Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Diagnostika závady mikrovlnky
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18673
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt listopad 23 2023, 21:13    Předmět: Citovat

Dvě maličkosti :
a) magnetron odchází
b) zase mocmocmoc prosím o uvedení , kolik našich obyvatel dle státních zabila MV za posledních 10 let ? Ostatní změříš , zrádnej je kond , měřákem se zdá dobrý , ale proudy neunese . Rozdělej jakoukoliv u popelnic a zkus . Za desítky sekund zkoušky nemáš co zničit .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1458
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: čt listopad 23 2023, 21:25    Předmět: Citovat

witt napsal(a):
Mám dokonce regulovaný zdroj, ale nemám odpor a zdá že ani LED. Tak jsem si řekl, že místo jejich shánění koupím zítra rovnou diodu Very Happy
Šak to stačí. Dej proud na minimum a zvyšuj napětí. V propustném směru se otevře a zapůsobí omezení proudu. Když ji budeš držet v ruce tak můžeš zvýšit proud až se začne zahřívat. Pak ji otoč a musí být nepropustná. To je orientační zkouška. Takhle zkouším např zenerky na zenerovo napětí.
Kdybys něco potřebovat a nesehnal tak se ti podívám ve SD. Včera jsem si přinesl hoodně zachovalou Virpulku. Stejnou co už jednu mám.

_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7939
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: čt listopad 23 2023, 21:36    Předmět: Citovat

Přerušenou vn diodu jsem za 30 let ještě neviděl a proraženou bys dávno poznal. Vn kapacitor se sníženou kapacitou velmi výjimečně, zato ve zkratu velmi často. Takový bys ale objevil stejně rychle jako zkratovanou diodu . A jedna na závěr, hodnota kapacity je velmi důležitá, určuje totiž proud magnetronu a tím jeho výkon. A ztráta emise magnetronu je taky dost častá závada.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6609
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt listopad 23 2023, 23:29    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Dvě maličkosti :
a) magnetron odchází
b) zase mocmocmoc prosím o uvedení , kolik našich obyvatel dle státních zabila MV za posledních 10 let ? Ostatní změříš , zrádnej je kond , měřákem se zdá dobrý , ale proudy neunese . Rozdělej jakoukoliv u popelnic a zkus . Za desítky sekund zkoušky nemáš co zničit .


Kolik lidí zabilo hrabání se v mikrovlnce je zcela nepodstatné, protože zcela objektivně mikrovlnka obsahuje zdroj, který je zcela bez diskuze naprosto schopen zabít. Sáhnutí si na fázi v zásuvce dotyčná osoba s největší pravděpodobností přežije, zatímco zásah těmi dvěma a něco kilovolty už přežít příliš pravděpodobné není. Takže je dobře si toho být vědom. Jestli ti upozornění na tuto skutečnost vadí, tak to prostě nečti.

_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
adakar



Založen: Sep 16, 2020
Příspěvky: 394

PříspěvekZaslal: pá listopad 24 2023, 13:10    Předmět: Citovat

jardafiala napsal(a):
---jak říká čínské přísloví,---

Zasa to tí číňania odflákli: keď sa opýtaš, vedia to všetci, keď len múdro čumíš, nemusí si toho nikto všimnúť Very Happy Popravde, koľkí takto prežívajú...

Neskúšal som: ale nedá sa tvrdým zdrojom natvrdo pripojená dioda, na spomínanej hranici otvorenia, otvorením zničiť?

A nikto nespomína: mal som vadné aj spínače ovládané dvierkami: nespoľahlivé, ale aj ako primárnu závadu: a to som mal na stole mikrovlnky iba výnimočne: mal som iba pech?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
witt



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: pá listopad 24 2023, 13:34    Předmět: Citovat

MiraSt napsal(a):
witt napsal(a):
Mám dokonce regulovaný zdroj, ale nemám odpor a zdá že ani LED. Tak jsem si řekl, že místo jejich shánění koupím zítra rovnou diodu Very Happy
Šak to stačí. Dej proud na minimum a zvyšuj napětí....


Já byl na měření vždycky slabej... Dík za nasměrování, dioda je taky OK. Tak já začnu zase od začátku. Nejhorší je, že mikrovlnka je relativně nová velmi málo používaná, vevnitř jako kdyby vyjela z fabriky - takže žádná bouřlivá závada neproběhla. Jenom prostě nehřeje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
adakar



Založen: Sep 16, 2020
Příspěvky: 394

PříspěvekZaslal: pá listopad 24 2023, 15:37    Předmět: Citovat

Možný výrobný nedostatok môže byť na hľadanie zákernejší ako závada u dlhodobo používaného prístroja... Akosi radšej som otváral tie zabehnuté, zahalené nedotknutým prachom...

Ale zasa: asi budeš mať kondenzátor so správnou kapacitou, magnetron bez straty emisie...

Ako sa správne, za účelom opravy, vybíja kondenzátor u mikrovlnky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6609
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá listopad 24 2023, 16:57    Předmět: Citovat

Kondík má malou kapacitu, takže energie k vytopení na rezistoru v něm zase tak moc není. 1µF s 1MΩ má časovku 1s, takže tři obyčejné rezistory pár desítek nebo stovek kilo v sérii na to v pohodě stačí. Víc kusů v sérii kvůli elektrické pevnosti. A každopádně po připojení tohoto následuje ověření svorek kondíku tvrdým zkratem, že je opravdu bezpečno.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá listopad 24 2023, 18:13    Předmět: Citovat

Vybití kondenzátoru je preventívní opatření. Dá se i natvrdo šroubovákem. Nezapomeňte, že se zde k tomu můžou dostat absolutní amatéři. Proto vy ostatní tyhle základní opatření nemusíte řešit. Většina kondenzátorů má v sobě stejně vybíjecí odpor, ale je lepší se na něj nespoléhat. Prúchodka magnetronu vybíjecí odpor nemá a tak po měření megmetem umí pěkně nakopat.
Kdo má strach propojit 2uF kondenzátor natvrdo do zkratu, běžně jsem vybíjel 70uF kondíky nabitý na 2000V taky natvrdo, a to byly petardy. Jinak se to dělá velkým 10KΩ drátovým odporem a pak dodělat navrdo zkratem. Samozřejmě vybíjecí odpor opatřit patřičně izolovanými vývody.
Každopádně, pokud je v pořádku pojistka, trafo, obvod žhavení, kondenzátor a ta dioda, tak je pak "vyčerpaný" magnetron, nebo se v krajním případě propálila anténa natolik, že se zavzdušnil magnetron a přerušilo se žhavení ( ochrana proti propálení vlnovodu)
Tu máte, než to zakážou "obecný manuál na opravu mikrovlnek" Někde jsem to našel:
https://ulozto.cz/file/KwxYXGvsQNg6/mikrovlnne-spotrebice-obecny-servisni-manual-pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
witt



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: so listopad 25 2023, 11:50    Předmět: Citovat

Tak závada bude asi opravdu v magnetronu. Zjistil jsem, že se při zapnutí tak nějak přiměřeně i zahřívá, takže něco dělá, ale mikrovlny z toho nejsou.

Si říkám, že bych zkusil magnetron prohodit z jiné trouby. Do jaké míry jsou magnetrony mezi sebou záměnné? Je mi jasné, že tam musí pasovat po mechanické stránce, ale po té "elektrické"? Na stávajícím magnetrobu jsou bohužel jen čínské klikyháky, takže parametry jsou neznámé.

Na mikrovlnce je 800 W, odhaduji správně, že tam můžu dát magnetron z jakékoliv trouby s výkonem do 800 W? Nebo je to nějaké složitější?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kulikus



Založen: Dec 10, 2009
Příspěvky: 2709

PříspěvekZaslal: so listopad 25 2023, 13:44    Předmět: Citovat

Proražená některá z průchodek žhavení.
_________________
pro mládež - Hamíkův koutek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
witt



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: so listopad 25 2023, 21:42    Předmět: Citovat

No ale to by pak buď vyhazovalo hlavní pojistku, nebo by na žhavení byl nekonečný odpor, ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18673
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne listopad 26 2023, 11:47    Předmět: Citovat

Vyhazovalo , jo .
Dej tam s klidem jiný . Většinou se liší jen v uchycení . Buďto jsou šrouby "vodorovně" nebo "svisle" . Ještě dříve , když byly MV luxus , jsem vyrobil čtvercový plech a tímto mezikusem jsem cizí magnetron zamontoval . I když bude mít jen přibližnou watáž , tak jde dnes o prd . MV leží běžně vedle popelnic a tak když odejde a děláš to pro sebe no problem .
Jinak prohlašuji , že stejně jako nezavraždila nikoho živého barevná TV s ještě mnohem vyšším napětím ,
tak se to samé nestalo u mikrovlnné trouby .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kulikus



Založen: Dec 10, 2009
Příspěvky: 2709

PříspěvekZaslal: po listopad 27 2023, 23:08    Předmět: Citovat

No, napěťový násobič ve staré TV měl na výstupu omezovací rezistor, který limitoval max proud.
21" CRT počítačový monitor (zjednodušená TV) měl anodové napětí 24kV DC, ale proud by byl malinkatý (stovky uA?).
Kdežto trafo mikrovlnky dá na 2,5kV proud 450mA, což může být fatální.

_________________
pro mládež - Hamíkův koutek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33927
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po listopad 27 2023, 23:47    Předmět: Citovat

Presne tak - zabija prud, nie napatie. Nebezpecny prud je 50mA. Takze 450mA je istota.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund