Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LED pásek do kuchyně
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ferdislav



Založen: Aug 15, 2011
Příspěvky: 1023
Bydliště: Mostecko

PříspěvekZaslal: ne listopad 10 2019, 1:03    Předmět: LED pásek do kuchyně Citovat

Ahoj
Máme v plánu nad pracovní plochu instalovat led místo běžné zářivky,
chtěl bych poradit nějaké kvalitnější výrobce, případně i modely, které vydrží a nebudou za krátkou dobu nefunkční nebo problémové, prostě počem koukat a na co si dát pozor atd.

děkuji!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ACDC



Založen: Jun 20, 2005
Příspěvky: 505
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

PříspěvekZaslal: ne listopad 10 2019, 10:13    Předmět: Citovat

Zdravím, asi před rokem a půl jsem bral do kuchyně tyto, a prozatím ok. https://www.t-led.cz/p/led-pasek-vnitrni-sq3-300-7101
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5639
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: ne listopad 10 2019, 10:43    Předmět: Citovat

4,8W na metr je dost málo. Doporučoval bych 14W/m, zajistit dobré chlazení (použít k tomu určené AL lišty) a napájecí napětí snížit z 12V tak na 10,5V.
Na jasu to nepoznáš, ale životnost se ti výrazně prodlouží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne listopad 10 2019, 11:00    Předmět: Citovat

Tohle jen prekup z ebay, nema zadny vyznam podporovat tyhle smelinare kdyz si to muzes objednat sam za zlomek jejich ceny. Pokud chces znackove, kup si treba osram, ale podle mne se to za 10nasobnou cenu nevyplati. Ja pouzivam ty cinske, nektere jedou uz roky 16 hodin denne a zadny problem. Muze se stat ze kdyz budes mit smulu tak nektery odpadne, ale ta pravdepodobnost je mala a nekolikanasobna cena ji nevyvazi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ACDC



Založen: Jun 20, 2005
Příspěvky: 505
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

PříspěvekZaslal: ne listopad 10 2019, 11:20    Předmět: Citovat

Těch 4,8w/metr nad pracovní desku plně dostačuje, pokud to osvětlení není metr nad pracovní deskou. Rozhodně ty pásky jsou lepší než ty levné číny. Nevím komu by se chtělo co půl roku měnit postupně odcházející čínské šmejdy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne listopad 10 2019, 12:45    Předmět: Citovat

Tak 4,8W/m je hloupost. Pokud to má být pod linku jako pracovní světlo, tak to musí mít 12W/m a denní bílé (4000-4500K). Když to bude mít délku tak 2,5 m, tak s trafkem na 30W pro LED a vypínačem 230 V před trafkem. Bílá tam má být právě kvůli potravinám, aby bylo vidět jak doopravdy vypadají a ten výkon proto, že má být vidět na práci. Na orientační svícení v kuchyni se nehraje, to se dává do předsíně a někde po cestě na WC v noci s PIR. Žena si taky myslela, že by jí stačilo to slabší, ale když to teď vidí, tak je spokojená.
Samozřejmě se to musí dát správně daleko od přední hrany podle toho, na co to má svítit. Já tam pod to přišrouboval hliníkovou lištu 15x2 mm a na to jsem ten pásek nalepil. Je to výrazně levnější a dělá to s chlazením stejnou službu. Samozřejmě by ten LED pásek měl být zalitý v takové té hmotě. Bral jsem 5 m pásku i trafo v Baumaxu a zbytek jsem použil jinam.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ferdislav



Založen: Aug 15, 2011
Příspěvky: 1023
Bydliště: Mostecko

PříspěvekZaslal: ne listopad 10 2019, 14:30    Předmět: Citovat

Bezva, díky za příspěvky, mě se led boom dost vyhnul, takže každá maličkost z praxe se hodí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne listopad 10 2019, 15:49    Předmět: Citovat

Mezi "studená bílá" a "teplá bílá" není z hlediska rozlišení barvy potravin takový rozdíl, ale teplejší odstín mi připadá přijatelnější.
Když pásek zasuneš do Al lišty s matnou krycí folií, můžeš ho pak kdykoliv rychle vyměnit.
Nedoporučil bych vymyšlenosti typu dotyková regulace jasu, je tam nějaký snímací prvek s vysokým vstupním odporem reagujícím na odpor ruky proti zemi, stává se že na nevodivé podlaze se nabije statikou a nereaguje pak na regulaci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2474
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: út listopad 12 2019, 9:24    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):

Nedoporučil bych vymyšlenosti typu dotyková regulace jasu, je tam nějaký snímací prvek s vysokým vstupním odporem reagujícím na odpor ruky proti zemi, stává se že na nevodivé podlaze se nabije statikou a nereaguje pak na regulaci.

já mám v kuchyni u LED pásku už cca 4 roky něco takového https://1url.cz/7M83Q
a jsem s tím dost spokojený, funguje mi to spolehlivě, jediná nevýhoda z mého pohledu je, že je zdroj "zapnutý" i když pásek nesvítí
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ferdislav



Založen: Aug 15, 2011
Příspěvky: 1023
Bydliště: Mostecko

PříspěvekZaslal: čt listopad 14 2019, 14:46    Předmět: Citovat

No těch dotykových a pohybových čidel je teda docela dost, ale asi to dopadne tak že bude poctivé klasické řešení, uvidíme, za mne je lepší pocit že je vše odpojeno od sítě, když nikdo není doma třeba...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2474
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: čt prosinec 08 2022, 21:52    Předmět: Citovat

Dnes jsem u známého připojoval Led pásek v Alu liště a měl k tomu malý dotykový ovládací modul přímo do lišty, kdy je pak možno ovládat pásek dotykem kamkoli na lištu. Není mi ale moc jasné jak ten modul funguje, když je to celé napájeno DC napětím které je galvanicky odděleno od sítě a tím i od země.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt prosinec 08 2022, 22:23    Předmět: Citovat

Funguje to jednoduse, zhasne to ledky, ale zdroj 12V bezi porad. S galvanickym oddelenim od site nebo zeme to nema co delat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá prosinec 09 2022, 6:59    Předmět: Citovat

sr71 napsal(a):
...Není mi ale moc jasné jak ten modul funguje, když je to celé napájeno DC napětím které je galvanicky odděleno od sítě a tím i od země.
Jednoduše, vstupní část funguje jako klasickej senzor vyhodnocující naindukovanej 50Hz brum z okolní sítě, LEDky jsou zapojený až za usměrňovač.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1666

PříspěvekZaslal: st únor 08 2023, 1:27    Předmět: Citovat

čím víc cypovin, tím víc se toho může obrazek_cenzura, to platí dycky

rady vem cokoli jsou taky naprd, jednak nemusí být úplně 100% rozměrově kompatibilní různý kombinace lišt a pásků, navíc usem viděl případ kdy ledky pekly, sce svítily furt, ale vypekly do krycího mírně mléčnýho deklu až hnědý fleky - čím tmavší, tím víc záření to zachytí a víc se to hřeje (a víc pálí, a míň svítí)

taky nechápu ty rejžácký zdroje, naprostá obrazek_cenzura kompetně zalitá do obrazek_cenzuraýho plastu, abyto nešlo reklamovat!! tady drahý jak prase, přitom kvalitní 60W Seasonicy co mám na skladě fungujou perfektně, mají kvalitní osazení, tříletou záruku a prostě se neserou, a cena je vlastně taky bezva Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
vdm



Založen: Feb 27, 2008
Příspěvky: 44

PříspěvekZaslal: po únor 13 2023, 16:08    Předmět: Citovat

Osvětlení pod linku jsem dělal dva týdny nazpět. Důležité není jen W/m, ale i lm/m. Použil jsem 13W/m, 1050lm/m a stmívání otočným regulátorem. Může to být nastaveno jako orientační světlo v kuchyni, nebo naplno pro práci. Těch 5W/m by bylo opravdu jen na to orientační svícení. A taky bych se podíval ať to má co nejvyšší CRI pro věrné podání barev.
Pro ovládání by bylo lepší přepínání v několika pevných stupních, jako je třeba na čelovkách. To otočné ovládání je zbytečně jemné.
A ještě mám poznatek. Jevilo se mi to osvětlení příjemnější, když jsem to zkoušel a měl ten LED pásek nasměrovaný nahoru k lince (cca 10cm pod linkou) a pracovní prostor byl osvětlen odrazem od linky a zadní stěny. Připadalo mi to rovnoměrněji osvětleno. Ale může to být i tím, že jsem použil rohovou hliníkovou lištu a LEDky jsou až u stěny v rohu pod úhle 45 stupňů. Světlo tolik nedopadá na stěnu za linkou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund