Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Línej Google
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá květen 19 2023, 15:24    Předmět: Citovat

To nebude u mě. V ničem jsem se nehrabal a dnes celý odpoledne žádnej problém, když něco přes Gůgl hledám, naskočí to okamžitě. Po ránu to taky makalo, pak kolem 10 hodiny asi půl hodiny zase nic.

Jirko Z, díky za tip ale s Unixem nejsů kamoš. Je to paradoxní, že je nějakej Unix jsem věděl už v roce 1982, kdy většina zdejších Unixáků ani netušila, že něco takovýho existuje a hráli si maximálně na Spektru. Na Unixu byl provozován databázovej systém Informix na počítačích PDP11 a jejich místních klonech SM z Námestova. Nějakou dobu jsem se kolem motal ale věděl jsem tak maximálně jak se spouští technický testy a zavádí Unix do mašiny.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
josef_novak



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 811

PříspěvekZaslal: pá květen 19 2023, 17:38    Předmět: Citovat

A odezva je jaká v těch exponovaných dobách? Zkoušel bych kilobajtový packet.
_________________
Kokotů není zas tak moc, ale jsou strategicky rozmístěni tak, abyste každý den aspoň na jednoho narazili.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2804

PříspěvekZaslal: po květen 22 2023, 11:33    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
..Jirko Z, díky za tip ale s Unixem nejsů kamoš...


Všiml jsem si toho teprve teď, tak reaguju...

On je nějaký problém vzít hotový OS s předem instalovanými aplikacemi (zde šlo o Firefox), nabootovat do něj a ten FF kliknutím zkusit?

Jaké "kámošství" je k tomu potřeba?

Chci se jen ujistit, zda to není reakce člověka, který se zuřivě brání všemu jinému/jemu neznámému a o Linuxu jen slyšel, a to pouze zvěsti typu "jedna paní povídala" z desítky let staré doby, kdy byl příkazový řádek, kompilace atd. nutností.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po květen 22 2023, 14:40    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):

Chci se jen ujistit, zda to není reakce člověka, který se zuřivě brání všemu jinému/jemu neznámému a o Linuxu jen slyšel, a to pouze zvěsti typu "jedna paní povídala" z desítky let staré doby, kdy byl příkazový řádek, kompilace atd. nutností.

Tos trošku přepísk. Rolling Eyes Hlavně to "jedna paní povídala". Ještě jednou si prosím přečti, co jsem o Linuxu napsal.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2804

PříspěvekZaslal: po květen 22 2023, 21:07    Předmět: Citovat

Tak jsem si to přečetl a cituju:

Celeron napsal(a):
...Je to paradoxní, že je nějakej Unix jsem věděl už v roce 1982, kdy většina zdejších Unixáků ani netušila, že něco takovýho existuje a hráli si maximálně na Spektru. Na Unixu byl provozován databázovej systém Informix na počítačích PDP11 a jejich místních klonech SM z Námestova. Nějakou dobu jsem se kolem motal ale věděl jsem tak maximálně jak se spouští technický testy a zavádí Unix do mašiny.


Nevidím tam vůbec nic o Linuxu, nýbrž o Unixu a PDP11 z r. 1982 (tedy těžkej hardcore). Něco naprosto jiného než dnešní Linux na PC.

Nebo jsi myslel nějaký jiný text?

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7086
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: so květen 27 2023, 9:44    Předmět: Citovat

Takže ty desítky let jsou čtyři !
A viděl to na vlastní oči.
Ale, jak píšeš, hodně se za tu dobu změnilo (a zjednodušilo).

Já se přiznám, že jsem začínal až na počítačích s MS-DOS (a následně s MS-Windows), takže některé věci na Linuxu mě lehce zneklidňují.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so květen 27 2023, 9:54    Předmět: Citovat

Ak ti chyba C:, tak si ho mozes vytvorit Very Happy
kód:
mkdir C:
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1668
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne květen 28 2023, 1:31    Předmět: Citovat

Dnešní Linux s grafickým prostředím se velmi podobá Windows.

Na počítač, na kterém provozujete Windows, bych na vyzkoušení doporučil použít hotovou už nainstalovanou distribuci LinuxLite ve virtuálním počítači v rámci VirtualBoxu. Linux tak bude oddělený od vašich Windows uvnitř virtuálního počítače. Po spuštění bude vše již nainstalováno včetně webového prohlížeče Firefox. Spouštět to budete v podstatě jako aplikaci v okně pod Windows ve VirtualBoxu. LinuxLite je verze Linuxu založená na Ubuntu LTS.

Dále popsaným způsobem si můžete jednoduše vyzkoušet Linux ve Windows aniž byste museli Linux instalovat zvlášť. Pokud usoudíte, že to dál už nechcete používat tak prostě virtuální počítač smáznete a VirtualBox odinstalujete.

Postup

Stáhnout a nainstalovat si do Windows VirtualBox viz tento odkaz na instalátor.

Po instalaci VirtuaBoxu si stáhnout virtuální počítač s předinstalovaným OS LinuxLite 5.8 a poté postupovat krok za krokem viz popis dále.

Virtuální počítač s předinstalovaným OS LinuxLite 5.8 je zabalený v 7Zip archivu 64bit.7z o velikosti 1,4GB. Po rozbalení archivu vznikne adresář 64bit a v něm bude jeden soubor virtuálního počítače "Linux Lite 5.8 (64bit).vdi", který na disku zabírá místo cca 7,3GB.

Pokud nemáte čím ve Windows rozbalit archiv 64bit.7z tak si stáhněte a nainstalujte 7zip manažer viz tento odkaz.

Nyní ke zprovoznění virtuálního počítače.

Krok 1
Ve VirtualBoxu kliknout na ikonu "Nový" nebo zvolit z menu Počítač -> Nový. Otevře se dialog "Vytvoření virtuálního počítače".

Krok 2
V sekci "Virtual machine Name and Operating System" zadáte
Název: Linux Lite 5.8
Folder: zvolíte si adresář kam chcete nový virtuální počítač uložit
ISO image: ponechat nevybráno
Typ: Linux
Verze: Ubuntu (64-bit)
Poté klikněte v dialogu na tlačítku "Další".

Krok 3
V sekci "Hardware" nastavíte
Operační paměť: 2048MB
Processors: 2
Povolit EFI: ponechte nezvoleno
Poté klikněte v dialogu na tlačítku "Další".

Krok 4
V sekci "Virtual Hard disk" zvolíte položku "Use an Existing Virtual Hard Disk File" zobrazí se dialog "Hard Disk Selector" a v něm klikněte na ikoně s popisem "Přidat" načež se vám zobrazí dialog pro výběr souboru z disku a v něm najdete na disku uložený soubor "Linux Lite 5.8 (64bit).vdi" ten v dialogu zvolíte a poté kliknete na tlačítku "Otevřít".

V dialogu "Hard Disk Selector" bude "Linux Lite 5.8 (64bit).vdi" uveden jako nepřiřazený "Not Attached". V pravé dolní části dialogu klikněte na tlačítko "Choose" načež se dialog "Hard Disk Selector" uzavře.

Poté klikněte v dialogu "Virtual Hard disk" na tlačítku "Další".

Krok 5
Objeví se shrnutí. Klikněte na tlačítku "Dokončit".

Krok 6
Ve VirtualBoxu zvolte vytvořený virtuální stroj a klikněte na ikoně "Nastavení".

Zobrazí se dialog "Linux Lite 5.8 - Nastavení".

V levé části zvolte položku "Systém" a v pravé části nastavte následující.

Čipová sada: PIIX3
TPM: None
Ukazovací zařízení: USB Tablet

Rozšířené možnosti:
- ponechte zvolené Povolit IO APIC
- ponechte zvolené Enable Hardware Clock in UTC Time
- ponechte nezvolené Povolit EFI
- ponechte nezvolené Secure Boot

V levé části zvolte položku "Obrazovka" a v pravé části nastavte následující.
Video paměť: 128MB
Počet monitorů: 1
Graphics Controller: VMSVGA
Scale Factor: 100%
Rozšířené možnosti: ponechte nezvolenou položku 3D akcelerace

V levé části zvolte položku "Síť" a v pravé části následující.
Jen záložka: Karta 1
ponechte zvolenou volbu "Povolit síťovou kartu"
Připojena k: NAT

Všechny ostatní přednastavené volby v ostatních sekcích nechte beze změn.

Poté uzavřete dialog "Linux Lite 5.8 - Nastavení" tlačítkem "OK".

První spuštění:

V levé části okna VirtualBoxu zvolte virtuální počítač "Linux Lite 5.8" a klikněte na ikoně s popisem "Spustit" nebo zvolte z menu Počítač -> Spustit. Po chvíli naběhne grafické prostředí Linux Lite.

Přihlašovací heslo je: osboxes.org

Předinstalovaný prohlížeč Firefox můžete spustit přes ikonu vlevo dole na liště viz červená šipka na přiloženém obrázku. Kromě webového prohlížeče je v rámci té distribuce předinstalováno i LibreOffice a různé další utility.

To je zhruba vše.



VirtualBox_Linux_Lite_58.png
 Komentář:
 Velikost:  172.58 kB
 Zobrazeno:  35 krát

VirtualBox_Linux_Lite_58.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne květen 28 2023, 8:25    Předmět: Citovat

Valdano, díky za postup, někdy vyzkouším. Ale život je krátkej a stále jsou vyšší priority, který ještě hodlám stihnout. Embarassed

Jo a zapoměl jsem, minulý týden jsem se připojil k netu u příbuzenstva přes USB LTE modem na synovcovým noťasu s W10. A dělalo to stejně, občas Gůgl šel, občas seklá prázdná stránka. Bing šel furt.
Na vedlejším počítadle s LTE od O2 Gůgl šel furt.
Jak LTE, tak moje domácí VDSL je od T-Mobilu, takže bude asi problém u nich.
Obávám se, že u tohodle Linux moc nepomůže.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1668
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne květen 28 2023, 9:01    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Valdano, díky za postup, někdy vyzkouším. Ale život je krátkej a stále jsou vyšší priority, který ještě hodlám stihnout.

Když odhadnu čas, který jste strávil čtením a psaním příspěvků v tomto tématu tak by to vyšlo zhruba na stejno. Wink

Při tom vašem pomalém připojení by nejvíc času zabralo si to vše stáhnout, ale stažení můžete nechat běžet na pozadí a dělat při tom něco jiného, a to zprovoznění podle toho postupu už by pak oproti době toho stažení měla být jen malá chvilka.

Mám dva notebooky. Jeden s Windows 7 Pro a druhý s Windows 11 Pro (na tom s Win11 mám i ten LinuxLite ve VirtualBoxu). Mám optický internet od T-MOBILE (připojení 500/500 a v reálu mi to chodí okolo 480/480) a tento problém se u mne vůbec nevyskytuje, ale u předchozího poskytovatele VODAFONE jsem něco podobného s Google už zažil viz dále uvedený popis.

Celeron napsal(a):
Jak LTE, tak moje domácí VDSL je od T-Mobilu, takže bude asi problém u nich.

Pokud je to problém poskytovatele internetu T-MOBILE pak je to asi záležitost, která se projevu jen v některých lokalitách.

Možná by to mohl být problém některých DNS serverů poskytovatele. U mne funguje bez problému DNS dle DHCP od T-MOBILE, ale u předchozího poskytovatele VODAFONE byly s jeho DNS servery často problémy a tam se mi také stávalo to, že mi Google nefungoval nebo se zasekával i když přístupy na ostatní místa po internetu fungovaly a po níže zmíněné změně DNS problém zmizel. Můžete si to zkusit také aspoň dočasně viz dále uvedený popis.

Než změníte nastavení DNS tak si v případě, že nemáte nastaveno DNS z DHCP, ale používáte na svém počítači konkrétní IP adresy DNS serverů poskytovatele, nezapomeňte zapsat aktuální adresy DNS serverů, abyste se k nim mohl vrátit.

Zkuste si v době když se to děje dočasně nastavit DNS viz odkaz na popis k tomu
pro IPV4 na 8.8.8.8 nebo 8.8.4.4
pro IPV6 na 2001:4860:4860::8888 nebo 2001:4860:4860::8844
a otestujte jestli po dobu trvání tohoto nastavení problém zmizí i jestli se případně opět vrátí po návratu k původnímu nastavení.

Upozornění:
Po dobu trvání tohoto nastavení budou provádět všechny webové prohlížeče na daném počítači veškeré překlady názvů tj. z webových odkazů na IP adresy přes DNS servery Google tj. bude vyšší předpoklad "šmírování" ze strany Google bez ohledu na použitý webový prohlížeč, ale jen na vyzkoušení by to nemusel být až takový problém. Pokud se to po tomto nastavení vždy zlepší tak zkuste reklamovat problémy s příslušnými DNS servery u T-MOBILE, ale nevylučuji, že oni Vám pak poradí to samé tj. nastavit si DNS servery Google.

Pokud nepomůže výše uvedené dočasné nastavení DNS tak zkuste v době když se to děje jen dočasně na chvíli vypnout Avast a otestujte jestli se potom situace zlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund