Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak uchovat silikon pro občasné použití?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: st červen 22 2022, 7:42    Předmět: Citovat

Fakt ti to tak funguje? Já právě co jsem měl pocit, tak to vždycky zatuhlo RYCHLEJI když tam právě byl opatlaný silikon - zdůvodňoval jsem si to tím, že ten silikon vedl tu vlhkost, kterou to tuhlo. Naopak pokud ten závit byl čistý, tak na sebe dosedl přímo ten plast a vlhkost se tam neměla jak dostat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st červen 22 2022, 8:24    Předmět: Citovat

Jako ze netestoval jsem to, ale podle mne zatuhly silikon uz vlhkost moc nevede, utesni to a tak se vlhkost dostane tam kde vadi pomaleji. Mesic to vydrzi naprosto bez problemu. Podle mne to tuhne i tak, zkousel jsem napriklad omotavat spicku hlinikovou lepici paskou, bez valneho vysledku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: st červen 22 2022, 9:51    Předmět: Citovat

Ten zatuhlý silikon vlhkost vede - když to zatuhne ve špičce, tak to postupuje skrz silikon postupně dolů. Jinak se tam nemá jak ta vlhkost dostat. Samozřejmě že čím větší vrstva silikonu, tím pomaleji vede. Kdyby zatuhlý silikon nevedl vlhkost, tak by i spára na kachličce neměla jak zatuhnout - zatuhla by jen povrchová vrstva a uvnitř by to zůstalo "syrové".

Hliníková fólie asi nebyla dostatečně utěsněná - hliník je tvrdý a zbyly tam škvíry. Ta teflonová páska je ideální, jelikož je vělmi měkká - tzn vyplní netěsnosti a zároveň se jednoduše vymáčkne tam, kde by jinak mohla zavazet. Je možný že měsíc to vydrží i bez toho. Nějak to podrobněji nemonitoruju - jen vycházím z pozorování co tu mám Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4959
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: st červen 22 2022, 9:57    Předmět: Citovat

Ono to hlavne začne tuhnúť od vzduchovej bubliny, pokiaľ tam ostane.
_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st červen 22 2022, 10:41    Předmět: Citovat

Teď jsem koupil Den Braven sanitární silikon bílý NEUTRAL a jsem docela překvapenej. Součástky s ním drží, hmoždinky v "papírové" zdi taky, ale po zavření netuhne, maximálně pár mm.

To ty starý neutrály byly za měsíc tuhý komplet.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st červen 22 2022, 12:20    Předmět: Citovat

czatlantis napsal(a):
Ten zatuhlý silikon vlhkost vede - když to zatuhne ve špičce, tak to postupuje skrz silikon postupně dolů. Jinak se tam nemá jak ta vlhkost dostat. Samozřejmě že čím větší vrstva silikonu, tím pomaleji vede. Kdyby zatuhlý silikon nevedl vlhkost, tak by i spára na kachličce neměla jak zatuhnout - zatuhla by jen povrchová vrstva a uvnitř by to zůstalo "syrové".

Hliníková fólie asi nebyla dostatečně utěsněná - hliník je tvrdý a zbyly tam škvíry. Ta teflonová páska je ideální, jelikož je vělmi měkká - tzn vyplní netěsnosti a zároveň se jednoduše vymáčkne tam, kde by jinak mohla zavazet. Je možný že měsíc to vydrží i bez toho. Nějak to podrobněji nemonitoruju - jen vycházím z pozorování co tu mám Very Happy


Vlhkost se tam dostava spis pres ten plast, nez ze by se vedla po te tenke vrstvicce silikonu, nebo je tam jeste jiny mechanismus tuhnuti. Mel jsem i neotevreny silikon ktery byl zatuhly uvnitr v te tube. Kdyz jsem ji rozrizl, tuhnul od kraje ke stredu valce. Ne od konce te tuby. Narezal jsem z nej kolecka na tlumeni vibraci.

Tou hlinikovou paskou to bylo zalepene opravdu dobre, je to paska ktera se pouziva na vzduchotechniku a drzela dobre i na tom plastu ze ktereho jsou ty spicky.

Ale jinak je pravda, ze nektery tuhne rychleji, jiny pomaleji. Mel jsem i nejaky v tlakove nadobe podobne jako montazni pena a tam nebyl s nezadoucim tuhnutim problem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dracekvo



Založen: Feb 10, 2009
Příspěvky: 505

PříspěvekZaslal: ne únor 05 2023, 20:35    Předmět: Citovat

Nedavno jsem si v lídlu koupil vákuovačku. Nešlo by to zavákuovat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne únor 05 2023, 20:45    Předmět: Citovat

Zkus to a dej vedet, kdyz uz ji mas.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17727
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po únor 06 2023, 19:12    Předmět: Citovat

V září 2022 jsem načatej silikon hodil do fasádního kýble, co v nich uchovávám načatý cívky filamentu pro 3D tisk. Má to narážecí víko, který dost dobře těsní. V kýblech je taky 20 dkg pytlík silikagelu. O víkendu jsem tisknul a tak jsem kouknul na silikon. Bylo zatuhlejch asi 10 mm v aplikační trysce, normálně jsem tu zatvrdlinu vytáhl ven. V kýbli byl zavřenej 5 měsíců. Za takovouhle dobu mě jinej zatuhl v celý trysce až kousek do závitu kartuše.
Akorát to matlání silikagel občas vypálit na plechu v troubě. Blbý je, že to snese asi 3 x, pak začnou perličky silikagelu při sušení praskat až střílet.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po únor 06 2023, 19:49    Předmět: Citovat

Ja mam ty kulicky nasypane v pytliku usiteho ze sitky proti moucham, susim to i s tim na max 120C a zadny bordel ani praskani nepozoruju. Jen jsem koupil za 2kila starou troubu na bazosi jen na tohle a suseni filamentu a udelal do ni poradnou regulaci teploty - ta puvodni byla uplne nahovno. Nektery silikagel muze byt toxicky, proto v troube kde varim bych to radeji nedelal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
adakar



Založen: Sep 16, 2020
Příspěvky: 392

PříspěvekZaslal: po únor 06 2023, 22:14    Předmět: Citovat

Po použití odnímem špic, cez vytláčací otvor tuby prehodím Lidl igelit. rukavicu, dám špic naspäť. Zázrak to neurobí, ale vydrží to viac. Tiež mám skúsenosť s tubami: niektoré vydržali pár krátkych mesiacov, iné niekoľko dlhých rokov...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17727
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po únor 06 2023, 23:23    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Ja mam ty kulicky nasypane v pytliku usiteho ze sitky proti moucham, susim to i s tim na max 120C a zadny bordel ani praskani nepozoruju. Jen jsem koupil za 2kila starou troubu na bazosi jen na tohle a suseni filamentu a udelal do ni poradnou regulaci teploty - ta puvodni byla uplne nahovno. Nektery silikagel muze byt toxicky, proto v troube kde varim bych to radeji nedelal.

Toxický je ten co má indikačku nasycení zabarvením, červená-fialová-modrá. Jsou to nějaký kobaltový sloučeniny. Silikagely co nemění barvu prý toxický nejsou, jen zase silikóza pokud se rozpadne a práší a vdechneš. Tohle mají dost namakaný potápěči, vzduch z kompesoru je potřeba sušit, jinak v zimě při expanzi zamrzaj redukčáky.
Když chceš popisovat, kterej silikagel praská a kterej nepraská, tak ho musíš víc specifikovat. Možná ani nemáš silikagel ale molekulový síto nebo jinej zeolit. To je jenom na Moravě nahrabaný bláto, na tom toxickýho nic není, vinaři ho třeba používaj při čištění vína. Ale pohltivost vody je u něj nižší.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út únor 07 2023, 8:14    Předmět: Citovat

Pokud mas silikagel koupeny s certifikaty, tak toxicky nejspis nebude, ale vetsinou tomu tak neni a pak je tezko rict jestli tam neni nekde primichany i ten znackovac apod. Co jsem se koukal, tak tu toxixitu uvadi pri pokojove teplote, pri 120C nikdo nezarucoval ze se z toho nezacne neco uvolnovat. Proste do trouby na jidlo bych to pro jistotu nedaval, stejne jako cinske filamenty. Osobne mam par kilo silikagelu nekde koupenych a jeden pytel takove smesi ktery prubezne dosypavam kulickama ze vseho mozneho co koupim. Nepraska nic. Jestli to dela zeolit netusim, ten nepouzivam. Nemel takovy efekt a po vysuseni uz moc nefungoval. V boxu pod tiskarnou kde skladuju filamenty o velikosti cca 50x60x70cm tim udrzuju vlhkost mezi 10-20%. Kdyz vyroste vic, hodim to presusit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: po únor 27 2023, 22:53    Předmět: Citovat

Pokud je ten silikagel čirý, tak tam nic toxickýho nebude. A mimochodem ikdyby bylo, tak racionálním pohledem: je úplně jedno v jaké troubě to pečeš - 99% by toho stejně vyfouklo ven a ty by ses toho nadýchal úplně stejně, jako z té druhé trouby. Vůbec si nedokážu představit mechanismus, kterým by se to dostalo do jídla při následujícím dalším pečení...Nebo se ti copak jídlo válí dole v troubě, kam kdyžtak může napadat nějaký prach z toho co pečeš?

Silikagelový kuličky praskají pokud přeženeš teplotu a nebo naopak pokud moc rychle pohlcují vodu. Když vezmeš silikagel a kápneš na něj vodu, tak popraská
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1666

PříspěvekZaslal: út duben 18 2023, 0:24    Předmět: Citovat

taky naháčkuju vláknu, dyž už tu melete vo silikagelu, kerý gelový lepidla vydrží? patex v malinké tubičce mám už druhej rok, beru po malejch troškách a pohoda, v nejhorším se troška vytlačí ve víčku vokolo špičky a tím se to utěsní, uvnitř špičky neztuhl nikdy ani milimetr; ale to je taky v hnilíkové tubě

nejakej ceys nebo taková jebka, po roce-dvou sem to chtěl použít, musel sem na to pomalu šlapat, abych neco vymáčkl, za dalších pár měsíců to bylo dobrý tak do kamen - průhledná plastová tuba (bylo to ve tmě, suchu a chladu)

tak je třeba nejakej patex ve velké tubě a vydrží to? přece jenom když bych toho potřeboval použít víc, velká tuba bude stát na jednotku třetinu, co pět těch malejch, žejo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund