Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pomoc s napětími na trafu řidicí jednotky

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 774
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: pá červen 02 2023, 19:38    Předmět: Pomoc s napětími na trafu řidicí jednotky Citovat

Zdravím Vás,
a zároveň prosím o pomoc se změřením napětí na zalitém transformátoru v řidicí jednotce velkého průmyslového filtru, pokud k tomu někdo máte přístup, nebo to servisujete.
Jedná se zřejmě o typ PES-NAP 120 H.3, alespoň podle manuálu co mi k tomu byl poslán s vadnou řidicí deskou. Vyráběli to Taliáni v roce 1994, prodávali Rakušáci, a zde v Čechách to distribuovaly asi Přerovské strojírny Přerov, jak je uvedeno na začátku manuálu.

Díky prohoření plošného spoje mezi vývody trafa došlo k jeho přetížení a totálnímu shoření, takže na něm nelze nic rozumného odměřit Sad Také na něm není žádný štítek s údaji.
Rozpitváním zapojení na plošném spoji jsem sice něco vykoumal, ale ještě něco bych potřeboval ověřit, protože těch napětí a vývodů je tam více. Filtr se nachází ode mne cca 300 km daleko. Má ten "drobek" skoro 4 tuny, tak mi ho raději nevzali, a přivezli jen tu desku, jejíž fotky přikládám, jestli ji někdo nepoznáte, nebo neservisujete tento typ filtrů. Předpokládám, že deska je velmi univerzální, a proto byla použita u celé jejich tehdejší produkce, proto je šance, že by se někde v ČR mohly tyto rukávové filtry ještě v provozech vyskytovat.

Děkuji mockrát za případné info a pomoc, jež bude náležitě odměněna.
Manuál mohu na požádání zaslat na normální email. Sem se nevejde, má několik MB. Ale nic od elektriky v něm stejně není, je to jen pro nastavení a čištění, případně pro mechanickou údržbu.

Vašek



P6020018.JPG
 Komentář:
 Velikost:  128.13 kB
 Zobrazeno:  74 krát

P6020018.JPG



P6020019.JPG
 Komentář:
 Velikost:  130.48 kB
 Zobrazeno:  82 krát

P6020019.JPG



P6020020.JPG
 Komentář:
Původně tam těch propojek okolo trafa bylo o několik víc, jenže pro odpájení trafa musely pryč.
 Velikost:  129.98 kB
 Zobrazeno:  83 krát

P6020020.JPG



P6020021.JPG
 Komentář:
 Velikost:  115.87 kB
 Zobrazeno:  43 krát

P6020021.JPG



P6020026.JPG
 Komentář:
 Velikost:  91.47 kB
 Zobrazeno:  31 krát

P6020026.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vrky



Založen: Nov 28, 2004
Příspěvky: 1761
Bydliště: pod Black Mount

PříspěvekZaslal: so červen 03 2023, 10:47    Předmět: Citovat

Na kolik je ten elit a co je to za stabilizátor za ním?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kulikus



Založen: Dec 10, 2009
Příspěvky: 2684

PříspěvekZaslal: so červen 03 2023, 12:10    Předmět: Citovat

Pojistka (Fuse 0.5A) na desce nezareagovala?
Jako poslední možnost by šla něčím rozpustit zalévací hmota výplně krabky trafa a odpočítat závity.

_________________
pro mládež - Hamíkův koutek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1688
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: so červen 03 2023, 15:53    Předmět: Citovat

Zdar, pro upřesnění, na kolik je ten kondik a stabilizátor za ním? Pak se můžem hnout dál.


trafo.jpg
 Komentář:
 Velikost:  43.29 kB
 Zobrazeno:  28 krát

trafo.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31645
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so červen 03 2023, 16:39    Předmět: Citovat

Je tam napravo od trafa v soklu NE555 - víc jak 12-15V tam nebude ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: so červen 03 2023, 19:36    Předmět: Citovat

jardafiala napsal(a):
Zdar, pro upřesnění, na kolik je ten kondik a stabilizátor za ním? Pak se můžem hnout dál.


Tak to bude to poslední, co Vaška trápí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 774
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: so červen 03 2023, 23:42    Předmět: Citovat

Je to jak píše Milan ve svém příspěvku (Tak to bude to poslední, co Vaška trápí.), protože mne velmi dobře zná a ví, že tyhle prkotiny mne na té desce netíží.

Opravdu hledám pouze a jen někoho, kdo ví, kde se nachází v ČR další filtr se stejnou deskou pro možnost změření jak jsou vývody na trafu vnitřními vinutími propojené, a kolik je na nich napětí u dobrého trafa. Jak jsem psal, toto je shořelé na troud a těch vinutí je tam vzájemně do sebe propojených na mé gusto skoro moc, zřejmě jsou prohořelé prokladové izolace nejen mezi vrstvami, ale i vinutími.

Abych ale ukojil Vaše dotazy.
Pojistka samozřejmě zareagovala tak, že v ní z toho drátku nic nezůstalo, jestli to takto stačí uvést.
Napětí pro řidicí obvody by z trafa mělo být podle popisek cca 17V st. Dále klasický 1A gréc a kond 470u/50V a stabilizátor 7815. Elektronika je složená z 555-ky a několika dalších kusů IO 40xx.

Pak tam musí být napětí pro elektroventily, které usuzuji podle osazených vysokonapěťových triaků na svislých deskách a zároveň podle rukou psaných údajů na plošném spoji (viz poslední fotka) na 110V st.
Rozhraní mezi nízkým napětím a těmi 110-ti volty je v jedné větvi odděleno optočlenem řídicím triak. Zřejmě je to něco jako havarijní stopka všech ventilů. A v druhé větvi je to přímo řízeno z vývodů 4017-tek do G triaků pro 12 výstupů na elektroventily.

Nejhorší na tom je, že jsou tam další vývody z trafa připojené do elektroniky, ale zatím jsem nerozkódoval jak to výrobce myslel a hlavně jaké napětí by tam mělo být. A zvláště když je počet připojených vývodů lichý Sad

Napětí primáru s možností volby je 110/220V a nehraje roli, ale na ty vývody z primáru jsou propojené další vývody trafa - proč a nač? Že by další rezervní možnosti jiného napájecího napětí?

Takže v tomto případě opravdu běžné rady pro málo znalé kutily co si chtějí něco opravit nejsou na místě. Jsem myslím za ta léta štourání se v elektronice a opravách věcí kde jiní pohořeli, o trochu dál...

Děkuji mockrát za ochotu mi pomoci.
Přeji Vám hezké sny,
Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31645
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne červen 04 2023, 3:28    Předmět: Citovat

Uvědom si, že to trafo může bejt tzv. "All world" provedení, takže mohlo mít pro primár třeba 4 i víc samostatnejch vinutí, který se pak finálně propojily na DPS podle konkrétní země, kde se to mělo používat. Možný hodnoty jsou minimálně tyhle: 110V, 120V, 127V, 220V, 230V a 240V - a to jsou jen nejčastější hodnoty v civilizovaným světě, v reálu by tam mohlo bejt klidně i napětí jiný.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 774
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: ne červen 04 2023, 22:04    Předmět: Citovat

Ahoj Ekkare a díky za reakci. Já to s těmi primárními odbočkami tak nějak předpokládal, jak jsem uvedl ve svém předchozím příspěvku. Ti italští pacholci tam použili trafo, které je vnitřně úplně jinak zapojené, než jak je navržen plošný spoj, proto to šílené množství dodatečných propojů a přeřezaných spojů na plošňáku.

Nicméně jsem dnešním bádáním v sekundárních vinutích o dost pokročil, a začíná být jasno, jak to asi výrobce ve skutečnosti zamýšlel. Ono je tam těch "podivností" povícero, ale snad jsem vše odhalil, tak mohou pomalu začít zkoušky pod napětím s pomocí náhradních trafíček co šuplík dal Wink

Hezký večer všem,
Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund