Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Stepping motor NEMA 23, s malým proudem (vyšší RDC)
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2023, 9:08    Předmět: Stepping motor NEMA 23, s malým proudem (vyšší RDC) Citovat

Sháním krokové motory velikosti NEMA23 s vyšším RDC. Je to pro generátorový provoz a tak potřebuju vinutí pro vyšší provozní napětí = vyšší RDC. Podle odhadu by se mi hodily např. typy:
HY200 2220 0044 AX08
HY200 2220 0100 AX08
KH56KM2-903
KH56KM2-908
KH56KM2-913
KH56KM2-918

https://www.raveo.cz/sites/default/files/download/2014/11/12-hy2002220.pdf
http://www.nidec-servo.com/en/digital/pdf/KH56K.pdf

Mám tu větší množství motorů KH56KM2-161 a ty mají právě cívky pro vyšší proudy a menší provozní napětí (jako typ -901) a to mi nedává dobré výsledky. Mám tu pak vzorek který mi dává poměrně dobré výsledky, zřejmě je to typ HY200 2220 0044 ale je tam smazané označení a potřeboval bych si ověřit nějaký známý typ pro budoucí výrobu více kusů generátoru. Bohužel firma Raveo která tyto motory dřív dodávala (a podle tvrzení webu stále dodává!) už spolupráci s firmou Ametek ukončila. Mají nějaké svoje typy, žádný ale neodpovídá požadavkům Sad

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7826
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2023, 9:47    Předmět: Citovat

Možná to úplně nechápu, ale proč se nezeptáš přímo v Raveu?
Formulář Technická konzultace

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2023, 11:14    Předmět: Citovat

Mohl bych se optat, jaké parametry od toho očekáváš, případně na co je to určené?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2023, 13:09    Předmět: Citovat

V Raveu jsem poptával a vnucují mi ty svoje které mají nevyhovující vinutí a nic jiného nechtějí prodat Sad

Je to na provoz jako generátor u malé vodní turbínky. Dostanu z toho pár otáček, odhadem mezi 60-100rpm a musí tam být poměrně dlouhé kabely. Potřebuju z toho generátoru tahat nějaké rozumné napětí pro další zpracování (nejspíš pulsní měnič, to se ještě uvidí).

Mám několik vzorků motorů, většina má DCR okolo 0,7-1ohm, všechny dávají malé napětí a nedaří se mi z toho dostat rozumný výkon. S 5W bych se spokojil, z 10W bych byl nadšený ale s nízkoimpedančním vinutím z toho dostanu tak 2-3W a to je fakt málo. Pak tu mám jeden noname vzorek motoru bez popisu, ten má DCR něco přes 6ohm a dává mi několikanásobně větší napětí a daří se z něj vytáhnout až 6W. Ale je v blbém stavu (ložiska=delší provoz určitě nepřežije) a nevím co je to zač a tak potřebuju pořídit nějaký motor s podobným vinutím u kterého budu znát typ a výrobce aby to bylo taky nějak uchopitelné.

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2023, 13:30    Předmět: Citovat

Krokový motorek jsem taky zkoušel použít jako generátor. Vadilo mi na nich ale to, že měly moc silný "západkový efekt". když jsem rozebral pár "hand powered" zařízení (nouzová lampa a outdoor rádio s powerbankou), tak všude byly použity 3F alternátorky, co vypadaly stejně, jako spindle motor do CD ROM a převod do rychla. Jak jsou na tom ty 3F motory, co používají modeláři?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2023, 15:09    Předmět: Citovat

Já zkoušel ten motor i převinout + udělat nový rotor:
http://www.jova1.cz/ostatni/generator/generator.html
Maká mi to na tomhle:
https://www.youtube.com/watch?v=PyVkMmhV_dM
https://www.youtube.com/watch?v=jgJf3kbNtb8
Ale stejně se domnívám, že z toho krokáče moc velký výkon, pokud nebude mít otáčky, nedostaneš. Být tebou, seženu si alternátor ze škodovky, rozeber ho, rozlisuj rotor, vyhoď z něj vinutí a místo něj tam vlož magnety z reproduktorů. Dostaneš generátor, který ti požadovaný výkon dodá bez problémů. Ale ty otáčky jsou i pro něj malé Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2023, 15:58    Předmět: Citovat

Pánové, děkuji za tipy Smile
Jova - Tvoje stránky jsem studoval hned jako jedny z prvních Smile Moc pěkně sis vyhrál, klobouk dolů, horší je že já si to momentálně dovolit nemůžu.

Ten modelářský motor bych taky měl vyzkoušet, jen nějaký sehnat...

Chtěl bych použít něco komerčně dostupného, už jenom proto, aby to bylo opakovatelné. Já sám vyrobím možná první kus toho motoru, ale co dál? Zakázková výroba? Nereálné Sad Další věc že mechaniku řešil jiný řešitel, takže jsem dostal do ruky defakto hotovou turbínku a dodělej elektriku. Je to typ Setur, takový dost inovovaný aby to bylo (teoreticky) bezúdržbové a levné na výrobu, vzhledem k tomu jak málo to má šanci vyrobit - aby tam byla myslitelná nějaká návratnost. Je to celé ponořené ve vodě, síla je na generátor přenášená přes magnetickou spojku. Funguje to poměrně obstojně (mag. spojka ještě bude chtít trochu doladit, občasné roztržení působí jistě mj. i ten škubavý pohyb krokáče) ale z aktuálně dostupných krokáčů se nedaří dostat optimální parametry. Jen z toho jednoho neznámého který má těch 6ohm na fázi. Ten by se dal taky ještě vylepšit, hlavně to škubání - slyšel jsem o nějakých "bezkrokových" krokáčích co mají magnetický systém tvarovaný na šikmo. Ale když je teď problém sehnat i obyčejný krokáč, nedělám si iluze o dostupnosti takového speciálu Sad

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2023, 16:20    Předmět: Citovat

Pokud to ma byt opakovatelne, soustredil bych sily spis na navrh vhodneho menice nez na hledani nejakych exotickych krokovych motoru. Vinuti techto motoru musi mit co nejmensi indukcnost, aby se do civek podarilo nacpat co nejrychleji co nejvic proudu, jinak pomerne rychle klesa monemt uz pri nizkych otackach. Takze tvymi pozadavky jdes proti tomu, ceho se snazi dosahnout vyrobci krokovych motoru.

Na generatory se pouzivaly spis servomotory ktere se daji koupit na bazosi relativne levne. Jenze ty se nedelaji pro tak nizne vykony.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2023, 16:43    Předmět: Citovat

https://vlk-01.rajce.idnes.cz/Svitici_sprcha/
tohle stačí na svícení proudem vody z vodovodu. Nedokážu říct, kolik to může mít wattů
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6313
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2023, 17:50    Předmět: Citovat

já teda do motorů moc nevidím a do generátorů skoro vůbec...
no, osobně bych začal se synchronními motorky, třeba ty na 230 V SMR se tuším jmenovali, těch se všude válí kupa
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2023, 18:08    Předmět: Citovat

Bohužel nic nepíšeš k danému výkonu turbíny, tak těžko radit něco konkrétního.
Vyšel bych z toho, že čím více ten tvůj motor bude mít pólů, tím menší otáčky budeš potřebovat. Na čím větší napětí ten motor byl původně, tím větší napětí ti opět vybudí jako generátor. Krokové motory mají bohužel konstrukci dělanou na ty kroky, takže by to chtělo něco, co má rozdílný počet pólů na statoru a rotoru. Proto jsem rotor předělal na 12 pólů, když stator jich má jen 8. Osobně být tebou, bych se kouknul po nějakém bezkartáčovém motoru z koloběžky, kola, hoverboardu …
Než začneš něco dalšího zkoušet, zkus to malé napětí z krokáče který máš, "prohnat" přes transformátor. Jedno vinutí motoru zapoj na jeho sekundár, který je na co nejnižší napětí a změř to pak na primáru. Já to takhle nakonec vyřešil u té elektrárničky taky. Dal jsem na každé vinutí jeden transformátor, primáry jsem usměrnil a sloučit na kondenzátoru.
Ale pokud z toho má být nějaká sériová výroba, stejně se asi speciálnímu generátoru nevyhneš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2023, 18:26    Předmět: Citovat

nevím, na kolik se dá věřit videům na youtube, nebo Tiktoku, ale párkrát jsem tam viděl návod, jak si tvůrce navinul pár cívek na šabloně - ve tvaru lichoběžníku, cívky umístil po obvodu nějakýho ocelovýho disku a zalil epoxidem. Jako rotor použil disk s dokruhu nalepenými neodymovými magnety (dnes se dají koupit typy jaký chceš). Přímo na rotor pak namontoval vrtuli, nebo Darriera, či jak se nadává ta svislá varianta z čtvrtkruhama z novodurové roury.
Pak jde ještě přeskolit autoalternátor vykucháním budící cívky a montáži magnetů na rotor - ale tahle varianta zde už padla. Pak někdo zkoušel přeškolit stropní ventilátor (ceiling fan) na generátor úpravou rotoru za magnetový kolo a převinutím statoru.
A možná kdybys napsal, co to je za magnetickou spojku, tak k ní zvenku doplnit stator a máš rovnou generátor ze zaplaveným rotorem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2023, 18:27    Předmět: Citovat

Nepises vubec nic, takze tezko radit neco. Pokud se toho ma vyrabet vic, kup si napred generator o pozadovanem vykonu, zmer kolik da a pak to srovnavej s krokovym motorem. Aby ses treba po sahodlouhem vyzkumu nedopatral ke skutecnosti, ze z krokace dostanes jen 10% energie oproti generatoru pri stejnem prutoku vody, protoze ten motor na neco takoveho neni staveny. Pokud bude ucinnost OK, vem si obycejny krokovy motor ktery koupis vsude, zjisti jake dava napeti pri jmenovitem zatizeni, napis jake napeti z toho potrebujes dostat a pak se da neco resit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2023, 18:31    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2023, 13:23    Předmět: Citovat

Pardon, při vší úctě - děkuji za rady, ale já jsem to vlákno zakládal jako poptávku po krokáči s vyšším DCR a vyšší indukčností než je nejběžnější. Nepovažuju to za nic exotického když takový typ má v katalogu skoro každý výrobce a před pár lety jsem podobný motor koupil za 6 stovek. Akorát doba se změnila nebo co Laughing

A k těm parametrům - co bys Termite chtěl vědět? Napsal jsem že tam mám turbínu Setur, 60-100RPM a chci z toho tahat ideálně 10W. K dalším parametrům můžu říct, že je to pro průtoky 5-20l/sec a výška vodního sloupce okolo 1m, účinnost turbíny konstruktér odhadl (výpočet Ansys) na 30%. S mechanikou toho já už teď moc nenadělám, v tělese mám pozici pro motor NEMA 23 a hloubku asi 65mm a s tím si musím nějak poradit...

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund