Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Poťáky TP280
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá červenec 14 2023, 16:52    Předmět: Poťáky TP280 Citovat

Přistál mi na stole AZK405 Mono 50. Kupodivu má předělanej výstupák na 4 a 8 ohmů, takže škoda ho nedat dohromady.
Jenže je těžce napaden kutilem při totálně prasáckým pokusu o opravu. Vypadá to, že z toho měl někdo venku desky s plošákama předzesilovače, korekcí i budiče a zpátky to zapojil nevím podle čeho. Výsledek je pár vyhulenin od prohozů vývodů plošáků. Od rána to dávám dle Kottka dohromady, snad už je to z nejhoršího venku.
Narazil jsem ale na docela závažnej problém, viz fotka dole. Na minimálně dva poťáky TP280 vlítlo anodový napětí a dráhy jsou v kopru, propálená pěšinka.
Kdysi dávno mi kámoš z Lanškrouna přinesl pytlík drah do TP280 snad všech hodnot N a G, takže opravit to mám z čeho. Ale nemám uhlíkový běžce do TP280. Ten původní je opálenej. Někde jsem kdysi viděl nebo četl, že se to dalo nějak nahradit, snad tuhou z verzatilky. Nevíte o tom někdo něco?
No v nejhorším zkusím sehnat nový TP280 a pokud neseženu správnou hodnotu a průběh tak budu přehazovat dráhy. Jenže to je teď v době dovolených na dlouhý čekání.



poťáky.jpg
 Komentář:
 Velikost:  297.42 kB
 Zobrazeno:  48 krát

poťáky.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá červenec 14 2023, 17:02    Předmět: Citovat

Dej sem hodnoty těch potů, podívám se jestli nenajdu celý kusy v použitelný kondici.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá červenec 14 2023, 19:22    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
... Ale nemám uhlíkový běžce do TP280. Ten původní je opálenej. Někde jsem kdysi viděl nebo četl, že se to dalo nějak nahradit, snad tuhou z verzatilky. Nevíte o tom někdo něco?
...

Jj - pokud ji ještě máš, můžeš použít. Chce to měkčí tuhu a rovnou ji zabrousíš (do kuželu) tím "ořezávátkem" Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33912
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá červenec 14 2023, 19:38    Předmět: Citovat

Tuhy sa stale predavaju, dokonca aj 6B.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: pá červenec 14 2023, 19:47    Předmět: Citovat

Hm, jak chceš tou čmáraninou tuhou zajistit daný odpor, průběh, relativní bezšumovost a hlavně životnost a v jejím průběhu stabilitu hodnot, to tedy vůbec nechápu.

Jestli má ta oprava být normálně funkční, tak tam prostě dej nové dráhy či celé potenciometry.

Nejsem proti výrobě skoro čehokoliv, ale pořádně, solidně a kvalitně. Vrstva z tuhy načmáraná na dráhu potenciometru je fakt megaprasárna, dobrá tak pro demonstraci, že to "taky nějak funguje".

TP280 a odvozeniny prodává x firem a pořád ještě je dělá ES Ostrava.

Servisní manuál je všude, třeba tady.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33912
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá červenec 14 2023, 19:51    Předmět: Citovat

Tuhou sa nahradi uhlikovy jazdec, nie draha!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá červenec 14 2023, 19:53    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
Hm, jak chceš tou čmáraninou tuhou zajistit daný odpor, průběh, relativní bezšumovost a hlavně životnost a v jejím průběhu stabilitu hodnot, to tedy vůbec nechápu.
...
Nejsem proti výrobě skoro čehokoliv, ale pořádně, solidně a kvalitně. Vrstva z tuhy načmáraná na dráhu potenciometru je fakt megaprasárna, dobrá tak pro demonstraci, že to "taky nějak funguje".

Tady jsi něco nepochopil - řeč je o zhotovení "sběrače" toho jezdce (z měkké tuhy).
A dráhy opravovat nepotřebuje - má nové, náhradní Surprised Rolling Eyes

rnbw byl rychlejší (protože stručnější) Very Happy

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá červenec 14 2023, 20:00    Předmět: Citovat

Jistě, jenomže uhlík na sběrače z elektrografitu a tuha do verzatilky ze směsi slinutýho mletýho minerálního grafitu a jílu jsou jak nebe a dudy - ten sběrač ubastlenej z tuhy do verzatilky bude na dráze zanechávat stopu a čím dál tím víc poškozovat už nanesenou uhlíko-lakovou vrstvu tím, že k ní paralelně přidá odpor tý stopy. Mnohem lepší by byl sběrač z uhlíku z elektromotoru, obroušenej a vyhlazenej do tvaru půlkuličky na diamantovým brousku.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá červenec 14 2023, 20:01    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Tuhy sa stale predavaju, dokonca aj 6B.
Tímto:
kokun napsal(a):
Jj - pokud ji ještě máš, můžeš použít. Chce to měkčí tuhu a rovnou ji zabrousíš (do kuželu) tím "ořezávátkem" Wink

jsem myslel především tu tužku verzatilku (ty se dnes už asi neprodávají) Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: pá červenec 14 2023, 20:11    Předmět: Citovat

kokun napsal(a):

Tady jsi něco nepochopil - řeč je o zhotovení "sběrače" toho jezdce (z měkké tuhy).
A dráhy opravovat nepotřebuje - má nové, náhradní...


Pardon, nevidím pořádně na obrazovku.

Mea culpa.

Jinak tužky versatilky se stále prodávají, včetně těch na silné tuhy různého průměru.

Výrobce mě nasral jen tím, že není schopen a ochoten prodat náhradní koncovky s "ořezávátkem" (permanentně se mi ztrácejí).

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1530
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: pá červenec 14 2023, 20:30    Předmět: Citovat

Není uhlík jako uhlíkExclamation Arrow http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=1154291#1154291
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá červenec 14 2023, 21:54    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Jistě, jenomže uhlík na sběrače z elektrografitu a tuha do verzatilky ze směsi slinutýho mletýho minerálního grafitu a jílu jsou jak nebe a dudy - ten sběrač ubastlenej z tuhy do verzatilky bude na dráze zanechávat stopu a čím dál tím víc poškozovat už nanesenou uhlíko-lakovou vrstvu tím, že k ní paralelně přidá odpor tý stopy...
Tentokrát mám na to stejný názor jako EKKAR.
Přece tuha je určená ke kresbě a opotřebovává se úměrně tomu, jakou zanechává stopu.
"Uhlík" z potenciometru je jiný případ. Žádnou stopu čmárat nesmí.
Může to fungovat jen chvilku a nebo pro nastavení hodnoty a už s tím potom skoro nehýbat.

Jinak tolerance hodnot dráhy TP280 je opravdu značná. Pamatuju si, že jsem kupoval do Transiwattu 40 dvojité 1M/Y "se zaručeným souběhem" snad 3dB (možná 2dB?), ale tehdy mi to moc "souběhově" nepřipadalo a byl jsem dost zklamaný. Ale byl to typ Y a v rámci 3dB to možná nakonec bylo, aspoň na některé části dráhy. 3dB je totiž docela velká odchylka. U poslechu hudby to tak tak poznáte ale když dostanete o 3dB menší výplatu, budete dost brblat a poznáte to okamžitě.

U lineárních typů 2x50k/N do korekcí dalo celkem práci vybrat kusy, které měly aspoň co největší shodu obou drah, když už jsem musel rezignovat na absolutní hodnotu (třeba 39k +43k místo požadovaných 2x 50k). Myslím, že jsem tehdy rozebíral víc kusů a kombinoval dráhy na jakžtakž shodu.

Pokud nic neseženeš, můžu ti pár potenciometrů různých hodnot poslat a z nich si vyloupneš ten uhlíček.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so červenec 15 2023, 16:09    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
Výrobce mě nasral jen tím, že není schopen a ochoten prodat náhradní koncovky s "ořezávátkem" (permanentně se mi ztrácejí).

No mě se neztrácejí ale stejně ty "ořezávátka" nepoužívám. V dílně mám za zády brusku s velejemným kotoučem, takže si těch asi 5 kusů různý tvrdosti nabrousím do foroty líp než tím ořezávátkem.
Ale pravda, Verzatilka má dnes už jen opodstatnění na celkem málo prací, hlavně když je potřeba vysunout dlouhá tuha. Ale výtvarkové ji používají fest, hlavně s 3 mm polenoidní tuhou.
Jinak vše čmářu mikrotužkama 0,5 a 0,7 mm. Na 0,3 mm mám moc těžkou ruku.

A propo, Jirko, ty sis fakt myslel, že chci opravovat dráhu tuhou z Verzatilky? Shocked To uměl jen Běhounek a radista Biagi v Červeným stanu. Teda jestli to je pravda, že počmárali kus papíru tužkou a obalili s ním prasklej odpor. Laughing

Poťáky jsem sehnal jiný hodnoty od kámoše, akorát jsem musel měnit komplet hřídelky, jelikož ty uhlíky tvaru hříbku byly zalepený nějakým tmelem. Divný, v těch vypálených byly jen vsazený kónický špalíky. To se to dělalo ve dvojím provedení?

to MilanF: No vidíš, že jsem tu poťáky TP280 už jednou řešil jsem zcela zapomněl. Embarassed Ale poťáky v AZK405 mají velký odpory a to co jsem dostal byly 25K a 50K, takže dle páně Sinclaira černý. Laughing

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: so červenec 15 2023, 17:38    Předmět: Citovat

V ostravském Hadexu je docela velký výběr těchto potenciometů, hlavně v dvojitém provedení, takže vybrat z nich uhlík nebude problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2814

PříspěvekZaslal: so červenec 15 2023, 20:04    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
...
A propo, Jirko, ty sis fakt myslel, že chci opravovat dráhu tuhou z Verzatilky?


Jo, myslel. Prostě rychločtení v kombinaci s něčím jako alergický zánět spojivek není to, co by nutně vedlo k pravdivému poznání Wink

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund