Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ostřelovač - dráha střely na vzdálenost 4km
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5023
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út prosinec 05 2023, 23:39    Předmět: Ostřelovač - dráha střely na vzdálenost 4km Citovat

Ostřelovač trefil cíl asi 4km vzdálený.
Tady píšou, že odchylka způsobená větrem(neustále se měnícím) byla 60m a střela vystoupala 100m nad cíl. Je to možné? Nebo je to klasicky blábol na internetu?
Kdyby to byla pravda, pak mi připadá nemožné, že by vůbec něco cíleně trefil.
Kromě toho není jasné, koho ze tří lidí (jen takové šmouhy) na videu vlastně trefil. Ale střelec si je jistý, že to byla smrtelná rána.
Prosím pokud možno neřešte, na čí straně konfliktu stojíte, ale jen technickou a fyzikální stránku věci (kdo se zabýváte střelbou).


https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/kulka-letela-9-sekund-ukrajinsky-sniper-cihal-hodiny-pak-vyt/r~320141a8935a11ee82b7ac1f6b220ee8/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=1190200&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 916

PříspěvekZaslal: út prosinec 05 2023, 23:58    Předmět: Citovat

Asi by se všechno dalo spočítat: http://www.balistika.cz/vnejsi_teorie.html
Jinak v nějakém pořadu zkoušeli zopakovat trefy odstřelovačů, byl tam jeden z Afganu 2,5km a ten se zastřeloval. Prostě podle prachu poznal, kam dopadla kulka. Talibanci na to kašlali, dokud jednoho z nich nedostal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kulikus



Založen: Dec 10, 2009
Příspěvky: 2709

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2023, 1:45    Předmět: Citovat

Mi není jasné, jak snajper či jeho parťák určí směr a sílu větru v trajektorii střely, když se to může na dráze letu měnit.
_________________
pro mládež - Hamíkův koutek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31911
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2023, 2:40    Předmět: Citovat

Dělalo se to pomocí pozorovatelskýho dalekohledu, kdy se postupně zaměřovaly vhodný objekty podél předpokládaný dráhy střely - tráva, listí na stromech, drobný větvičky - a z jejich pohybů a průhybu se odhadovaly směr a rychlost větru. Dneska se to řeší pomocí zastřelovacího výstřelu střely se stopovkou, která se vypálí na neurčitej cíl poblíž skutečnýho cíle a její let se sleduje kamerou s počítačovým vyhodnocováním obrazu - specializovanej balistickej software pak vyhodnotí jednotlivý oblasti dráhy letu a vyhodí hodnoty zaměřovací korekce pro skutečnej mířenej výstřel - zadávají se tam třeba i dálkově změřený teploty vzduchu kvůli korekci jeho hustoty a tím i kladenýho odporu během letu nebo zeměpisný souřadnice střelce i cíle kvůli precesním silám způsobovanejm zemskou rotací, který už na takovou vzdálenost a jí odpovídající dobu letu střelu odkloní od původní trajektorie. Prostě mířená střelba na takovouhle vzdálenost už je bez specializovaný výpočetní techniky nepředstavitelná. Zaměřovací výstřel se může vypálit i z jiný zbraně s mírně odlišnýma balistickýma parametrama a z mírně odlišnýho místa, než z jakýho bude vypálenej ten skutečně mířenej výstřel - pokud jsou rozdíly známý a zadaný do softwaru, počítač dokáže odchylky mezi zbraněma vykompenzovat a určí přesný zaměřovací údaje. Pak skutečně není problém vystřelit ze speciální zbraně ráže .50 čili 12,7mm na vzdálenost 4-5km a zasáhnout cíl s přesností v řádu jednotek centimetrů. Když se pak použije ta správná = tříštivá munice, je zásah prakticky 100% smrtící ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
1010



Založen: Feb 05, 2006
Příspěvky: 223

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2023, 7:42    Předmět: Citovat

Nevěřím...na 4 km dráhy střely(cal.050) vznikne spousta proměnných,které zajistí minutí cíle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1641
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2023, 8:06    Předmět: Citovat

A tak ono se ví jen o té jedné střele, která trefila cíl. Že před tím 10x netrefil, to se nedovíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivan_01



Založen: Sep 15, 2018
Příspěvky: 969
Bydliště: BB SK

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2023, 8:43    Předmět: Citovat

tiež má do toho čo hovoriť aj Fortuna a ako vravia, takýto bullseye sa do novín dostane jeden z mnohých iných, čo idú vedľa
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1268
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2023, 9:08    Předmět: Citovat

Přesně tak, je otázka, kolik pokusů tomu předcházelo. Je možné, že když takhle dlouhou dobu pravidelně nacvičuje, tak že už to jednou konečně vyšlo.
Stejně jako když se třeba z dronu trefí upustěným granátem do otevřenýho poklopu obrněnce apod. náhody, co se náramně hodí propagandě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
matahari



Založen: Oct 29, 2017
Příspěvky: 633

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2023, 9:30    Předmět: Citovat

Třeba to bylo na delší vzdálenost, ale kvůli propagandě ji zkrátili, aby to bylo uvěřitelné. Nechám si v hospodě říkat snajpr-teoretik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31911
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2023, 10:13    Předmět: Citovat

1010 napsal(a):
Nevěřím...na 4 km dráhy střely(cal.050) vznikne spousta proměnných,které zajistí minutí cíle.
Věřit nemusíš - a nauč se správně psát ráži - když už chceš s někým polemizovat. Správný DALŠÍ označení ráže "12,7x99mm NATO" je "cal .50" nebo ".50 BMG" (Browning Machine Gun). S dotyčným snajprem byl udělanej rozhovor, ve kterým popisuje, že si udělal "nástřelnou ránu" na cíl vzdálenej přibližně 300m od toho, na kterej pak skutečně mířil a podle výsledku opravoval zamíření - a střela údajně na cíl letěla 9 vteřin, přičemž vejška balistickýho oblouku byla až 100m nad úrovní cíle. Hele, na tom není nic neuvěřitelnýho, námořní artilérie má běžně dostřel 20 a víc kiláků, její granáty z laufů o moc vyšší rychlostí nevylítávají (taky tak 900-1000m/s, protože vyšší rychlost by rychle zlikvidovala vývrty) - a taky se během letu dostanou i víc jak 10 kilometrů vysoko, což jim vlastně díky řídkýmu vzduchu v takový vejšce stejně jako dopravním letadlům zajišťuje nižší aeroodpor a tím i větší dolet ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2023, 11:01    Předmět: Citovat

No a co minulé léto se mi na ořechu vysokém cca 20m usazovalo hejno špačků, abychz je vyplašil střelil jsem do koruny vzduchovkou a spadl špaček. Přišla přítelkyně a tak jí líčím jaký jsem střelec , zrovna přilétlo hejno tak jsem bez míření vystřelil , opět spadl mrtvý pták. Druhý den přišel soused a situace se opakovala a byl jsem veleben jaký jsem střelec.
Tak kdo ví jestli neměli zrovna oběd nebo bojové rozdílení a sniper se prostě trefit musel i kdyby nechtěl Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
1010



Založen: Feb 05, 2006
Příspěvky: 223

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2023, 11:01    Předmět: Citovat

Děkuji za korekci mého příspěvku.

Každopádně Ekkarovo vysvětlení mi nestačí a stále nevěřím...


Ano,jak bylo psáno výše,náhoda je uvěřitelnější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
1010



Založen: Feb 05, 2006
Příspěvky: 223

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2023, 11:02    Předmět: Citovat

bu2520 napsal(a):
No a co minulé léto se mi na ořechu vysokém cca 20m usazovalo hejno špačků, abychz je vyplašil střelil jsem do koruny vzduchovkou a spadl špaček. Přišla přítelkyně a tak jí líčím jaký jsem střelec , zrovna přilétlo hejno tak jsem bez míření vystřelil , opět spadl mrtvý pták. Druhý den přišel soused a situace se opakovala a byl jsem veleben jaký jsem střelec.
Tak kdo ví jestli neměli zrovna oběd nebo bojové rozdílení a sniper se prostě trefit musel i kdyby nechtěl Very Happy


Dobře Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31911
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2023, 11:26    Předmět: Citovat

Franto, znáš to - slepý kuře zaručeně najde zrno a když se štěstí unaví, sedne si i na ...
Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Jako náctiletej jsem strašně rád takhle v zimě děsil holky ze školy sněhovou koulí hozenou vysokým obloukem tak, aby na ně spadla co nejvíc kolmo shora - systém minomet, aby nevěděly odkud to přilítlo. A naprosto samozřejmě se mi jednou stalo, že když jsem během obědový pauzy při cestě do/z jídelny takhle "vypálil" po nejvíc rozhihňaným hejnku, trefil jsem v jeho středu se "schovávající" učitelku, kterou ty ostatní nány obklopovaly jak kuřata kvočnu ... Doufal jsem, že mi to projde, nebyl jsem na fleku odhalen, leč našla se jedna dehonestující "dobrá duše" v podobě bonzácký skoro důchodkyně - manželky školníka a já byl předvolanej do sborovny "na kobereček", kde naštěstí dbali presumpce neviny a když jsem zatvrzele odmítal účast na "atentátu" a jinýho svědka nebylo, shodli se na tupozrakosti dotyčný kredencbáby a já odešel "osvobozen pro nedostatek důkazů" ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
geograf



Založen: Jun 15, 2004
Příspěvky: 174
Bydliště: tade na Hané (JN89OK)

PříspěvekZaslal: st prosinec 06 2023, 11:53    Předmět: Citovat

Tady se můžete podívat na tabulky, grafy jak je to s rychlostí, energií, převýšením střely od výrobce S&B, je tam i balistická kalkulačka
není to přesně ten samý náboj, ale aby si každý udělal představu že střela po opustění hlavně neletí rovně ale začíná klesat

a jak už se psalo, prostě mnoho proměnných, zásah cíle byl asi dost náhodný, no ale musí se to zpropagovat

https://www.sellier-bellot.cz/produkty/kulove-naboje/kulove-naboje-target-match/detail/475/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund