Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zpožděný pulz (sepnutí)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1728
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: út srpen 22 2023, 14:09    Předmět: Citovat

Killerrade napsal(a):
Rád bych si vyrobil obvod který by po přivedení napájení po určité době (třeba 2 sekundy) sepnul a hned zase rozepnul a už nic nedělal.

Tady je zapojení se dvěma obvody NE555, které po uplynutí 2s od zapnutí napájení vygeneruje na výstupu krátký impuls o délce cca 200ms a pak už nic nedělá. Impuls je tedy po dané prodlevě vygenerován vždy pouze jednou po zapnutí napájení.

Níže je vzoreček k výpočtu časů pro dvojice R1,C1 a R2,C2.

t = 1,0986 x R x C

kde

t je čas v sekundách
R je hodnota odporu v ohmech
C je kapacita kondenzátoru ve faradech

Pro možnost změny času úvodní prodlevy si můžete odpor R1 nahradit potenciometrem vhodné hodnoty dle požadovaného rozsahu nastavení času.

Napájení ve schématu je 12V, ale dle datasheetu výrobce NE555 může použít napájení v rozsahu cca 5 až 15V.

Poznámka: Opět drobně upraveno podle níže uvedené úpravy od asdf plus doplněno relé s vývody k napojení na tlačítko stroje dle níže uvedené poznámky od Killerrade. Doplněna dioda D3 paralelně k cívce relé dle níže uvedené připomínky od HF_Tech.


Naposledy upravil Valdano dne ne srpen 27 2023, 21:58, celkově upraveno 9 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: út srpen 22 2023, 14:47    Předmět: Citovat

v tom zadání chybí časy, požadovaná přesnost a definice výstupu. vlastně i to jak moc má být ošetřená blbuvzdornost . Často se stává, že při přivedení napájecího napětí může dojít k nedefinovanému chování. pokud se to neošetří. Nebo chování při zákmitu napájecího napětí. Tak že účel zařízení by bylo vhodné ozřejmit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
asdf



Založen: Oct 06, 2022
Příspěvky: 193

PříspěvekZaslal: út srpen 22 2023, 16:19    Předmět: Citovat

Trošku jsem to Valdanovo zapojení upravil. To původní dělalo pulz i při opakovaném vypnutí a zapnutí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Killerrade



Založen: Apr 15, 2023
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: út srpen 22 2023, 16:48    Předmět: Citovat

bu2520 napsal(a):
v tom zadání chybí časy, požadovaná přesnost a definice výstupu. vlastně i to jak moc má být ošetřená blbuvzdornost . Často se stává, že při přivedení napájecího napětí může dojít k nedefinovanému chování. pokud se to neošetří. Nebo chování při zákmitu napájecího napětí. Tak že účel zařízení by bylo vhodné ozřejmit.


Je pravda že jsem to napsal trošku dost stručně. Jde o to že mám stroj který po zasunutí do zásuvky je nastaven, ale čeká ve standby režimu dokud na něm někdo nestiskne tlačítko které odstartuje činnost. Je to obyčejné zkratovací tlačítko ze kterého hodlám vyvést 2 dráty a napojit je na relé které bude ovládat udělátko které se tu řeší. Pak už jen celé zařízení i s udelatkem strčím do řízené zásuvky přez WIFI a budu schopen to pustit kdykoliv na dálku. Časy jsem neupresnoval protože je v podstatě jedno jak dlouho bude trvat pulz i ten čas kdy k tomu od startu dojde. Jestli to bude 2 nebo 10 sekund je v podstatě jedno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1728
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: út srpen 22 2023, 16:55    Předmět: Citovat

Já jsem v tom svém zapojení už udělal také úpravu dle úpravy, kterou zde uvedl asdf. Takže obě zapojení jsou už nyní plně funkční i když se drobně liší. Doplnil jsem tam i relé se spínacím kontaktem pro napojení na to zmíněné tlačítko stroje ať to máte se vším.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Killerrade



Založen: Apr 15, 2023
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: so srpen 26 2023, 21:43    Předmět: Citovat

Tak jsem to právě nacpal do EAGLE, doufám že tam nemám chybu. Wink


Ledovač.png
 Komentář:
 Velikost:  98.01 kB
 Zobrazeno:  90 krát

Ledovač.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1283
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: ne srpen 27 2023, 8:08    Předmět: Citovat

Neporovnávám schéma s deskou (ani úplně nevím, které schéma), jen k návrhu desky: měnil jsi barvy cestiček/layerů? Já jen jestli nemáš ty spoje vedené v top vrstvě 1 na straně součástek pod součástkama, to by se blbě pájelo. Mělo by to být v bottom 16. A pady D1 a R8 se dotýkají cestiček, spusť si DRC (design rule check). Šlo by to i líp učesat (C6 otočit o 90st. doprava...)
_________________
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1728
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne srpen 27 2023, 9:18    Předmět: Citovat

Killerrade napsal(a):
Tak jsem to právě nacpal do EAGLE, doufám že tam nemám chybu.

Spoje na DPS překrývají pouzdra součástek i jejich popisy a nikoli naopak. Z toho tedy usuzuji, že se jedná o pohled ze strany spojů. DPS je podle upraveného schématu, které je celé zakódováno v URL odkazu v mém příspěvku na začátku této stránky diskuse. Porovnal jsem Vámi zakreslené zapojení na DPS se schématem a všiml jsem si dvou záležitostí viz popis dále.

Jednak jsem si všiml chyby v prohozeném zapojení emitorů/kolektorů u obou tranzistorů T1/T2. Podle datasheetu BC547 viz přiložený obrázek je vývod číslo 1 kolektor a vy máte u obou tranzistorů T1 i T2 vývod označený číslem 1 připojen na GND, a to je špatně. Na GND má být připojen emitor tj. vývod číslo 3. Takže stačí pouzdro obou tranzistorů T1, T2 otočit o 180° buď po nebo proti směru hodinových ručiček.

Také jsem si všiml toho, že oba obvody NE555 máte na DPS zakresleny tak, že jsou na opačné straně DPS než T1, T2 tj. jeví se to tak, že oba obvody NE555 jsou umístěny na straně spojů a ne na straně součástek i když jejich pouzdra i popisy nepřekrývají spoje. Z toho usuzuji, že si toho pravděpodobně nejste vědom a umístil jste je tak asi jen omylem.

Jinak zbytek se zdá, že sedí dle schématu.



BC547.png
 Komentář:
 Velikost:  25.17 kB
 Zobrazeno:  26 krát

BC547.png



T1_i_T2_otocit_o_180_stupnu.png
 Komentář:
 Velikost:  130.78 kB
 Zobrazeno:  22 krát

T1_i_T2_otocit_o_180_stupnu.png



NE555.jpg
 Komentář:
 Velikost:  74.03 kB
 Zobrazeno:  21 krát

NE555.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6331
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: ne srpen 27 2023, 14:42    Předmět: Citovat

Nedávno jsem to řešil pomocí monostáblů - po 12 s se vygeneruje puls 20 ms dlouhý. Vypínalo to zdroj. Na vstupu se předpokládal 3.3 V řídicí signál - reakce na náběžnou hranu. R30/C30 blokovalo hazardní stavy při zapnutí napájení. Když to bylo na tlačítko, tak na vstupu byl ještě 3.3 V transil.


zpožděný_pulz.png
 Komentář:
 Velikost:  39.49 kB
 Zobrazeno:  25 krát

zpožděný_pulz.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Killerrade



Založen: Apr 15, 2023
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: ne srpen 27 2023, 16:28    Předmět: Citovat

Valdano napsal(a):
Killerrade napsal(a):
Tak jsem to právě nacpal do EAGLE, doufám že tam nemám chybu.

Spoje na DPS překrývají pouzdra součástek i jejich popisy a nikoli naopak. Z toho tedy usuzuji, že se jedná o pohled ze strany spojů. DPS je podle upraveného schématu, které je celé zakódováno v URL odkazu v mém příspěvku na začátku této stránky diskuse. Porovnal jsem Vámi zakreslené zapojení na DPS se schématem a všiml jsem si dvou záležitostí viz popis dále.

Jednak jsem si všiml chyby v prohozeném zapojení emitorů/kolektorů u obou tranzistorů T1/T2. Podle datasheetu BC547 viz přiložený obrázek je vývod číslo 1 kolektor a vy máte u obou tranzistorů T1 i T2 vývod označený číslem 1 připojen na GND, a to je špatně. Na GND má být připojen emitor tj. vývod číslo 3. Takže stačí pouzdro obou tranzistorů T1, T2 otočit o 180° buď po nebo proti směru hodinových ručiček.

Také jsem si všiml toho, že oba obvody NE555 máte na DPS zakresleny tak, že jsou na opačné straně DPS než T1, T2 tj. jeví se to tak, že oba obvody NE555 jsou umístěny na straně spojů a ne na straně součástek i když jejich pouzdra i popisy nepřekrývají spoje. Z toho usuzuji, že si toho pravděpodobně nejste vědom a umístil jste je tak asi jen omylem.

Jinak zbytek se zdá, že sedí dle schématu.


Takhle jsou ty součástky v knihovně Eaglu, to se na to musím teda ještě zevrubně podívat. Zatím je to můj druhý návrh v eagalu co jsem dělal samostatně a minule to sedělo. Moc děkuji že jste tak ochotný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 703

PříspěvekZaslal: ne srpen 27 2023, 16:57    Předmět: Citovat

1) Tranzistory - častá chyba 2N3904 a BC54x mají nožičky přesně zrcadlově. Je potřeba si to pohlídat v knihovně a ne jen přepsat označení ve VALUE u prvního tranzistoru, který najdu. Ten první na ráně v knihovně eaglu má nožičky jako 2N3904.

2) Paralelně k cívce relé je potřeba dát ochrannou diodu. Jinak ti to při prvním vypnutí prostřelí tranzistor.

3) Relé otoč o 180° stupňů a přesuň nad konektor. Spoje vyjdou krátké.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Killerrade



Založen: Apr 15, 2023
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: ne srpen 27 2023, 17:17    Předmět: Citovat

HF_Tech napsal(a):
1) Tranzistory - častá chyba 2N3904 a BC54x mají nožičky přesně zrcadlově. Je potřeba si to pohlídat v knihovně a ne jen přepsat označení ve VALUE u prvního tranzistoru, který najdu.

2) Paralelně k cívce relé je potřeba dát ochrannou diodu. Jinak ti to při prvním vypnutí prostřelí tranzistor.

3) Relé otoč o 180° stupňů a přesuň nad konektor. Spoje vyjdou krátké.


1) Tranzisor je tam daný správný typ z knihovny. Chyba je ta že je to kreslené ze strany součástek. To napravím vytisknutím mirror a při osazování je otočím. Každopádně všechny BC547 které oni mají v knihovně mají vývody do trojuhelniku a ten co tam dám který mají v GM má nožičky zarovnané. Možná jiný typ.

2) Diodu doplním, děkuji.

3) potřebuji to takhlé malé takže a jsem radši zvolil delší cesty.



Snímek obrazovky 2023-08-27 181120.png
 Komentář:
 Velikost:  73.94 kB
 Zobrazeno:  33 krát

Snímek obrazovky 2023-08-27 181120.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Killerrade



Založen: Apr 15, 2023
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: ne srpen 27 2023, 17:33    Předmět: Citovat

Ale té chybě s tranzistory stejně pořád úplně nerozumím. Ve schématu je mám dobře, z knihovny je vytažen ten správný typ a stejně je to blbě.


Snímek obrazovky 2023-08-27 183115.png
 Komentář:
 Velikost:  10.01 kB
 Zobrazeno:  33 krát

Snímek obrazovky 2023-08-27 183115.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1728
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne srpen 27 2023, 19:15    Předmět: Citovat

Není vyloučeno, že je prostě chyba v knihovně.

U toho BC547 je uvedeno TO92 (Version 1). Podívejte se jaká verze TO92 je v knihovně u tranzistoru 2N3904 jak zde zmínil HF_Tech. Pokud tam bude také TO92 (Version 1) tak to bude asi ten problém, protože šablona pouzdra TO92 (Version 1) má zřejmě v knihovně číslo 1 pro emitor, ale pro BC547 je potřeba číslo 3 pro emitor tj. v takovém případě si v knihovně pro BC547 vytvořte novou šablonu pouzdra třeba TO92 (Version 3), která bude mít číslo 3 pro emitor a přiřaďte ji k BC547.

Důležité je abyste to pak měl správně zapojené až to budete osazovat.

Mimochodem na té DPS je chybné osazení i u obou NE555 viz dříve uvedený obrázek i datasheet.



BC547_v_knihovne.png
 Komentář:
 Velikost:  21.41 kB
 Zobrazeno:  44 krát

BC547_v_knihovne.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Killerrade



Založen: Apr 15, 2023
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: ne srpen 27 2023, 20:41    Předmět: Citovat

Valdano napsal(a):
Není vyloučeno, že je prostě chyba v knihovně.

U toho BC547 je uvedeno TO92 (Version 1). Podívejte se jaká verze TO92 je v knihovně u tranzistoru 2N3904 jak zde zmínil HF_Tech. Pokud tam bude také TO92 (Version 1) tak to bude asi ten problém, protože šablona pouzdra TO92 (Version 1) má zřejmě v knihovně číslo 1 pro emitor, ale pro BC547 je potřeba číslo 3 pro emitor tj. v takovém případě si v knihovně pro BC547 vytvořte novou šablonu pouzdra třeba TO92 (Version 3), která bude mít číslo 3 pro emitor a přiřaďte ji k BC547.

Důležité je abyste to pak měl správně zapojené až to budete osazovat.

Mimochodem na té DPS je chybné osazení i u obou NE555 viz dříve uvedený obrázek i datasheet.


Netuším jak mám vytvořit novou šablonu, ale až budu mít více času tak se pohrabu v googlu.

Otočné 555 vyřeším tím že si to vytisknu zrcadlově. To je způsobeno jen tím že jsem cesty maloval ve vrstvě TOP, naštěstí to nemá vliv na jiné součástky. Zapojení 555 je dobře jen jsou z blbé strany.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund