Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zátěž pro frekvenční měnič
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kulikus



Založen: Dec 10, 2009
Příspěvky: 2709

PříspěvekZaslal: po prosinec 25 2023, 10:40    Předmět: Citovat

jojosuly napsal(a):
do odporovej záťaže v pohode ale do motora streľba takže jedine original motor.

Takže jedině original sřelba. Píšeš jako hotentot, sorry.

K otázce. Místo motoru připoj tlumivky.

_________________
pro mládež - Hamíkův koutek


Naposledy upravil kulikus dne po prosinec 25 2023, 10:43, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
gaminn



Založen: Sep 25, 2019
Příspěvky: 173

PříspěvekZaslal: po prosinec 25 2023, 10:41    Předmět: Citovat

Čistě odporová zátěž se mi moc nezdá. http://www.acdrive-china.com/forum/vfd-testing-342494.htm Tady to taky diskutují, minimálně to chce nějakou indukčnost do serie s rezistory.

Zdá se mi celkem přijatelný ten asynchronní generátor. Motory tu mám různé, mrknu po nějakých kondenzátorech a zkusím ho roztočit jako generátor.

Mám taky na baráku 10kW fotovoltaiku, která dodává do veřejné sítě, tak mě napadlo, že bych mohl asynchronní generátor rozjet přímo do sítě bez potřeby kondenzátorů, ale zase nevím, jestli se nemůže vyskytnout nějaký problém, který nedomyslím a pak bude nějaký průser s ČEZem...

Ještě, jak tady někdo už nadhodil, jsem přemýšlel o uzavřené smyčce, kdy generátor dodává energii zpátky na vstup měniče. Jen mi není úplně jasné ve kterém bodě té uzavřené smyčky a jak určím, na jakém výkonu se má ta smyčka ustálit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kulikus



Založen: Dec 10, 2009
Příspěvky: 2709

PříspěvekZaslal: po prosinec 25 2023, 11:04    Předmět: Citovat

SIEMENS měniče mají zvlášť blok 3f napaječe, ze kterého je vyvedený nestabilizovaný DC rail 560 až 700V, který napájí frekvenční měniče. Těch může být napájeno z DC vedení více. Na toto vedení můžeš připojit přes diodu usměrněné napětí z generátoru. Musí být vyšší než to na DC rail. A nemusíš řešit nějaké sfázování. Přičemž síť zůstane připojená a neovlivněná.
Řídit výkon můžeš reostatem mezi dc výstupem generátoru a DC rail, přičemž v tomto řešení na něm protopíš zlomek výkonu dodaného do motoru/zátěže.

_________________
pro mládež - Hamíkův koutek


Naposledy upravil kulikus dne po prosinec 25 2023, 11:07, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 682

PříspěvekZaslal: po prosinec 25 2023, 11:06    Předmět: Citovat

Jestli můžeš rozbít prasátko, tak je nejjednodušší koupit jako zátěž frekvenční měnič s rekuperací do sítě. Na něm se nastaví zatěžovací moment a o víc se člověk nestará. Kolega to projektoval do školních laboratoří a funguje mu to velice pěkně.
Pak je možnost u měničů projit natvrdo DC obvody a na zatěžovacím měniči nastavit zase momentové řízení. Pak se výkon vrací zpět do hnacího měniče. Do sítě je připojen jen hnací měnič. Jenom se nemůžou propojit měniče výrazně odlišných výkonů. A při testu pak nedostatečně zatěžuješ usměrňovač testovaného měniče.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gaminn



Založen: Sep 25, 2019
Příspěvky: 173

PříspěvekZaslal: po prosinec 25 2023, 11:20    Předmět: Citovat

Dobrý point to s tím, že při DC propojení generátoru a měniče vlastně nezatížíš pořádně usměrňovač....

Měnič s rekuperací do sítě - no kromě toho, že na tom rekuperujícím měniči je možnost nastavit rekuperační výkon, tak to je vlastně řešení identické s dvěma asynchronními motory, jeden pohání asynchronní generátor natvrdo připojený do sítě. Jen mi zase není jasné, kde v této smyčce nastavím, na jakém výkonu se to má ustálit a jestli náhodou nějaký proud neodteče do veřejné sítě, aby s tím nebyl nějaký problém. Ale teoreticky, pokud nevytvořím zapojení, které bude mít víc jak 100% účinnost, což se mi asi nepovede, tak by měl veškerý vygenerovaný výkon hned požrat zpátky testovaný frekvenční měnič a zapojený motor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jojosuly



Založen: Aug 22, 2006
Příspěvky: 281
Bydliště: Kysuce

PříspěvekZaslal: po prosinec 25 2023, 11:28    Předmět: Citovat

Add Kulikus trochu som to skrátil chcel som tým povedať že menič aj keď nebol dobre opravený, do odporovej zaťaže išiel a na motor vyhadzoval poistky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 245
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: po prosinec 25 2023, 11:33    Předmět: Citovat

Běžně v rachotě provozují rekuperaci, už z principu se nedostaneš do stavu, abys dodával proud do sítě aneb ztráty. Při té rekuperaci budeš ze sítě odebírat jen ztráty. Aneb měnič připojíš normálně na síť, ten motor co bude dělat generátor taky připojit na síť, aneb dokola budeš honit například 10KW ale ze sítě budeš odebírat jen zlomek velmi hrubým odhadem cca 1-2KW. Jediné co se musí pohlídat je, abys nemršil sít víc než je zdrávo (jalovým výkonem tj. ten asynchronní generátor je potřeba přizpůsobit aby měl účiník blízký jedné). V problematice nevyznám, proto píši abys ses podíval jak to mají udělané u malých vodních elektráren s asynchronním motorem. Aneb místo té vodní turbíny připojíš ten měnič s motorem.

Na přifázóvání jde použit žárovky či voltmetry které přemostí stykač, k sepnutí musí dojít v době tmy nebo minimálního napětí … otázka je co udělá ten měnič, když motor nebude v záběru nebo pojede v lehce v generátorovém režimu. V rachotě takto občas zkouší synchronní generátory, kdy asynchronní dynamometr žene měnič (CONTROL TECHNIC) ale jakou tam mají vazbu netuším (asi kmitočtovou) ale fázovací stykač mají mimo ovládání měniče.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 682

PříspěvekZaslal: po prosinec 25 2023, 11:46    Předmět: Citovat

Identické to není. Na tom rekuperačním měniči výkon přímo nenastavuješ.
Ten jen v závislosti na podmínkách pošle nadbytečnou energii do sítě a když přeleze svoje limity, tak odbudí motor a vzdá to.
Vyhoda toho měniče proti samotnému motoru je, že můžeš rekuperovat na libovolných otáčkách. Síťová část je připojená pouze na DC obvod a je jí úplně šumák, co je na výstupu připojeno za motor.
Pokud si připojíš motor na síť napřímo, tak:
1) motor si bude brát jalový proud na buzení ze sítě
2) jalový proud hnaného motoru kompenzuje měnič
3) pokud si to chceš nafázovat ručně, tak roztočíš motor na síť. Na měniči zapneš detekci roztočeného motoru a nastavíš požadovanou výstupní frekvenci lehce nad 50Hz. Čím menší motor tim víc.
Pak zapneš měnič a sleduješ výkon na motoru a lehce přidáš nebo ubereš.
Kdybys to chtěl automatizovat, tak na zátěžový motor připojíš měřák výkonu a výstup zavědeš do PID regulátoru otáček měniče, aby řídil požadovaný výkon.

Za mě je nejjednoduší jako zatěž pověsit na motor radiální ventilátor.
Výkon závisí na kvadrátu otáček, takže změnou kolem 40-60Hz se mění výkon velice razantně a odlehčit to jde velice snadno, tím, že se přicpe sání nějakým vhodným cedníkem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gaminn



Založen: Sep 25, 2019
Příspěvky: 173

PříspěvekZaslal: po prosinec 25 2023, 12:53    Předmět: Citovat

Ventilátor - co by to bylo za obludu, aby to žralo ty 4 kW. Obávám se, že bych to ani neměl kam dát.

Po tom rekuperačním měniči se poohlédnu, ale hádám, že úplně levné to nebude. Našel jsem třeba ATVRU75N4 kolem 20 tis. To je na mě trochu moc. Kdyby byla tak za 10 tis, budu o tom přemýšlet. Mám to nejspíš jen na pár pokusů, tak bych se rád poohlédnul po jednotce, kterou pak prodám a pošlu dál ideálně beze ztráty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 682

PříspěvekZaslal: po prosinec 25 2023, 13:11    Předmět: Citovat

Třeba malý zrnomet. V okolí u sedláků se vyskytují s výkonem od 2,2 do 7,5kW.
Proti senometu jsou to trpaslíci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2566
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: po prosinec 25 2023, 13:35    Předmět: Citovat

Před časem jsem řešil u jednoho sedláka právě zrnomet. Prúměr vrtule byl 500mm, motor 11,5kW 2800ot/min. Průměr potrubí 200mm. Podle klešťáku si zrnomet bral 10kW. Předtím tam někdo narval starej kroužkovej motor 4kW 1400ot, a to ani nevyfouklo prach z potrubí. Jel jsem tenkrát do vedlejší vsi kouknout na ten samej funkční zrnomet, a když jsem viděl ten motor 11kW, jen jsem se poušklíbnul....
_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4158

PříspěvekZaslal: po prosinec 25 2023, 14:00    Předmět: Citovat

gaminn napsal(a):
Kde se k takovému alternátoru dostat? Na bazaru sehnat vadnou elektrocentrálu a doufat, že alternátor bude v pořádku? Alternátor má za sebou ještě nějakou elektroniku, co reguluje amplitudu výstupního napětí?

Posílat ten výkon zpátky do kondíků v měniči by bylo samozřejmě super.
Obvod na výstupe merá výstupné napätie a podľa potreby pridáva alebo uberá prúd do budiaceho vinutia. Tým sa stabilizuje výstupné napätie. Frekvencia je u lacných elektrocentrál riadená mechanicky odstredivým regulátorom. Presnosť takto regulovanej frekvencie je pre väčšinu sotrebičov dostatočná.

Výstup alternátora zapojíš do vstupu testovaného meniča, sieť cez samostatný usmerňovač do DC. Na regulačnom obvode budenia alternátora nastavíš výstupné napätie. Ak bude menšie ako sieťové, tak sa bude alternátor krútiť naprázdno. Ak nastavíš vyššie ako sieťové, tak alterátor bude napájať menič... Nejaké vnútorné odpory by mali stačiť na to, že to nebude skoková zmena ako u komparátora.

Ak by menič nemal DC vstup, tak sa dá ešte nejako pripojiť sieť na spoločné svorky s alternátorom cez žiarovky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund