Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Myčka Bosch SMS59M02EU - nehřeje
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 628
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: st leden 11 2023, 13:47    Předmět: Citovat

Jo joj. Stále více to vypadá na elektroniku řízení teploty.
Ještě bych pro jistotu zkusil tento test. Místo topení připojit 100W žárovku. Místo tepelných čidel připojit potenciometry10K/N. 2ks Prověřit jeden po druhém. Doufej, že system nebude rozeznávat proud topením. Pustit cyklus. Pokud by regulace byla Ok musí reagovat na snížení odporu na potenciometru a žárovka zhasne. nejprve bych to zkusil s vyšlusovaným relé, protože v normál zapojení to patrně nenaběhne. Jestli tam nebude reakce je ouvej. Na takovéto desce bych asi nenašel jestli blbne NTC pracovní nebo koncovej. On také snímač koncový na těch 85C může jít do toho druhého relé. To je maglajs. V normální funkci by potom odpadal první ten pracovní 50C (to vyšlus. relé), při selhání pak to relé co funguje. To tak vědět, možná na ty dva poťáky zjistíš co se tam děje.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: st leden 11 2023, 14:04    Předmět: Citovat

zřejmě si myčka myslí, že nemá dost vody na topení, zkontroloval bych senzor čistoty vody
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kodl1



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 263
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st leden 11 2023, 14:21    Předmět: Citovat

Dřív měly Bošky tlakový spínač, ten se sepnul tlakem vody když běželo čerpadlo, když se nesepnul tak to netopilo. Tady jsem ho neviděl, tak možná to čidlo čistoty vody, jak píše v komentáři nade mnou..
_________________
Co mne nezabije, to mne posílí ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 628
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2023, 11:07    Předmět: Citovat

Když člověk něco řeší a ono se nedaří začíná dělat chyby. Já to vidím na sobě.
Pro jistotu bych si přiletoval prodlužovací drátky na cívku relé přes které to nejde a pověsil na něj multimetr. Můžeš to udělat u obou a připojit druhý. Případně i žárovku přes topení. Program bych se pokusil nastavit někam na hlavní mytí. Nechat běžet. Zjistit na 100procent, že je cívka bez napětí, když to má topit. Tím si potvrdit co se tam děje. Raději zkontrolovat 3x než se jednou seknout. Já dokážu někdy udělat kravinu, že se sám potom divím.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DedVseved



Založen: Jul 01, 2019
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2023, 12:00    Předmět: Citovat

Přiznám se, že nyní už moc času nemám, ale podíval jsem se na to čidlo hladiny-zakalení nebo čeho-všeho. Vyčistil i ten plast, ve kterém je umístěno a relé klasicky sepnulo a odpadlo.
Na větší bádání budu muset počkat, abych to nedělal právě v tom vzpomenutém spěchu.



aqusens.jpg
 Komentář:
 Velikost:  124.15 kB
 Zobrazeno:  57 krát

aqusens.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 628
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2023, 12:42    Předmět: Citovat

S tímto čidlem jsem ještě nelaboroval. Prosím upřesni.
Ty 3 plošky jsou konektor? Jsou tam tedy 3dráty do řídící jednotky?
Ta vidlička směrem nahoru se tedy máčí ve vodě?
Jak se mění odpor na ploškách, když to namočíš?
Předpokládám, že jde o nějaké měření vodivosti na tlakový spínač to moc nevypadá.
To abychom pro příště věděli co je dobře, když relé "hraje".
Které relé spíná? To klemované nebo to druhé.
Dej vědět, dík Luboš
Doufejme, že pod tím plastem není nějaké další moudro.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33937
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2023, 13:04    Předmět: Citovat

Nic sa nemaca vo vode. Je tam fototranzistor a LED.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 628
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2023, 13:41    Předmět: Citovat

Tak,že princip fotozávory, kdy to vodu neprosvítí přes nějakou průhlednou nádrž.
To jsem nevěděl. Tak,že zjistit co je + a - a poslední pin bude ano/ne na řídící jednotku. Jestli to někdo ví, sem s tím.Dík za info.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DedVseved



Založen: Jul 01, 2019
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: pá leden 13 2023, 13:46    Předmět: Citovat

Našel jsem i nějaké schéma takového modulu https://www.mouser.com/catalog/specsheets/920-480A_E_LR.pdf , tak až budu doma, tak se na to podívám.
Akorát nevím, jak to celé čidlo prověřím a proměřím.

Edit:
Když jsem odpojil turbidity sensor, tak se to chovalo stejně jako s ním a žádnou chybu to nevypsalo, ale zkouším to na 33 min. programu, kdy ve 30 min. zapíná ohřev a potom to nechám vypustit. Mezi 3-2 je 5V a mezi 3-1 jsem naměřil v zapnutém stavu napětí 5,2-5,9V a někdy se i skokově změní, např. z 5,8 na 5,2V.
Když jsem našel tohle https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1742-6596/1280/2/022064/pdf , tak je tam tabulka přepočtu, kde jim to chodí v rozmezí 0,9V a nižší napětí = větší zakalení. Nevím, jestli těch mých 5,2-5,9V je správných, ale někdy to zkusím oblbnou lab. zdrojem.



turbidity.jpg
 Komentář:
 Velikost:  128.25 kB
 Zobrazeno:  45 krát

turbidity.jpg



turb-ntu.png
 Komentář:
 Velikost:  41.9 kB
 Zobrazeno:  38 krát

turb-ntu.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 628
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: pá leden 13 2023, 17:09    Předmět: Citovat

Jestli jsem tomu dobře rozuměl,tak relé (které to zatím jsi nenapsal) ti reaguje na senzor vody.
Zkoušel bych to tak, že bych senzor vytažený z držáku připojil k řídící jednotce a mezi vidličky senzoru bych zamával papírem. Podle mého názoru by mělo cvakat to relé. Pak to máš OK. Jestli ti to cvaká dál bych to zatím neřešil. Také by to šlo kontrolovat zastrkáváním do držáku při zaplavené myčce.
Maximálně se pokusit obkreslit zapojení z tišťáku anoda a katoda vysílací diody a CE fototranzistoru se budou blbě hledat, třeba by to šlo doplnit podle principu. Při vlastním měřením na pinech by se napájecí napětí nemělo měnit v souvislosti zastíněno/volné. Pokud ano. Pak neměříš napájecí napětí ale výstup proti něčemu. Zkus jinou kombinaci. Zapsal bych si hodnoty pro příště. Senzor je při měření připojen k řídící jednotce.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: so leden 14 2023, 8:50    Předmět: Citovat

Já jsem pochopil, že relé nefunguje bez ohledu na senzor. Myčka podle zakalení prodlužuje mytí a snad odpustí a napustí část vody. U rychlého programu se senzor snad ani nepoužije, tam je čas daný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 628
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: so leden 14 2023, 11:07    Předmět: Citovat

Senzor voda je/není musí fungovat vždy protože, když není co čerpat, není čím chladit a nakreslené topení na trubce by podle mého názoru okamžitě odešlo.
K testování optozávor bych chtěl doplnit to, že není dobré si u toho svítit obyčejnou žárovkou protože ta fototranzistor dokáže oblbnout a můžeš naměřit kraviny. Zvláště, když to pracuje v oblasti infra. Viz např. detekce kazety u videorekorderu a podobně. Žádné ostré světlo na senzor.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DedVseved



Založen: Jul 01, 2019
Příspěvky: 652

PříspěvekZaslal: so leden 14 2023, 13:06    Předmět: Citovat

Ano, i bez turbidity senzoru se myčka rozjede, i když jsem čekal, že by mohl také sloužit jako hladinoměr. Podle mě ten senzor funguje, i když se někdy napětí mění skokově, ale v myčce chodí v nějakém rozmezí. Na trubce s nakresleným topením jsou čidla teploty.

Začínám rezignovat, doma se ptají, kdy už konečně myčka po měsíci pojede a mě to přestává bavit, příští týden se musím rozhodnout.
Od té elektroniky jsem nenašel žádné schéma, kromě blokového a už se mi to do toho nechce nic investovat, protože i ty flašky něco stojí, za které jsem sehnal aspoň to těleso. Navíc těch typů elektroniky je tolik, že by zase nemusela fungovat jiná atd.
Ale i tak dík chlapi za vaši snahu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund