Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Problémy s nastavením registrů u časovaču u Arduina.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17720
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po březen 13 2023, 22:47    Předmět: Problémy s nastavením registrů u časovaču u Arduina. Citovat

O víkendu jsem si hrál s Arduinem, do kterýho jsem chtěl namastit generátor pulzů, kterej 1 x za 2 minuty vymrskne na výstupu impulz 20ms. Není žádnej problém to udělat s delay (20) a delay (120000) ale je to baterkový zařízení, tak by to chtělo kvůli spotřebě na 2 minuty nastavit časovač, uspat procík, po dvou minutách ho vzbudit přerušením od časovače, vygenerovat přes delay ten 20ms impulz, shodit ho a zase uspat procík a stále dokola.
Je to oblbovač proti vypnutí odměřování, co se tu řešilo s časovačem TPL5111.
Něco jsem našel na netu jak řešit nastavení časovače a to uspání. Ještě jsem k tomu domastil další, co budu potřebovat.
kód:

#include <avr/sleep.h>

// pin pro generování pulzu
#define PULSE_PIN 3

volatile bool timer_fired = false;

ISR(TIMER1_COMPA_vect)        // přerušení od časovače,
{timer_fired = true; }        // nastavení že timer vypršel

//************************************************
void setup() {
  pinMode(PULSE_PIN, OUTPUT);  // nastavení pinu pro generování pulzu
//------------------------------- 
  // inicializace časovače
  TCCR1A = 0;
  TCCR1B = 0;
  TCCR1B |= (1 << WGM12);     // nastavení časovače do CTC módu
//  OCR1A = 15624;            // nastavení hodnoty pro 1 minutu (při 16 MHz)
  OCR1A = 31248;              // nastavení hodnoty pro 2 minuty (při 16 MHz)
  TIMSK1 |= (1 << OCIE1A);    // povolení přerušení při dosažení hodnoty OCR1A
//------------------------------- 
  set_sleep_mode(SLEEP_MODE_PWR_DOWN);  // nastavení režimu uspání
  sleep_enable();
 
  sei();                      // povolení globálních přerušení
}
//*************************************************
void loop()                 
 {                           // čekání na přerušení po dvou minutách (časovač 1)
    while (!timer_fired)
        {sleep_mode();}
 
  timer_fired = false;            // reset příznaku přerušení
 
  digitalWrite(PULSE_PIN, HIGH);  // generujeme pulz 20 ms
  delay(20);
  digitalWrite(PULSE_PIN, LOW);
 
  sleep_cpu();                   // uspat procesor na další dvě minuty
}

Dělal jsem to na PC v dílně a stále mi to hlásilo, že nejsou deklarovaný TCCR1A a další v sekci inicializace časovače. Tak jsem s tím praštil a před chvílí to znova zkusil na jiným PC se stejnou verzí Arduina IDE. No a světe div se, na tomhle PC kompilátor nehlásí žádnou chybu. Jestli to chodí jsem ale zatím nezkoušel. Proč to na jednom PC zkompilovat nejde a na druhým jo? Knihovna avr/sleep.h je na obou PC stejná ale stejně v ní definice pro časovač nejsou.
Nevíte prosím někdo, v který vnitřní knihovně jsou ty definice časovačů schovaný? Co s tím? Napadá mě v dílně zkusit překopírovat všechny složky s názvem Arduino (v Program Files a Users) těma z PC, kde kompilace chodí. Jsou tam kupy definičních texťáků a netuším, kde je rozdíl nejspíš od nějaký aktualizace knihoven nebo desek.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2809

PříspěvekZaslal: po březen 13 2023, 22:58    Předmět: Citovat

https://duckduckgo.com/?q=error%3A+%27TCCR1A%27+was+not+declared+in+this+scope&t=h_&ia=web

Máš správně nastavenou "desku" (tedy typ procesoru)?

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17720
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po březen 13 2023, 23:07    Předmět: Citovat

To ale není můj problém, já mám na obou PC nastavenou stejnou desku a stejnej procesor . V odkazu řeší UNO s ATmega328P kontra UNO WiFi s ATmega 4809. Tam je to jasný, mají rozdílný názvy registrů časovačů.

On je tam jinej problém. Všechny knihovny začínající AVR/xxx jsou součástí balíku AVRlib pro jiný kompilátory než je IDE. Ten balík se ale neinstaluje jako jiný knihovny ze ZIP souboru ale ručně se namastí do podsložky Hardware/avr. Jenže těch tam je víc a já nevím kam přesně. Proto si myslím, že by mohlo pomoci kopírování funkčního prostředí IDE na PC v dílně.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2809

PříspěvekZaslal: po březen 13 2023, 23:40    Předmět: Citovat

Tohle?

citace:
You can install AVRlib anywhere you like, however, it's suggested that you install it in a directory alongside your own AVR code projects. Create or choose a top-level directory to hold both AVRlib and the project folders which you will create to hold the code for each individual project you work on. The directory you choose should not contain spaces in its name or path.
...
Finally, you need to create an environment variable AVRLIB which points to the directory where you "installed" or unzipped the AVRlib files so the compiler can find them. An example might be:

kód:
AVRLIB = c:/code/avr/avrlib         <-- change to actual AVRlib install directory


If you are unsure how to set environment variables on your system, look at the WinAVR/AVR-GCC installation guide elsewhere on this site or consult the web.
...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17720
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út březen 14 2023, 0:20    Předmět: Citovat

Né tak úplně. To je popis pro kompilátory AVR-GCC nebo WinAVR. Na IDE to nefunguje, nebo nevím jak se to má nastavit. V každým případě v tom PC, co mi kompilace projde, jsem žádnou ruční instalaci balíku AVRlib nedělal.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bdn



Založen: Jan 16, 2020
Příspěvky: 468

PříspěvekZaslal: út březen 14 2023, 7:23    Předmět: Citovat

Problém může být v mixování C++ a C. Ve stejném adresáři, kde je skeč, přidej dva extra soubory "unit.c" a "unit.h" a do nich nasypej funkce a proměnné napsané v C. V hlavním "sketch.ino" si nechej pouze funkce setup() a loop(). Na začátek sketch dej #include "unit.h"
Do "unit.h":
citace:

Just put

#ifdef __cplusplus
extern "C" {
#endif

At the beginning of the .h file describing the API, and

#ifdef __cplusplus
} // extern "C"
#endif

at the end of the file.
Zdroj:https://forum.arduino.cc/t/does-the-ide-include-c-files/453372/4
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bdn



Založen: Jan 16, 2020
Příspěvky: 468

PříspěvekZaslal: út březen 14 2023, 7:49    Předmět: Citovat

definice časovače by se měla získat pomocí #include <avr/io.h>
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17720
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út březen 14 2023, 10:15    Předmět: Citovat

Tak už jsem na to přišel kde je problém. Pokud ten prográmek zkompiluju jako UNO nebo ProMini, tak bez problémů projde. Včera večer jsem už z toho blbnul a na tom "funkčním PC" jsem měl omylem nastavenou desku UNO a né ATtiny.
Problém je v doplňku podpory ATtiny v Arduino IDE od Drazzy.com. 328P a tiny 85 je jinej procík a tak je možný, že ty registry mají jiný názvy. Stejnej problém sem dával odkaz JirkaZ, tam byl zase rozdíl v názvech registrů mezi UNO s ATmega328P kontra UNO WiFi s ATmega 4809.
Jo a Jirko, omlouvám se za mystifikaci, stejný desky jsem nastavený neměl. Embarassed

Teď jsem mluvil s kámošem, co s AVR-kama dělá již delší dobu a prý existuje konverzní program na nastavování registrů časovačů, WD a jiných speciál registrů pro různý platformy. Zatím jsem ho nenašel. V nejhorším se budou muset porovnat datašíty.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2809

PříspěvekZaslal: út březen 14 2023, 11:44    Předmět: Citovat

V pohodě, hlavně že to běhá. Člověk si leckdy něco myslí a ono je to jinak, stává se to samozřejmě i mně.
_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17720
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út březen 14 2023, 15:27    Předmět: Citovat

No ono to neběhá na procíku kterej potřebuju. Ale už se blížím v čem je problém. ATtiny má zcela jinak pojmenovaný registry časovače 1 kterej jsem použil. A taky bitový významy jsou jiný. A navíc některý časovače zabírá funkce Delay a Milits. Ale časovač 0 vypadá skoro stejně aspoň názvy ale bity jsem zatím nezkoumal.
Našel jsem na netu kalkulačku časovačů pro různý platformy. No a z ní jsem zjistil, že moje doměnka, že budu časovačem generovat přímo 1 minutu je blbost. Záleží na kmitočtu hodin, jestli je konkrétní časovač 8 nebo 16 bitů a prescaleru jakej je nejnižší kmitočet z děličky.
Tak třeba u 328P co běhá obvykle na 16 MHz je Timer1 16 bitů a prescaler nejvíc 1024. Ze vzorce fOCXA = fclk / (1 x N x (1 + OCRXA)), (kde N je hodnota deličky) vyleze, že nejnižší kmitočet je 0,239Hz. Pokud se použije Timer2 je 8 bitu a na 16MHz a prescaleru 1024 vyleze nejnižší kmitočet 60,8Hz.
U ATtiny85 jsou jen časovače 8bitů a prescaler nejvíc 1024. Pokud se použije clock 8MHz, tak nejnižší kmitočet generovanej časovačem je 30,4Hz. U ATtiny se dá fuskama nastavit dělič oscilátoru na 8, takže hodiny budou pak 1MHz. S nima je nejnižší časovačem generovaný přerušení 3,8Hz.
Takže na dlohý časy to jde obejít pouze čítačem počtu přerušení a těch požadovaných 60 sekund u ATtiny85 s přerušením každých 3,8 Hz a vygenerovat pulz až při každým 240 přerušení. Nojo, ale když se procík 4 x za sekundu uspí a zase probere, asi ta energetická úspora baterky bude dost napytel. Jedině zkusit, jestli ATtiny 85 poběží na "hodinkovým krystalu" 32768. Pak bych se k těm 60 sekundám přímo od časovače dostal. Sakra, to je výzkum. Rolling Eyes

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: út březen 14 2023, 15:41    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
... A navíc některý časovače zabírá funkce Delay a Milits. ...


pro nějaké zpoždění musíš použít millis, nejde použít DELAY, pokud využíváš přerušení.
To je celkem známé, i když někdy trochu protivné, omezení
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1276
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: út březen 14 2023, 16:33    Předmět: Citovat

Použil bych interní watchdog oscilátor 128kHz s maximální děličkou, což dá asi 8s. Watchdogem generovat interrupt (ne reset), který probudí uspaný procesor jen asi 8x za minutu kvůli přičtení jedničky a zase uspí.
_________________
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17720
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út březen 14 2023, 17:52    Předmět: Citovat

Jo, to už jsem si na 328P odzkoušel, jedno bliknutí za 8 sekund a zase spát. Ale když jsem to zkusil na Tiny 85, tak podobnej problém jako s časovačema, názvy registrů WD u 328P a Tiny85 jsou jiný, musel bych do datašítů a porovnat jak se jmenují a jaký mají významy.
Ale našel jsem na netu dva příklady WD pro Tiny85 a tak se s tím snad prokoušu.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund