Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

regulace výkonu spirály.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Energie a energetika v domácnosti
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
certterc



Založen: Jun 01, 2023
Příspěvky: 15
Bydliště: Frýdeco-Místecko

PříspěvekZaslal: út červen 06 2023, 15:17    Předmět: Citovat

[quote="jova1"][quote="certterc"]
Hill napsal(a):

...
Pro hlídání chodu procesoru a jeho resetování při zablokování používám obvod typu watchdog: https://www.google.com/search?q=watchdog+555&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiH79GZxKv_AhWNnf0HHW51DLQQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1920&bih=908&dpr=1
Vyžaduje to, ale aby z procesoru byl „vytažený“ signál obdélníkového signálu. Jestli tam něco takového je, případně zda by třeba nešel použít PWM signál netuším.


jo, to je ono, watchdog. Hned jsem si nemohl vzpomenout na ten výraz. No, Vyzpovídám autora programu, jak to má ošetřeno. Pokud by to pomohlo, bylo by to nejjednodušší řešení. Dík za nakopnutí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6193
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út červen 06 2023, 22:01    Předmět: Citovat

S tím HCPL to půjde i v single supply. Já jsem to kdysi řešil takto. Ten obvod Si8920B funguje stejně jako ten HCPL, ale tuším má lepší parametry nebo rozsahy napájení? Už nevím...
Ten MCP6071 pojede s malým zatížením tak od 4 mV.



sigma-delta_opto_izolace.png
 Komentář:
 Velikost:  60.79 kB
 Zobrazeno:  86 krát

sigma-delta_opto_izolace.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6193
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út červen 06 2023, 22:06    Předmět: Citovat

Jo a výhoda (někdy i nevýhoda) je v tom, že to má offset. Tuším na výstup asi 20 mV, takže to po odečtení offsetu umí vlastně jít i do záporu. Offset se tuším dá zmenšit, když se - vstup HCPL/Si nedá natvrdo na zem, ale dá se přes stejný odpor, jaký je na + vstupu proti zemi. Nebo se musí použít na + vstupu vyšší odpor? Něco takového. Když se to zkompenzuje, tak max offset je na výstupu hcpl/Si tuším do 8 mV, ale už to tahám z paměti. Mrkni na datasheet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 621

PříspěvekZaslal: čt červen 08 2023, 14:58    Předmět: Citovat

1) To HCPL by mělo jít připojit jednodušším způsobem. Viz přiložený obrázek. Bez záruky.

2) Ještě efektivnější je optočlen IL300 - Operák by měl stačit LM358 a mělo by to jít nakrmit z výstupu 12V pro napájení poťáku na regulátoru.



800px-Schematic_voltage_sense_board.png
 Komentář:
HCPL
 Velikost:  65.1 kB
 Zobrazeno:  71 krát

800px-Schematic_voltage_sense_board.png



WSgIb.png
 Komentář:
 Velikost:  62.75 kB
 Zobrazeno:  65 krát

WSgIb.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6193
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: čt červen 08 2023, 19:00    Předmět: Citovat

@HF_Tech, to schéma je jako ty hádanky, najdi 5 rozdílů Smile Ale jo, jeden rozdíl jsem našel, jak funguje/na co je R7 a R8?
K tomu druhému (klasičtějšímu) řešení: je to čistě analogový obvod, který bude mít nelinearity a teplotní závislosti. HCPL/Si má sigma-delta modulaci a ledkou/fotodiodou se přenáší kvazi digitální signál (jen jedničky a nuly různě dlouhé), takže by to mělo být více fest.

EDIT: jo, a LM358 neumí jít od nuly
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 621

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2023, 8:10    Předmět: Citovat

U toho HCPL je problém úroveň výstupního signálu. Nějak se počítá s přímým připojení na AD převodník s diferenciální vstupem. Takže na netu je spousta variací na téma součtový zesilovač s co nejlevnějším operačním zesilovačem.

To druhé zapojení má nelinearity a teplotní závislosti minumální. Vtip je práve v tom konstrukčním řešení. Tady to schéma není úplně nejvhodnější, protože potřebuje symetrické napájení. Na webu se přes odkaz na IL300 dají dohledat vhodnější. Podmínka linearity je mít optočlen se vším na jednom pouzdře a mít fotodiody pověšené na stejně velkém předpětí.

LM358 umí při single napájení, pokud budí právě takovou zátěž jako je vstup 0-10V, chodit od 5-20mV, což úplně stačí. Vtip je v tom, že na výstupu mu stačí zapojit odpor 4k7 až 10k, ketrý to k nule stáhne.
Není důvod používat operák rail to rail za 10Kč/ks, když tu samou funkci zvládne operák za 0,50Kč/ks.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6193
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2023, 23:22    Předmět: Citovat

HF_Tech napsal(a):
Není důvod používat operák rail to rail za 10Kč/ks, když tu samou funkci zvládne operák za 0,50Kč/ks.
No, já si ho nikdy nekoupil, protože v dejtašítu je uvedeno, že aby toho dosáhl musí být zatěžovací odpor na -Vs a to jsem z kontextu pochopil že není GND single supply napájení, ale k mínusovému napětí, tedy pod GND, takže to pak celé kouzlo ztrácí. Ale nevím, raději si proto kupuju švába za deset kaček, kterého mám ověřeného. No, kdybych dělal sérii v tisících kusech, tak asi přemýšlím jinak.

K těm nelinearitám/tepelným závislostech. Jasně, myslel jsem to jako obecný problém. Zde je to navzájem kompenzováno a asi i fotodiody budou na jednom substrátě. Nemyslel jsem to tak, že to je průser... Jen jsem chtěl zmínit výhodu HCPL, že to řeší jinak, ale samo vznikají jiné problémy.

S tou úrovní signálu z HCPL a tím dle mě nesmyslným zapojením v tvém odkazu to právě nechápu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 621

PříspěvekZaslal: st červen 21 2023, 10:19    Předmět: Citovat

https://www.vishay.com/docs/83708/appnote50.pdf

Na straně 18 je jednoduché zapojení s tranzistory pro nenáročné aplikace.
Pokud má regulátor na vstupu odpor 10kOhm, tak není co řešit. Jinak to bude chtít nějaké posílení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6193
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st červen 21 2023, 11:52    Předmět: Citovat

HF_Tech napsal(a):
Není důvod používat operák rail to rail za 10Kč/ks, když tu samou funkci zvládne operák za 0,50Kč/ks.
HF_Tech napsal(a):
https://www.vishay.com/docs/83708/appnote50.pdf
Na straně 18 je jednoduché zapojení s tranzistory pro nenáročné aplikace.
Já vím, že se snažíš pomoct, ale kdybych chtěl být jedovatý, tak bych se nebál napsat, že ty tranzistory nestojí 0.5 Kč/ks, ale cca 40 Kč za oba nutné. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 621

PříspěvekZaslal: st červen 21 2023, 14:44    Předmět: Citovat

Už jsem tam dal 2N3904 za 0,30Kč a funguje to Smile
Jenom cena optočlenu nepotěšila Sad ale pořád levnější než ten HCPL7800.

Plošňáky budou za cca 4 týdny. Ještě řeším možnost alternativního napájení na vstupu z 3,3V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1249
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá listopad 24 2023, 10:38    Předmět: Citovat

Nějak z toho vypadl základní problém, na který upozornili Hill i Bobo - zemní smyčka... úbytky na nuláku, zemnicím propoji, stínění ukostřené na obou stranách, únikové proudy apod., někde teče silnoproud a regulace po společném drátu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Energie a energetika v domácnosti Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund