Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Auto po technické v "perfektním" stavu..
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Na vyzkoušení
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
dvorak



Založen: Apr 25, 2013
Příspěvky: 2012
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

PříspěvekZaslal: čt prosinec 15 2022, 12:20    Předmět: Citovat

Jako pamětník Vám musím sdělit, že jedna z prvních STK byla v Trutnově - Kalné Vodě, a to již někdy kolem r. 1977. Probíhalo to tak, že jsem nejdřív musel na Dopravním inspektorátu odevzdat malý techničák a pak absolvovat potupnou kontrolu vozidla, ti technici snad byli příslušníci STB, soudě podle jejich chování. Když mi neurvale zabouchli kapotu, lehce jsem je upozornil, že je to moje auto, načež mi to dali vyžrat a neprošel jsem, místo malého techničáku mi vrátili jen potvrzení na dojetí .
Švagr z Jižních Čech se divil, co to mám na SPZ-ce za známku, u nich nic takového ještě nebylo.
Dnes je STK spíš zábava a já to beru tak, že je to dobré především pro mne upozornit na případné závady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1432
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: čt prosinec 15 2022, 13:44    Předmět: Citovat

Taky to tak dělám, že si jezdím na STK sám. Letos v září jsem byl a nesvítila mi přední pravá parkovačka. Tak řkouce, že to vyměním neb náhradní žárovký vozím. Technik jenom zakroutil hlavou a jal se mi svítit při výmeně! Tak mu říkám aby mi tu baterku půjčil, že dva se tam k tomu světlu nevlezem.
Ještě když jsem na prvním stání na kanále tak mě vždycky zve jestli se chci pod vůz podívat. Jezdím do FM za policajty. Bez objednání. A pro zasmání... Nafasoval mě ten samý technik co mě bral před dvěma léty. Ukazoval mi fotky na monitoru.

_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá prosinec 16 2022, 8:37    Předmět: Citovat

Ano, jsou země, kde řidič, majitel či provozovatel, podle toho, jak tomu kde říkají, musí vědět, s čím jezdí, znát stav svého vozidla, a nese za to plnou odpovědnost. Je na něm, jestli si nechá nebo nenechá bezpečný stav auta zkontrolovat v servisu, protože tam nějaké STK nemají. Zase ale mají řidičáky na omezenou dobu a minimálně jízdy pro prodloužení si musí zaplatit.
Většina evropských zemí ale má pravidelné technické kontroly povinné, protože všude se najde někdo, kdo řekne "to je ještě dobrý". I když nehod bezprostředně způsobených špatným technickým stavem je u nás pod 3 % a průměr EU je ještě nižší, i když generální pardon EU na propadlou technickou v době covidových omezení nezpůsobil nárůst počtu nehod v důsledku nevyhovujícího stavu vozidel, prostě je to povinné.
Ale jen ojedinělé země, mezi nimi i naše, trvají na tom, že jízda s vozidlem den po propadnutí technické je zločin téměř hrdelní. A taky jízdu po půlnoci posledního dne tak trestají.
V Německu jsou rozumnější - podle nich vozidlo neztratí technickou způsobilost ze dne na den, na TÜV se může až měsíc před termínem, přitom ale v evidenci je napsaný den, kdy tam vozidlo mělo být. Koho chytí s propadlou technickou do měsíce, je upozorněn, později se pokutuje. Letos přitvrdili (dosud to tolerovali dva měsíce zdarma, ale zvedli i sazby): od jednoho do dvou měsíců to stojí 25 €, od dvou do tří 35 €, od tří do čtyř 50 € a nad čtyři měsíce je to za 75 € a 2 body (z 18 možných).
Na technickou v Rakousku se může dva měsíce předem až jeden měsíc po uplynutí lhůty (kategorie N a vyšší, autobusy, záchranka, hasičská vozidla atd.) nebo tři měsíce předem a dva měsíce po (soukromá vozidla kategorie M a některé další skupiny, zejména traktory). Eviduje se opět datum, kdy mělo na technické být. Sazby za propadlou technickou začínají podobně, jako v Německu, ale po druhém měsíci rostou strměji.
Ale nikoho netlačí datum v techničáku nechávat to na doraz, aby o ty dny, co přijel dřív, nepřišel. Jim stačí pamatovat si datum registrace vozidla, to zůstává stejné v kterémkoli roce.

Jenže my jsme našimi úředníky pokládáni za národy, které by to klidně na doraz nechaly, a na takové musí být přísnost (to je volná interpretace asi 20 let staré odpovědi z MD na dotaz, proč nemůžeme sjednotit i tento předpis s většinou sousedních zemí, nebo se k jejich systému aspoň přiblížit).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6026
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: pá prosinec 16 2022, 10:45    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Ale nikoho netlačí datum v techničáku nechávat to na doraz, aby o ty dny, co přijel dřív, nepřišel.
Ono to s tím ztrácením dnů není tak hrozné. U jednoho auta jsem po 6 STK o 3 dny zkrácen, zato u druhého jsem si to díky covidovému pardonu o 5 měsíců natáhl. Víš, jak by mě štvalo, kdybych o těch 5 měsíců bonusu (kvůli trvání na datu registrace) přišel?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá prosinec 16 2022, 13:20    Předmět: Citovat

To byla ale (doufám) zcela vyjímečná situace, těch půl roku jsi dostal jaksi navíc, takže bys nepřišel ani o den.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6026
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: pá prosinec 16 2022, 13:56    Předmět: Citovat

Obávám se, že kdyby u nás platilo pravidlo “datum registrace ± měsíc”, tak bych o ten půlrok bonusu prostě přišel, další STK by byla za 1,5 toku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so prosinec 17 2022, 9:00    Předmět: Citovat

Vždyť jsi půlrok navíc čerpal, tak bys ho normálně zase vrátil.
Ale jen se tím dokázalo, že technickou způsobilost vozidel jen tak nevypne půlnoc po dni uvedeném ve velkém techničáku.
A, jestli se některé auto během toho pardonu stalo skutečně (tedy technicky, nikoli papírově) nezpůsobilým, stalo by se i po čerstvě udělané STK.
Přes hranice se tehdy autobusem jezdilo málo a, když už, tak jen tím, který měl platnou, tedy nikoli pardonovanou, technickou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6026
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so prosinec 17 2022, 9:23    Předmět: Citovat

No právě, v našem systému jsem ho získal natrvalo, v “evropském” bych ho zase odevzdal. O tom mluvím - že to nemá jen stinné stránky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mysteri



Založen: Mar 12, 2008
Příspěvky: 2925
Bydliště: Považie - Vorošilovo

PříspěvekZaslal: pá červen 23 2023, 18:36    Předmět: Citovat

Zažil som na požičanom vozidle s ,,,STK po známosti", čo to je dupnúť na brzdu, keď vám vletí dieťa cez cestu.... Našťastie som nebol v žiadnej krvilačnej TV.....😎 Ale brzdy nemali súbeh a pekne ma zatočilo..-... Lebo STK bola ,,po známosti".....🙄
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá červen 23 2023, 19:04    Předmět: Citovat

STK by měla jen potvrdit, že máš vozidlo ve správném pojízdném stavu. Kolikrát právě opravy pro opakovanou STK někomu zachránily život, ale to už nikdo neregistruje. Ironii na STK je sundávání těch krytů kol.
Včera jsem po dvanácti letech měnil baterku za novou, která asi vydrží jen těch pět let, ale pro jistotu příprava na funkční dojezd na STK za půl roku je potřebná. Před dvěma měsíci jsem měnil brzdovku (taky po dvanácti letech) a podle měření byla naprosto v pořádku. Ale udělal jsem to na radu chytráků, co to nechají měnit každé 2-3 roky. Testy brzd na STK před a po byly stejné (přes známého - majitele STK).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1432
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: ne červen 25 2023, 9:18    Předmět: Citovat

Já si měním brzdovku každých pět let. Asi to je potřeba protože v nádobce je krásně žlutá, ale z trubek vytéká černá. Tak to asi s něčím reaguje. Nebo to nevadí, nasytí se něčím a naopak (!) to konzervuje. To bych rád věděl jak to je.
_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne červen 25 2023, 10:35    Předmět: Citovat

Zčernání brzdovky = otěrovej prach z gumovejch částí, těsnicích kroužků i z mechanickýho doteku kov na kov. Moderní ABS systémy navíc vyvolávají v systémech brzd mnohem vyšší počet tlakovejch rázů, než to dělaly starý "bez ábéeskový", takže tam se třou i trubky ve spojích konec o konec ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7505
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: ne červen 25 2023, 11:09    Předmět: Citovat

Jaký trubky se kde třou konec o konec? Shocked
_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!


Naposledy upravil Hubert_79 dne ne červen 25 2023, 12:33, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne červen 25 2023, 11:15    Předmět: Citovat

Jestliže je černá, tak bych to měnil spíše každé 3-4 roky. Ta špína z těch divných gum tomu určitě neprospívá. U škodovek se doporučuje měnit i každé 2-3 roky, ale to je dané výrobcem a kvalitou komponent. Kdybych ti ukázal tu mou původní brzdovku a tu novou, tak bys myslel, že je to ta samá (stejná) a ne po dvanácti letech. Horší je to s airbagama, které mají životnost (pyropatrony) těch 10 let a nikdo si to nenechá měnit. Na co je tam potom nefunkční má?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne červen 25 2023, 12:22    Předmět: Citovat

Hubert_79 napsal(a):
Jaký trubky se kde třou konec o konec?
Tlakový, pokud to nevíš. Ale asi nevíš, protože by ses takhle pražácky neptal - bo jseš inkoustnickej škrabák a ne technik. Viděl tys někdy, jak s obyčejnou opletenou vodovodní hadicí k pračce nebo myčce zaklepe tlakovej ráz vzniklej skokovým uzavřením napouštěcího ventilu? A samozřejmě v brzdách dochází při funkci k tomu samýmu, neřkuli když začne pulsovat ABS. Ty hadice a tlakový trubky se hejbou a protože jsou ve spojích jen utažený na sebe obvykle kuželovým dotykem, dochází mezi nima k otěru. Mikroskopickýmu, když vezmeš jeden otřes - ale když těch rázů jsou statisíce ročně, ono se to nahledá ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Na vyzkoušení Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Můžete k příspěvkům připojovat soubory
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund