Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Buzzer - Co je to za vysílač?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7918
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: po prosinec 28 2020, 8:17    Předmět: Citovat

To se pak asi použije vyšší level, qadrangulace, ne?
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2021, 3:49    Předmět: Citovat

Kmitočet 4625 kHz padá ještě do pásma krátkých vln, to jen pro úplnost.
Zdroj toho vysílání, resp. vysílač a anténní systém se už podruhé stěhovaly, modulace k němu přichází po telefonním kabelu údajně ze severovýchodního okraje Moskvy /to teda nevím, jak zjistili/.
Podle mého skromného názoru jde o vojenskou "stálici", jejíž používání se v RF zřejmě pořád osvědčuje a dá se jejím použitím poměrně efektivně a levně kontrolovat bdělost dozorových stanovišť /"deveťáků"/ vojenských posádek.
Kdož nepamatuje "stálice" z ČSLA, kde se osvědčovaly také:
V principu jde o to, že 99,9% vysílacího času stálice vysílá pouze to bzučení - u nás to byly např. magnetofonové smyčky se záznamem v Morseovce, které nic neznamenaly, byly to jen pětimístné skupiny alfanumerických kódů.
Ale čas od času, cíleně naprosto náhodně, do vysílání vstoupila jiná modulace - např. nějaký nicneříkající čtený vzkaz, úryvek z knihy, nebo třeba i nějaké charakteristické zvuky, ruchy, nebo hudba.
U nás to byl, po významné pauze od smyčky, zvýšeným výkonem vyslaný signál, tempem 50zn/min, který už obsahoval nějakou konkrétní informaci, např. "dnes je čtvrtek".
Stálá služba na příjmu "stálice" musela tento náhodný signál zachytit, správně zapsat a do předem určeného času jej předat dál - reprodukovat její obsah na konkrétní místo. Zpravidla telefonicky a tam, kde to nešlo /u nás např. oblast posádek na Šumavě třeba/, tak radiovým spojením na jiném dohodnutém kmitočtu, zpravidla na vojenských pásmech VKV a na nejnižším možném kmitočtu /asi 36-38MHz/.
Pokud se některá z posádek neozvala se zpětným potvrzením "signálu", bylo zle a na místo vyrazily kontrolní jednotky. Aby v Rusku nejspíš zjistily, že je půl posádky našrot a o nějaké BOPO útvaru nemohlo být ani řeči.
Zpravidla to mělo konce v dosti vysokých trestech odnětí svobody, velitel "stálice" dotyčné zhřešilé posádky býval trestán také, obvykle snížením platu na úplný základ a na dobu několika měsíců.
Pokud se to u dotyčných hříšníků opakovalo v průběhu roku více, než 1x, řešila to už kontrarozvědka, což nemělo žádný dobrý konec.
U nás podobné stálice pracovaly rovněž na KV v okolí 3MHz, měly velmi kvalitní anténní systémy a kromě zálohovaných R-4 byly vybaveny i zálohovanými přijímači Amur a ještě jedním, velmi kvalitním typem.
Fungovalo to 365/7/24, vysílali to z Tábora dvěma synchronně pracujícími R-140 a myslím, že ve Vimperku byla další, co patřila do ZVO.
Ale líbilo se mi, kolik se okolo toho vyrojilo konspiračních blábolů Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne leden 31 2021, 10:02    Předmět: Citovat

Podle mě je "buzzer" něco jako jednosměrný telefon. To bzučení mi připomíná tón, který se ozýval při zvednutým sluchátku, když je linka v pořádku. Když jsem kdysi poslouchal jakýsi telefonáty na cca 8Mhz, tak tam ten tón byl stejnej. No a že ty telefonáty byly nešifrovaný? Vždyť to nevadí - "proveď krok 69" je pro nezůčastněné nic neříkající zpráva. Ti kterým je to určený ví, co mají udělat.
Je to rychlý, nemusí vytáčet zádný čísla a ani jinak navazovat spojení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út leden 25 2022, 7:26    Předmět: Citovat

kolem vánoc to nevysílalo, ale teď už zase ano . . .
http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/?tune=4625usb
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út leden 25 2022, 8:52    Předmět: Citovat

Jo, za týden to vypukne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út leden 25 2022, 11:53    Předmět: Citovat

Jop, továryšč Putler už brousí šavličky a chřestí flintičkama u hranic kousek od Doněcka ....
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kimlo



Založen: Jan 17, 2008
Příspěvky: 117
Bydliště: JN88US

PříspěvekZaslal: čt leden 27 2022, 13:05    Předmět: Citovat

Ja tam počujem len krátke tónové impulzy v USB.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt leden 27 2022, 13:34    Předmět: Citovat

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/zahadne-ruske-radio-zacalo-misto-kodu-a-sifer-vyhravat-gangnam-style-40385047

citace:
Piráti nenarušili samotné vysílání rádia UVB-76, ale nakrátko zahltili frekvenci vysíláním z vlastních vysílačů.


To asi nebyl úplně dobrý nápad.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 16:35    Předmět: Citovat

Nedávno jsem někde na netu narazil na článek, proč vlastně tyhle "podivný" vysílače vysílají různé bzučení, pazvuky a pod.. není to tak ani kvůli zablokování frekvence, ale hlavně kvůli tomu, že je relace v SSB a je žádoucí, aby potencionální určený příjemce zpráv mohl přijmout zprávu, tak musí udržet nastavení lokálního BFO přijímače. A tomu pomáhá to bzučení, pípání a j.
A dokonce je uzveřejněný schéma generátoru těchto zvuků ze stanice "The Pip" je tak jednoduchý, že je vhodný pro začátečníky.
https://priyom.org/military-stations/russia/the-pip/origin-story
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 21:09    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Jak se hledá triangulací signál, který dopadá na anténu odrazem od neznámýho místa z ionosféry?

Blbě se hledá. Ale opakovaným zaměřením ze tří a později více stanic se dá ten rozplizlý proužek "nejistoty měření" (patrně způsobený právě zpožděním odrazů od ionosféry) zmenšovat, až se lokace upřesní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7918
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 21:15    Předmět: Citovat

Slyšeli jste někdy o totalitním svolávacim zařízení pro lampasáky zv. Svitavy? Chodilo to na SV. A používalo to běžně provozovaných SV vysílačů 😀
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2022, 21:58    Předmět: Citovat

mi-ro napsal(a):
Slyšeli jste někdy o totalitním svolávacim zařízení pro lampasáky zv. Svitavy?

ano, ale nejmenovalo se to jak píšeš ty . . .
jmenovalo se to "svitava" ("свитава" rusky - česky "družina" družstvo)
a ano bylo to na horním konci středních vln . . .
na vojně jsme to používali a jako vysílač nám fungoval Třinec RM31Ma naladěný na žádaný kmitočet . . .
bylo to ve stejné krabičce jako Tesla IN70 . . .

Svitava RF01
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fkroupa



Založen: Jan 23, 2007
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: pá leden 13 2023, 22:38    Předmět: Citovat

Na odkazu (resp. obrázcích) jsou různé modely Svitavy; měl jsem tu čest pracovat s tím IN-70 Very Happy ). Jak se tam píše, konstrukčně nebyl pro vojenské použití ideální, byl málo odolný mechanicky i teplotně. V přijímači byl LC oscilátor (nikoliv krystalový), který se v létě rozlaďoval (když třeba důstojník nechal Svitavu v autě). Nové verze s hybridními obvody už byly dobré. Jo - používal se kmitočet kousek nad 2 MHz. U nás byl vysílač R102 (1000 W, stejná generace jako R118, a předchůdce R140)

Naposledy upravil fkroupa dne so leden 14 2023, 23:13, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7918
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: so leden 14 2023, 8:19    Předmět: Citovat

Taky jsem s nimi přišel do styku víc jen jak běžný uživatel. Prošlo mi rukama stovky-tisíce kusů R01M. Proto ten dotaz. Jen už je to snad 40 let a tak jsem hodně pustil z hlavy. Ale článek na Zelené vlně mi hodně napověděl.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
brkon



Založen: Apr 15, 2007
Příspěvky: 33
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá prosinec 15 2023, 23:16    Předmět: Citovat

Ahoj MI-RO, nejsi náhodou Bartas z ASO 7805 SB
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund