Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

sháním quad operáky SOIC14, FETové, Ucc 30V Iq<1mA
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st září 28 2022, 6:50    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
.
Nějakej (sovětskej?) bolševik prý říkával: "těžko na cvičišti, lehko na bojišti" a výjimečně měl pravdu.

Generála Suvorova nazývat bolševikem, pokud má evropská populace takový "přehled" o historii, tak se asi není co divit, že evropská výroba jaksi míří ke konci.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Alexandr_Vasiljevi%C4%8D_Suvorov
Za sebe se domnívám, že asijští součástkoví dnes už hegemoni mají malý až žádný zájem na tom, aby se v Evropě něco vyrábělo. Drobní výrobci jsou už úplně pod jejich rozlišením.
Zajímavé že v diskrétních jfetech je situace (údajně, nedělal jsem průzkum) taková, že v THT seženeš jen asijské přeznačené fejky a jakž takž věřit se dá jen smd.
Ohledně těch elytů, momentálně se mi nakupily na opravy staré čs. krámy s 40+ let starou bipolární teslou a la TE98x, které si dovolily po těch desítkách let funkce v průmyslu vyschnout.
Souběžně s tím stejné závady v 3-5 let staré asijské spotřebce.
Pokud jde o rapidně sníženou životnost, někdo říká záměrně, pronikavým zmenšením rozměrů pouzder elytů a tedy tloušťky fólií, tak je směšná celková honba za neodůvodněnou miniaturizací. V monitoru s půdorysem jako kráva se krčí destička s rozměry platební karty a mikroskopickými součástkami s mikroskopickou životností, dneska teda ještě navíc mířící k nesehnatelnosti.
Asi chápu tu beznaděj pár přežívajících návrhářů a výrobců.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2819

PříspěvekZaslal: st září 28 2022, 11:27    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
JirkaZ napsal(a):
.
Nějakej (sovětskej?) bolševik prý říkával: "těžko na cvičišti, lehko na bojišti" a výjimečně měl pravdu.

Generála Suvorova nazývat bolševikem, pokud má evropská populace takový "přehled" o historii, tak se asi není co divit, že evropská výroba jaksi míří ke konci.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Alexandr_Vasiljevi%C4%8D_Suvorov
...


No tak pardon, biflování historických dat mi nikdy úplně nešlo, podstatné pro mě vždycky byly principy.

Kromě toho za reálného bolševika nám intenzivně tvrdili, že ten slogan vymyslel nějaký sovětský soudruh, tím jsem si jist. No a jistě uznáš, že normální člověk nemá kapacitu na to, aby odhaloval všechny jejich tehdejší lži, zejména je-li víc než vytížen těmi současnými (a nejen od nich).

Nicméně úplně nechápu, jak toto moje (příp. i cizí) faux pas souvisí s (ne)výrobou součástek v Evropě...

ZdenekHQ napsal(a):
Teď jsem koupil 20 (ne 200) elytů 2200u/25V s nízkou impedancí a dal jsem za to s rychlou dopravou tisícovku. Ale to se "vstřebá". Prostě jinde rozumně nebyly.


No, můj oblíbený dodavatel jich má dostatek, samozřejmě tím myslím značkových japonských a dokonce je na výběr ze dvou různých provedení a modelových řad.

Ceny pochopitelně nejsou nejnižší, ale částku mezi 10 až 20 čechopenězi za kus nepovažuju u tohoto zboží za nijak přemrštěnou a hlavně mám pocit, že proti dřívějšku nijak nevzrostla (nebo jen neznatelně).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: st září 28 2022, 20:40    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
.... Zajímavé že v diskrétních jfetech je situace (údajně, nedělal jsem průzkum) taková, že v THT seženeš jen asijské přeznačené fejky a jakž takž věřit se dá jen smd....

Dá se říct, že je to tak. Já už jsem teda pár let JFETy nesháněl, neb mám nasysleno z doby kdy se ještě běžně vyráběly (aspoň ty základní jako 2SK170, 2SK246, 2SJ73, 2N5484, 2N5457...), a SMD z poslední doby ještě když je měli u Mousera a TME - nějaké typy s extra nízkou kapacitou do kondenzátorových mikrofonů, takže tam předpokládám originalitu zaručenou. Na ebay nebo aliexpresu bych si tohle už kupovat netroufal - kdysi jsem to namátkou zkoušel a obvykle nepřišly ani fety ale byly to přeznačené bipoláry, nejspíš nějaké BC...

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6313
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: ne říjen 02 2022, 19:18    Předmět: Citovat

Jef111, jo kdyby jsi používal dual pouzdra, tak bych pomohl (sice ty pomalejší OPA2196). Do quadu jsem se snad v životě nepustil, povětšinou omezen prostorem (z jedné strany) jsem často raději použil více singlů v SC70/SOT23 a rovnal je do housenky.
No a s těmi JFETy, holt zájem je malý tak nabídka stojí za prd.
Jinak jsem dělal nedávno průzkum a SMT jde koupit:
- dvojté single chip 2SK2145, 2SK3320
- klasika 2SK879, 2SK880
- superdrahá novinka JFE150, JFE2140
- RF 2SK2394, 2SK3557, (BF862 jsou asi dva roky mrtvé , bohužel)
- dvojité dual chip RF MCH5908
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6313
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po říjen 03 2022, 21:03    Předmět: Citovat

@jef111, proč vlastně na detektory nepoužiješ odporový dělič a za tím CMOS 5V precizní operáky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: út říjen 04 2022, 9:52    Předmět: Citovat

Zejména proto, že jsem měl v plánu tam spotřebovat ty OPA4134 kterých mám štangli a do audio cesty je nepoužívám a v tomto obvodu fungovaly perfektně. Jenže jsem jaksi nedomyslel, že 5mA na operák je při tom počtu kanálů v bedně už moc. Na stole funguje kdeco, horší je jak to zavřeš do bedny se zdrojem a vším ostatním a tu bednu ještě šoupneš mezi další hřející bedny...
Navíc mě při návrhu plošňáku vůbec nenapadlo, že zanedlouho bude problém sehnat něco rozumného v SO14. A taky už to mělo být hotové před 2 lety a to by ještě tou dobou takový problém nebyl.

Mimochodem zjistil jsem zajímavou věc - NJM8513 od JRCčka má deklarovanou přibližně poloviční spotřebu oproti AD8513, přibližně 1,1mA na kanál, to by bylo v pohodě. Dřív mi bylo líto takovýho operáku kterej potřebuju do audio cesty, ale z nouze bych ho tam už klidně dal. Ale opět verze SO14 nikde není skladem a já mám doma jenom ADčka :-/

Jinak z JFETů se dá ještě koupit MMBF5484 a SST5484. Je to sice RF ale na audio taky dost dobrý.

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6313
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út říjen 04 2022, 10:33    Předmět: Citovat

Dnes je to průser s těmi součástkami, myslím že za rok za dva to pomine...

Jinak ten JFET MMBF5484 není špatný pro audio, ale má dost vysoko posazený 1/f šum (někde okolo 2 kHz). To třeba RF typ 2SK3557 má 1/f šum končící na 30 Hz a navíc bezproblémově zvládá zdroje signálu s nízkou impedancí. Nevýhodou je jen max 15 V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: út říjen 04 2022, 15:02    Předmět: Citovat

Jo ten šum není kdovíjakej ale právě Vds je obvykle limitující no. Má malý kapacity takže preampy s tím jsou příjemně rychlé, taky malou strmost takže nemá tendenci generovat vysoké harmonické ani v nelineární oblasti cháry. A díky těmto vlastnostem je třeba v aural-exciteru prakticky nenahraditelnej (byl, ale ekvivalent dnes už asi nikdo nevyrábí).
Ad zdroje signálu s nízkou impedancí - však si ji kdykoliv zvednu, ale opačně by to byl problém Smile

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6313
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út říjen 04 2022, 15:29    Předmět: Citovat

jef111 napsal(a):
Ad zdroje signálu s nízkou impedancí - však si ji kdykoliv zvednu, ale opačně by to byl problém Smile
No, třeba u MC přenosky bych to nedělal. Tam by už šuměl více ten rezistor zvyšující impedanci než ten tranzistor. Cool Ale samozřejmě, druhý, pro JFET stejně "blbý", zdroj signálu mě nenapadá.
EDIT: no ten MMBF5484 bude díky kapacitám tak 3x rychlejší, šlape i na stovkách MHz, ten 2SK3557 jen tak do 100 MHz odhadem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 783
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: út říjen 04 2022, 21:16    Předmět: Citovat

Na audiowebu poradil pan Bunta operační zesilovače OPA1641,-2,-4AIDR z Mouseru.
http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?pid=392668#p392668

A jestli jsem kouknul dobře, tak mají i čtyřnásobné, 94 ks k dispozici:
https://eu.mouser.com/c/?q=OPA1644AIDR

Spotřebou bohužel pro "jef111" nevyhoví, ale někomu by se informace o dostupnosti těchto kvalitních OZ mohla v dnešní době hodit ...
Mají tam jak jednoduché, tak dvojité i čtyřnásobné v smd provedení.
Na THT pouzdra jsem nekoukal.

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6313
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út říjen 04 2022, 22:07    Předmět: Citovat

On hlavně nevyhoví nikomu tím, že je pomalý...
EDIT: Omlouvám se, přehlídnul jsem se. Rychlost je OK!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: st říjen 05 2022, 12:26    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
.....
EDIT: no ten MMBF5484 bude díky kapacitám tak 3x rychlejší, šlape i na stovkách MHz, ten 2SK3557 jen tak do 100 MHz odhadem


No, a tohle je výhodné třeba pro lepší CMR v symetrickém vstupu, který mimochodem je velice dobrý i pro tu MC přenosku. Je to pak z pohledu EMC úplně neprůstřelné. Šumově to už ale tak dobré není, s bipoláry třeba 2SA1312 se to dá udělat o něco tišší. Ty taky nejsou šumově kdovíjak úžasné, ale opět - násobně rychlejší než ty profláknuté nedostupné ultra-low-noise typy. Ale bohužel už přeci jen detekujou nad Ft, takže na EMC neprůstřelnost můžeme zapomenout. No vždycky je to něco za něco Smile

VASEK_W - jo OPA1644 už jsem taky objednal. Je to pro mě teda velký kompromis, protože spotřeba zas tak malá není a za tu cenu je to na pováženou, ale musim to prubnout taky Smile

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund