Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Špatný stator na elektrocentrále

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
MauZ



Založen: Feb 03, 2023
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: pá únor 03 2023, 21:29    Předmět: Špatný stator na elektrocentrále Citovat

Zdravím,
chtěl bych poradit s elektrocentrálou. Přišla s problémem, že nedává žádné napětí do zásuvek. Jedná se tedy o Scheppach SG6500, která má AVR. V zásuvkách po měření je skutečně jen okolo 10V AC. Zkusil jsem tedy změřit odpor na rotoru přes kroužky a je něco okolo 52OHM, přes uhlíky okolo 70OHM, což mi nepřijde špatné. Dále jsem změřil na statoru jednotlivé vinutí, nejdříve první které ukazuje 2,5OHM a druhé 100OHM, s tím že když je změřím mezi sebou tak mají 109OHM, což by se dít nemělo ne? Zkusil jsem ještě měřit jednotlivé vývody proti zemi, jak pro AVR tak statoru ale zde jsem žádný zkrat nenašel. Je tedy opravdu špatný stator nebo může být ještě něco jiného? Podotýkám, že veškerou elektroniku z předního panelu, která je připojena na stator, jsem odpojil a měřil jsem čistě stator.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1411
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: pá únor 03 2023, 23:00    Předmět: Citovat

Nějak jsem nepochopil kolik vodičů ze statoru skutečně máš. Jsou to tři samostatná vinutí (tedy šest vodičů) nebo jiná kombinace? Zkus rozkreslit jen samotný alternátor, tedy původní zapojení jeho jednotlivých vinutí ve vazbě na regulaci.
Máš od majitele nějaký popis za jakých okolností došlo k danému stavu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MauZ



Založen: Feb 03, 2023
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: pá únor 03 2023, 23:15    Předmět: Citovat

jirkati napsal(a):
Nějak jsem nepochopil kolik vodičů ze statoru skutečně máš. Jsou to tři samostatná vinutí (tedy šest vodičů) nebo jiná kombinace? Zkus rozkreslit jen samotný alternátor, tedy původní zapojení jeho jednotlivých vinutí ve vazbě na regulaci.
Máš od majitele nějaký popis za jakých okolností došlo k danému stavu?

Tady ještě přikládám obrázek, kde už je odpojená AVR a právě ovládací deska ze statoru. Nicméně informace jak se to stalo nemám, jen mi bylo řečeno, že centrála byla často přetěžována a díky tomu padal jistič na ovládacím panelu.



IMG_230735.png
 Komentář:
 Velikost:  124.82 kB
 Zobrazeno:  97 krát

IMG_230735.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vrky



Založen: Nov 28, 2004
Příspěvky: 1766
Bydliště: pod Black Mount

PříspěvekZaslal: so únor 04 2023, 12:36    Předmět: Citovat

Nebouchl s ní někdo o zem? Koupil jsem centrálu na aukru jako nefunkční. Nedávala napětí. Chtěl jsem ji zkusit dát dokupy. Generátor je spojený s kartery čtyřmi šrouby M8 dlouhé cca 20 - 25cm. Motor je na dvou silentblokách a druhý pár je pod generátorem u AVR. Někomu spadla nebo spadl celý kontejner. Generátor se s motorem jako by zlomil. Po nastartování se potrhalo vinutí, mezi motorem a generátorem je chladící plastová turbína. Ta potrhala vinutí statoru a ulámala si několik lopatek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MauZ



Založen: Feb 03, 2023
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: so únor 04 2023, 13:52    Předmět: Citovat

vrky napsal(a):
Nebouchl s ní někdo o zem? Koupil jsem centrálu na aukru jako nefunkční. Nedávala napětí. Chtěl jsem ji zkusit dát dokupy. Generátor je spojený s kartery čtyřmi šrouby M8 dlouhé cca 20 - 25cm. Motor je na dvou silentblokách a druhý pár je pod generátorem u AVR. Někomu spadla nebo spadl celý kontejner. Generátor se s motorem jako by zlomil. Po nastartování se potrhalo vinutí, mezi motorem a generátorem je chladící plastová turbína. Ta potrhala vinutí statoru a ulámala si několik lopatek.

O pádu majitel nic neříkal. Ještě jsem zkusil místo AVR připojit 12V z baterie na uhlíky, abych vyloučil že je špatná AVR, ale stále nic. Na vývodech statoru jsem naměřil cca 20V. Při měření jsem narazil pouze na velmi rozdílné ohmické hodnoty na statoru jak jsem uváděl výše, jinak nic podezřelého. Může to být opravdu tím statorem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12057
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so únor 04 2023, 14:10    Předmět: Citovat

MauZ napsal(a):
Při měření jsem narazil pouze na velmi rozdílné ohmické hodnoty na statoru jak jsem uváděl výše, jinak nic podezřelého. Může to být opravdu tím statorem?

a to je třífázová centrála ?

. . . jednofázová, bude mít rozdílné ohmické hodnoty statoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12057
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so únor 04 2023, 14:23    Předmět: Citovat

pokus o získání schématu . . .

https://www.garland.cz/kontakty/



elektrocentrala-scheppach-sg-6500-5-500-w-s-regulaci-avr.jpg
 Komentář:
je to tato centrála ??
 Velikost:  143.19 kB
 Zobrazeno:  55 krát

elektrocentrala-scheppach-sg-6500-5-500-w-s-regulaci-avr.jpg



elektrocentrala-scheppach-sg-6500-5-500-w pokus ziskat schema.jpg
 Komentář:
. . . mají to vychytané !
 Velikost:  114.58 kB
 Zobrazeno:  91 krát

elektrocentrala-scheppach-sg-6500-5-500-w pokus ziskat schema.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MauZ



Založen: Feb 03, 2023
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: so únor 04 2023, 14:27    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
MauZ napsal(a):
Při měření jsem narazil pouze na velmi rozdílné ohmické hodnoty na statoru jak jsem uváděl výše, jinak nic podezřelého. Může to být opravdu tím statorem?

a to je třífázová centrála ?

. . . jednofázová, bude mít rozdílné ohmické hodnoty statoru.

Jedná se o třífázovou, proto mi to přijde divné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MauZ



Založen: Feb 03, 2023
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: so únor 04 2023, 14:29    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
pokus o získání schématu . . .

https://www.garland.cz/kontakty/

Ano to je ona.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12057
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so únor 04 2023, 14:37    Předmět: Citovat

zkus jim napsat
. . . ale nejspíš ti nezbude než to sám rozkreslit a následně opravit . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MauZ



Založen: Feb 03, 2023
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: so únor 04 2023, 14:47    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
zkus jim napsat
. . . ale nejspíš ti nezbude než to sám rozkreslit a následně opravit . . .

Ještě jsem zapomněl zmínit, že jistič je propojený "natvrdo" a už neplní funkci jističe. Takže centrála byla přetěžována nějakou dobu a jistič nemohl reagovat. Myslím si, že generátor musel dostat dobře za uši.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12057
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so únor 04 2023, 14:50    Předmět: Citovat

MauZ napsal(a):
Ještě jsem zapomněl zmínit, že jistič je propojený "natvrdo" a už neplní funkci jističe. Takže centrála byla přetěžována nějakou dobu a jistič nemohl reagovat. Myslím si, že generátor musel dostat dobře za uši.

pokud to je tak jak popisuješ, budou vinutí nejspíš přehřáté a v háji . . .
a bude to na přemotání, ale to doma nejspíš neuděláš . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6593
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so únor 04 2023, 20:27    Předmět: Citovat

Nebo zakoupení nového statoru. Demontuj ho a prohlédni vinutí z obou stran, jestli bude viditelně sčoudlé. Když je to třífáz, tak tam musí být mezi fázemi odporově symetrie, jinak je to problém.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MauZ



Založen: Feb 03, 2023
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: út únor 07 2023, 22:09    Předmět: Citovat

Myslím si to samé a asi to tak udělám, děkuji všem za pomoc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund