Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Využití FVE "do mrtí"
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1935

PříspěvekZaslal: st říjen 19 2022, 20:07    Předmět: Citovat

Habesan napsal(a):

(Největší výhoda je, že budeš moct chladit i kdyby tornádo strhalo všechny sloupy.)

Beer
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1637
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: čt říjen 20 2022, 8:08    Předmět: Citovat

No to právě není pravda. UPS rozběh lednice nedá, na to potřebuje síť. Lednice chvíli běží, vypne...zapne... a nic, nerozběhne se z měniče. Proto píšu, že tenhle stav by bylo ještě potřeba ošetřit. ( blokování rozběhu bez sítě)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15515
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt říjen 20 2022, 9:28    Předmět: Citovat

Jistěže nedá, když tam máš to UPS s 300 W jak píšeš a pro rozběh potřebuješ 230x6=1380 W. Prostě k čemu baterie 1-2 kWh, když měnič je jen na 300 W? Nebo to je na jiné napětí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1637
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: čt říjen 20 2022, 10:59    Předmět: Citovat

Olověná baterka má optimální životnost při cyklování do 50% kapacity. Takže z instalované 1kWh máš rázem jen 500Wh využitelných. To sežere lednička za noc. Navíc - jeden den přebytky jsou, druhý třeba ne. Takže 2kWh jsou lepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7087
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: čt říjen 20 2022, 18:50    Předmět: Citovat

Ještě by mohl být problém ten modifikovaný sinus.
Dost pravděpodobně to bude nějaký "modifikovaný" obdélník.

Pokud se ti podaří sehnat UPS, nebo jiný střídač, která dělá skutečný sinus, možná to pomůže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1637
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: pá říjen 21 2022, 8:43    Předmět: Citovat

No tak jistě, že by byl sinus lepší. Ale stejně potřebuješ měnič 1,5kW, aby se lednice spolehlivě rozběhla. A to už je drahý špás.
Já rozběhnu lednici na síť, přepnu a běh už obstará i malá levná UPS s ext. aku. Měření ukázalo, že to funguje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1454
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: pá říjen 21 2022, 9:40    Předmět: Citovat

Habesan napsal(a):

(Největší výhoda je, že budeš moct chladit i kdyby tornádo strhalo všechny sloupy.)
A jak tu lednici bez sloupů rozjede? Klikou? Ledaže by ji rozjel před tornádem a pak nikdy nevypnul. Ale v noci mu stejně klekne.
_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7087
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: út říjen 25 2022, 19:11    Předmět: Citovat

Myslel jsem, samozřejmě, až vyřeší ten problém s jejím startováním.
Jednou možná někde sežene silnější střídač lacino.

Napadá mě, že generátor poháněný startérem z auta by možná mohl posloužit jako střídač o výkonu větším než 1kW.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4134

PříspěvekZaslal: út říjen 25 2022, 21:03    Předmět: Citovat

Alebo si môžeš nakresliť solárny panel HB a 6B ceruzkou...
https://youtu.be/rm4FC68iaZg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1637
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: st říjen 26 2022, 13:53    Předmět: Citovat

@Habešan - Moje myšlenka je celá jenom o tom, jak použít malou levnou běžnou UPS pro běh lednice, aby se využily přebytky FVE, nic víc. Výkonný sinus měnič a velké aku by posunuly finanční návratnost do nedohledna.
IMHO zálohování lednice nemá moc smysl ( pokud nejsi preper), pár hodin výpadku ji neohrozí a na delší zálohu bys už potřeboval tlustou baterku, zbytečně velké náklady. Za cca 10+ let nepamatuju výpadek deší než 4 hod a to byly většinou plánované opravy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17730
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st říjen 18 2023, 11:17    Předmět: Citovat

Tak se vracím po roce k tématu. Přišlo mě totiž roční vyúčtování z Tedomu. Sice jedu za spotový ceny ale ten můj povolenej prodej přebytků je nic moc. Od dubna do září jsem půlku toho, co jsem vyrobil poslal do sítě. A to mám Wattrouter s ukládáním přebytků do 200 l bojléru, kterej se nabíjí na 85℃. Jenže ten se za dopoledne nabije a odpoledne už není přebytky kam dávat.
Blbý je, že každej měsíc mám spotřebu ze sítě asi 35-50% přebytků, co jsem poslal do sítě. Prostě noční spotřeba.
Ideální by bylo přesunout ty přebytky z výroby přes den do spotřeby v noci. Lednička, mražák, vodárna, klimatizace, TV, PC a světla. Jenže jak....
Vím o jednom šílenci, kterej z přebytků nabíjí LiFe baterku zapojenou do série cca 650V, kterou přes mosfeta připojuje podle soumrakovýho spínače do volnýho string vstupu měniče FVE, takže si tou baterkou simuluje "noční svit slunce". Nemusí řešit rozběhový proudy motorů, zajistí mu je síť zvenčí. Je to určitě nelegální, ale od ledna tohoto roku, co mu zrušili zelenej bonus, tak si myslí, že mu na to nepřijdou. Já si myslím, že to ale zjistí při dálkovým odpočtu čtyřkvadrantního elektroměru kde se dá vyčítat i hodinová spotřeba i výroba.
Otázka je, že kdyby zajistil že nebude v době od západu do východu slunce žádný přebytek do sítě, jestli by to bylo nějak zjistitelný nebo postižitelný.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2812

PříspěvekZaslal: st říjen 18 2023, 11:47    Předmět: Citovat

Celerone, můžeš pravdivě a na férovku napsat, zda celá instalace FV panelů a dalších souvisejících zařízení vypadá jako ekonomicky návratná?

Ptám se proto, že věc zvažuju už hodně dlouho a dle všech zatím získaných poznatků se mi to jeví jako nevýhodné...

Hlavní rozpor vidím v tom, že ke generování dochází v době, kdy elektřina není potřeba a naopak (především z pohledu ročních období). Bolševické "virtuální baterie" nemůžou dlouhodobě vydržet, protože ekonomicky i technicky je to naprostá absurdita...

No a baterky s obří kapacitou (třeba na půlroční spotřebu), nejmíň desetinásobným poměrem kapacita/hmotnost (či objem) proti těm stávajícím, skutečnou životností minimálně mnoho desítek let a dostupnou cenou nějak ještě nikdo nevymyslel...

U těch panelů to taky vypadá krapet jinak než se tvrdilo (nebo třeba tady), no a poruchovost PRC elektroniky bude samostatná kapitola...

Díky.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 626
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: st říjen 18 2023, 13:07    Předmět: Citovat

nejsem Celeron, ale tady máš můj pohled na věc:
Celá elektrárna mě stála cca 150k (ostrov svépomocí, 4kWp, 12kWh LiFePO, 5kW/1f měnič). Podívej se na svojí fakturu, při troše optimismu se můžeš dostat na půlku té částky. Prostým dělením ti pak vyjde doba návratnosti.

Hlavní fór je v tom, přesunout maximum spotřeby do času, kdy svítí. Kdo má doma "noční proud" už tohle zná. Takže pračka, myčka, sušička apod se pouští přednostně když svítí. Přebytky se zužitkují na ohřev teplé vody, nabíjení auta, sušení ovoce/hub..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2812

PříspěvekZaslal: st říjen 18 2023, 13:34    Předmět: Citovat

_luky_:

Výsledky máš skutečně spočítané (tj. po instalaci došlo ke snížení roční spotřeby na oněch cca 50%), nebo jde o onen "optimistický" dojem?

Doufám, že je jasné, že dobu NT lze dopředu s vysokou pravděpodobností predikovat (výrobci či distributoři to mají i na webu), kdežto svícení Slunce moc ne.

V autě mi baterku nabíjí alternátor Wink, potraviny suším párkrát do roka a sušička má průměrný příkon nějakých slabých 150 W, ten bojler by možná byl relevantní (ale dle mých výpočtů návratnost fakt za dlouho).

Jo a barák komplet na elektřinu, tedy včetně topení, které si pochopitelně se solárem neškrtne (neřešme různá tepelná čerpadla apod., důvody tady nebudu rozepisovat).

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 626
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: čt říjen 19 2023, 7:26    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
_luky_:

Výsledky máš skutečně spočítané (tj. po instalaci došlo ke snížení roční spotřeby na oněch cca 50%), nebo jde o onen "optimistický" dojem?

Nemám úplně hotové logování, po instalaci jsem s tím ještě chvíli bojoval.. Takže nemám žádná hezká čísla. Ale co vidím na faktuře je, že bych měl mít o 3,5MWh vyšší spotřebu (elektroauto) + jsme si ve stejném období pořídili sušičku na prádlo. Reálně mám na elektroměru o 1MWh ročně víc. Takže můžu s jistotou říci, že mi elektrárna za první rok ušetřila skoro 3MWh, tj asi 20 000Kč. Teď už mám dodělané vytěžování a dokoupil jsem 1.3kWp, takže v příští sezóně budou výsledky zase trochu lepší a konečně snad dodělám logování.
Ta optimistická "půlka" vychází z toho, že tady 5 měsíců v podstatě nesvítí a ne všechno se podaří ze soláru nakrmit. Ale podle zkušeností jiných uživatelů to ak nějak je.
JirkaZ napsal(a):

Doufám, že je jasné, že dobu NT lze dopředu s vysokou pravděpodobností predikovat (výrobci či distributoři to mají i na webu), kdežto svícení Slunce moc ne.

Je to jednoduchý - v létě víš, že ráno sluníčko vyjde a večer zapadne. A taky víš, že od října do března jsou ty panely na střeše k ničemu.
JirkaZ napsal(a):

V autě mi baterku nabíjí alternátor Wink, potraviny suším párkrát do roka a sušička má průměrný příkon nějakých slabých 150 W, ten bojler by možná byl relevantní (ale dle mých výpočtů návratnost fakt za dlouho).

Sám jsem to neřešil, ale už jsem několikrát četl o zkušenosti, že přímý ohřev bojleru z FV (přes nějaký triviální střídač) je využití panelů s nejkratší dobou návratnosti. Na druhou stranu se tím člověk nakazí a za chvíli začne přemýšlet o rozšíření a už tam lítaj peníze. Nazývá se to nemoc "solaritýda". Very Happy
JirkaZ napsal(a):

Jo a barák komplet na elektřinu, tedy včetně topení, které si pochopitelně se solárem neškrtne (neřešme různá tepelná čerpadla apod., důvody tady nebudu rozepisovat).

No, tohle se dá aktuálně elegantně vyřešit produktem "virtuální baterie". Pro takovýhle případy to vypadá výhodně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 7 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund