Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Co nebrat z Hadexu ?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 17, 18, 19  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7864
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so květen 13 2023, 17:51    Předmět: Citovat

No je to převlečený Camelion. https://www.westinghousebattery.com/czech/www.westinghousebattery.cz/kontakt.html
citace:

2014
Camelion was assigned as the Licensee of Westinghouse brand by the Westinghouse Electric Corporation for production and world-wide market exploration of the battery and flashlight products.

http://www.camelionbattery.com/en/Milestone.aspx

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1549
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: so květen 13 2023, 21:11    Předmět: Citovat

U TME nakupuju věci u kterých mi záleží na původu. Třeba běžný typ tranzistoru ti nabídnou od různých výrobců a za různé ceny. Vybereš si od nejlevnějších noname po značkové za trojnásobek. Všecky s rodokmenem.
Ty podivné kondy nevyslovitelného výrobce z mého předchozího příspěvku se zatím zdají být v pořádku. Kapacita v toleranci, ESR pod rozlišením mého měřáku. Svodový proud při 50V, minutu po připojení na napětí pod 300uA a klesá. Zbastlím si přípravek a zkusím je potrápit pulzním proudem za usměrňovačem. Pokud obstojí, no tak jako noname za pár drobných, někam do lineárního zdroje nebo na opravu něčeho obyčejného, proč ne. Životnost čtyřicet let bych opravdu nevyžadoval.
Tedy až na to, že vím od koho aktuálně koupit Nichicony 12mF/63V po dvou éčkách. (Než mu dojdou.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sinuhet



Založen: Feb 24, 2020
Příspěvky: 28

PříspěvekZaslal: ne květen 14 2023, 7:49    Předmět: Citovat

Dakujem za rady ohladom nakupu v TME. Idem to skusit, uz nemam chut objednavat Cinu a cakat co mi v skutocnosti pride za fake. GM casto veci co potrebujem nemaju a cakacie lehoty su dlhe, inak mam dobre skusenosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: po červen 05 2023, 9:06    Předmět: Citovat

Frézky ze sady
https://www.hadex.cz/p102b-sada-frezek-k-minivrtacce---10ks/
jsem vyzkoušel zatím na FR4. Zdají se mi použitelné a velice užitečné, přestože se jejich břity na první pohled nezdají kdovíjak ostré. Šlo o několik drobností a nepozoroval jsem opotřebení. Za tu cenu to bude sotva tvrdokov. Ostatně i poměrně drahé dvoubřité tvrdokovové frézky od Proxxonu, které používám, jsou spotřebním materiálem.
Naopak u sady frézek
https://www.hadex.cz/p102f-sada-frezek-k-minivrtacce---20ks/
je zpracování děsivé a materiál vypadá blátivě. Už od pohledu jsou k ničemu. Přiznávám, že jsem je ještě nevyzkoušel, protože mi připadá nemožné vymyslet zkoušku, při které by obstály. Nebrat ani zadarmo.
Nevyzkoušel někdo nějaké další nástroje z oddílu
https://www.hadex.cz/_90vrtaky-naradi-pajeni-chemie-vrtaky-frezky/?pg=1&ord=kod&ordhow=ASC&search=&komo=&zmcena=x
jako například stromečky
https://www.hadex.cz/v452d-vrtak-stupnovity-sada-3ks-4-12mm4-20mm4-32mm/
a
https://www.hadex.cz/v452-vrtak-stupnovity-o-4-32mm-stupnovani-po-2mm-15-otvoruextol-craft/
?
Z jiného zdroje, ale tematicky související. V TME jsou trochu schované tvrdokovové vrtáky za hezkou cenu vhodné pro PCB.
https://www.tme.eu/cz/katalog/vrtaky-ostatni_113486/?s_field=niski_prog&s_order=asc&limit=20&currency=CZK&mapped_params=873:1639238;&page=1
Bohužel všechny průměry pod 2 mm jsou po pěti kusech. Vzal jsem pětici 0,8 mm, ale pro jiné průměry je to moc kusů. Nechtěl by se někdo podělit při nákupu nějaké rozsáhlejší sady?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po červen 05 2023, 9:45    Předmět: Citovat

Lojza1 napsal(a):
Frézky ze sady
https://www.hadex.cz/p102b-sada-frezek-k-minivrtacce---10ks/
jsem vyzkoušel zatím na FR4. Zdají se mi použitelné a velice užitečné, přestože se jejich břity na první pohled nezdají kdovíjak ostré. Šlo o několik drobností a nepozoroval jsem opotřebení.

To jsou mezi modeláři známý "kukuřice" ideální do 2D CNC routerů na "vyřezávání" z překližky, balzy a laminátu. Snáší to docela velký rychlosti posunu. Na plasty je to horší, na plechy špatný, zapatlávají se. Kdyby měli balení po 10 ks stejnýho průměru v rozsahu 1,2 až 1,8 mm tak bych hned bral.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2735

PříspěvekZaslal: po červen 05 2023, 10:56    Předmět: Citovat

Lojza1:

zkus prosím ty frézy https://www.hadex.cz/p102b-sada-frezek-k-minivrtacce---10ks/ takto:

1) magnetem (nejlépe neodymovým apod.) a porovnej sílu nutnou k odtržení s ocelovým předmětem stejných rozměrů

2) škrábnutím do skla nebo keramiky s glazurou - udělá to rýhu?

Díky.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: po červen 05 2023, 14:28    Předmět: Citovat

Celeron: Já jsem si kukuřici koupil primárně pro drobné obrábění z ruky, protože dvoubřitá tvrdokovová frézka se bez tuhého vedení nástroje nadá udržet, aby povrch neokousala nebo se rovnou neoštípala či nezlomila. Celkem se dá udržet mnohabřitá normálně šroubovitá, nekukuřičná fréza. Takové nabízí Proxxon, ale je to nějaká nástrojovka (pokud si vzpomínám, tak prý s vanadem), pro obvyklé otáčky málo odolná a ne dost levná.
Ale použít se ta kukuřice jistě dá i v souřadnicovém vedení. Souhlasím, že by se hodila nabídka jednotlivých průměrů. Ale právě u souřadnicového vedení je to někdy trochu otázka lenosti přizpůsobit se dostupnému menšímu průměru. Připadá mi, že ten odstupňovaný soubor průměrů je vhodný právě pro úhledné obrábění z ruky. Já v miniaturní frézce plánuji dál přinejmenším na PCB a ocel používat ten dvoubřitý tvrdokov. Ten se na čelních hranách dá nějak dobrušovat a přece jen je trvanlivější. Ale na krabičkách z ABS jsem nedávno podélné břity z tvrdokovu opotřebovával nečekaně rychle a trochu ztupené hrany pak při záběru na celé tloušťce stěny cca 2 mm způsobovaly drnčení a okousávání, se kterým jsem podle přípravné zkoušky nepočítal. Pro takové případy bych chtěl zkusit i tu kukuřici. Sice to asi není tvrdokov, ale zase těch břitů má k opotřebení víc.

JirkaZ:
1. S magnetem je sílu těžko posoudit k nějakému solidnímu závěru. Přitahuje ocelové i tvrdokovové frézky a přitahuje i tu kukuřici.
2. Pod ruku mi přišla trubka z taveného křemene, tvrdokovový vrták a kvalitní ocelový jehlový pilník. Škrábe do ní obé zmíněné i ta kukuřice.
Spíš bych to bral podle ceny. Nepodceňuji čínské soudruhy, ale ani vybrosit tolik subtilních břitů do tvrdoovu by asi nemohlo být úplně zadarmo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2735

PříspěvekZaslal: po červen 05 2023, 15:30    Předmět: Citovat

Lozja1: no, pokud u té přítažné síly magnetem nevnímáš zásadní rozdíl, pak ty frézy z Hadexu budou ocelové, možná s příměsí Co apod. a dobře zakalené..

Jde o to, že karbid wolframu feromagnetický je, ale poměrně slabě.

Slovy popsáno je to asi takto: zatímco ocelovou tyčku neodymový magnet drží stylem "ty jo, to je silnej magnet", tak tu tvrdokovovou tentýž magnet jen něco jako "starý unavený feritový". Prostě je tam násobný rozdíl.

Jedná se mi přitom o frézu z jednoho kusu tvrdokovu, ne že tělo je z oceli a špička HM (takových je taky dost).

Svoje by řeklo i zvážení a alespoň orientační výpočet objemu. Karbid wolframu má zhruba dvojnásobnou hustotu než ocel. Praktik to při potěžkání nástroje vnímá i hmatem.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: po červen 05 2023, 15:57    Předmět: Citovat

Mně to podle magnetu nepřišlo nějak jednoznačné, ale spíš tak na úrovni tvrdokovu. Díky za podněty k zamyšlení, bral jsem to moc povrchně. Jasně, wolframem se přece hospodárně nahrazuje zlato v cihlách. Když potěžkám v prstech kukuřici a tvrdokovový vrták s ocelovou stopkou stejného průměru a délky, přijde mi ta kukuřice nápadně těžká. A taky je její nepovlakovaná stopka tvrdokovově tmavá. I obrobený povrch stopky vypadá v detailech jako broušený tvrdokov. Takže ono to opravdu vypadá, jako by celá kukuřičná sada byla kompletně z tvrdokovu včetně stopek. Jakkoliv mi to za tu cenu připadá podivné. Fréza za dvacku i s titanovým povlakem, dopravou a obchodními maržemi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2735

PříspěvekZaslal: po červen 05 2023, 16:48    Předmět: Citovat

Ony v tom karbidu wolframu můžou být ještě příměsi, třeba feromagnetický nikl a pak bude ta přídržná síla větší.
_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: po červen 05 2023, 18:46    Předmět: Citovat

Ano, jsou různé varianty slinutých karbidů wolframu. Já bych už bral jako velmi pravděpodobné, že to i přes tu cenu opravdu tvrdokov je. Jak jsem o kousek výš zmínil vrtáky z TME, považuji za přiměřené, že mají ocelové stopky, a i tak mi připadají levné. Před časem jsem ve zdejších celkem lidových Kovonástrojích koupil podobný vrták tak čtyřnásobně dráž. Takový je dnešní svět, že cena takové věci na evropském trhu závisí spíš na výrobních objemech, nákladech na dovoz a maržích, než na evropských představách o ceně lidské práce atd. Když vidíme ceny plošných spojů zadávaných do Číny, můžeme si domýšlet, s jakými náklady včetně vrtání je tam jejich výroba spojena. A tak to pokračuje až k tamním finálním výrobkům. Asi nám kukuřice naznačuje, jaká je správná cena takových nástrojů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po červen 05 2023, 22:15    Předmět: Citovat

Lojza1 napsal(a):

Souhlasím, že by se hodila nabídka jednotlivých průměrů. Ale právě u souřadnicového vedení je to někdy trochu otázka lenosti přizpůsobit se dostupnému menšímu průměru.

Tak ono když ti prdne poslední kukuřice průměru 1,2 mm tak pokud nemáš další, docela to otráví předělávat v CAMu data na jinej průměr. Občas se nezadaří jen změnit průměr nástroje v tabulce a musí se do toho hrábnout ručně co může být na plachtě překližky s třeba padesáti různejma dílama docela vopruz. No budu muset kukuřice 1,2 a nebo 1,5 někde objednat, už jich mám jen 2-3 ks od každý. Prostě občas prdnou. To takový kukuřice 3,15 mm neprdnou nikdy, jen se tupí. Ale na 2D routování je to moc velkej průměr a mnohem víc bordelu na odsávání.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: út červen 06 2023, 7:17    Předmět: Citovat

Celeron: Díky za zkušenost z praxe. Já tuto oblast obrábění ještě nemám osahanou, frézuji si ve 3D s ručními posuvy typicky kusově.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 283
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: po červenec 17 2023, 16:21    Předmět: Citovat

Máte někdo názor založený na zkušenostech na desetiotáčkové potenciometry

https://www.hadex.cz/hledat/?search=u770
?

Mně připadají přinejmenším za tu cenu dobré, ale zatím jsem jen vybalil vzorek 50 kΩ, trochu ho protočil a koukal přitom na ohmmetr. Má trochu retardační charakter zajištěný viskózní vazelínou. Jinak je chod hladký a neměnný, jen u dorazu jsem si všiml nějaké nestejnosti. U Mousera stojí kusově desetinásobek. Koukám, že si Hadex koupil slušnou hromádku hodnoty 10 kΩ, ostatní hodnoty v menším počtu.
Trochu znám a používám tuzemské Aripoty, víc východoněmecké desetiotáčkové, které se tady prodávaly docela levně v hodnotě 10 kΩ. Aripoty mívají lehký chod, ty z NDR mají chod nepatrně drsnější. Mechanická konstrukce je zaměřená na vysoké nároky. Ale už se špatně shánějí a neseženou se tak levně, jako v minulosti. Mimochodem, u jednoho z NDR jsem potřeboval maximálně jemné a stabilní nastavení dělicího poměru jezdcem. Ukázal se až překvapivě dobrý. Jezdec stabilně zapadá mezi závity spirálky odporového drátu a připadalo mi, že přestože sousední závity zkratuje, elektricky mezi nimi kontakt nešumí. Má pak v daném zapojení smysl ještě jemné doladění cermetovým potenciometrem v rozsahu několika skoků jezdce po spirálce. Ty nové, podle označení maxické Bourns viz datasheet

https://cz.mouser.com/datasheet/2/54/3590-1989906.pdf

nejspíš nebudou mít tak solidně ukotvenou osu otáčení, protože k tomu ani nemají potřebnou délku. Spíš to vypadá, že ložiska jsou kluzná. Nemám zatím vzorek s menším odporem (s hrubší spirálkou), ale předpokládám, že přesné a stabilní nastavení polohy jako u toho zmíněného z NDR by nebylo možné. Elektrický skok je u vzorku Bourns 50 kΩ zhruba desetitisícina rozsahu. Katalogová hystereze je uváděna do 1°. Prostě nevypadají tak precizně, ale za 50 Kč + DPH mi i tak připadají zajímavé. Aripoty byly koncipované typicky pro zpětnou vazbu v přesných servech, východoněmecké primárně asi také. Bourns vypadají spíš jako trimry pro relativně jemné a stabilní nastavení, přestože se uvádí linearita odporové dráhy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2735

PříspěvekZaslal: po červenec 17 2023, 16:46    Předmět: Citovat

Hm, ty poťáky z Hadexu mi připadají z téže PRCácké líhně jako SR Passives z TME.

No a když jsem porovnával tuto "značku" s výrobky např. Vishay v oblasti víceotáčkových trimrů 64W, tak PRCák kulhal na všechny nohy. Špatná stabilita, značná mechanická hystereze hodnoty odporu v závislosti na natočení atd.

Něco podobného bych očekával i tady.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 17, 18, 19  Další
Strana 7 z 19

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund