Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

RS 238C - reprosoustava (zatlumení)
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
suplera



Založen: Feb 18, 2023
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: ne květen 21 2023, 14:29    Předmět: RS 238C - reprosoustava (zatlumení) Citovat

Ahoj,
byl by někdo ochotný (ransom, TLU) poradit, kolik vatelínu bude potřeba k zatlumení reprosoustavy RS 238C?
Vnitřní objem cca 20 litrů, ARN 6608, výhybka 12dB/okt. (3,2mH + 22µF).
Vatelín zde:
https://www.reproobchod.cz/tlumici-vatelinove-rouno-sila-3-cm-sire-1-5-m/
Chtěl bych nahradit původní igelit, děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1686
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne květen 21 2023, 16:15    Předmět: Citovat

10x15x0,3≡45 (litrů) co na tom víc zkoumat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1549
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: ne květen 21 2023, 21:40    Předmět: Citovat

No jo, ale co si od toho slibuješ? Upřímně řečeno je to vyhazování peněz bez efektu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
suplera



Založen: Feb 18, 2023
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: ne květen 21 2023, 22:09    Předmět: Citovat

Ahoj,
mám možnost mít vatelín za odvoz (ten odkaz byl jen příklad).
Ty RS 238C nejsou žádný zázrak, jen mne ten plandající igelit nějak vadí ...
Žádné další úpravy a vylepšení neplánuji, to je škoda času a peněz, v tom se shodneme.
Jen mne zajímalo, kolik přibližně vatelínu použít pro 20 litrů (uzavřenou reprosoustavu).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1549
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: po květen 22 2023, 5:13    Předmět: Citovat

No, vyplnit celý a nestlačovat. Takže dvacet litrů.
Já na podobné tuningy používám zbytky od čalouníka nebo náplň z dosloužilých polštářů.
Mně by tam mnohem víc vadily elektrolytické a MP kondenzátory. Ty bych radil bez milosti vyházet a nahradit něčím normálním. K výškám nejlevnější svitky, zbytek spánembohem klidně ekonomické bipoláry.
Když si odpustím komentáře na adresu celkové konstrukce všeho co Tesla a Elektronika plodily: Igelit v uzavřených bednách vypadá sice poněkud bizarně, nicméně svou funkci plní překvapivě dobře. Pokud je zmuchlaný, aby vytvořil labyrint, pokud je ho tam dost, a pokud není za léta ztvrdlý. Bublinkovou fólii pak lze považovat za highend.
Úplně jiná písnička je, že v TVM dokázali igelit narvat i do basreflexu (ARS330). To se ale týká beden zprasených natolik, že to v důsledku nevadilo ani tam.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
suplera



Založen: Feb 18, 2023
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: po květen 22 2023, 8:07    Předmět: Citovat

Ahoj,
bedny jsem přinesl po mnoha letech ze sklepa, ani jsem je k ničemu nepřipojil, jen rozebral.
Ten igelit mne zarazil, ale pak jsem četl, že to tak bylo opravdu myšleno vážně a pokud to nějak funguje, jak píšeš ...
no myslel jsem si původně, že je to dílo nějakého hi-fi kutila.
Dnes jsem výhybku u jedné bedny proměřil indikátorem TC1 a výsledky nejsou potěšující.
TE683 22µF/450V u ARN6608 - naměřeno 52µF a ESR 40
TE683 22µF/450V u ARZ4608 - naměřeno 44µF a ESR 0,14
TC180 2µF/100V u ARV088 - naměřeno 2,8µF a ESR 0,14
Zvažuji možnost, že to zase sešroubuji (ty dráty z výpletu kola mne zaujaly) a odnesu to do temných hlubin našeho sklepa.
Nebo takto:
ARV https://www.reproobchod.cz/kondenzator-monacor-mkpa-22-2-2uf-250v-dc-mkp/
ARN https://www.reproobchod.cz/kondenzator-elektrolyticky-monacor-lsc-220np-22uf/
ARZ zatím bych to viděl na stejný kondenzátor jako u ARN, případně MKT, ale to už je asi zbytečné vyhazování peněz ...
https://www.reproobchod.cz/kondenzator-monacor-mkta-220-22uf-250v-dc-mkt/
Výhybku nechám původní, zajímá mne, jak to tehdy hrálo, sice na materiálu se podepsal čas, no uvidíme, tedy uslyšíme ...
Ještě zvažuji nějaký připojovací terminál, ale zároveň se mi nechce do bedny řezat a vrtat.
Díky za rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 413
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: po květen 22 2023, 8:56    Předmět: Citovat

To tlumení v objemu pro basák není nikdy úplně kritický a lze tlumit podle svých uší. Někomu vyhovuje míň tlumení a následný "tvrdší a dynamičtější" sound, někdo by zas řekl, že to pak hraje jako boombox a má raději více tlumenou, nebo až přetlumenou bednu.

Výměna kondů není levná záležitost, ale je u starých beden často nezbytná, zvlášť pokud se tam vyskytují jakýkoli elyty. No ani svitek není 100-pro jistota, což dokládají vadné "hovňáky" ale i krabice. Asi bych zde použil všechny kondy typu MKT. 22uF není extra vysoká hodnota, úspora bipolárem bude malá. Dražší MKP zase nemají u těchto měničů v podstatě žádný význam, kor u takhle (ne)laděných výhybek.
Bohužel tohle jsou celkově bedny vhodné leda do garáže, nebo k nějakýmu historickýmu účelu. Nebo pro velmi nízké nároky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9656
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: po květen 22 2023, 9:25    Předmět: Citovat

Tlumím stavební thermoizolační lisovanou "vatou" v tabulích cca 1x0,5x0,1m prostě ze říznou na míru a je to,
na stavbách se menší nepotřebné kousky (odřezy) povalujou běžně...

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
suplera



Založen: Feb 18, 2023
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: po květen 22 2023, 10:44    Předmět: Citovat

Ahoj,
účelem opravy je takový výlet do historie audiotechniky.
Ty bedny byly volně k prodeji nebo jako součást nejakého audiozařízení?
Bohužel jsem nenašel krycí mřížky před repro, co byste navrhli?
Vyrobit nebo sehnat (to by asi byla velká náhoda)?
Na přední desce jsou jakési patentky, takže sehnat protikus nebo zvolit jiný způsob uchycení?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12307
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po květen 22 2023, 10:46    Předmět: Citovat

To tlumení není igelit, ale "multicelulární labyrint" Very Happy . Kupodivu to funguje, akorát velký doktor B.S. blahé paměti projevoval obavy o linearitu takového tlumení při vyšších hlasitostech.
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9656
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: po květen 22 2023, 11:39    Předmět: Citovat

RS...nebude to stavebnice UV elektronika Svazarmu? měl jsem RS 334
(4Ω) existovala verze 8Ω tuším RS338, obě tlumené zmuchlanou PE fólii.

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rudolf02



Založen: Sep 05, 2012
Příspěvky: 498
Bydliště: ústeckoorlicko

PříspěvekZaslal: po květen 22 2023, 19:56    Předmět: Citovat

Už jsi viděl bedny napadené moly? Vatelín only syntetic, kondy dej krabičáky nebo svitky, klidně staré malých kapacit jsou-li dobré, v bedně je místa hafo. Nevím jak to dělám, ale ty krabičáky se mi nechtějí moc kazit. To likviduji svitkáče, do kterých bych to nikdy neřekl.
Asi je blbě měřím. Svod nulový na jmenovitém napětí a u svitků kapacita +-20%.
Některé nedůvěryhodné šikulky zdvihají kapacitu až o 150%. A u jmenovitého napětí mají zajímavé svody. Jsou to asi svůdníci.
Ale bedny hrají dle ucha přijatelně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1549
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: út květen 23 2023, 13:10    Předmět: Citovat

Suplera:
Jestli chceš, můžu ti za poštovné poslat sbírku kondenzátorů na předělávku. Beztak to držím jenom kvůli podobným případům. Větší kapacity vyskládané z recyklovaných a vyměřených krabicových. Jak psal Rudolf, na velikosti tady není důvod šetřit.
Pokud je mi známo, většina soustav řady RS se dodávala jako hotová i jako stavebnice. Příslušenstvím k něčemu nebyla nikdy. To dělala Tesla Litovel a Bratislava (ke gramofonům a přijímačům).

Rámeček s přízvučnou tkaninou se dá nejsnáze a nejlevněji prodělávat suchým zipem. Čtyři čtverečky přilepené Chemoprénem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
suplera



Založen: Feb 18, 2023
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: čt květen 25 2023, 10:34    Předmět: Citovat

Ahoj,
děkuji za nabídku kondenzátorů, pokud bych potřeboval, tak se ozvu.

Zkoušel jsi někdy měřit výhybku (reprosoustavu),
ve které byly kondenzátory se zhoršenými parametry (ESR, svod ...)?

Existuje nějaká fotka, jak taková stavebnice RS 238 vypadala?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 413
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: čt květen 25 2023, 16:09    Předmět: Citovat

Hele, na takové kraviny nemá nikdo z ladičů čas. Nikdo nemá zájem tuhle hrůzu měřit ani když jsou součástky v pořádku, natož s vadnými kondíky. Buď si ale jistej, že takhle posunutý parametry mohou hnout s impedanční charkou natolik, že se taková soustava může (a často stane) nebezpečnou pro zesilovač.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.12 sekund