Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kabel USB a zálohovací USB disk 2,5" ADATA 500 GB.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: st srpen 17 2022, 12:11    Předmět: Kabel USB a zálohovací USB disk 2,5" ADATA 500 GB. Citovat

Pro zálohování dat používám externí USB disk 2,5" ADATA 500 GB s konektorem USB Mini.
Při připojení disku na USB kabel se mi občas stane, že se motor disku buď vůbec nerozběhne, nebo je slyšet cvakání hlaviček. Stane se to tak 1 x z 20 připojení. Po odpojení a novém připojení je vše OK.
Stává se mi to jen u jednoho PC s Win 32. Při připojení disku na jíné PC jsem to nikdy nepozoroval (NB, jiný PC WIN 64, starý PC ještě s XP).
Předpokládal jsem, že by mohl být slabý USB konektor 5V. Koupil jsem proto jako prodlužovací asi 1 metr Dual USB kabel s posíleným napájením přes 2 USB konektory.
Pokud stávající používaný USB kabel připojím přes ten prodlužovací DUAL USB, disk se ve 100% připojení vůbec neroztočí. Jinými slovy problém zvýrazní pouhé prodloužení stavajícího USB kabelu Dual kabelem o 1 metr.
Samotný prodlužovací Dual USB kabel je v pořádku. Pokud na něj připojím USB Flash, není problém.
Zkusil jsem odpojit větší "žrouty" na dalších USB konektorech (USB repro, lampička, logitech pro bezdrátovou myš), ale nic to nezměnilo.
Všechna ostatní zařízení připojená na USB fungují normálně (dvě tiskárny, scaner a další).
V čem by mohl být problém, mne už nic nenapadá?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dreamer



Založen: Oct 22, 2014
Příspěvky: 383

PříspěvekZaslal: st srpen 17 2022, 12:21    Předmět: Citovat

Ten kabel s mini USB konektorem? Případně konektor přímo v tom disku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6594
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st srpen 17 2022, 13:53    Předmět: Citovat

Ten prodlužovací kabel zvýší úbytek napětí a pak to neběží. Často je problém při připojení zařízení s větším odběrem do konektorů vpředu na skříni, protože jsou připojené na desku uvnitř skříně počítače dalšími slabými vodiči. Nahrazení těchto vodičů jinými s řádným průřezem pomůže. K přenosnému disku je dobré používat krátký kvalitní kabel.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: st srpen 17 2022, 15:12    Předmět: Citovat

dreamer napsal(a):
Ten kabel s mini USB konektorem? Případně konektor přímo v tom disku.
Zkoušel jsem přehodit USB kabel mezi PC s WIN 64 a PC s WIN 32. Problém zůstává stále na stejném počítači.
Pokud by to dělal konektor na disku, mělo by se to občas projevit i na těch druhých PC.
A navíc, ten produžovací Dual USB má na obou koncích široky konektor USB Type A. Takže přepojení používaného kabelu z konektoru na PC přes tu prodlužku Dual USB by mělo mít stejný problém s občasným nepřipojením disku, ale přes prodlužku se disk neroztočí ve 100% připojení. Takže ten Mini USB bych nepodezíral.
Napadla mne taková hypotéza, že by zdroj 5V v PC dával nějaké malinko menší napětí, a ten disk má nějaký senzor napájení, který nepovolí spuštění disku pod nastavenou hodnotu.
Pro ověření této hypotézy jsem si vyrobil kablík s konektorem USB A na jedné straně a na druhé straně mám vyvedené 2 vodiče +/- 5V.
Naměřil jsem toto:
- Dva konektory USB na čelní straně skříně: Oba 4,8V - na těch se disk nerozběhne nikdy.
- Konektor na zadním panelu kam připojuji disk: 4,87 V - někdy ANO nebo NE dle výše uvedeného, s prodloužením Dual USB nikdy.
- Ještě jsem změřil napětí přímo na napájecím konektoru pro PATA HDD, tedy přímo ze zdroje: Tam je napětí 4,9V.
- Změřil jsem také napětí 12V na zdroji: 12,12V.

Kontrolně jsem změřil napětí na USB konektorech druhého PC WIN 64: 4,99V.

Takže závěr je myslím jasný, problém děla nízké napětí na konektorech USB počítače, které "nějak navazuje" na hlavní napětí zdroje, které je jen 4,9V. Hraniční napětí pro ten zálohovací disk je 4,87V. Při prodloužení kabelu vznikne úbytkem napětí pod 4,87V, a to už na rozběhnutí disku nestačí, stejně jako nestačí na předních konektorech, kde je ještě méně, jen 4,8V.

Oprava - výměna centrálního zdroje počítače.

Jen ještě jedna poznámka. Za posledních asi 1,5 roku došlo 2x k tomu, že byl zálohovací disk najednou zcela nečitelný a musel jsem provést formátování a nové nahrání celé zálohy (normálně zálohu doplňuji jen soubory s novějším datem vytvoření). Zřejmě disk selhal při hraničním napájení pří zápisech do kořenových oblastí disku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st srpen 17 2022, 17:13    Předmět: Citovat

Obecně se doporučuje k těmto diskům používat kabel, který ma na jednom konci MiniUSB konektor, na druhém má paralelně zapojené dva USB-A konektory. Z toho jen jeden má zapojené i data, druhý je pouze pro posílení napájení.
Mají ho třeba v Brně v Omku

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17727
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st srpen 17 2022, 17:18    Předmět: Citovat

Nevím, jestli to ještě u externích škatulí pro SATA 2,5" existuje, ale u PATA 2,5" byla u některých kromě USB 2 taky zásuvka pro napájecí adaptér. Pak to fungovalo s libovolným šmejd kabelem i dva metry dlouhým.
V těch plechovejch futrálach na externí disky nebylo žádný odpružení a stačilo trochu klepnout a disk byl v háji. Někdy to šlo spravit formátem. Ty pogumovaný "outdoor" futrály byly odolnější, zase se z nich po pár letech ta guma loupala a lepila.
Dnes používám externí USB3 nebo k HP e-SATA futrály (upravený z USB SATA2) a v nich jen 2,5" SSD.
Zatím přežily všecko.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: st srpen 17 2022, 21:26    Předmět: Citovat

Myslím si, že problém nižšího napětí pro USB porty není ve vadě zdroje, ale v jeho nedostatečném výkonu jen 350W.

PC, na kterém řeším tu nespolehlivost připojení externího USB HDD, jsem si sestavil z dílů koupených v roce 2008 v ALFA Computer Ostrava.
Tehdy měl instalován jen jeden HDD, paměť 2 GB, procesor 1,5 GHz a na USB portech myš, klávesnice a tiskárna.

Dnes na stejném zdroji pracují 3 disky, jeden SSD 250 GB se systémem a 2 Sata HDD s kapacitami 250 GB a 500 GB. Paměť byla rozšířena na 4 GB, procesor vyměněn za 3,2 GHz. Na USB portech je 11 různých zařízení. To vše s původním zdrojem 350W.
Po změření napětí na USB portu se nedivím tomu, že tam je méně než 5V. Vše na USB portech funguje, jen ten externí USB disk má problémy.

Rozhodl jsem se vyměnit zdroj za výkonněší 450 až 500W. Dočasně jsem vyměnil USB kabel pro externí disk za kratší silnější kabel se dvěma paralelně zapojenými USB-A konektory a mini USB.

Ten USB disk pro zálohování je na obrázku. Proti nárazům je chráněn koženým pouzdrem, protože ho často přenáším. V tom disku problém určitě není, jen je velmi citlivý na menší napětí než 5V v mém PC.



Externí disk pro zálohy.jpg
 Komentář:
 Velikost:  180.16 kB
 Zobrazeno:  39 krát

Externí disk pro zálohy.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ondraN



Založen: Aug 16, 2022
Příspěvky: 405
Bydliště: Roztoky

PříspěvekZaslal: čt srpen 18 2022, 9:59    Předmět: Citovat

Tyhle starší disky jsou strašní žrouti, hlavně když vystavují hlavy. Pokud v tom okamžitu poklesne napájení, tak začnou cvakat. Příčinou bývá většinou přechodový odpor v konektorech v kombinaci s nižším napětím z USB. V PC mají USB konektory vlastní zdroje s limitací (pro případ zkratu na USB). Někdy ta limitace je ujetá a může způsobit pokles napětí při proudových špičkách a chová se to přesně jak píšeš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pocitujlasku



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 2164

PříspěvekZaslal: čt srpen 18 2022, 11:08    Předmět: Citovat

stare pc s tymito diskami mali obcas problem. novsie maju aj usb oznacene ss, kde vedia dat az 1,5A - na mojom ntb mi napr. ext. disk ide iba v nom.
Nudzovo, ak mas vela usb zariadeni porozmyslaj nad externym usb hubom s vlastnym napajanim.

_________________
No vidis, a tak si sa bal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4959
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: čt srpen 18 2022, 13:51    Předmět: Citovat

Na diagnostiku tohoto by som použil USB voltmeter (dá sa použiť aj bežný multimeter), a nejakú odporovú záťaž. Ukáže aké napätie je na USB pri konkrétnom odbere. Dá sa teda odmerať jednotlivý port, ale aj USB predlžovacie káble zapojené v nich. Káble čo som meral boli hrôza. Nemali ani pol metra, a úbytok na nich pri 1A bol 0,5V. Keby zdroj dával 4,9V, disku by ostalo 4,4V, čo je žalostne málo.

V zadných USB portoch s kvalitným káblom zapojeným do dvoch portov to musí fungovať. Teda pokiaľ tie porty nemajú nejaké vyvekslané koncovky kde je obrovský prechodový odpor. K predným USB portom vedú často tak tenké kábliky, že nestačia ani tie dva porty, pri väčšom odbere je tam obrovský pokles napätia.

_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: čt září 08 2022, 8:36    Předmět: Citovat

Změřil jsem napětí USB portů při zatížení 250 mA. Proti napětí naprázdno napětí pokleslo asi o 0,1 V.
Zkušebně jsem namontoval půjčený zánovní zdroj 400 W (můj původní byl 350 W). Napětí naprázdno i při zatížení se zvýšilo asi o 0,1 V, takže nijak výrazně.
Disk ADATA by byl na používaném portu z MB snad o něco spolehlivější, ale pořád bych se pohyboval na hraně možné chyby připojení. Na předních portech USB se disk ADATA opět vůbec nepřipojil.
Rozhodl jsem se pro radikální řešení a disk ADATA jsem vyřadil pro nespolehlivost používání jako disk pro zálohu dat.
Měl jsem doma 2,5 " 1TB disk z Notebooku, který jsem nedávno nahradil v Notebooku diskem SSD.
Koupil jsem si adapter SATA USB
https://www.mironet.cz/gembird-ee2u3s3b-modra-externi-box-25-hlinikovy-usb-30+dp516688/ .
Tento disk se spolehlivě připojuji ve všech USB portech mého PC. Takže problém mám za 241 Kč vyřešen.
Děkuji za náměty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33897
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt září 08 2022, 8:38    Předmět: Citovat

250mA je malo, tie disky casto pri rozbehu zeru viac ako 1A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund