Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dvě Arduina po TTL Serial - zajímavost

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další)
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne květen 28 2023, 8:57    Předmět: Dvě Arduina po TTL Serial - zajímavost Citovat

Včera docela překvápko. Posílám z Serial1 na Arduino Every do Serial na ProMini jednou za čas jednu hodnotu unsigned long. Zpět neposílám nic.
Every zapnutý, sériovka propojená zemí, RX a TX. Na ProMini jsem zapomněl zapnout napájení a čumím jak puk, ProMini běží, Oled displej taky a navíc 8 indikačních led na výstupních portech svítí. Sice když má svítit víc ledek, tak zeslabují jas, ale stále to maká. Proud ledkou je nastavenej na 4mA.
Divný, že by TX signál v High utáhl po TTL sériový lince napájení jinýho počítadla a že by nevadily propady do Low v datech, to jsem nikdy neviděl ani nikde nečetl. Se sériovkou jsem toho nadělal dost ale vždy tam byl převodník na V24.
Jo a všiměte že u Every píšou prodejci že má jeden USART. Přitom v IDE je možno nakonfigurovat dva a další dva jdou použít pokud se v konfiguračním souboru pro Every přepíše pár řádků. Pak jsou opravdu k dispozici klasický Serial na USB a Serial 1-3 na pinech v TTL úrovních. To Every se mě začíná líbit čím dál víc. Smile

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1633
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne květen 28 2023, 11:16    Předmět: Citovat

Neměl jste náhodou při tom chování to Arduino ProMiny připojeno přes FTDI Serial TTL-232 USB k počítači?

Naposledy upravil Valdano dne ne květen 28 2023, 11:45, celkově upraveno 4 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bdn



Založen: Jan 16, 2020
Příspěvky: 467

PříspěvekZaslal: ne květen 28 2023, 11:22    Předmět: Citovat

Njn. Every má osazen ATmega4809. Pohledem do datasheet, lze nalézt příjemné novinky oproti ATmega328p.
16 bitové čítače/ časovače 1x TCA a až 5x TCB, 1x RTC
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne květen 28 2023, 15:56    Předmět: Citovat

Valdano napsal(a):
Neměl jste náhodou při tom chování to Arduino ProMiny připojeno přes FTDI Serial TTL-232 USB k počítači?


Ne, převodník tam vůbec nebyl jen GND, TX a RX z Every. Asi jsou v 328P porty chráněný proti přepětí diodama do Vcc a pokud nemá 328P napájení, tak proud, co dá TX výstup Every stačí na chod procíku a přes Vcc i Oled displeje.
Dnes jsem dával do kupy finál HW atenuátoru. Protože relátka potřebujou 12V, tak jsem připojil 12V na RAW proti GND. Ani si to nehleslo. Zkusil jsem 5V na Vcc a vše OK. Jestli blbej 5V stabec na desce, je tam snad MIC5202.
No a pak jsem si vydělal. Vzal jsem jiný ProMini, od pohledu stejnej klon. Připojím pouze 12V na RAW proti GND a okamžitě někde z prostoru kolem stabilizátoru odešlo pracovní médium. Proč netuším, napájení bylo 11,8V a polarita správná. Bohužel to asi vzalo s sebou i 328P, na 5V na Vcc si ani neblikne žádná Ledka na desce. Jdu to prozkoumat, když nesvítí ani LED v napájení, tak by mohl být profláklej stabec stahovat Vcc na GND. Blbec, měl jsem to zkusit nejdřív na laboráku s proudovým omezením.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1633
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne květen 28 2023, 16:47    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Protože relátka potřebujou 12V, tak jsem připojil 12V na RAW proti GND. Ani si to nehleslo. Zkusil jsem 5V na Vcc a vše OK. Jestli blbej 5V stabec na desce, je tam snad MIC5202. No a pak jsem si vydělal. Vzal jsem jiný ProMini, od pohledu stejnej klon. Připojím pouze 12V na RAW proti GND a okamžitě někde z prostoru kolem stabilizátoru odešlo pracovní médium.

RAW vede na vstup stabilizátoru. Podle staršího schématu k Arduino ProMini se na deskách osazovaly MIC5205 i když kdoví co tam teď dávají u těch různých klonů. V datasheetu k MIC5205 viz tento odkaz je uvedeno.

Datasheet k MIC5205 napsal(a):
Absolute Maximum Ratings
Supply Input Voltage (VIN) –20V to +20V

Operating Ratings
Supply Input Voltage (VIN) +2.5V to +16V

Stabilizátory MIC5202 by na tom měly být podle datasheetu viz tento odkaz ještě lépe.

Datasheet k MIC5202 napsal(a):
Absolute Maximum Ratings
Supply Input Voltage (VIN) –20V to +60V

Operating Ratings
Supply Input Voltage (VIN) +2.5V to +26V

V obou datasheetech je pod tím zmíněno v poznámce, že namáhání nad hodnotami uvedenými v části "Absolute Maximum Ratings" může způsobit trvalé poškození zařízení a regulátor by se tedy měl provozovat v rozsahu "Operating Ratings" a i krajní hodnoty v "Operating Ratings" nejsou doporučeny k dlouhodobému provozování.

Nicméně těch 12V na vstupu stabilizátoru by mělo být v pohodě ještě s celkem velkou rezervou vůči "Operating Ratings", ale jak říkám záleží co tam cpou za stabilizátory u těch různých klonů. Nebo jestli tu a tam na desku klonu Arduina na vstupu VIN u toho stabilizátoru neosadí ten ve schématu uvedený kondenzátor C19, 10uF třeba v provedení jen na 10V a nebo dokonce na 6V.

Zkuste proměřit jestli má vstup VIN na desce toho poškozeného Arduina ProMini zkrat proti GND a pokud ano tak odpájejte ten kondenzátor C19 a změřte jestli není ve zkratu jen on.

Při masový výrobě ať už čipů regulátoru nebo i osazených desek Arduina může být otázkou i to nakolik je spolehlivá případná automatická výstupní kontrola a zda tedy tu a tam neprojdou i kusy, které i výrazně nesplňují různé předpokládané parametry a pak se to projeví až uživateli jako se to stalo ve vašem případě.

Takže se občas může prostě objevit kus, který je "unikát" bohužel v tom špatném slova smyslu.


Naposledy upravil Valdano dne ne květen 28 2023, 18:35, celkově upraveno 10 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bdn



Založen: Jan 16, 2020
Příspěvky: 467

PříspěvekZaslal: ne květen 28 2023, 17:50    Předmět: Citovat

Jakmile jde o klon z Číny, obezřetnost je na místě. Za kvalitu osazených součástek bych ruku do ohně nedal... Někteří re-selleří raději vstupní rozsah Vin raději neuvádí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne květen 28 2023, 19:10    Předmět: Citovat

Valdano napsal(a):

Zkuste proměřit jestli má vstup VIN na desce toho poškozeného Arduina ProMini zkrat proti GND a pokud ano tak odpájejte ten kondenzátor C19 a změřte jestli není ve zkratu jen on.


Kondíkem na tý druhý desce to není, 328P zběsile topí. Prostě jak odešel stabec, tak do procáku vlítlo těch skoro 12V RAW. Procík před tím několik dní na 5V Vcc bez problémů makal. Mám náhradní, tak si ho vyfouknu.

Na tý první desce naštěstí stabec odešel na "přerušení", takže s sebou nic nevzal. No poučení pro příště, místo napájení přes RAW osadit pro sichr externí stabec, AMS1117/5 nebo AMS1117/3,3 se vždycky někam vejde a snese víc, než ten podivnej pětinohej hnidoid na desce.
Na Mega 2560 v 3D tiskárně jedu přes Vin (což je obdoba RAW) již několik let a nikdy žádný problém. Ale je tam jinej stabec, asi odolnější nebo kvalitnější.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3268

PříspěvekZaslal: ne květen 28 2023, 19:16    Předmět: Citovat

Mám s NHDuino stejnou zkušenost. Přes JACK 11V do desky a průraz AMS1117-5 způsobil likvidaci 328.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mahoney



Založen: Oct 26, 2019
Příspěvky: 381

PříspěvekZaslal: ne květen 28 2023, 20:09    Předmět: Citovat

bdn napsal(a):
Njn. Every má osazen ATmega4809. Pohledem do datasheet, lze nalézt příjemné novinky oproti ATmega328p.
16 bitové čítače/ časovače 1x TCA a až 5x TCB, 1x RTC


Děkuji, již se cítím dostatečně navnazen Smile

K tématu stabilizátorů: Popravdě, mám k těm čínským stabilizátorům (nejen) nedůvěru v podstatě od začátku tak nějak instatně. Hezky o tom psal svého času i Kubáč (v textu spíše dole).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po květen 29 2023, 5:44    Předmět: Citovat

U číňanem osazených hotových destiček už velký prostor pro návrhy není, v opačném případě by možná stálo za zvážení chránit procesor před nejistým stabilizátorem ještě transilem (sice taky nejistým, ale v něm toho tolik nepředvídatelného není), pokud tedy cena transilu vychází ekonomicky smysluplně.
mahoney: lavinovitost tranzistoru ovšem není až čínská záležitost, úspěšnost generování v závislosti na výrobních sériích se řešila dávno před čínskou záplavou, už někdy v osmdesátkách, za blahé produkce Rožnova+- okolo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mahoney



Založen: Oct 26, 2019
Příspěvky: 381

PříspěvekZaslal: po květen 29 2023, 9:21    Předmět: Citovat

Kdyby to bylo jenom o lavinovitosti tranzistorů, tak by to bylo ještě v pohodě.

"Dárek" je spíš ten odkaz na zálohu Kubáče, o které každý neví, a není zač Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po květen 29 2023, 13:33    Předmět: Citovat

Cowley napsal(a):
Mám s NHDuino stejnou zkušenost. Přes JACK 11V do desky a průraz AMS1117-5 způsobil likvidaci 328.

Jo, ty ASM jsou taky veledílo. Stačí si na výstupu škrtnout proti zemi nebo když se na jejím výstupu objeví víc než na vstupu a je po ní. Aspoň tu zpětnou diodu za pár halířů kdyby tam dali.
Ale ta ASM1117 je aspoň proudově pětinásobně vejš než ta pětinohá hnida na ProMini. Prý je dobrý ji nahradit Texasem TLV767 v SOT23, proudově je 8x lepší. Ale nikde jsem ho v 5V nenašel ke koupi.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další) Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund