Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ach ta nostalgie...
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31847
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá červenec 14 2023, 18:02    Předmět: Ach ta nostalgie... Citovat

Mám déžaví ...
https://dfens-cz.com/jinochova-cesta-za-dobrym-zvukem/

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2490
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: pá červenec 14 2023, 21:10    Předmět: Citovat

Pobavilo ma toto
citace:
Jednou se ta polská Unitra nepohodla s japonskou kazetou Fuji DR a cucla si kousek pásku do mechaniky. Naštěstí mám onoho šikovného bratra, požmoulaný půlmetr vystřihl, zručně slepil, pásek se přemazal a nahrál se znovu. V písni Changes od YES (LP 90125, 1983) pak Ianu Andersonovi na okamžik zakolísal hlas, když přes hlavu přejelo lepené místo. Legrační je, že i po 35 letech tam můj mozek to zakolísání stále očekává, byť tu kazetu už dávno vystřídala jiná nahrávka, pak CD a nakonec SACD.


Ten nas mozog je strasne zvlastny tvor, dodnes ked pocuvam niektore albumy, ktore som svojho casu pred vela rokmi vlastnil vydane v kadejakej pofidernej produkcii kde boli pesnicky poprehadzovane, dodnes cakam ze po skonceni nejakej skladby bude pokracovat dalsia ta, ako to bolo vtedy ...
Nehovoriac o tom, ze pri niektorych piesnach ked zatvorim oci, a ponorim sa do hudby citim vone, a vidim presne to, ked som tu skladbu pocul "vtedy a tam". Su to momenty krasne, ale za tie roky aj tych smutnych uz sa nazbieralo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2490
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: pá červenec 14 2023, 21:27    Předmět: Citovat

...a este si dovolim jeden vklad:
citace:
Když jsem mohl konečně odpojit ty veliké dunivé bedny JVC a zapojil do sestavy tyhle nové Dánky se slušivou javorovou dýhou, zatajil se mi dech: tolik nových nástrojů a zvuků – to všechno na těch nahrávkách skutečně je? Neuvěřitelné.


...a toto je ta cesta do pekla, rozumej honba za zvukom Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31847
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá červenec 14 2023, 22:52    Předmět: Citovat

Ano, každýmu člověkovi, kterej přede mnou prohlásí "už se to nedá poslouchat, musím si koupit lepší přehrávač (nebo zešilovač, sluchátka, bedny, kabeláž - vyberte co libo)" jako první repliku řeknu: "vítej v pekle, právě jsi propadnul démonovi jménem nikdy nekončící honění se za kvalitou poslechu..."
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so červenec 15 2023, 5:36    Předmět: Citovat

Hezké, ale kdo to zažil tak nemůže nevidět, jak to jinoch v odkazovaném článku buď dramatizuje, nebo to prožil nějak zvláštně izolován. Protože ta první třetina obsahuje takové jaksi píčoviny a ne málo. Druhá část o vekslování nahrávek a třetí část o digitálním mršení zvuku dejme tomu.
Pásky se nemusely "napřed správně protáhnout slalomem mezi osičkami a kladkami", to si autor možná plete s 16mm projektorem. My jsme je prostě založili do přímé štěrbiny v krytu hlav.
Stereoreprodukce existovala (jako téma) v zájmových časopisech na naší straně "železné opony" od začátku šedesátek, desky stereo vycházely a gramo/rádia na trhu tak od poloviny šedesátek, magnetofony tak okolo 1968. Aby stereo někdy okolo 1980 "neproniklo do dětského světa" pisatele, musel teda mlamoj žít hodně za větrem.
Podobně je bizár popisovaná cesta "do Persie" (Azerbajdžán není opravdu Írán), aby tam vyvekslovali výhodně za 300 rublů mono radiokazeťák. Tesla B200 atd. se deset let předtím prodával v Domácích potřebách asi za 2500.
Autor naznačuje výhodnost levných nákupů od východních hord, ale rodina jede po vlastní ose žigulem? půlku cesty a auto po dobu dovolené nechá stát někde v Kyjevě? to je taky dobrý.
Pokud jde o to krmení, co si pamatuju tak od půlky sedmdesátek jsme kupovali Scotch 220 za 155,- v Supraphonu případně v Elektru, Maxell C60 za 105, o něco později kazety Raks a někdy 1981+ 720m Basf za 205,-. Opravdu to nebylo takové tuzexové dobrodružství jak vypravěč předestírá. Že Emgetony stály za hovno a že se v podobě LHD kupodivu vyrovnaly Maxellu, když už nikoho nezajímaly, je ovšem fakt.
Summa, jako přibarvený příběh pro neznalce dobrý, my co jsme uměli držet pájku v 15, jsme si pořídili a upgradovali použitelnou B3 za tři stovky, bez vysilujících brigád Smile ty byly potřeba koncem 70tek na opravdu drahou B73.
edit: jsem sám kdo má dojem, že diskuze za článkem na DF mezi sebou vede v několika případech naprogramovaná AI?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so červenec 15 2023, 8:19    Předmět: Citovat

článek je to zvláštně zajímavý,
ten člověk zdá se básníkem býti, ale múzou technickou nepolíben . . .
akorát ty pocity co popisuje ze začátku 80tých let byly u mne asi o deset let dříve, prostě jsem starší.
a můj (každý jednotlivec to má trochu jinak) úhel pohledu je dost jiný, ikdyž musím připustit že v některých oblastech dost podobný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nokijec



Založen: Feb 01, 2011
Příspěvky: 295

PříspěvekZaslal: so červenec 15 2023, 9:43    Předmět: Citovat

Zase nám to tady lakuje někdo narůžovo.Stereofonie rozhodně nebyla běžnou výbavou domácnosti.Ten popis sedí na naprostou většinu domácností.
Ázerbájdžán byl součástí Persie než ho Rusko vyválčilo.
Ten popis s tím focením je pravdivý,našemu mistrovi odborné výchovy se to taky stalo,skončil na milici.
Individuální autoturistika po tehdejším SSSR byla možná ,ale komplikovaná.Na cestách byla kontrolní stanoviště milice a kontrolovala průjezd,když se někdo zpozdil okamžitá pátrací akce.
Ten popis prodeje nedostatkového zboží je také uvěřitelný.Prodavači nedostatkového zboží měli tehdy určitý společenský status.Zboží přidělovali podle uvážení.
To je jeden z důvodů proč jsou někteří dodnes zahořklí.Polistopadová změna společenských poměrů jim sebrala nějakou výhodu,kterou ostatní neměli a oni přišli o svoji výlučnost a nový společenský status při svých omezených schopnostech si nedokázali vybudovat.


Naposledy upravil nokijec dne so červenec 15 2023, 9:44, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
josef_novak



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 816

PříspěvekZaslal: so červenec 15 2023, 9:44    Předmět: Citovat

Každý jsme to měli jinak a pindat umí každý, ale tohle je povedený článek. Se svým (klonem Diamantu) Safírem jsem to měl podobné. Dvoulinka ze střechy, kde byla tříprvková Yagi pro OIRT se zadním ráhnem snad 2,5 metru a už se chytalo a nahrávalo na kazety Sony HF z ostravské burzy, na kterou se muselo např. překonat 10 metrů schválně rozebraného mostu z obou stran po zábradlí.
_________________
Kokotů není zas tak moc, ale jsou strategicky rozmístěni tak, abyste každý den aspoň na jednoho narazili.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33912
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so červenec 15 2023, 9:52    Předmět: Citovat

nokijec napsal(a):
Stereofonie rozhodně nebyla běžnou výbavou domácnosti.

Presne tak, my sme mali zaciatkom 90. rokov stereo akurat tak gramofon (NZC070 - fuj). Radio v kuchyni bolo mono, televizor Merkur, dostal som stary kazetak Sony - tiez mono.

Az potom rodicia z Rakuska doviezli stereo "hifi" vezu (Elekta - hrozny smejd), kde bolo okrem gramofonu aj stereo radio a (dvoj)kazetak. Az neskor kupili vezu Sony aj s CD prehravacom - to bolo uz konecne hifi - prvy kvalitny zvuk doma (maju ju dodnes). Tu Elektu sme potom mali ako decka na hranie, po rokoch som ju predal za 100 korun Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
josef_novak



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 816

PříspěvekZaslal: so červenec 15 2023, 10:10    Předmět: Citovat

Z Mexikoplacu jsem si taky dovezl větší šmejd, než byl Safír, ale bylo to na dovolence během vojny a tam mi bohatě stačil. Hlavně to bylo za šilinky, které jsme měli za prodej nastříhaného ostnatého drátu, který jsme nabarvili na červeno a prodávali rakušákům jako suvenýr-totalita, když se jezdili dívat za dráty, jak to tady vypadalo.
_________________
Kokotů není zas tak moc, ale jsou strategicky rozmístěni tak, abyste každý den aspoň na jednoho narazili.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: so červenec 15 2023, 10:20    Předmět: Citovat

Hifi nebylo běžný součástí domácnosti stejně, jako dnes. I dnes má už většina lidí doma pouze telku, notebook a sluchátka. Ale kdo už v těch 80-tých toužil po trochu lepším zvuku, mohl jej mít. Samozřejmě pro běžného smrtelníka byly dostupný víceméně jen věci tesla, případně občas něco jinýho ze socbloku...ale ona ta B73 s připojenýma ARS844 nehrála na tu dobu vůbec špatně. Stejně jako třeba 814A s 1PF 067 08 (dneska bych 1PF poslouchat asi nechtěl). A oni tyhle přístroje zas nebyly až tak nedostupné...spíš byly děsně drahé.
Já jako 4-letý dostal v roce 1987 Unitru M531S s párkem ARS808. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so červenec 15 2023, 10:49    Předmět: Citovat

nokijec napsal(a):
Zase nám to tady lakuje někdo narůžovo.

ale my (já a vrstevníci ze stejné společenské kasty, které ostatně za bolševika byly +- v lajně) jsme opravdu nemuseli pro pásky někde klečet před vekslákama. Nevím jestli u nás byla nadstandardně zásobená prodejna, ale hlavním limitujícím faktorem byla výše kapesného, ne nepravidelnost dodávek těch skotských škatulek na trhu. B43 jsem si jako školák půjčoval, zesilovače jsme uplácali z MBA810, Čs. rozhlas vysílal stereofonně někdy od prvního bolševickýho generála prezidentem (Svoboda) a přijímače nestály víc než čb televize, na kterou měl každý, případně se dosmolovaly výprodejní TSD3A z Myslíkárny. Každý si z té odkazované bajky holt vybere to svoje, pokud dotyčného tatíka bavilo konspirativní dovážení sovětského stroje nebo měl slabost pro tu techniku, budiž. Já na tom ale fakt nevidím nic ani technicky úžasnějšího nebo výhodnějšího než na tesla radiomagnetofonu o deset let dřív, se zajištěným servisem. Tedy až na ty patery krátké vlny, to se tu až tak neupřednostňovalo, spíš některé organizace naopak dbaly, aby občan tak úplně všechno na KV neulovil. Ale to jsme už kousek daleko od stereofonie a veksláků.
citace:

Každý jsme to měli jinak a pindat umí každý

Bingo. to je vlastně nejlepší a nejvýstižnější reakce. Rolling Eyes


Naposledy upravil Crifodo dne so červenec 15 2023, 10:50, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
nokijec



Založen: Feb 01, 2011
Příspěvky: 295

PříspěvekZaslal: so červenec 15 2023, 10:50    Předmět: Citovat

Na konci 70.let jsme měli cívkáč Pluto,lampovou TV a lampový rádio.Tehdy jsme se stěhovali do novýho paneláku a na tyhle věci zkrátka nebylo.Koupila se stěna do obýváku a sedačka a tebichy.
O té doby jsem od mámy slyšel "teď né až se zmátoříme".
Na televizi neměl každý.ČB Pluto stála 3000 a byla 31.Větší TV lezly přes 5000.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1277
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: so červenec 15 2023, 11:42    Předmět: Citovat

Celkem zajímavý pořad (i z jiných důvodů), jak "na televizi měl každý", třeba v čase 28:30 nebo 49:00 https://www.ceskatelevize.cz/porady/900721-inzerat/
_________________
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1677

PříspěvekZaslal: so červenec 15 2023, 12:18    Předmět: Citovat

Mám podobné zkušenosti jak uvádí výše Crifodo. S kotoučovými magnetofony jsem kdysi též přišel do styku, a proto vím, že:
1. mg pásky formátu DP o délce 540 m (cívka průměru 15 cm), ať již výrobců Agfa, BASF, Scotch, Emgeton, byly od poloviny sedmdesátých let stabilně za 155,- Kčs/ks
2. v délkách 720 m (18 cm), pak Maxell, Agfa, BASF, byly za 205,- Kčs/ks
3. Občas se v prodejní síti vyskytovaly i pásky ORWO, Stilon (NDR a PLR).
4. Obvykle byl v elektře vždy k sehnání nějaký z pásků. Pokud jsem ohrnul nos nad domácím Emgetonem, tak jsem si počkal, až bude závoz prodejny novým zbožím, a doplnil si pak zásobu...
5. Kazetové mgf začínaly snad v polovině 60. a ještě na přelomu 60./70. to byly spíše hračky, nebo stroje do terénu, než přístroje na kvalitní záznam/reprodukci hudby. Byly dále v polovině 70. vypiplány až na úroveň Hi-Fi (ale jen ve vztahu k normalizovanému posuvu pásku 4,75 cm/s) a též i stereo. Byly doplňovány systémy pro potlačení šumu, různými limitery, expandéry, atd. O ty jsem v té době neměl zájem, proto si jen vzpomínám, že kazety typu CC, se běžně prodávaly v elektře, za ceny kolem 80,- až 120,- Kčs/ks, v závislosti od délky možného záznamu a typu záznamového média.
6. Nikdy jsem tedy nesháněl bony a nechodil nakupovat tyto záznamové materiály do PZO Tuzex. V maloobchodě šlo často o to, co si který vedoucí prodejny, nebo zásobovači daného podniku objednali. Proto někde pásky a kazety v obchodech být nemusely, a ve vedlejším městě je měli běžně v regálu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 1 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund