Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Z akou vypoctovou tech. ste prisli do kontaktu za socializmu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Historie a vzpomínky na doby dávno minulé
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Martin_Fio



Založen: Dec 28, 2005
Příspěvky: 190

PříspěvekZaslal: st listopad 29 2023, 13:18    Předmět: Citovat

V polovině osmdesátek mě přiřadili k ADT4410 s s magnetickými disky cca 2Mb, znakovými terminály a vstupem a výstupem přes osmistopé pásky, digigraf a psací stroj. Na tom se vytvářely podklady pro cnc excellon, pro osvitku na ploché filmy na plošné spoje apod. Podnik začátkem devadesátek vzásadě zanikl.
Dovolím si sem dotaz. Jako papírový výstup se používal psací stroj, neměl klávesnici, ale neměl ani devítijehlovou hlavu. Tiskl na pohyblivý vozík s písmeny z koše jako mechanický stroj. Nevíte co to bylo? Něco takového teď sháním a snad žádný elektrický psací stroj to nesplňuje. Dálnopis to nebyl, ani jako asci dálnopis.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2575

PříspěvekZaslal: st listopad 29 2023, 13:44    Předmět: Citovat

Martin_Fio napsal(a):
...Něco takového teď sháním a snad žádný elektrický psací stroj to nesplňuje...

Třeba tohle?
https://www.elektro-svestka.cz/detail/14973/stroj-psaci-elektricky-consul-256

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Martin_Fio



Založen: Dec 28, 2005
Příspěvky: 190

PříspěvekZaslal: st listopad 29 2023, 13:53    Předmět: Citovat

díky, zkusím, ale se sveskou jsem nedávno neměl dobrou zkušenost. Něco takového tam bylo, sekretářka pak měla buď ibm composer, to ale bylo těsně před revolucí a nebo něco s kulovou hlavou a ujetými háčky a čerkami.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st listopad 29 2023, 17:41    Předmět: Citovat

Ty bezklávesnicový psací stroje byly vevnitř téměř stejný jako klávesnicový.
Klávesnice nebyla mechanicky propojená s psací částí, ale elektricky.
Každá tisková typová páka měla asi jen 5 mm širokej elektromagnet, kterej táhlem aktivoval takovou "botičku", co se opřela o točící se gumovej válec na dně stroje společnej pro všechny typový páky a pákovým převodem typová páka práskla přes barvící pásku o papír a tiskovej válec. Dobře vyladěnej stroj uměl 16-20 znaků za sekundu, to už byl pěknej rachot.
Vůbec si ale nepamatuju, že by v těch Consulech byla nějaká výkonová elektronika pro elektromagnety, proto ty hromady pinů na konektorech URS. Je to už 43 let, co jsem to viděl naposled. Možná, že mím ještě na půdě od toho nějakou dokumentaci ale je tam zima na hledání.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: st listopad 29 2023, 19:00    Předmět: Citovat

Někde v AR je k tomu elektrickému psacímu stroji popsaná výkonová část.
_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
dvorak



Založen: Apr 25, 2013
Příspěvky: 2014
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

PříspěvekZaslal: čt listopad 30 2023, 15:09    Předmět: Citovat

V práci jsme měli někdy kolem r.1975-80 tkzv stolní kalkulátor HP, později pak Robotron z NDR.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: čt listopad 30 2023, 22:51    Předmět: Citovat

Tady je krásný film z r. 1976, kde je stolní HP-čko použité při velmi vyjímečné činnosti:

https://www.youtube.com/watch?v=r0vtXh901fQ
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2408

PříspěvekZaslal: ne prosinec 03 2023, 17:36    Předmět: Citovat

Někdy v té době jsme byli na exkurzi na stavbě mostu ve Velkém Meziříčí a nějaký HP tam používali snad při předpínání výztuže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
h_honza



Založen: Feb 01, 2020
Příspěvky: 126
Bydliště: Praha 1

PříspěvekZaslal: ne prosinec 03 2023, 18:35    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Ty bezklávesnicový psací stroje byly vevnitř téměř stejný jako klávesnicový.
Klávesnice nebyla mechanicky propojená s psací částí, ale elektricky.
Každá tisková typová páka měla asi jen 5 mm širokej elektromagnet, kterej táhlem aktivoval takovou "botičku", co se opřela o točící se gumovej válec na dně stroje společnej pro všechny typový páky a pákovým převodem typová páka práskla přes barvící pásku o papír a tiskovej válec. Dobře vyladěnej stroj uměl 16-20 znaků za sekundu, to už byl pěknej rachot.

Pokud ovšem to nastavení vydrželo. Při té rychlosti se celý mohutný stroj již dosti otřásal, nemluvě o návratu vozíku na začátek řádky. Consuly se prosadily v celém systému JSEP jako konzolové psací stroje. Začátkem osmdesátých let mi kolegové v Leningradě prozradili, že se těm strojům říká "pomsta za srpen". Původní IBM Selectric u Tesly každý záviděl (a skoro nikdo neuměl nastavit, pokud to vzácně bylo zapotřebí - pamatuju to jednou za celou kariéru toho počítače).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 03 2023, 20:37    Předmět: Citovat

h_honza napsal(a):
Začátkem osmdesátých let mi kolegové v Leningradě prozradili, že se těm strojům říká "pomsta za srpen".

Divný, psačka Consul s obrazek_cenzuraí ruskou klávesnicí vydržela u EC1033 11 let bez nutnosti opravy. Byly tam dvě proti sobě ale jela jen jedna, v druhý byla nějaká krpa v drátování řadiče a ani rusáci z Elorgu to při dorabotce nenašli. Akorát asi 2 roky před likvidací EC1033 jsme ten nefunkční řadič psačky předělali podle nějakýho ZN na širokou jehličkovou Videotonku tiskárnu .
Všechny výpisy pak šly na Videotonku, Consul pouze psal to, co klapal operátor do klávesnice.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4148

PříspěvekZaslal: čt prosinec 28 2023, 21:55    Předmět: Citovat

Aha akú techniku som vyhrabal. Nejaký PRAMET 75-603 a PRAMET 81-602.
Gúgeľ nič, len na jednej retro web stránke je čosi podobné.



pramet.jpg
 Komentář:
 Velikost:  26.42 kB
 Zobrazeno:  64 krát

pramet.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt prosinec 28 2023, 22:46    Předmět: Citovat

Nějaký bimetalový termostaty odhaduju ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 28 2023, 23:53    Předmět: Citovat

Za svých mladých let jsem se tak akorát mohl potkat s topidlem s funkcí počítače značky IQ151 v nějakým tom počítačovým kroužku - Pak později a po revoluci Didaktik M, potom nějaká 486 vyřazená z podniku (na tom se daly akorát pařit DOSovský hry). No a pak jsem objevil v Brně Recom a tam bylo tolik zajímavých věcí, že kdybych to všechno odtahal dom, tak bych to tu mohl mít, jako v tom bunkru v seriálu Lost - hlavně ty magnetopáskový paměti s motory z vysavače ETA, který tam dělaly vakuový kapsy jako pohotovostní zásobník pásky. Ve skutečnosti jsem se s PC naučil zacházet hlavně díky Mahenově knihovně, kde se používaly jako katalog pro vybírání CDček k vypujčení. S internetem pak v internetový kavárně, kde mi zrovna přepálili ty CD, co jsem si vypujčil v tý knihovně - a to mi nevadilo, že minuta netu stála 2Kč. Pak to slevnili.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
h_honza



Založen: Feb 01, 2020
Příspěvky: 126
Bydliště: Praha 1

PříspěvekZaslal: pá prosinec 29 2023, 0:23    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
Aha akú techniku som vyhrabal. Nejaký PRAMET 75-603 a PRAMET 81-602.

Určitě hlavy do disku s výměnnými svazky. Protože sériovou výrobu těch "praček" dostalo přiděleno Bulharsko, musí to být prototypy. Od disku 7,25MB jsem viděl i prototyp z VÚMSu s hydraulickým pohonem suportu hlav. Vím, že se VÚMS/Aritma pokoušeli o 100MB a 200MB, tam ale už by museli hlavy dovézt. Teoreticky by to mohly být i hlavy do 19" "šuplíků" ke SMEP, 2,5MB pevně vestavěných, 2,5MB v kazetě, nevím ale, že by se tu o konstrukci někdo pokoušel, ty běžné byly opět bulharské.
Náhon vřetene u "praček" byl plochým řemenem od běžného třífázového motoru. Pokud neklouzal, PLL v řadiči to zvládla. Aby neklouzal, musel se každý týden čistit. Pak ale přišly nové bulharské 100MB a začaly potíže. Po dlouhém trápení jsme přišli na příčinu. Motor měl kyvné uložení a napínák. Čerstvý lak nenechali zaschnout, kluzné plochy nevyčistili, takže otočné uložení zatvrdlo a napínák nefungoval. Měli jsme na to dlouhou tyčku z bukového dřeva, ta se prostrčila vhodně voleným větracím otvorem a pár ran těžkým kladivem závadu opravilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17780
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 29 2023, 2:08    Předmět: Citovat

V bulharskejch škopkách 30MB bylo podobnejch hlaviček 16 nebo 20, už jsem to pozapoměl. A to křidýlko s vlastní hlavičkou byla bílá keramika. Letělo to pár tisícin mm nad záznamovou plochou disku, do kterýho středem kolem hřídele hnal ventilátor kupu vzduchu co měl dělat vzduchovej polštář. Když si některá hlavička sedla, bylo v tehdejších šlupkách škody za cca desít tisíc. Disk na vyhození, hlavička taky. Nastavování těch hlaviček se dělalo na mástr disku příšerným způsobem. Povolila se boční příložka společná vždy pro dvě hlavičky a za ten zobáček, co je i na fotkách výše, se to různě páčilo na správnou stopu. No a když se utáhla ta příložka, tak se zase ty dvě hlavičky o fous rozjebaly. Geniálně vymyšlený. Smile Jenže ono to jinak nešlo, s tím suportem hlaviček cloumal lineární motor a kvůli rychlosti a akceleraci to muselo být všechno co nejlehčí.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Historie a vzpomínky na doby dávno minulé Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 5 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund