Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Digitalizácia starých audiokaziet - prevodník Nedis
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19541
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st srpen 02 2023, 6:54    Předmět: Citovat

robos napsal(a):
-> golemson:...Audacity preskúmam potom, vypadá to zaujímavo. Ide mi len o digitalizáciu starých rodinných nahrávok z roku 1979, takže rozhodne žiadne Hi-fi...

Na rodinné záznamy se hodí více editorů - samotný Audacity některé funkce nemá: na jeden waw (zvukový dopis poslaný z montáže v Bagdádu, navíc namluvený přes vestavěný mikrofon na kapesní kazeťák National RQ-337 s hrčícími ozubenými převody, mazáním magnetem a AC předmagnetizací jen 35 kHz) jsem musel použít EAC, vzít z jedné pauzy zvukový profil cíkád, které do toho vyprávění neskutečně řvaly, i s ostatním hlukem a nechat je vyhledat a potlačit. Tuto možnost v Audacity nenajdeš. Výsledek mě překvapil, jak se srozumitelnost nahrávky zlepšila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
robos



Založen: Dec 28, 2017
Příspěvky: 339

PříspěvekZaslal: st srpen 02 2023, 12:07    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
v dvojkazeťáku bylo víc místa, vešel se větší motorek, takže ve futrálu byl i integráč - trimr na doladění přesnejch otáček byl pod zadním víčkem motorku, přístupnej tenkým šroubovákem po propíchnutí tenký krycí gumy.

Díky EKKAR, toto sa mi nepodarilo nájsť na internete. A je to tak, je tam otvor s gumovou zátkou. Ale otáčky sa zrejme nastavujú externe pomocou VR201.

Len pre predstavu, aký lacný bol tento dvojkazeťák. Vtedy (cez prázdniny) som na neho robil celý mesiac s krompáčom a lopatou a len čo som dostal konečne výplatu - bolo to 4000 korún - som bežal kúpiť tento kazeťák. Taký "lacný" bol pre mňa Smile Ale tá radosť puberťáka, že má svoju malú "vežu", bola k nezaplateniu.

Gumičky objednané. Pauza pred ďaľším dejstvom...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirys



Založen: Sep 02, 2009
Příspěvky: 339
Bydliště: Severní Morava

PříspěvekZaslal: st srpen 02 2023, 14:15    Předmět: Citovat

Ještě je jedna možnost použít kazetak který má i USB výstup a tak to přímo nahrát na flesku .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33951
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st srpen 02 2023, 14:34    Předmět: Citovat

Najlepsie rovno do MP3 a potom to upravovat. Fuj, to je riesenie pre polodementov, co nemaju ani PC.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
golemson



Založen: Nov 13, 2021
Příspěvky: 120
Bydliště: u Temelína

PříspěvekZaslal: st srpen 02 2023, 15:24    Předmět: Citovat

Inu, spáchat se to dá mnoha způsoby, ale podle toho většinou dopadne i výsledek. Pokud ale chci zachraňovat nějaký archiv, tak tomu snad dám trochu kultury a snahy.
Můžeme to rozdělit na několik etap:
1. přečtení záznamu v maximální kvalitě a spolehlivé uložení tohoto masteru
2. laborování s nahrávkou (čištění, odšumění, ekvalizace, limitace, atd.)
3. spolehlivé uložení tohoto výstupu
4. a teprve teď, když jsem si jist pravdivostí výstupu, tak to překlopím třeba do MP3 (protože není cesta z MP3 zpět bez ztráty).

Možná nejpravdivější řešení je to provést na stroji, na kterém to bylo nahráno. Ale pokud již stroj dosloužil, babo raď. Určitým řešením je podobný stroj a pohrát si s nastavením čtecí hlavy. O demagnetizaci a čištění cesty pásku se snad nemusím moc zmiňovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9770
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st srpen 02 2023, 19:34    Předmět: Citovat

Ahoj, čtyřdrátový motorek jsem měl v nějakým jezevcovi, dva byly napájení a dva byly na dvě různý rychlosti, který se daly nastavit kromě trimru uvnitř krytu motoru, separátně trimrama na desce kazeťáku. Přepínačem jsi pak přepínal jen jeden, nebo druhý (označení bylo A; B) na kladný pól napájení motorku. Každý vývod byl přes svůj trimr (mohls štelovat hlavní otáčky i zrychlený zvlášť)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
robos



Založen: Dec 28, 2017
Příspěvky: 339

PříspěvekZaslal: pá srpen 04 2023, 9:16    Předmět: Citovat

Pátek. Gumičky přišli. Osadil som ich do kazeťáku a pasujú tam (našťastie, lebo už som dal vyliať nálev). Pohon funguje v oboch deckoch, ale deck B má nejaký problém, zrejme posunutá hlava - zvuk "odíde" do pravého kanála a zatlmí sa. Aspoň Deck A je v poriadku.

Otázka 1 - akým prostriedkom najlepšie očistiť hlavu? Mám tu lieh 2%, technický lieh z OBI, sprej na kontakty a IPA. Je IPA vhodná?

Zajtra sa dostanem k nejakým svojim starým "hudobným" kazetám a urobím tú kontrolu rýchlosti. Zatiaľ som urobil prvú provizórnu nahrávku z tých rodinných kaziet (za odpormi R113/R313). Nahrával som jednoducho do windowsovsej aplikácie Záznam zvuku. To funguje, ale mám pocit, že nahrávka je relatívne tichá, keď ju porovnám s nejakými mp3 skladbami. Úroveň z linkového vstupu som zvýšil na maximum v nastaveniach.

Otázka 2 - bude možné v Audacity zdvihnúť úroveň nahrávky? (zatiaľ som neinštaloval)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá srpen 04 2023, 9:38    Předmět: Citovat

Je dobré vyřešit obvodově úrovně tak, aby line vstup zvukovky zaručoval vybuzení až do limitace, které potom trochu stáhneš, než pak v editoru softwarově zvyšovat. Tím by ses připravil o část dynamického rozsahu. Funkci "normalize" má snad každý audio editor.
Pokud jde o rodinné nahrávky tj. jak si představuju, nějaké záznamy pořízené mikrofonem, s dost velkým šumovým/hlukovým pozadím, není potřeba se honit za audiofilskýi parametry, spíš ty ruchy nějak potlačit, jak píše Hill, pokud jde o mluvené časti, tak i klidně kmitočtově filtrovat a komprimovat. Např. pluginy do Vegas/SoundForge atd. mají funkce typu "wave hammer" optimalizované pro řeč, výrazně to pomůže subjektivní hlasitosti i srozumitelnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19541
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá srpen 04 2023, 9:56    Předmět: Citovat

robos napsal(a):
...deck B má nejaký problém, zrejme posunutá hlava - zvuk "odíde" do pravého kanála a zatlmí sa. Aspoň Deck A je v poriadku.

Otázka 1 - akým prostriedkom najlepšie očistiť hlavu? Mám tu lieh 2%, technický lieh z OBI, sprej na kontakty a IPA. Je IPA vhodná?
Otázka 2 - bude možné v Audacity zdvihnúť úroveň nahrávky? (zatiaľ som neinštaloval)

K otázce nula: hlavu těžko posunout. Na decku B máš příliš tvrdou přítlačnou kladku a/nebo přidřenou přivíjecí spojku, obvykle obojí současně. Spojka se snaží zpod kladky ten pásek vytrhávat a, nemá-li na tónovém hřídeli shodné tření po celé šířce, pásek se hrne tam, kde má to tření menší. Obvykle se přitom pásek poškodí. Ale hlava za to nemůže.

K otázce 1: hlavu můžeš čistit IPA, v nouzi denaturovaným lihem, v nouzi nejvyšší i slivovicí (ale té je škoda). Tvrdé úsady lze odšrábnout párátkem, plastovým picím brčkem, v podstatě čímkoli měkčím, než je čelo hlavy.

K otázce 2: v Audacity si můžeš s hlasitostí dělat, co chceš. Nicméně je dobré nahrávat tak, abys nemusel přidávat víc, než nějaké 3 dB.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
robos



Založen: Dec 28, 2017
Příspěvky: 339

PříspěvekZaslal: pá srpen 04 2023, 11:15    Předmět: Citovat

K otázke nula - OK, to vysvetlenie znie rozumne. Ja som mal pocit, že som kedysi tú hlavu "šteloval". Je prišroubovaná dvoma šroubami. Jedna patka sedí priamo na kove šasi, ale druhá patka sedí na niečom čiernom... vypadá to ako plast, alebo pružina (?). Vyfotiť to nejde, ale asi je rovnaké u všetkých kazeťákov.

Ot. 1 - ako abstinent volím IPA.
Ot. 2 - asi rezignujem pod tiažou horeuvedených argumentov. Ale je to to posledné, čo som chcel robiť - zbastliť s operákom jednoduchý biasovaný zosilňovač x2, a k tomu aspoň stabilizácia Zenerovou diódou. Uvidím ako bude čas cez víkend, ale radšej by som venoval čas iným veciam...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19541
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá srpen 04 2023, 15:23    Předmět: Citovat

Dobře umyj pomocí IPA i tu přítlačnou kladku, střídavě namočit a usušit, nejlépe flanelem. Ztvrdlý povrch a špína na přítlačné kladce takové psí kusy dělávají dost často.
Až přestane viditelně nechávat špínu na hadříku, zkontroluj, jestli kladka při přiblížení k hřídelce dosedá nahoře i dole současně (nebo, jestli má bombír, tak jestli aspoň dosedá jako první největší poloměr kladky na střed dráhy pásku), a zkus to znovu, jestli ještě pásek ujíždí.

Hlavu zkontroluj, jestli není předkloněná, nebo zakloněná, i to by mohlo tahat pásek dolů nebo nahoru. Sice nevím, jak by se ti to povedlo zrovna v této mechanice, ale někdy se povedou věci... Změna azimutu šroubkem na to obvykle vliv nemá. Jestli je svislá rovina čela hlavy rovnoběžná s osou tónové hřídelky, tak za to hlava nemůže.

A dodatečně jsem si všiml, že
Crifodo napsal(a):
...Funkci "normalize" má snad každý audio editor...

K tomu doplním: napřed vyzkoušej. V Neru i v Audacity chodí celkem uspokojivě, ale osvědčilo se mi nastavit normalizaci na -1 dB. V EAC si při otevření wawu napřed přečtu úroveň nejvyšší špičky v souboru (po vyvolání kterékoli úpravy signálu tento údaj zmizí a do nového otevření souboru se už neobjeví) a pak dám změnit hlasitost. Ta normalizace v EAC na mě působí dojmem záznamové automatiky kazeťáku. Je ale možné, že jsem zrovna zpracovával signál, který si ji nezasloužil, mohlo to být víc nahrávek za sebou v jednom wawu, a zanevřel jsem na ni příliš ukvapeně.



kazetak_svisle_roviny.png
 Komentář:
 Velikost:  9.93 kB
 Zobrazeno:  15 krát

kazetak_svisle_roviny.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7427

PříspěvekZaslal: so srpen 05 2023, 14:13    Předmět: Citovat

robos napsal(a):
Ot. 2 - asi rezignujem pod tiažou horeuvedených argumentov. Ale je to to posledné, čo som chcel robiť - zbastliť s operákom jednoduchý biasovaný zosilňovač x2, a k tomu aspoň stabilizácia Zenerovou diódou. Uvidím ako bude čas cez víkend, ale radšej by som venoval čas iným veciam...
Většina zvukovek je citlivá dost. Nezapomeň na to, že ve Windows je zvlášť nastavení citlivosti pro nahrávání a zvlášť pro přehrávání. Nahrávej přímo v Audacity, tam rovnou uvidíš vybuzení i případné přebuzení ve špičkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne srpen 06 2023, 6:05    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Ta normalizace v EAC na mě působí dojmem záznamové automatiky kazeťáku..

Konkrétně v EAC jsem nenormalizoval, takže nemůžu oponovat. Obecně by mělo jít o jen dopočítání bajtových hodnot vzorků tak, aby nikde v celém souboru nedošlo k limitaci. Cokoliv jiného by už byla úprava dynamiky čili buď komprese nebo oříznutí. Jestli ovšem má EAC nějaké doplńkové vyfikundace ukryté ještě pod název normalizace, netuším. Některé editory dělají třeba "soft clipping" pro ucho přijatelnější.
Obecně, jestli v půlhodinové celkově tiché nahrávce je pár bouchnutí dveřma nebo zacinkání skleniček, normalizace tomu nepomůže. v takových případech jsem někdy těch pár modulačních extrémů vyšmikl nebo ručně zeslabil, pokud byl zájem jinak celkově nahrávku nekomprimovat. Jinak výše uvedené editory mají bohaté možnosti úpravy (vytažení) subjektivní hlasitosti podle žánru nahrávky, pro toho kdo s tím chce experimentovat a trávit čas.
K citlivosti audio vstupů, je klidně možné že tazatel má nahrávky -20 dB vinou zeslabení záznamu časem, špatným uložením nebo už nahrané, pak by obvyklé zvukovky nemusely stačit ( na line in, mikrofonní vstup je obyčejně šumák).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
piCZus



Založen: Dec 05, 2018
Příspěvky: 800

PříspěvekZaslal: ne srpen 06 2023, 7:03    Předmět: Citovat

Nahrávka ze 79 se zdigitalizuje a co? Aby se všichni sešli a poslouchali hodinové záznamy, tak to asi těžko a když se zúčastněným pošle ukázka v mp3, tak to po týdnu skončí v zapomnění.
Když jsem před 21 lety koupil Digital8 kameru a zaznamenávalo se s děckama kde co, tak ještě dnes mám 3 nezpracované kazety a nikoho to už nezajímá (asi 8 jich skončilo v sestřihu na DVD). Někde v krabici mám kameru a základní desku s Firewirem, co by kdyby. Dokonce jsem nesměl mazat původní nahrávky, protože sestřihy prej byly nedostatečné.
Studující děcka si dnes vytvoří max. příběhové videa na Instáči, které po pár dnech taky skončí v zapomnění a žádný pravěk je nezajímá. Ani mě ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7427

PříspěvekZaslal: ne srpen 06 2023, 7:13    Předmět: Citovat

To tě ale nemusí trápit. Každý dělá, co ho baví...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 3 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund