Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Protažení otvorů v desce PS mikrovrtačkou - napěťové špičky?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3125

PříspěvekZaslal: po srpen 07 2023, 7:13    Předmět: Citovat

Pokud deska není moc velká a těžká že by se mohlo něco ulomit nahřeji a bouchnu o stůl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8821
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po srpen 07 2023, 7:39    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
Na pročištění díry od cínu, popřípadě nějakého drátku používám páječku s membránovou pumpou, která bordel z prokovu po zahřátí odsaje. To je mechanicky čisté. ...

Jj - SC7000 Z - odsávačka s profukem; Made in Japan - mám taky Wink


_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ivan_01



Založen: Sep 15, 2018
Příspěvky: 969
Bydliště: BB SK

PříspěvekZaslal: po srpen 07 2023, 12:17    Předmět: Citovat

vymeň napájací adaptér a zmeraj osciloskopom znovu. Ja mám presne takú istú vrtačku už niekoľko rokov a nič som s ňou nepoškodil. Teda raz, seba, ale to mi spadla a vrtákom sa mi zapichla do nohy. Pretože to je strašne blbý reflex, keď niečo ide spadnúť, podložiť pod to nohu. Asi budem chodiť trénovať odnaučiť sa to, niekde do kováčskej dielne Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Spiral



Založen: Jun 07, 2013
Příspěvky: 371

PříspěvekZaslal: po srpen 07 2023, 14:58    Předmět: Citovat

Zdravím,
můžeš zkusit při vrtání propojit všechny piny na IC, třeba kusem alobalu, není to moc elegantní řešení a není jistota,
že budou všechny piny propojeny.
Nebo na IC udělat můstky (tedy propojit pájkou) a po vyvrtání můstky odstranit.
Ale asi bych šel cestou, jak popisuje Ivan_01, zkusit jiný napájecí adaptér nebo napájet z aku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: út srpen 08 2023, 6:29    Předmět: Citovat

Ze zvědavosti jsem rozebral motorek vrtačky. Z dalších zkoušek se totiž zdá, že přepětí na rotoru ( vrtáku ) nepochází ze zdroje, ale vyrábí je samotný motorek. Přes zdroj se to jen uzavírá . Jestli dobře vidím dírkami v kovovém
obalu motorku , má to stator magnety, vinutý rotor a uhlíky. Na vnější svorky + - napájení je napojen odruš. kond 47n ( je ok) . Co ale není ok, že když změřím kapacitu mezi libovolnou svorkou a kovovým obalem, naměřím cca 32 nF , tj. uvnitř jsou patrně ještě dva symetricky mezi svorkami a kovovým obalem zapojené kondenzátory , tj. celkově je to podobné jako odruš.kond X+ 2x Y , protože tu však PE není , jde ten střed jen na kovový obal (a vrták) , podobně, jako to bývá u el. předmětů tř.II . Že ten komutátor dokáže špičky 70V z 5V napájení vyrobit, je skoro jisté.
Tohle prakticky asi odstranit nejde , ještě zkusím vytáhnout ven vodič spojený s kovovým obalem . Spíše budu ale hledat nějaký vhodnější motorek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dekker



Založen: Jan 11, 2017
Příspěvky: 185

PříspěvekZaslal: út srpen 08 2023, 7:24    Předmět: Citovat

já jsem takto zalepené otvory kalafunou čistil ustřihnutou nožičkou odporu kterou jsem na jednom konci nahřál hořáčkem a dírku tak "propálil".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 783
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: út srpen 08 2023, 22:51    Předmět: Citovat

A nebude ta kapacita 32 nF jen kapacita samotného vinutí proti kostře (obalu motorku). Zdá se mi dost divné, že by byly ještě uvnitř další kondenzátory.

Nicméně kapacita 47nF kondíku na motorku je směšná pro potlačení špiček (kondenzátory v adaptérku jsou vzhledem k propojovací dvoulince na ty špičky na motorku nedostatečné). Nějaké stovky uF v provedení low ESR přímo na motorku by bylo podstatně přínosnější. Zkus nějaký lepší elektrolyt připojit ještě k tomu 47nF kondu, a pak měřit ty špičky. Mělo by to rapidně klesnout.

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17812
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út srpen 08 2023, 23:29    Předmět: Citovat

kokun napsal(a):

Jj - SC7000 Z - odsávačka s profukem; Made in Japan - mám taky Wink


Honzo, jak je to u ní s filtrama, z čeho jsou? Mě se u Ersy po pár nacucnutí kalafunovýho čmoudu filtr zalepí a pustí čmoud do pumpy a zalepí ventilky a můžu rozebírat a čistit.
On totiž ten kalafunovej čmoud přejde při ochlazení zase rovnou na pevnou fázi kalafuny, kapalnou nemá.

Díry prošťouchávám zubařským šťouradlem. A prokovený zbavuju pájky bambusovým párátkem od rákosáků. Proti českejm mají neuvěřitelnou výdrž než pomalu zkarbonizují.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: st srpen 09 2023, 5:20    Předmět: Citovat

Vašku , aby mělo vinutí takto malého motorku proti kostře/obalu 32 nF ,
odhaduji, že by muselo mít asi tak milion závitů a víc...... Pro srovnání - moje odd.trafo 500VA primár / sekundár má asi 1,2 nF Smile .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Balt76



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 194
Bydliště: Rakovník

PříspěvekZaslal: st srpen 09 2023, 13:40    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
kokun napsal(a):

Jj - SC7000 Z - odsávačka s profukem; Made in Japan - mám taky Wink


Honzo, jak je to u ní s filtrama, z čeho jsou? Mě se u Ersy po pár nacucnutí kalafunovýho čmoudu filtr zalepí a pustí čmoud do pumpy a zalepí ventilky a můžu rozebírat a čistit.
On totiž ten kalafunovej čmoud přejde při ochlazení zase rovnou na pevnou fázi kalafuny, kapalnou nemá.


Přijde mi to jako bílej filc, poměrně dost hustej. Každopádně o materiálu jsem nic nenašel. Filtr, kterej mám zrovna v pistoli je cca 2mm do hloubky už do černa. Ale pocitově hubou klade stejnej odpor jako fungl novej. A kalafuna už v něm taky nějaká bude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17812
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st srpen 09 2023, 14:38    Předmět: Citovat

Dík za info. Já tam mám špunt z molitanu a před ním buničitou vatu. Ten filc je dobrej nápad ale jak z něj udělat váleček dlouhej cca 35 mm a průměru 11 mm mě moc nenapadá. Tedy kromě vysekání lochajznou z desky 10 mm a poskládáním za sebou. Tohle je v rukojeti pistole a v pumpě, co je na stole, spojená kkabelem a hadičkou s pistolí je ještě jeden, váleček dlouhej 20 mm a průměru 8 mm.

A propo, co je v tom japoncovi za pumpu? Elektromagnetická membrána, membrána hnaná motorkem, nebo peristaltická pumpa?
V Erse je elektromagnet cívka na E jádře napájená přes diodu a do ní kmitá jádro spojený s membránou. Výkon mi připadá dost malej. Přemejšlím, jestli tam nedat membránový na motor ale nevím, jaký průtok má originál pumpa a jakej ty, co se dají koupit třeba u LáskaKit.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: st srpen 09 2023, 14:53    Předmět: Citovat

Jako čepadlo je motor s membránou. Kdysi když tu Denon začínaly jsem měl podnikatelský projekt a nechal jsem si nasekat v Brně kde byla firma zabývající se filcem už ani nevím jak se jmenovala pytel filtrů. Bylo docela složité najít tu největší prodyšnost. Dnes je používám do čínské odsávačky a Denona mám schovaného . Protože jeho provoz stojí nesmysl. A kdo říká, že mu hrot vydrží dýl jak rok tak s ním moc nedělá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Balt76



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 194
Bydliště: Rakovník

PříspěvekZaslal: st srpen 09 2023, 16:10    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Výkon mi připadá dost malej. Přemejšlím, jestli tam nedat membránový na motor ale nevím, jaký průtok má originál pumpa a jakej ty, co se dají koupit třeba u LáskaKit.


Ten japonec má parametry viz. foto, abys měl údaje k porovnání.
Výkon pumpy: 12W
Maximální podtlak: 650mmHg
Průtok naprázdno: 15l/min

S tím filcem ti asi nic jinýho nezbyde. V rychlosti jsem našel různý leštící kotoučky a válečky, ale 10mm a s dírou nebo trnem pro upnutí. 11mm je dost blbej průměr, aby se to dalo běžně někde koupit.



Denon 7000.JPG
 Komentář:
 Velikost:  60.17 kB
 Zobrazeno:  29 krát

Denon 7000.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8821
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st srpen 09 2023, 20:32    Předmět: Citovat

Balt76 napsal(a):
Celeron napsal(a):
kokun napsal(a):

Jj - SC7000 Z - odsávačka s profukem; Made in Japan - mám taky Wink


Honzo, jak je to u ní s filtrama, z čeho jsou? Mě se u Ersy po pár nacucnutí kalafunovýho čmoudu filtr zalepí a pustí čmoud do pumpy a zalepí ventilky a můžu rozebírat a čistit.
On totiž ten kalafunovej čmoud přejde při ochlazení zase rovnou na pevnou fázi kalafuny, kapalnou nemá.


Přijde mi to jako bílej filc, poměrně dost hustej. Každopádně o materiálu jsem nic nenašel. Filtr, kterej mám zrovna v pistoli je cca 2mm do hloubky už do černa. Ale pocitově hubou klade stejnej odpor jako fungl novej. A kalafuna už v něm taky nějaká bude.

Ahoj Jirko.
Tvůj dotaz čtu až teď - kdy ti za mne vlastně už odpověděl Balt76.
Jak píše - bílý, hustý filc. Nwm kde mám od pistole orig. krabici - tuším v ní bude i náhradní "plexi-zásobník" i ten filc. Ale ani jsem ho za celé ty roky neměnil - a že jsem toho odsál už drahně. Vždycky jenom z toho zásobníku vyšrabu (menším šroubovákem) odsátou cín. pájku.
Jinak se k ní dostanou koupit i všechny spotřební (namátkou: hroty s různými otvory; ... a tedy i ten filc) a náhradní díly (jednoúčelové).
Pistole je vynikající - mám ji už od devadesátek, ale poslední léta už dost "zahálí" Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17812
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt srpen 10 2023, 11:30    Předmět: Citovat

Balt76 napsal(a):
11mm je dost blbej průměr, aby se to dalo běžně někde koupit.

Navíc je blbý, že běžný lochajzny mají opačně nabroušený ostří, jsou na prosekávání otvorů a né na generování válečků. Takže vnitřní sešikmení lochajzny udělá ten váleček kónickej. A řím je prosekávanej matroš vyšší, tím je to horší. Jedině si tu "opačnou" lochajznu" vysoustružit z nástrojovky a zakalit.
Díky za ty výkony čerpadla. To, co má LáskaKit, je proti tomu slabota. Mám tu jednu motorovou pumpu na 24V ale to je vše co o ní vím. Žere 0,4A, takže výkon podobnej. Průtok mužu zkusit přečerpáním vody ale podtlak nevím jak. Sací výšku vodního sloupce by změřit šlo.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund