Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Podlahové topení
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Martin_Fio



Založen: Dec 28, 2005
Příspěvky: 190

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2023, 14:36    Předmět: Citovat

Lukáš výše a statik má naprostou pravdu. Do RD na obytné podkroví a rozpon 6m pod 180 IPE ve vzdálenosti po metru nic nemůže.Hurdisky v poddimenzovaném nosníku kolikrát bez vápenné malty si umlátí konce a začnou pěkně popraskávat, prokresí se do stropu a pak hapají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2023, 15:23    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
Ano, vím (Celerone), že jsou i různé topné rohože rovnou pod pochozí vrstvu podlahy apod., ale z nejrůznějších důvodů mi to přijde jako nevhodné.

Takže tam budou poloakumulační přímotopy u stěn.


Rohože né, ale fopný fólie přímo pod lamino, masiv na překližce nebo vinilovej Click. Poloakumulační přímotopy, kdo to dělá? Aby sis pak neškubal vlasy, víš jakej rozdíl je mezi sálavým nízko/vysokoteplotním infratopením a konvencí?

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alj



Založen: Jun 10, 2016
Příspěvky: 136
Bydliště: JM

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2023, 15:32    Předmět: Citovat

Na světlost 6m pro hurdisky na zatížení jaké má obytná místnost v rodinném domě vycházejí nosníky I24. Použité kolejnice jsou silně poddimenzované. Nedivím se, že s tím projektant nechce mít nic společného.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2023, 15:49    Předmět: Citovat

Jen bych chtěl podotknout, že kolejnice jsou hafo rozměrů od 145, 125, 65 do 180, 150, 85 mm. Houmre, vidíš někde šířku patky?
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4285
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2023, 15:54    Předmět: Citovat

Strop vy v tvojom prípade mal zniesť užitočné zaťaženie 150kg/m2. Ak potrebuješ ničo spočítať pošli mi sem náčrt..... Spočítam ti to. Bez guľatého razítka.
_________________
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alj



Založen: Jun 10, 2016
Příspěvky: 136
Bydliště: JM

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2023, 16:34    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Jen bych chtěl podotknout, že kolejnice jsou hafo rozměrů

Vždyť uvádí,že jde o kolejnice Xa. Ty mají výšku 125 mm a Wy=324cm³
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2023, 17:18    Předmět: Citovat

Přehlídl jsem to. Dnes se používá úplně jiný značení. Tohle jsou "nejslabší" traťový.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4148

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2023, 17:24    Předmět: Citovat

Zamyslel sa tu už niekto nad tým, že o akej prídavnej hmotnosti v podobe podlahovky sa tu bavíme? Alebo by mala byť na dverách do miestnosti ceduľa s nápisom "max. 5 osôb"?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2023, 17:43    Předmět: Citovat

To víš že jo. Ta betonová deska, pokud se použije nějakej zakládací systém na trubky musí být tlustá cca 70 mm. Jestli má místnost 6 x 6 m, to je cca 2,5 kubíků betonu. To je cca 5,5 tuny. Ta škvára, co tam měl v podobným, či trochu menším objemu vážila cca půlku.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 975
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: čt prosinec 07 2023, 7:34    Předmět: Citovat

Zkusil jsem to skreslení maximálně okrájet a dávám jako přílohu:


stávající stav patro.jpg
 Komentář:
 Velikost:  59.87 kB
 Zobrazeno:  65 krát

stávající stav patro.jpg



nový stav patro.jpg
 Komentář:
 Velikost:  81.28 kB
 Zobrazeno:  47 krát

nový stav patro.jpg



Stávající stav přízemí.jpg
 Komentář:
 Velikost:  72.78 kB
 Zobrazeno:  60 krát

Stávající stav přízemí.jpg



nový stav přízemí.jpg
 Komentář:
 Velikost:  89.88 kB
 Zobrazeno:  64 krát

nový stav přízemí.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: čt prosinec 07 2023, 10:49    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Poloakumulační přímotopy, kdo to dělá? Aby sis pak neškubal vlasy, víš jakej rozdíl je mezi sálavým nízko/vysokoteplotním infratopením a konvencí?


Myslím konkrétně Mirava HTA. Byl jsem se na ně podívat (za provozu) a ze všech možných nabídek mi přišly jako optimální jak funkcí, tak vzhledem (nepotřebuju a nechci žádné "galerijně" orientované lesklé a choulostivé skleněné sálavé panely, je to klasický starý dům a tak ho chci zachovat).

Ale zatím je to koncipované tak, že v budoucích topných místech (pod okny jednotlivých místností) jsou přípojky a vše se teprve ověří za provozu, čili cílový typ topidla není ještě pevně zvolený.

Ano, Ecosun od Tvého chlebodárce taky byl či (po dnešním zjištění viz níže) stále ještě je ve hře Wink . Nakonec ECOSUN 400 N Cream s keramickou přední deskou (podle mě je to nějaká velkoplošná podlahová dlaždice ze slinuté keramiky) už mám v koupelně, protože tam z mnoha důvodů nic jiného nešlo dát.

Pro pokusy v ostatních místnostech mám letité klasické olejové radiátory 800/1200/2000W, regulace teploty každopádně bude prostorovým bezdrátovým termostatem.

Nový možný problém (zjistil jsem ho až teď) vidím v tom, že Mirava se mezitím přestěhovala a její webové stránky jsou nefunkční (proto je ten odkaz výše z archivu). Takže si ověřím, jak to s nimi je, jestli třeba neskončili. Možná bys o tom něco věděl Ty?

Ad ten rozdíl: pokud topidlo není koncipované jako jednoznačně sálavé nebo jednoznačně konvekční (čemuž se chci vyhnout), tak jsou z principu přítomny vždy obě složky.

Tuším jsme to tady už řešili dřív, včetně velkohubých (a jako obvykle často protichůdných) tvrzení různých výrobců o tom, jak že je ten jimi zvolený princip jedině správný...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 07 2023, 16:01    Předmět: Citovat

Každý topidlo má obě složky, jen jde o to v jakým poměru.
Jak máš vysoký stropy? Jestli nad 2,4m tak jednoznačně něco s co největší sálavou složkou. Koukni na Solius.
O Miravě jsem už léta neslyšel. Vůbec bych se nedivil, kdyby skončili. Oni i frantíci, bašta evropskýho elektrickýho topení, třeba Aireléc nebo Atlantic skončili nebo poslali výrobu mimo EU. Na posledním firemním dnu nám říkali, že Brusel zakázal v EU výrobu elektrických topidel s převažující konvenční složkou a každý topidlo musí mít týdenní programátor. Vše, co má týdenní programátor provozovaný na centrální termostat, kterej odpojuje napájení, nefunguje. Vadí tomu četný zapínání a vypínání.
V některých zemích EU jsou dokonce do nových staveb konvenční topidla zakázaný osazovat.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: čt prosinec 07 2023, 16:34    Předmět: Citovat

Stropy jsou 2,7 m (? - cca, lovím v paměti).

Solius: jo, díval jsem se, design mě tedy vůbec nepřesvědčil, ale třeba nakonec nic jiného nezbyde.

Jde to všechno soustavně a čím dál rychleji úplně do hajzlu. Může mi někdo zodpovědět otázku, čím podle toho zkurwenýho ultradrzýho SESRu máme topit? Uhlí ne, plyn taky ne, elektřiny nebude dost, možná dřevo (kterého taky nebude dost a nebude čím ho zaplatit)?

Doprdelepráce koncepce topení v baráku se nemění celou jeho životnost, těm k.r.eténům úplně hrabe nebo jak?

Týdenní programátory už jsi tu kdysi zmiňoval a stejně jako kdysi bych chtěl odkaz na konkrétní psanou SESR sviňárnu, kde se tohoto opovážili.

Mimochodem naprosto nechápu, čemu by to jako mělo pomoct (a pokud bude jakákoliv elektronika kromě pojistné či bezpečnostní/omezovače max. teploty v tělese, které je ovládáno externím termostatem, tak to bude první, co vyrvu, lépe řečeno odpojím a překlenu drátem).

Můj dům = můj hrad. SESR a jiní bolševici, vyližte mi prdel.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 07 2023, 23:24    Předmět: Citovat

S těma Soliusama je to krásnej příklad jak výroba ve frantíkárně jde do ha.jzlu. Nejdříve byl Solius s elektronickým termostatem typu kolečko, kterej uměl podle pilotního vodiče (sínus, horní půlvlna, dolmí půlvlna) přepínat funkce pohoda-útlum-protizámrz-vypnutí. Ten byl pěknej, přední cedník po celý ploše, nahoře malá škvíra na odfuk konvence. Pak se musel přidat týdenní programátor dle nařízení EU, cena šla o tisíc nahoru. Bedna byla stále stejná.
No a pak to předali mimo EU na Ukrainu kousek od Oděsy a je z toho Solius digital s tou hnusnou plechárnou nahoře. Mě se taky nelíbí...
Konvenční Atlantiky F129 a F125 se dělaji taky na Ukraině. Loni přes půl roku nebyl ani jeden, spadla rachejtle, spadla.

Když máš tak vysoký stropy, tak jednoznačně sálák. Pokud dáš konvenci, tak od podlahy ke stropu na výšce 2,7m budeš mít rozdíl možná víc než 6 stupňů. Se sálákem tak 3-4. S podlahovkou 1-2. Na tepelnou pohodu je podstatná teplota do výšky cca 120 cm.
A nezapomeň, že kolem pokojových teplot je každej stupeň navíc taky 6% energie navrch.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: pá prosinec 08 2023, 10:37    Předmět: Citovat

Samozřejmě že podlahové vytápění je ideální a já poučku o tepelné pohodě znám fakt dlouho (chladná hlava, nohy v teple).

Jenže vážně si nebudu do tenkých, mechanicky málo odolných a trvale různě dilatujících hořlavých materiálů dávat celoplošný vodič s napětím 230V, navíc v podobě smyčky trvale generující blízké elektromagnetické pole*.

Takže v patře fakt ne a prostě tam přijdou ty převážně sálavé zdroje ke stěnám. Snad seženu něco použitelného a ne funkčně, vzhledově i jinak k blití.

Ideální by bylo zase něco s keramickou deskou, jako mám v té koupelně, jak píšu výše. Jenže jsem nikde neviděl nic podobného s vyšším výkonem.

Díky za postřeh s výškou těch stropů.

Ještě poznámka: ono je v patře do jisté míry "přirozené podlahové vytápění", pokud se bude topit v přízemí. Dům je hodně izotermní (tlustá plná cihla zvnějšku celoplášťově obalená dobrou izolací) a souvrství strop přízemí - podlaha patra zase tak moc neizoluje, takže se prostě patro ohřívá přirozeně.

Takhle to je známé třeba ze zateplených paneláků...

(*) v přízemí je sice taky celoplošně (v meandru) v betonu položený topný kabel, ale ten je jednak stíněný (odstraní el. složku vyzařování), jednak jsou v něm paralelní vodiče (L a N) pro tentýž proud tam a zpátky, což odstraní magnetickou složku vyzařování.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.


Naposledy upravil JirkaZ dne pá prosinec 08 2023, 10:55, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund