Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Keramiky SMD
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2735

PříspěvekZaslal: čt květen 18 2023, 17:48    Předmět: Citovat

Ale vždyť THT pořád jsou a můžeš je používat...

Já se přiznám k tomu, že - ačkoliv konzervativně založený - jsem si SMD už docela dávno oblíbil a dělám prakticky jen s nimi. Miluju rychlost montáže bez nutnosti vrtání, malé prostorové (ať už aplikační, nebo skladovací) nároky atd.

Dokonce i při opravách někdy THT nahrazuju SMD (samozřejmě tam, kde to má mechanický a elektrický smysl).

Co fakt nesnáším, to jsou BGA a podobná pouzdra, nebo rozměry či spíš rozteče vývodů součástek/spojů pod mez, která je zvládnutelná očima (byť s brýlemi a lupou) a rukama (byť opřenýma).

Prostě věci musejí být nějak přiměřené, extrémy jsou vždycky na howno.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
OMA50



Založen: Mar 17, 2013
Příspěvky: 218

PříspěvekZaslal: čt květen 18 2023, 17:52    Předmět: Citovat

Takže pánové jakej je vlastně závěr?

JAK vybírat SMD keramické C.
Podle barvy pouzder?

U Elytů víme ,že např.NIIPON je dobrej,ale u keramik SMD??:....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33753
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt květen 18 2023, 17:56    Předmět: Citovat

Farba je znak pouziteho materialu. Takze ked hladam nahradu za nejaky vadny kus, hladam rovnaky rozmer a rovnaku farbu. Ked najdem rovnaky, zmeram kapacitu. Ale najlepsie je ist na istotu podla schemy, ak je k vrakovej doske dostupna.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17512
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt květen 18 2023, 17:57    Předmět: Citovat

No za mě zatím podle dosavadních měření: bílý s menšíma kapacitama se chovaj mravně, jen se blbě identifikují a měří.
Jak je to světlejší nebo tmavá hnědá nad 100N, tak radši pryč od toho. Laughing
A čím rozměrově menší, tím horší.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2735

PříspěvekZaslal: čt květen 18 2023, 18:01    Předmět: Citovat

OMA50: závěr (k původnímu dotazu) je jednoznačný: nepoužívat "recyklované" SMD součástky, zejména keramické kondenzátory.

Ty nové si pečlivě označovat, protože později zjistit parametry jako jsou použité dielektrikum či max. provozní napětí je prakticky nemožné.

Leda tedy že jsem masochista, nudím se a miluju zejména náhodné a neočekávané potíže...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 625

PříspěvekZaslal: po květen 22 2023, 17:56    Předmět: Citovat

Jestli bude Celeron ochotný vzorky poslat nebo doručit do Hořic, tak je můžu proměřit na profi RLC metru a podám report.
Když tak kontakt do SZ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17512
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po květen 22 2023, 22:58    Předmět: Citovat

Tak já mám taky profi RLC BM509. Teda byl, před 40 lety. Laughing Před 6 lety byl na cejchování v Blansku ale to je platný asi jen 3 roky.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12307
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út květen 23 2023, 7:31    Předmět: Citovat

Ony bohužel ty mrňavé vysokokapacitní keramiky jsou často háklivé na mechanické namáhání. Nevím, jestli je to úplně běžné, ale řešil jsem 0805 4u7, které při stlačení v měřicích kleštích vykazovaly tak nějak 4-4,2uF, nicméně po zapájení měly tak 800nF, při stlačení zase tak 2-3uF. Nákup na Alíku...
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33753
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út květen 23 2023, 7:45    Předmět: Citovat

Moze byt - ked su urvate vrstvy od kontaktu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1666

PříspěvekZaslal: út květen 23 2023, 10:54    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):
Hele, ještě jsem kecal:
U TME stojí 100 ks Kemet kondenzátorů 100nF/50V celých 88,50 Kč bez DPH.
https://www.tme.eu/cz/details/c0603c104k5rac7411/kondenzatory-mlcc-smd/kemet/
U Mouseru stojí to stejné množství stejných kondenzátorů 33,60 Kč bez DPH.
https://cz.mouser.com/ProductDetail/KEMET/C0603C104M5RAC7411?qs=LnFVCKo%2FxLlFygjcE2G8qw%3D%3D
Můžeš mi tedy ještě jednou vysvětlit tu tvoji poznámku v diskuzi?
TME má sice levnější dopravu (140 Kč bez DPH vs. 500 Kč bez DPH u Mouseru), ale to platí jen do hodnoty 1300 Kč bez DPH.
Potom je už Mouser zadarmo...

ZADARMO není na tédle planetě nic, seš zas nákej bolševik? takže esli tomu dobře rozumím, týpek dyž potřebuje deset kusů, tak za to dá nejakejch 160-520 korun PLUS BUREŠOVNÝ, neboli krásnejch 19-63 korun kus? a šašek seš od přirození, nebo to je jenom role? Cool
Michal22 napsal(a):
Co je na Mouseru (nebo treba Digikey) tak vyděračského? 110 Kč za 100 ks běžných keramik v 0603 je moc? 🤔

je to aspoň trochu očekávatelně rozumná, třeba taiwanská, firma, nebo ťin-ťan-ťong z garáže?
PavelFF napsal(a):
Když jsem ještě bastlíval, používal jsem vypájené SMD kondíky zcela běžně (Protože jsem nevěděl, že se to nesmí) a nebyl s nimi žádný zjevný problém. Na měřidle kapacity už vůbec ne. Zatím žádný přístroj neměl poruchu z důvodu použití recyklovaného SMD kondenzátoru. Jedinou poruchu (zkrat) mi udělaly teslácké oranžové kapkové tantaly a to nebyly odněkud vypájené, jen asi 30let nepoužité Smile

Používal jsem kondíčky vyletované z kvalitní průmyslové elektroniky a hlavně jsem je nikdy nedostával z desky ofukem. Vždycky jen ohřát ze dvou stran dvěma páječkami a odsunout bokem. Sice se při tom asi mechanicky a teplotně namáhají, ale vysokou teplotu si prožijou jen velmi krátce ze strany přívodů.

Po roztřídění se dalo podle barvy hmoty poznat, které budou mít vysokou kapacitu třeba 100n a který bude do 1n. A všechny hnědé "100n" měly na měřáku v podstatě shodnou velikost kapacity a údaj byl stabilní

hustota kapacity, tzn. vlastně počet vrstev a tloušťka vrstev, byly taky před dekádou nebo dvěma nebo kdy máme čuchat, žes bastlil, úplně někde jinde, než dneska Idea

naprosto nejhorší věc ale je, že nemáš absolutně ponětí, na jaký to je napětí…

JirkaZ napsal(a):
No a nakonec je tu cena, pasivní SMD souřástky neextrémních hodnot a parametrů jsou stále levné, i když volím značkové výrobce a dodavatele. Problém spíš je koupit jen pár kusů za přiměřenou cenu.

Proto sem si to začal opět naskladňovat v krabicovejch množstvích od VO dodavatelů, stejně, jako hliníkový elektrolyty. Okamžitá skladová dostupnost kvalitního zboží i v MO odběru za rozumný ceny je v tédle zemi tragická, takže jako obvykle, primárně pro sebe na servisy, a sekundárně do prodeje (pro ty, co zas nebudou dělat zagorku). Aktuálně skladem 10 uF/25 V 1206, časem budou další a ve výrobě teď jsou zase svitky.

JirkaZ napsal(a):
Celeron napsal(a):

Kurňa, tak jak to s tím teplotním ujížděním a degradací vlastně je?...


Teplotní a napěťová nestabilita permitivity zejména u hmot typu 2 a 3 je samozřejmě notoricky známý jev, ale jedná se o okamžitou hodnotu kapacity kondenzátoru vs. teplota či napětí, je to plně reverzibilní záležitost a nemá vůbec nic společného s časovou nestabilitou zjištěnou měřením vypájených C (jak se kdovíproč jinými slovy snaží tvrdit HF_Tech výše).

a s vohledem na to, že většina lidí nemá ponětí, čím to kterej ten měřák měří, i na různejch rozsazích, tak pozorovanej jev může naprosto adekvátně odpovídat této skutečnosti, žejo? Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 625

PříspěvekZaslal: st květen 24 2023, 14:00    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Tak já mám taky profi RLC BM509. Teda byl, před 40 lety. Laughing Před 6 lety byl na cejchování v Blansku ale to je platný asi jen 3 roky.


Mám k dispozici tester z výrobní linky na kondenzátory + tester linearity. BM509 je proti tomu jako trabant vedle mercedesu.

Ještě otázka - když vezmeš vypájení kondenzátor a na něj napájíš kousky měkkého drátu a připojíš měřák na ty dráty, aby kondík nebyl namáhán, tak naměříš co?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7808
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st květen 24 2023, 15:07    Předmět: Citovat

Behemote, že jsi obrazek_cenzura, to víme všichni.
Poznámka o tom, že má Mouser dopravu zdarma nad 1300 Kč, jsi asi nepochopil, že?
A že neumíš na ten Mouser kouknout a podívat se, od jakých výrobců nabízí součástky, to asi taky nikoho nepřekvapí.
Ale tu tvoji nenápanou reklamu, co tady provozuješ:
citace:
Aktuálně skladem 10 uF/25 V 1206, časem budou další a ve výrobě teď jsou zase svitky.
, to by stálo za to asi prověřit.
Kolik máš dopravu ty?

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6194
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st květen 24 2023, 17:32    Předmět: Citovat

Nad 5 kondíků zdrama. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1666

PříspěvekZaslal: st květen 24 2023, 19:59    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):

pochvala od obrazek_cenzura je nejlepší doporučení, tedy dík; týpek chce pár KUSŮ kondenzátorů, a jenom totálně vyrabovanej hňup tvýo ražení tady začne dřístat hovna vo dopravách nad 1300

i kdyby si do koša naházel snad všechny skladový hodnoty keramik po pár kusech, tak to nejspíš nehodí 1300, takže co to tady obrazek_cenzura jako zkoušíš Question Exclamation

já mám dopravu podle počty, aktuálně vobyčejně nějakejch třicet-pětatřicet fkoncu, esli zas nezdražili, rozhodně ne zlodějskejch 120 bez daně
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7808
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st květen 24 2023, 22:14    Předmět: Citovat

Behemonte, ty deebille, já tě dnes potkat s momentálním rozpoložením, tak z tebe najdou kupu sraček na silnici.
Hovad nadrbaných do hlavy jako seš ty, naseru do rána kybl.
Neumíš číst, neumíš objednávat od autorizovaných distributorů, jen tady furt nenápadně pašuješ svůj šmelc na osvětlení kolotočů na hodech, kterej nikdo nechce.
Běž do řiti.
Howgh.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund