práci, tak zopakuji:

-kondík je OK, měřil jsem ho můstkem

-příčinou není kondík, ale vyběhaná ložiska a hřídel kdy v radiálním směru rotor lítá cca 1mm, v axiálním 2-3mm

-cyklování u boileru se dělo jen když jede kotel na plný výkon což není pořád, pokud kotlík jede sníženým výkonem a tam to poznat nebylo. To ale neznamená, že je to v pořádku. Prostě to jen nedospělo do až tak malého průtoku kdy kotel začal cyklovat. Podle cyklování nepoznám nic, až k tomu dojde, je už pozdě - znamená to že jsem jel několik let se sníženým průtokem a protopil zbytečně hromadu peněz.

-V kotlu byl malinký 25l boiler, ale ten měl malou kapacitu, tak mi topenář odřízl trubky a připojil je na klasický boiler s výměníkem který stojí vedle. Problém cyklování není způsoben ničím jiným, protože po výměně čerpadla necykluje ani když jsem na zkoušku vyřadil modulaci a nahřívám boiler stále plným výkonem. S přidřeným čerpadlem to bylo nemyslitelné, to vydržel jet na plný výkon tak cca 2-3 minuty a to jen v případě že voda v boileru byla úplně studená.

Tomuto stavu bych chtěl ale snímáním otáček čerpadla předejít, protože než se to dostalo do tak bídného stavu, mohlo jet čerpadlo s určitým poklesem otáček předchozích třeba 5 nebo 10let.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mhepp



Založen: Aug 16, 2017
Příspěvky: 79

PříspěvekZaslal: po leden 29 2024, 22:40    Předmět: Citovat

No já nevím... S čerpadlem Ti nepomohu... Ale, co mne zaráží je jedna věc. Jednáš tu jako ohromný chudák, kterému nikdo nechce správně poradit. Přitom rad jsi tu dostal plno a všechno je (možná oprávněně) špatně. Neustále opakuješ dokola to samé, ale že bys pro lepší představu třeba přidal fotku toho motoru a čerpadla, aby si každý mohl udělat představu více než rámcovou, jak vypadá situace... Za současných podmínek asi nečekej, že Ti někdo zázrakem nabídne úžasné řešení. Dokonce, vzhledem ke složitosti, tento problém za daných podmínek nemusí mít dostupné řešení.

No a pokud jsi tak trpělivý člověk, co nemá stejně nic kloudného na práci, tak co třeba danou část topného systému předělat tak, aby ses dostal ke všem částem boileru?

Nebo proč se nesmířit prostě s tím, že na začátku topné sezóny zkontroluješ motor a čerpadlo a hotovo... Myslím, že marným hledáním řešení jsi už propálil více času, než kolik ti zabere kontrola toho čerpadla příštích pět let. Ta nejjednodušší řešení jsou nejúčinnější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund