Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zvětším pararelním zapojením zesilovacích vložek výkon?
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út srpen 09 2022, 22:12    Předmět: Zvětším pararelním zapojením zesilovacích vložek výkon? Citovat

Zdravím, doma dělám pokusy s vysíláním analogové tv , jsem z odlehlé vesnice, kde není nic moc na nic signál. Já sbírám staré televize od Tesly, a i od jiných značek včetně minitelevizorů. Proto bych si chtěl vytvořit doma malý televizní analogový vysílač, abych mohl poblíž domu nebo třeba sousedi který se trápí s kostičkamy digitální tv sledovat spolehlivou analogovou tv. Koupil jsem si z číny malý harmonický vysílač, ale dosah stojí za prd. Doma mám sestavený systém na převod IPtv do analogu, 10 kanálů, 10 IPtv set topboxů a 10 modulátorů. Donesla se ke mě informace, že prý stačí připojit zesilovací vložku od Alcadu, já bych použil konkrétně zesilovací vložku Alcad ZG 601, protože chci vysílat kanál na VHF, na anténu. Podle toho co jsem zjištoval, tak bych si k tomu pořídil antenu na příjem VKV, takový ten kruh, a srovnal ho, a na to vložku připojil. Ale zajímalo by mě, jestli když k tý anténě připojím paralelně 2 ty zesilovací vložky,tak jestli se 2x zvětší vysílací výkon, nebo to bude stejné, není to nic nějak moc levého, tak bych nerad kupoval další na víc zbytečně.
Díky za rady, budu rád za další rad či doporuční třeba ohledně vysílací antény, nebo jiných věcí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7808
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út srpen 09 2022, 23:51    Předmět: Citovat

Bude to stát za prd, protože pokud to připojíš jen tak "na prase", paralelně, tak to nebude přizpůsobené a spíš se to v lepším případě pohádá, v horším možná i spálí.
Musíš použít slučovač, se správnou impedancí (tady 75Ω), taky počítej s tím, že každý pasívní prvek má nějaký definovaný útlum, takže 2x zesilovač se nerovná 2x větší výkon.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st srpen 10 2022, 4:53    Předmět: Citovat

Správně, když máš kanálové vložky Alcad, koukni se na to, jak se propojují v řadě, aby došlo ke sloučení signálů. Výstupy se prosmyčkují propojkami, na jednom konci zakončíš odporem, na druhém kabelem k anténě.
Nebo na oba konce řetězce připojíš jednu anténu, ale musí mít obě stejné vlastnosti. Jen nevím, jak si to představuješ se širokopásmovostí antény, obvykle se dává co kanál, to koncový stupeň a anténa.
Do pásma VHF vlastně stejně dost spolehlivě nedostaneš 10 programů, to se dělá jen v kabelovkách.
Jak to jde vzduchem, obsazují se kanály ob jeden, čili v I.TV pásmu obsadíš jen 1. nebo 2. kanál, ve III. pásmu pak kanály 6, 8, 10 a 12.
II. pásmo (kanály 3 až 5) se u nás nepoužívalo, takže řada televizí tyto kanály buď vůbec neuměla, nebo je měla konstrukcí kanálového voliče potlačené.
Jistou šanci bys měl se dvěma vložkami - jedna VHF, druhá UHF.
A, jakkoli zrovna v pásmu VHF je zrovna volno, neznamená to, že v něm můžeš vysílat (omezeno zákonem) někam daleko. Vychází to leda na kabel pro rozvody ve sbírce, jinak si koleduješ, jednou za čas se proměřuje a kontroluje využití kmitočtových pásem a následky za to nestojí.

Když máš Alcady, radši bych volil cestu umístění antén tam, kde je spolehlivý příjem a mezi sousedy se dohodnout a zakopat si kabel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: st srpen 10 2022, 6:59    Předmět: Citovat

Navíc v pásmu VHF uplně volno není, pozor na rušení DABu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st srpen 10 2022, 11:02    Předmět: Citovat

O to dostat mi všech 10 kanálů do vzduchu i nejde, stačí mi ve vzduchu jeden nebo 2, a zbytek doma v kabelovém rozvodu. Jinak toho že by mě změřili se ani tak moc nebojím, jak říkám jsme na vesnici, poblíž moravy, a skoro nic tady nehraje, mobilní sít je tady 2G hodně zřídka někde občas naskočí 4G, DVB-T2 chytit se dá, ale koukat na to pořádně nejde, a něco jako DAB je tady ve vzduchu naprosto nezachytitelný, proto jedu na IPtv, obec nám tu předělávala chodníky a silnice, natáhly tady Bimetal na internet, takže mi tady chodí internet na 500Mb/s, takže proto jsem si to při přechodu z DVB-T předělal na IPtv. Jinak pokud to dobře chápu bude stačit koupit obyčejný 75Ohm antenní slučovač a připojit to přes něj?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st srpen 10 2022, 11:09    Předmět: Citovat

Ještě jsem zapoměl dodat, že bych chtěl vysílat na VHF, vzhledem k tomu že VHF umí všechny tv co tu mám, mám to v kabelech první a druhé televizní VHF pásmo, a umí to všechny tv včetně tv z 60 let, i když je tady signál na 4G hodně slabý, tak i přes to mi dokáže dělat v obraze slušný bordel, proto bych byl radši na VHF na kterým je DAB který tady není takže mě tam nebude nic rušit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st srpen 10 2022, 11:35    Předmět: Citovat

Na tyhle pokusy by šel sehnat koncový stupeň z nějaké VR-22, musel by se vybrat a přeladit podle kmitočtu.

Ale tyhle koncáky už mají solidní výkon, takže určitě ubrat a nerušit. Prostě pokus na vlastní odpovědnost.

https://pira.cz/vr.htm

https://amaradio.cz/legendarni-radiostanice-vr-20/

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]


Naposledy upravil ZdenekHQ dne st srpen 10 2022, 11:42, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17510
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st srpen 10 2022, 11:38    Předmět: Citovat

Koleduješ si. Kámoš ve vedlejší obci si dal v 80-tých letech na věž zámku UHF anténu na poláky, převedl to germániovou vaničkou z STA na VHF, poslal do upravený dvoulampičkový zesilovací vložky do STA a do antény směrem na svůj barák. Za 3 měsíce mu to zaměřili a průšvih jak hrom. Nevím, kolik ta E88CC lampička na konci zesáku dokázala do antény dát.
Jelikož v tý době se to už v Polsku vařilo, tak to nepovolený vysílání mělo o to horší "ideologický" postih. Týden byl ve vazbě, soud, podmínka, domovní prohldka a zabavení všeho co by mohlo vysílat a zaplatil pokutu odpovídající tehdá půlročnímu platu.
Nedovolený vysílání se postihuje i nyní a flastr za to bude asi značnej.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 524
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st srpen 10 2022, 12:57    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Na tyhle pokusy by šel sehnat koncový stupeň z nějaké VR-22...


Koncák z VR-ky ale pracuje ve třídě C. To jde použít pro FM rádio, nebo zvuk TV. Obrazový signál by sice taky nějak prošel, ale byly by ořezané synchronizační impulsy, takže by se na to stejně nedalo koukat. Případně by byl obraz tmavý, bez kontrastu. Aby prošel AM signál obrazu, musely by se doplnit obvody pro nastavení předpětí bází, tj. pracovního bodu tranzistorů a posunout to někam do lineární třídy A/B.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st srpen 10 2022, 13:41    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Koleduješ si. Kámoš ve vedlejší obci si dal v 80-tých letech na věž zámku UHF anténu na poláky, převedl to germániovou vaničkou z STA na VHF, poslal do upravený dvoulampičkový zesilovací vložky do STA a do antény směrem na svůj barák. Za 3 měsíce mu to zaměřili a průšvih jak hrom. Nevím, kolik ta E88CC lampička na konci zesáku dokázala do antény dát.
Jelikož v tý době se to už v Polsku vařilo, tak to nepovolený vysílání mělo o to horší "ideologický" postih. Týden byl ve vazbě, soud, podmínka, domovní prohldka a zabavení všeho co by mohlo vysílat a zaplatil pokutu odpovídající tehdá půlročnímu platu.
Nedovolený vysílání se postihuje i nyní a flastr za to bude asi značnej.
Jenže Jirko nejde srovnávat posuzování takový činnosti dneska s 80. letama - tehdá to "černý vysílání" bylo natolik související s protistátní činností, že se za to málem popravovalo ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17510
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st srpen 10 2022, 13:54    Předmět: Citovat

Přečti si moji poslední větu a potom koukni na § 60 odst. 4 písm. c) zákona č. 231/2001 Sb. Flastr je 100 000,-
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st srpen 10 2022, 14:18    Předmět: Citovat

@Mikras: Vzhledem k tomu, že to mělo docela slušně fungující regulaci výkonu, patrně by to šlo zneužít pro AM modulaci.

Nakonec mohl by použít koncáky dva, jeden s AM pro obraz, druhej klasicky pro zvuk a sloučit to ve filterplexeru (sdružovacím můstku) do antény. Pak by to bylo téměř dokonalý. Smile

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
TeslaPC



Založen: Aug 08, 2022
Příspěvky: 359
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st srpen 10 2022, 15:06    Předmět: Citovat

V přaladování VF i NF částí nejsem moc dobrý, moc mi to nejde, (teprve začínám, a učím se), proto jsem chtěl zkusit, to s těma vložkama, samozřejmě nějaký koncový stupen by byl úplně o něčem jiným, ale nejsem si jistý jestli bych to zvládl, zatím mi dost dělají problém cívky, a přeladování, sladování atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st srpen 10 2022, 15:21    Předmět: Citovat

Potíž je v účinnosti: všesměrová anténa je ztrátová záležitost. Patrová soustava je lepší, "nesvítí" do země ani do stratosféry (teda trochu jo, ale naprostou většinu výkonu tlačí před sebou). Jen se musí umístit tak, aby pokryla požadovanou výseč v prostoru, vše, co je víc, než asi ±25° mimo osu, má smůlu.
Nicméně zákon je zákon, když tu mocní kolem sebe kopali nejvíc, tedy v kulminaci normalizace na přelomu 1971/1972, dostal solužák tři roky navrdo za vysílání AM výkonem 25 W na středních vlnách. To, že jeho rodiče byli "uvědomělí, ba kovaní" na vysokých postech, mu paradoxně přitížilo.
Dnes je za vysílání bez koncese "jen" sto tisíc pokuta.
Nejmenší komplikací hrozí kabel zakopaný zahrádkami a dvorky, v řadovkách protažený třeba pod stropy garáží, při použití běžného anténářského materiálu odpadá starost o přizpůsobení i šířku pásma, po nějakých 200 m kabelové délky poslouží "podávací" zesilovač napájený po kabelu... a ve vzduchu zůstane jen to, co tam bylo předtím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st srpen 10 2022, 15:56    Předmět: Citovat

TeslaPC nejdřív napsal(a):
Zdravím, doma dělám pokusy s vysíláním analogové tv , jsem z odlehlé vesnice, kde není nic moc na nic signál. Já sbírám staré televize od Tesly, a i od jiných značek včetně minitelevizorů. Proto bych si chtěl vytvořit doma malý televizní analogový vysílač, abych mohl poblíž domu nebo třeba sousedi který se trápí s kostičkamy digitální tv sledovat spolehlivou analogovou tv.....
potom TeslaPC napsal(a):
O to dostat mi všech 10 kanálů do vzduchu i nejde, stačí mi ve vzduchu jeden nebo 2, a zbytek doma v kabelovém rozvodu. Jinak toho že by mě změřili se ani tak moc nebojím, jak říkám jsme na vesnici, poblíž moravy, a skoro nic tady nehraje, mobilní sít je tady 2G hodně zřídka někde občas naskočí 4G, DVB-T2 chytit se dá, ale koukat na to pořádně nejde, a něco jako DAB je tady ve vzduchu naprosto nezachytitelný, proto jedu na IPtv, obec nám tu předělávala chodníky a silnice, natáhly tady Bimetal na internet, takže mi tady chodí internet na 500Mb/s, takže proto jsem si to při přechodu z DVB-T předělal na IPtv. Jinak pokud to dobře chápu bude stačit koupit obyčejný 75Ohm antenní slučovač a připojit to přes něj?
Ale teď BACHA!!! Autor dotazu/vlákna celou dobu má v profilu bydliště Praha - a na 2G síti se snad internet ještě nekonal, nebo mě mejlí paměť? Kromě toho, nedávno všichni 3 tuzemští mobajloperátoři ohlásili VYPNUTÍ všech 3G sítí a ponechání v činnosti jen spojovacích prostředků vyššího řádu. Takže tenhle dotazovatel je buď tro(t)l, nebo nějakej prepubesdent, kterej se rozhodnul provokovat.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund