Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Oprava vstupní jednotky VKV
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
slavek



Založen: Mar 27, 2017
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: so říjen 21 2023, 10:21    Předmět: Oprava vstupní jednotky VKV Citovat

Ahoj, bastlířů ubývá a já se nemám koho zeptat po telefonu, ve starých AR jsem tu info taky nenašel, tak se zeptám tady.
Nevíte někdo, jaký je pravidlo pro konstrukci oscilátoru ve VKV vstupní jednotce? Jestli je kmitočet osc o 10,7 vyšší nebo nižší?
Mám na stole jeden přijímač Pioneer(1x vstupní fet, laděný otočným kondenzátorem), který "mlčí", MF mi funguje a vstupní fet taky, na oscilátoru mám aktuálně kmitočet o cca 10,7 výš, než ukazuje stupnice naladění, ale co se děje na směšovači už nevím ale žádný signál 10,7 jsem na výstupu nenašel, napětově obvod směšovače souhlasí s manuálem.
Mám doměnku, že některá LC pásmová propust je rozladěná, nebo ujel ten oscilátor, ale je mi divné, že by ujel tak, aby byl zase o 10,7 výš? (nebo měří nějaké harmonické?)
P.S: kondenzátor má desky v pořádku, ve zkratu viditelně nejsou, rozvrtané to taky není..



FM vstupní jednotka.jpg
 Komentář:
 Velikost:  277.87 kB
 Zobrazeno:  244 krát

FM vstupní jednotka.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12076
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so říjen 21 2023, 11:11    Předmět: Citovat

slavek napsal(a):
Nevíte někdo, jaký je pravidlo pro konstrukci oscilátoru ve VKV vstupní jednotce? Jestli je kmitočet osc o 10,7 vyšší nebo nižší?

u VKV přijímačů bývá kmitočet oscilátoru o mf nad přijímaným kmitočtem.
slavek napsal(a):
MF mi funguje a vstupní fet taky, na oscilátoru mám aktuálně kmitočet o cca 10,7 výš, než ukazuje stupnice naladění, ale co se děje na směšovači už nevím ale žádný signál 10,7 jsem na výstupu nenašel

jak jsi zkoušel mf ?
jaký zdroj signálu používáš ?
slavek napsal(a):
ale žádný signál 10,7 jsem na výstupu nenašel

čím a jak jsi to zjišťoval ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9774
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so říjen 21 2023, 12:26    Předmět: Citovat

Ahoj, výstup 10.7Mhz na výstupu dostaneš tehdy, pokud naladíš nějakou stanici. Potřebuješ buď známou silnou stanici, na kterou to naladíš, nebo FM transmitter - ty věci do autozapalovače, na který připojíš MP3 přehrávač a ta Ti to pošle přes FM do autorádia. Pokud máš aspoň náznak vysílání (zkus dat kus drátu na L4,VC2,TC2-viz schema), bude vadný předzesilovací tranzistor. Pokud ani náznak, hledej vadu v druhém stupni, co by měl být směšovač. Polem řízený tranzistor měň chráněným způsobem proti statickému náboji (žádná trafopáječka, raději se uzemni a měj uzemněnou i mikropáječku)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19558
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so říjen 21 2023, 13:56    Předmět: Citovat

FETy je dobré chránit před průrazem v nezapojeném stavu zkratováním vývodů třeba jedním fousem z lícny, ale tak, aby se dal po zapájení tranzistoru odstranit.
Ale na to je ještě čas: pořád netušíme, jestli se ti nějaký signál nepodařilo na mf zesilovač dostat.
Nesahej na cívky ani na trimry (jestli jsi to ještě nerozkroutil).
Připoj kousek drátu, třeba jednu měřicí šňůru (nemusíš to pájet, stačí dotknout), na výstup a pak na vstup filtru F2, jestli uslyšíš směsici stanic na krátkých vlnách i s na vstup filtru připojeným drátem, je filtr v pořádku. Pak to zopakuj u filtru F1. Mělo by to hrát silněji. Podle zapojení okolních součástek jde o filtry SFE10,7MA (s červenou tečkou), ty měly střed propouštěného pásma právě na 10,7 MHz.
Pak ten kousek drátu připoj na C105 a zkus to proladit. Měl bys naladit alespoň jednu silnou stanici. Jestli ano, tak ten drát připoj na R106 a postupuj tak ke vstupnímu laděnému obvodu.
No, a jestli vyloučíš všechny ostatní příčiny, a zjistíš, že je skutečně proražený Q1, dá se nahradit KF907, KF910, BF600, BF980 a podobným, ty všechny ale mají jiné pouzdro a ten nový budeš muset dát ze strany spojů značením k desce, aby zůstalo zachované pořadí vývodů, aniž bys musel převrtávat desku, ty páskové vývody skrz ni jinak neprojdou. Zesílení mu pak případně změníš změnou Ug₂, tedy změnou odporu R166 nebo R167.
Třeba v kanálovém voliči 6PN 385 15 nebo 19 televizí Tesla Color 416 byly hned tři kousky KF907. Když jim před vypájením opatrně zazkratuješ vývody, nic se jim nestane. A ten kanálový volič už je nikdy potřebovat nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
slavek



Založen: Mar 27, 2017
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: so říjen 21 2023, 14:26    Předmět: Citovat

Díky všem za reakce, nejdřív bych rád napsal, že “něco” už mám za sebou Smile
Na škole jsem stavěl FM tuner z amara mini r. 86 asi (2xfet na vstupu, a225d mezifrekvence, A290 stereodekoder). Takže to mám nastudované, akorát tehdy jsme jako Tesla měly vybavení za miliony Smile
Samozřejmě neladil jsem ničím, to jsem dělal v patnácti, zatím jsem jen měřil a zkusil jsem vyměnit fet za BG981 (pak jsem vrátil zpět ten co tam byl).
Mezifrekvenci jsem testoval 1/ modulovaným signálem z generátoru 10.7 a za 2/ signálem z jiné vstupní jednotky (z druhého funkčního rádia).
Kontrolu oscilátoru jsem dělal osciloskopem, který spolehlivě funguje jako analyzator asi do 200MHz
Teď jsem si pořídil tinySA (signální analyzator + generátor s rozmítáním do 900MHz) a plánuju pokračovat v měření a hledání.
Předtim se ale ptám na směr, kudy se ubírat.
Vrtala mi hlavou ta mezifrekvence, protože nekde sem viděl že je oscilátor o 10,7 níž a tady je výš, celý pátek jsem ležel v archivech AR (konstrukce vstupních jednotek a fm přijímačů) a nikde jsem nečetl, jak to je opravdu s tím směšováním je, jestli je na to nějaké pravidlo. Signál z oscilátoru je silný a je vidět až k směšovači, fetem na vstupu to taky není, takže ten signál mizí někde cestou - na to mám teď ten generátor, už se těším na další laborování.
Zatím všem děkuju, budu informovat jak pokračuju.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
slavek



Založen: Mar 27, 2017
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: so říjen 21 2023, 14:33    Předmět: Citovat

jaký zdroj signálu používáš ?
slavek napsal(a):
ale žádný signál 10,7 jsem na výstupu nenašel

čím a jak jsi to zjišťoval ?[/quote]

Ano, to mi nedošlo, že na výstupu ze směšovače bude signál jen když se smíchá, a evidentně se nemá Fosc s čím míchat, proto tam nic není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17845
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so říjen 21 2023, 16:33    Předmět: Citovat

Zkusil bych odporově proměřit cívky hlavně na T1. Už se mi párkrát stalo, (sice v AM dílu, kde jsou mnohem slabší smalťáky), že vývody cívek byly uhnilý v pájení na špičkách cívkových tělísek.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19558
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so říjen 21 2023, 17:10    Předmět: Citovat

Myslel jsem, že se to nezapomíná...
Oscilátor má zmenšený rozsah přeladění kapacitou C111, to znamená, že musí kmitat nad přijímaným kmitočtem.
Pro objasnění: přeladění pásma VKV je 1,2343, tedy poměr Cmax:Cmin = 1,5235. Od oscilátoru, který kmitá o 10,7 MHz výše, se tedy požaduje přeladění jen 1,2088, tedy poměr Cmax:Cmin = 1,4612. Toho se dosahuje pro dvoubodový souběh větší paralelní kapacitou v ladicím obvodu a menší indukčností. Tříbodový souběh je pro tak malý rozsah přeladění a poměrně velké šířce přijímaného pásma vcelku zbytečný.

Rozhodnutí, kestli posadit oscilátor nad přijímaný kmitočet, nebo pod, záleželo na konstruktérovi, jak moc si dovolí poprat se s příjmem na zrcadlových kmitočtech. Ale, protože se v rozsahu 108,9 - 129,4 MHz nevyskytují vysílače velkého výkonu, které by se rušivě protlačily vstupní selektivitou, je výhodnější nechat kmitat oscilátor o mezifrekvenci výše, než je přijímaný kmitočet.

Pod přijímaným kmitočtem musel kmitat oscilátor v televizních konvertorech UHF/VHF, třeba ve vložkách STA, protože jen tak se "neotočil kanál", tedy nepřehodily se navzájem nosná obrazu s nosnou zvuku. Tam to smysl dávalo, protože ty vložky STA byly laděné na jediný kanál, a to s velmi dobrou selektivitou, takže zrcadlové příjmy se daly dobře potlačit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
slavek



Založen: Mar 27, 2017
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: so říjen 21 2023, 17:48    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Myslel jsem, že se to nezapomíná...
Oscilátor....[/i]

Díky za vyčerpávající odpověď, tohle jsou přesne ty informace, které se snažím v těch AR vyčíst, ale nejsou tam, ani v číslech které se věnovali jenkonstrukcím FM přijímačů.
A pamětníci bohužel taky odcházejí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1746
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: so říjen 21 2023, 22:17    Předmět: Citovat

Jen pro jistotu - máš všechna ss napětí správně? Pak bys měl mít 10,7mf kmitočet na R106 na vstupu T1?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1270
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po říjen 23 2023, 7:56    Předmět: Citovat

Třeba v KE3 a 5/2004 je to rozebráno docela podrobně od základů až po nastavování a měření.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
slavek



Založen: Mar 27, 2017
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: pá říjen 27 2023, 9:35    Předmět: Citovat

Tak jak jsem slíbil, podávám hlášení.
V první řadě si musim posypat hlavu popelem, MF která se zdála funkční (na generátoru s 10.7 pískala) tak asi úplně funkční není a nevím co jsem tedy slyšel při pokusech s jinou vstupní jednotkou.
Po 3 dnech laborování jsem zjistil, že VKV díl funguje, jen pro úplnost přikládám obrázek z spectrálního analyzeru na vstupu směšovacího oscilátoru kde je 100MHz z VF generátoru a 110,7 oscilátoru.
Abych se ujistil že zas nemám nějaké halucinace, vzal jsem jiné rádio a výstup z této VKV jednotky jsem poslal na funkční MF a.... hraje to, ladí to.
Takže aktuálně čekám na objednaný MF demodulator PA3001

Včerejší hraní mě přivedlo na myšlenku, že vezmu čínskou univerzální vstupní jednotku, nějakou pěknou MF+stereodekoder (nějaký nápad?) a zkusím to narvat do krabice Tesla A710 - mám tu 2, jedna padne za vlast. Beztak je to brak a ty parametry jsou dávno překonané. A včera jsem ještě objednal za 5 USD LCD měřič frekvence pro FM oscilátory (takže by měl ukazovat frekvenci o 10,7 nižší než je na vstupu z osc).



IMG_4787.jpg
 Komentář:
 Velikost:  173.15 kB
 Zobrazeno:  53 krát

IMG_4787.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
slavek



Založen: Mar 27, 2017
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: pá říjen 27 2023, 9:41    Předmět: Citovat

sis2 napsal(a):
Třeba v KE3 a 5/2004 je to rozebráno docela podrobně od základů až po nastavování a měření.


Diky moc, listuju tady v AR už týden, ale spíš ve starších číslech.
Už jsem si to našel, třeba se inspiruju víc.

Mimochodem, mám doma špičkový tuner DENON v sestavě, ale tohle laborování je taková moje srdeční záležitost. To automatické ladění a předvolby mě nepohladí tak, jak to dokáže přejezd ladičáku s pořádným těžkým kolem a šumovou bránou Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19558
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá říjen 27 2023, 10:15    Předmět: Citovat

PA3001 je jen jiné označení pro µPC1391(H).
Mezifrekvenci s dekodérem můžeš použít z jakéhokoli tržnicového jezevčíka, ať už se jmenuje jakkoli, už hotové. Vlasně tvůj problém bude vyřešit, jak vstupní jednotku na tu konkrétní mefku navázat. Nanejvýš tomu zvedneš citlivost jedním tranzistorovým stupněm a selektivitu ještě jedním mf filtrem.
Vesměs jde o katalogové zapojení, na kterém toho není moc co ošidit a zkazit.

Ostatně, jak už tu někdo napsal, ty filtry jsou nejporuchovější součástkou v mezifrekvenci. Možná, kdybys ho vyměnil, třeba by ani nový šváb potřeba nebyl. Hned za nimi v pořadí je v poruchovosti trimr nastavení volnoběžného kmitočtu smyčky PLL dekodéru, a pak dlouho nic. Málokdy selhala jiná součástka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
slavek



Založen: Mar 27, 2017
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: pá říjen 27 2023, 11:12    Předmět: Citovat

To Hill:

Filtry byly první co jsem vyměnil (taková zkušenost z té Tesly)
PA3001 je 16DIL spíše podobný A225 (výstup na S metr, šumová brána..) Je na tom vyloženě napsáno PIONEER ale mají toho všude dost.

Mě na těch T710 sere, že to neladí do 108 a celkově to ujíždí, možná by stačilo to "roztáhnout" a vynechat celé to spodní nepoužitelné pásmo...
Teď když mám 2 ty tinySA spectralní analyzery (jeden použiju jako FM vysílač, případne rozmítač a druhý jako sledovač), můžu zkusit na tom jednom i laborovat s oscilátorem.. ale jak už bylo řečeno, ty varikapy stojí za houby a celkově to věkem hnije...
Mimochodem, mám tu i 2ks SOLO 638 a obě jsou do 108, asi poslední kusy, ty jsou taky zajímavé, zapnu to s naladěnou předvolbou a 4-5 vteřin slyším, jak to přeladuje a pak se to krásně "nalepí" na naladěný radiožurnál.

Včera jsem vykuchal fakt hezkou FM jednotku, na vstupu BF988 (neuvěřitelné, co se dá pomocí internetu rozklíčovat z těch 3 písmen na tom SMD smetí), výstup na měření VCO, ladění 1,5 až 9V, mám k ní i datasheet. Z druhé strany už není nic než cívky.



IMG_4795.jpg
 Komentář:
 Velikost:  159.4 kB
 Zobrazeno:  54 krát

IMG_4795.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund