Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Měnič pro grilovací motorek

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2023, 20:08    Předmět: Měnič pro grilovací motorek Citovat

Zdravím, potřeboval bych se poradit.
Mám grilovací motorek na 230V a 4W. Mám ho k rožni. Chtěl bych s kámošema vyrazit do přírody opéct kuřata na ohni. Na tom rožni.
Mám nějaké 12V a 20V Li-On baterie z Lidlu. A potřeboval bych toto napětí převést na 230V.
Budu potřebovat měnič s čistou sinusovkou, nebo stačí modifikovaná? Asi bude záležet na typu motorku. Nevím, jak to zjistit. Poradíte?
Aniž bych chtěl dělat reklamu, ale mám tento set. Motorek na stránce není nijak specifikován. Vím jen, co je na něm napsáno.
https://www.avenberg.cz/z1379-grilovaci-jehla-rozen-s-elektrickym-motorem-220v-fresca

děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukar



Založen: Jun 18, 2009
Příspěvky: 415
Bydliště: Karviná

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2023, 20:47    Předmět: Citovat

Nevím jak jsi na tom s manuální šikovností, ale já jsem pro tento případ na SD ukořistil převodovku ze zapisovače asi 80 léta a připasoval k tomu motorek z walkmena (přehrávač kazet) vyhrabaný doma. Funguje to na 4,5V baterku a utáhne rožeň na 3 kuřata. To dávám pouze jako návod k zamyšlení před bazmeky na 230V. Pokusím se zde umístit fota mého snažení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12307
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2023, 20:51    Předmět: Citovat

Podobnou věc vyřešil zesilovač z aktivní reprobedýnky k PC, oscilátor 50Hz s 555, strmý filtr, který odřeže vyšší harmonické a překvapivě původní síťové trafo z dané bedýnky Very Happy .
Ale mnohem jednodušší by bylo sehnat nějaký DC motor s převodovkou...

Jo, nedávno jsem viděl rožeň nahánět motorem z akuvrtačky a jako zpřevodování byly dvě planetové převodovky z vrtaček za sebou, vše narváno do novodurové trubky. Těch laciných akuvrtaček bez baterek se všude válelo...

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!


Naposledy upravil Sendyx dne pá červen 09 2023, 21:01, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2023, 21:00    Předmět: Citovat

A není ten motor univerzální komutátorovej? To by jel i na DC a 4 W měnič na +- 230 V jde udělat z čehokoliv snadno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31645
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2023, 21:40    Předmět: Citovat

Je naprosto zbytečný mařit energii ztrátama oteplením polovodičů a vodičů v měniči, když se těma 12V tak draho uloženýma do elektrochemickýho pochodu dá malej motorek pohánět přímo ... Měnič je zbytečná váha, kterou s sebou na čundr potáhneš, zbytečný jsou ztráty převodem ze 12DC na 230AC. Vyser se na měnič, ty 4W ti udělá libovolnej stejnosměrnej motorek, kterej ti ze 12V bude brát asi 400mA ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so červen 10 2023, 0:38    Předmět: Citovat

Já mám někde doma grilovací motorek na jeden monočlánek, co se tu prodával za bolševika. Jednou jsem s tím točil kuře a protože se u kostí nedopeklo, bylo mě z toho blbě a už jsem ho nikdy nepoužil. Možná je v něm ještě baterka. Embarassed
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: so červen 10 2023, 7:15    Předmět: Citovat

zajímavé nápady a postřehy. Věděl jsem, že se tu něco dovím Smile
Vyrábět měnič nebudu.

Shodou okolností mám 2 akučky na 18V ke kterým nemám původní baterie. Z toho mě to láká to vyrobit. Dát převodovku do trubky, mohla by tam být i baterie. Sklíčidlo se dá taky využít. Zkusím to promyslet.

Mám motorek na jeden monočlánek 1,5V taky. Převodovka dělá fakt silný rachot i když jsem ji promazal, že se mi to nechce používat.

Ono by se dalo asi ten 4W motorek využít i tak, že bych zachoval převodovku a místo AC motorku bych tam dal 20V DC.

Měnič bych netahal na hřbetě, ale autem. Máme místa, kde se dá dojet autem, nebo pár set metrů na záchytné parkoviště. Každopádně je to další krám, který v zásadě nepotřebuju. Jen tu na tuto aplikaci. A asi bych mohl využít elektro-mechanických věcí, které už mám.

Děkuji za inspiraci. Jestli vás ještě něco napadne, milerád to zvážím. Jdu dumat nad tyma starýma a nevyužitýma akučkama.
Asi největší problém bude to uchytit ke konstrukci rožně. Nemám to totiž na grilu, ale udělal jsem si takovou jednoduchou konstrukci z trubek ze zahradního stanu, který roztrhal vítr. Trubky co nepoohýbal jsem použil. Jsou to takové 2 hranaté "účka", které jsou spojené nahoře. Ta účka jsou rozkročena nad ohněm. Má to zavětrování, takže to nejde do stran. Nahoře těch dvou spojených úček je umístěna tyč(rožeň) s masem. K tomu rožni+motorku jsem dostal takový plechový držák motorku. Ten jsem přivrtal k noze konstrukce. Ten 4W motorek v tom krásně drží. Přichytit k takovéto konstrukci grilovací motorek v novodurové trubce, která bude kolmo k tyčce, bude inženýrská výzva Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so červen 10 2023, 8:25    Předmět: Citovat

Kup si tohle: https://allegro.cz/nabidka/snekovy-prevod-8-ot-min-jgb37-500-13336271156 k tomu tohle https://www.conrad.cz/cs/p/reely-mosaz-ocel-sada-snekovych-kol-typ-modulu-0-75-pocet-zubu-20-236942.html. Na hřídel rožně dej to šnekový kolo, na motorek šnek a obojí to propoj L-kem, na jedný straně přišroubovanej motor a na druhý pouzdro ve který se bude točit hřídel rožně. Když k tomu motoru přiděláš nějakej klacek aby se zapřel třeba o zem tak to ani nemusíš k ničemu přidělávat. Pro člověka s zámečnickou dílnou je to na hodinu práce.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12307
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so červen 10 2023, 9:50    Předmět: Citovat

Jo, vždycky je vhodné mít spoj pohon - rožeň volný a rychle rozhoditelný. Už jen pro vůle a rychlé sundání a vracení rožně. Viděl jsem variantu "volný kardan" - dvě vidlice proti sobě. Když jsme měli půjčený dlouhý rožeň na 10 kuřat, tak ten se zastrčil na konci do asi metr dlouhé spojky a pojistil hřebíkem. Dost hloupé jsu pohony s řetězem á la Urob si sám, jestli to někdo pamatujete.
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jodr



Založen: Jan 20, 2008
Příspěvky: 1372
Bydliště: na vejminku

PříspěvekZaslal: so červen 10 2023, 13:43    Předmět: Citovat

Viděl jsem docela elegantní řešení rožně na 12V z motoru ze vzpěry kufru Superba. Má planetovou převodovku tak akorát… 🤓
_________________
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so červen 10 2023, 14:45    Předmět: Citovat

jestli je v tom nějaká verze synchronního motorku, tak postačí obdélník s mezerou, což dělá každý běžný měnič, co koupíš v elektru. Ovšem zvaž tu situaci, jak bylo psáno výše - budeš kromě váhy motorku tahat váhu baterie a váhu měniče, když jdou sehnat slušný "grilovátka" i na monočlánek - nebo na tom chceš točit prase?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: so červen 10 2023, 19:44    Předmět: Citovat

točit prase na tom nechci. Ale je fakt, že jsme s kámošema už točili i malé sele z Kauflandu co mělo 6,5kg. To bylo na ten 4W motorek a 230V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne červen 11 2023, 6:57    Předmět: Citovat

Ono pozor , ten motor z akučky si vezme více , ale máš to i s převodem a vyvažování tě nebude zajímat . Slabý motor bych již nechtěl , kolikrát jsem měl potom obavu , aby se přehouplo .
PS asi jsi měl na to pečení malou baterku a málo topila .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund