Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

RS 238C - reprosoustava (zatlumení)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1549
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: čt květen 25 2023, 19:59    Předmět: Citovat

Pro zábavu si můžeš změřit impedanční charakteristiku. Je to triviální záležitost ke které stačí jakákoli zvukovka s linkovým nahrávacím vstupem.
Z té impedanční křivky se nakonec dá při troše zkušenosti usuzovat i na některé problémy s reproduktory nebo s ozvučnicí.
Výživný je třeba pokus s odpojením některého repráku, pokud má ve výhybce filtr druhého nebo třetího řádu (LC člen). Kdekdo na to pak nevěřícně čumí, že třeba s odpojeným basákem má najednou v části akustického pásma kolem 500Hz zkrat, a neví jak to je možné. Připojí zpátky reprák a zkrat zmizí.
Takhle snadno dovede přerušená cívka repráku ve vícepásmové soustavě odpravit nějaký háklivější zesilovač bez nadproudové ochrany.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt květen 25 2023, 21:37    Předmět: Citovat

ransom napsal(a):
Pro zábavu si můžeš změřit impedanční charakteristiku. Je to triviální záležitost ke které stačí jakákoli zvukovka s linkovým nahrávacím vstupem.
... Kdekdo na to pak nevěřícně čumí, že třeba s odpojeným basákem má najednou v části akustického pásma kolem 500Hz zkrat, a neví jak to je možné. Připojí zpátky reprák a zkrat zmizí.
...
Tohleto mi připomnělo kovový "izolátory" nesoucí úzkopásmově laděný napájecí vedení k anténám nad kovovou uzemněnou plochou. Pokud jsou správně rozmístěný, nevadí plný galvanický propojení toho napáječe se zemnicí plochou - prostě v uzlu, kde je "díky" stojatýmu vlnění na napáječi nulový napětí proti zemi, ten fyzickej zkrat vf signálu nikterak nevadí - ale neobeznámenej člověk na to čumí jak prase do kantýny ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
suplera



Založen: Feb 18, 2023
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: čt květen 25 2023, 23:27    Předmět: Citovat

Ahoj,
díky za reakce a posílám malou odměnu - viz inzerát.
Někdy jsou znalosti brzdou tvůrčího rozletu ...
https://www.sbazar.cz/pavel.foto2/detail/190332420-prodam-rozestavene-reprobedny
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1549
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: pá květen 26 2023, 5:17    Předmět: Citovat

Tam ještě chybí obligátní "skvělý dynamický zvuk".
Na dně vidím smotanej kus drátu. To je asi ten bassreflekt, že jo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pikofarad



Založen: Dec 02, 2007
Příspěvky: 1333
Bydliště: 742 58

PříspěvekZaslal: pá květen 26 2023, 10:42    Předmět: Citovat

Nějaké revoluční zapojení,tlumivka paralerně k basáku a výšky na prudko.Výškač má asi dělat barevnou hudbu s kouřovým efektem Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá květen 26 2023, 10:55    Předmět: Citovat

ransom napsal(a):
Tam ještě chybí obligátní "skvělý dynamický zvuk".

v popisu ještě chybí "křišťálově čisté výšky" . . .
. . . všechno paralelně, asi umělec.



21l2zMIy.jpeg
 Komentář:
 Velikost:  63.86 kB
 Zobrazeno:  46 krát

21l2zMIy.jpeg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 775
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: pá květen 26 2023, 22:12    Předmět: Citovat

Já si myslím, že jako první hodí flintu do žita zesilovač Wink

Díky za krásný inzerát čirého kutilství, které jsem ještě neměl možnost za svůj život vidět.

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá květen 26 2023, 23:06    Předmět: Citovat

A tos ještě neviděl výsledky mýho snažení o reprobedny z období, když mi čerstvě bylo nějakejch -náct a k Amáru jsem měl přístup asi jako k penězům v bance. Ale hrát jsem na něco chtěl, každej ze spolužáků se chlubil magičem nebo gramcem se zesákem a reprobednama, který jim samozřejmě kupovali rodiče, zatímco ti moji za podobný věci vydávat oběživo považovali málem za trestnej čin ohrožování mravní výchovy mládeže - a tak nezbylo než se posnažit sám. Korpusy o vnitřním objemu asi 8 litrů sešroubovaný a slepený epoxidem z tátou darovaný 25mm stavební nebroušený dřevotřísky, následně kytovaný směsí nitroředidla, v něm rozpuštěnýho pěnovýho polystyrénu a dětskýho pudru. Zůstaly bílý, na nátěr nezbyly prachy z kapesnýho. Basy produkovaly "trofejní" 5Ω kruhový repráky z Tesly 4102U "Mánes" připojený k přívodům natvrdo, "středovejšky" zkoušely hrát přes dva antisériově spojený elyty 50uF/25V připojený (samozřejmě zas "trofejní" = vybraný z vraků na sběráku) eliptický 4Ω "dvouwatty" ARO489 (doufám že jsem to označení napsal správně) - byly v tv Dukla a pozdějších spolu s modulem osazovaným ze začátku GD607/617 a pozdějc MBA810. Sestava na pohled šílenější než šílená - ale ono to kupodivu krmený stereozesíkem s 2xMBA810DAS i docela obstojně hrálo a nemělo to ani žádný výrazný špice nebo jámy na cháře, jak by jeden čekal u takový naprosto naslepo složený a spatlaný kombinace ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1549
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: so květen 27 2023, 6:56    Předmět: Citovat

Všecky eliptický repráky té éry měly označení ARE. Kruhový ARO. Výjimkou byly jen specielní provedení ARZ (snížený koš, protažená elipsa a podobně).
V televizích byly povětšinou ARE489 nebo 485. Velikost 4, 9 na konci značí impedanci 4Ohmy (pětka je provedení 9 s opačným značením polarity nebo jinou drobnou úpravou). Osmička na druhém místě značí (stíněný) magnet AlNiCo - u obrazovky TV nezbytnost. Šestku měly repráky s nestíněným magnetem feritovým.
Někdy od roku 80 se začaly používat nové typy repráků se čtyřčíselným značením s podobnou logikou.

Že by ti to hrálo vyrovnaně, tak to ani náhodou. (Ty neexistující špice a propady jsi určitě měřil v bezdozvukový komoře, že jo...) Ovšem k poslouchání to určitě bylo, protože to v kontextu doby dává docela dobrý smysl. Proti tomu idiotskýmu zprasku z inzerátu nahoře to muselo hrát jako víno. Ve větší bedně a s drobnými úpravami by to neudělalo ostudu ani dnes.
Nemyslím že jsi to dělal úplně naslepo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne květen 28 2023, 0:42    Předmět: Citovat

Vysloveně naslepo, neměl jsem ani pořádnej měřák a frekvenční závislost imprdelance komplexní zátěže mi něco začala říkat až o hezkejch pár let pozdějc. Bylo mi 12, vím že jsem byl v 6. třídě, protože to jsem se po stěhování z dědiny do města samozřejmě dostal i na jinou školu a tam jsem potkal svýho nejlepšího kámoše na desítky let - s tím jsme začínali objevovat samodomo stavěný hi-fi ... Jo, třeba ty kondíky do série s tím středovejškovým elipťákem jsem zkoušel - připájel jsem tam nějakou hodnotu a pustil si nějakeou muziku, jak to zní. Když se mi to nelíbilo, dal jsem jinou hodnotu a zkoušel tu samou muziku znovu. Prostě hokus pokus, ale měřit jsem tenkrát ještě ani neměl čím. Svůj první měřák jsem si kupoval až někdy po 14. narozkách ... A to co jsem napsal o velkejch jámách nebo vrcholech na cháře - to prostě v těch 12-13 letech ještě slyšíš, jestli ti reprobedna hraje dunivě a zahuhlaně bez vejšek, nebo naopak syčí jak husa když jí bereš housata. Ano, musejí to bejt vlny jak tsunami ve Fukušimě, ale ty opravdu hrubý chyby na linearitě cháry jako mladý ucho poznáš. V pozdějším věku už slyšíš spíš prd a velký kulový a musíš se spoléhat na tu mrtvou komoru a měřicí mikrák Laughing Laughing Laughing
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1549
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: ne květen 28 2023, 6:11    Předmět: Citovat

Naopak. S věkem se ucho cvičí a začne být háklivé na sebemenší chybu. Zatímco většina mladých, snad kromě muzikantů, nepozná nic a ze všeho nejvíc se jim líbí právě dunění a syčení, viz obliba mizerného auto ozvučení, boomboxů a sluchátek.

Všichni chlapi z branže, kteří dovedou posoudit repráky poslechem, jsou středního věku. Mladší se teprve hledají.
A ne, opravdu nemyslím recenzenty z HiFi časopisů, kteří popíšou tři strany strašlivým blábolem.
Že po padesátce už člověk neslyší nic nad dejme tomu 14 kHz, to s tím nemá nic společného. To nejpodstatnější se vždycky děje ve středním pásmu.

Měření čehokoli tu ani nedává smysl. Tou dobou na to stejně neexistovalo dostupné vybavení.
Tvoje uspořádání bylo v tutéž dobu naprosto běžné a dělal ho kdekdo, včetně továrních výrobců, u nás i v zahraničí.

Dunět to ale právě z principu muselo a právě naopak ti to v těch -nácti letech vubec nevadilo, ale líbilo, protože basy (dnes bassy). Že basy vypadají jinak, k tomu taky člověk dozrává časem. Co a proč tam dunět muselo, to je na delší rozbor. Patří to k mé poznámce, že by to uspořádání s drobnými úpravami obstálo i dnes. Ale nějak mi těch 8 litrů stejně neštymuje. Pokud se tam měly vejít oba repráky, muselo to bejt i při naprosto těsným čele úplně placatý...

Hele, v jednom okamžiku jsi to tady prezentoval jako strašnou prasárnu. Sotva jsem napsal, že to zas taková prasárna není, tak jsi najednou geniální dítě. To je prča.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7505
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: ne květen 28 2023, 7:32    Předmět: Citovat

ransom napsal(a):

Hele, v jednom okamžiku jsi to tady prezentoval jako strašnou prasárnu. Sotva jsem napsal, že to zas taková prasárna není, tak jsi najednou geniální dítě. To je prča.

Je Laughing Karel nezklame.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne květen 28 2023, 10:50    Předmět: Citovat

ransom napsal(a):
...
Hele, v jednom okamžiku jsi to tady prezentoval jako strašnou prasárnu. Sotva jsem napsal, že to zas taková prasárna není, tak jsi najednou geniální dítě. To je prča.
Ano - byla to úděsná prasárna, která ale kupodivu obstojně vyšla. Asi jako by si papuánec z džungle poučenej jen měsícem pobytu v nějakým utečeneckým středisku sledováním televize sednul do auta z autobazaru a dokázal s ním udržet krok s dopravou v New Yorku ...

Jinak to mělo rozměry takový, že pro montáž repráků zevnitř jsem musel z bočních stěn rašplí ubrat asi 3mm po každý straně v místě největšího rozměru koše repráků, aby se mi tam vůbec vešly, "basák" byl dole, eliptickej "středovejškáč" nahoře s delší osou orientovanou vodorovně, v čelní stěně byly vyříznutý kuželovitý rozšíření děr pro repra pod úhlem 45° a vejškovej rozestup byl skutečně monimální - uvnitř byl mezi okrajema košů fakt jen asi 1cm. Venkovní rozměr to mělo odhadem 22x23cm a vysoký to nebylo ani 30cm - odhaduju podle formátu papíru A4, protože to určitě nebyl půdorysně čtverec, ale šířka byla větší než hloubka a oba rozměry byly srovnatelný s menším rozměrem A4 - a vejška byla taky ± autobus jako vetší rozměr A4. A složený to bylo z 25mm stavební dřevotřísky, lepený Epoxy 1200 a šroubovaný (s výjimkou demontovatelný zadní stěny pozdějc zatmelenýma) mosaznýma vrutama nasázenýma hustokrutě po nějakejch 3cm kolem dokola ... Za ty rozměry ruku do vohně nedám, budky odnes čas, takže už je nezměřím, paměť je v takovejch případech zrádná. Vnější objem mi tak vychází někam k 15 litrům, vnitřní zhruba 7,6 - samozřejmě, tak "velký" reprobudky mohly klidně mít stěny z 10-12mm překližky a vůbec nic by se nestalo, ale psaly se 80. léta a mně moji rodiče opravdu nechtěli kupovat žádný "zbytečnosti" jako byly zesilovače a reprobedny včetně nějakýho materiálu na jejich stavbu - takže jsem použil zbytky toho, co tátovi zůstalo po rekonstrukci dřevníku na jeho zahradě ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1549
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: ne květen 28 2023, 15:20    Předmět: Citovat

Jasně.
Pokud to bylo zezadu otevřené, mohlo to docela fungovat. Ovšem pokud to byla uzavřená bedýnka, pak mohly ještě nastat dvě situace:
A) elipťák dostal vlastní komůrku. Pak musel ten ARO strašlivým způsobem dunět na horním konci basového pásma, asi tak někde kolem 250-300Hz. Ale fakt strašně.
B) elipťák sdílel společnou komoru s ARO. Vznikla tak malá ozvučnice à la Helmholz s nahodilým akustickým odporem v díře. Zcela nahodile se pak mohl vliv díry k hučení připočítat, přidat další hrb někde nad nebo pod tím prvním. Ovšem to malé širokopásmo pak dostávalo těžce na prudel, bo s ním větší soused nepěkně ramploval. Brutální hučení se tak jako tak konalo.

Jinak je to docela dobrá kombinace pro takový srandabedny z hecu, když ty letitý repráky člověk někde najde (kupovat je může jen sběratel, opravář starých rádií nebo blbec). Chce to otevřenku asi tak 50x30x20 (VxŠxH) a elipťák stejné velikosti 4, ale raději s feritovým magnetem. Ideálně ARE467 nebo 4604. Zkusmo kondenzátor 10-22uF a též zkusmo polarizaci repráků vůči sobě. Poslouchat bych to sám nechtěl, ale proti některým jiným, i nákladnějším hokuspokusům to bude aspoň neseroucí.
Slyšel jsem už naprosté příšernosti, ječící jak hysterka, poskládané samozvanými odborníky třebas i z relativně slušných repráků. Dovedou tohle ovšem skvěle i značkoví výrobci...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7505
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: ne květen 28 2023, 15:41    Předmět: Citovat

Mám k promítačce reprobednu s uchem, osazenou čtyřmi ARE 668; jsou zapojené seriovo-paralelně a na zádech (ta jdou otevřít, neboť je tam namotán kabel) je prořízlý otvor a tento je kryt průzvučnou tkaninou, stejnou, jako je překryta čelní stěna s repro.
Vzhledem k signálu s poněkud omezeným rozsahem (návod k Meoclub 16 uvádí, že optický zvuk má rozsah 50 Hz až 7 kHz a magnetický jde až někam k 12 kHz) to hraje velmi slušně a ozvučilo by to i menší tělocvičnu. Jen na bedně není štítek. ale na 100 % to je tovární výrobek.



repro_1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  90.87 kB
 Zobrazeno:  33 krát

repro_1.jpg



repro_2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  84.8 kB
 Zobrazeno:  35 krát

repro_2.jpg



repro_3.jpg
 Komentář:
 Velikost:  65.54 kB
 Zobrazeno:  40 krát

repro_3.jpg



_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund