Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Problém s příjmem DVB-T2 chalupa + byt **VYŘEŠENO**

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Stowik



Založen: Apr 13, 2022
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: pá srpen 05 2022, 10:26    Předmět: Problém s příjmem DVB-T2 chalupa + byt **VYŘEŠENO** Citovat

Rád bych vyřešil problémy s příjmem na chalupě (u Staňkova - Domažlicko anténa na střeše) a v paneláku (Plzeň společná anténa).

1. Nejdřív chalupa, kde do jara letošního roku nebyl žádný problém. Pak nám přestal jít multiplex 22 (34k 578MHz). Přitom multiplex 21 (26k 514MHz) i multiplex 23 (31k 554MHz) jdou bez problémů, ze stejného vysílače se stejným výkonem.

Anténa je na střeše od zakoupení chalupy, žádné úpravy jsem přímo s anténou nedělal. Svod jsem upravil o napájení 12V a rozbočku na 2 STB (Sencor SDB5003T SE). Pokud vyřadím napájení a zapnu napájení ze STB zhorší se příjem všeho. Pokud vyřadím rozbočku a pustím signál jen do jednoho STB nezmění se nic. Tedy zde asi ztráty nebudou. Antény v nejbližším okolí jsou natočeny 'bajvočko' stejným směrem.

Napadlo mi pořídit do antény zesilovač s větším ziskem, ale netuším jaký zisk má ten současný. Když jsem tam vylez, tak mi došlo, že tomuto bych se pokud možno rád vyhnul, protože jednou rukou, ještě ke všemu levou, to nedám. Je reálné to vyřešit zesilovačem na kabel a ten v anténě případně vyřadit? Na půdě by to nebyl problém provézt.

Síla a kvalita co ukazuje STB:

  • Multiplex 21: síla 46% - 58% kvalita 90% - 100%
  • Multiplex 22: síla 10% - 25% kvalita 0% - 24%
  • Multiplex 21: síla 40% - 50% kvalita 70% - 92%
  • Multiplex 21: síla 24% - 38% kvalita 80% - 92%


Anténa


Zesilovač


Napájení a rozbočení na půdě


Mapa



2. A záhada v paneláku (společná anténa). Tohle se nám děje také zhruba od jara.
Po půlhodině (+- několik minut, ta doba je různá) bezproblémového příjmu STB Sencor SDB5003T SE (ano, stejný jako na chalupě, provozujeme 4 stejné kusy, 2 v bytě, 2 na chalupě) vyhodí okno, že nemá signál. Přitom ukazuje sílu 100% ale kvalitu 0%. Po restartu zase chvíli jde, ale tentokrát již mnohem kratší. V bytě to dělají oba dva. Odvez jsem je na chalupu a vyměnil. Na chalupě to nedělají, v bytě stále stejné. Namísto jsem tedy umístil TV s tunerem DVB-T2 a ta to nedělá.
Co tohle může způsobovat a lze to nějak jednoduše vyřešit?


Naposledy upravil Stowik dne ne srpen 21 2022, 11:27, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá srpen 05 2022, 10:48    Předmět: Citovat

1. Moze to robit ten stary zeleny koax, co vedie z anteny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Stowik



Založen: Apr 13, 2022
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: pá srpen 05 2022, 11:07    Předmět: Citovat

rnbw
Díky za odpověď. Znamenalo by to nutnost lézt na střechu a tomu bych se fakt opravdu rád vyhnul a viděl bych to až jako tu úplně poslední možnost.

Z dvou nezávislých agentur JPP (jedna paní povídala) mám drby:

1. V sousední vsi kolegovi taky přestala fungovat prima (a vše co je v tom multiplexu).

2. Někde na vývěsce v Holýšově 10km od naší chalupy prý byla informace o zhoršeném příjmu DVB-T2 kvůli nějakému tomu internetu.

A v tom internetu bych viděl nastalé problémy moje i kolegy.


Naposledy upravil Stowik dne pá srpen 05 2022, 11:21, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá srpen 05 2022, 11:16    Předmět: Citovat

klidně to může dělat LTE - taky se mi na brněnsku zhoršil příjem některých MPX v souvislosti z uvolňováním frekvencí ve prospěch internetu. Jelikož používám na příjem ještě prastarou pokojovou anténu,co mám z venku přišroubovanou na parapetu už asi 20 let s 12V napájením, tak jsem určitého zlepšení dosáhl snížením napětí na 6V zapojením jiného adaptéru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá srpen 05 2022, 11:28    Předmět: Citovat

jak máš zajištěné stínění těchto kabelů ?
mám takový pocit, že tento typ F-konektorů by měl být zmáčknutý special kleštěmi . . .

podle fotek to vypadá, že to dělal člověk, který o tom moc nevěděl . . .
stálo by za to to celé předělat, vyměnit kabely a konektory.



20220710.jpg
 Komentář:
 Velikost:  224.79 kB
 Zobrazeno:  96 krát

20220710.jpg



F-konektor-Crimp.jpg
 Komentář:
takto by měl ten konektor vypadat . . .
 Velikost:  41.24 kB
 Zobrazeno:  92 krát

F-konektor-Crimp.jpg



F-konektor-Crimp2.jpg
 Komentář:
takto se prodává . . .
 Velikost:  28.55 kB
 Zobrazeno:  97 krát

F-konektor-Crimp2.jpg



Crimp čelisti do kleští.jpg
 Komentář:
takto vypadají čelisti do kleští, kterými se to dělá . . .
 Velikost:  49.57 kB
 Zobrazeno:  96 krát

Crimp čelisti do kleští.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8800
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá srpen 05 2022, 11:53    Předmět: Citovat

Stowik napsal(a):
...
Napadlo mi pořídit do antény zesilovač s větším ziskem, ale netuším jaký zisk má ten současný. Když jsem tam vylez, tak mi došlo, že tomuto bych se pokud možno rád vyhnul, protože jednou rukou, ještě ke všemu levou, to nedám. Je reálné to vyřešit zesilovačem na kabel a ten v anténě případně vyřadit? Na půdě by to nebyl problém provézt.

Síla a kvalita co ukazuje STB:

[*] Multiplex 21: síla 46% - 58% kvalita 90% - 100%
[*] Multiplex 22: síla 10% - 25% kvalita 0% - 24%
[*] Multiplex 21: síla 40% - 50% kvalita 70% - 92%
[*] Multiplex 21: síla 24% - 38% kvalita 80% - 92%


Znamenalo by to nutnost lézt na střechu a tomu bych se fakt opravdu rád vyhnul a viděl bych to až jako tu úplně poslední možnost.

Jak chceš vyřadit zesilovač z ant. krabice a přitom nelézt na střechu? Shocked Sad
Pokud ho chceš vyřadit (a to by bylo záhodno - zesilovač spíše vyřadit, než zvyšovat jeho zesílení), tak ho musíš zdemontovat a nahradit symetrizačním členem! Stejně má ten zesík úplně zkorodované (zrezivělé!) obě příchytky (vhodnou ochranou by tu býval byl rezistin ML, ten ale použitý nebyl Sad ).
A to, co ti ukazuje STB, je pouhé "ukazovátko" - to pořádný měřák nenahradí!

Stowik napsal(a):
...
Anténa je na střeše od zakoupení chalupy, žádné úpravy jsem přímo s anténou nedělal.
...

Na co stačila polská anténa (se širokopásmovým zesilovačem) před léty (a do nedávna), tak dnes může být naprosto nevhodná - především kvůli tomu "zešilovači" Shocked Sad

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá srpen 05 2022, 12:08    Předmět: Citovat

Ta výměna zeleného koaxiálu za nový někdy dělá zázraky. A při té příležitosti pomůže i demontáž zesilovače z antény a náhradu symetrizačním členem. On totiž zesilovač připojený přímo na svorky dipólu se v DVB-T stal často příčinou potíží.
Jenomže kvůli tomu na střechu prostě budeš muset.
Zesilovač můžeš použít linkový a vrazit ho do kabelu. Především na pokrytí ztrát následným rozbočením, zbytek poslouží na zvýšení úrovně signálu na vstupech settopboxů. Když už máš rozbočovač, stačí ten zesík vrazit kousek před něj. Jak tak koukám na ty zobrazované úrovně z tvého settopboxu, stačí zesilovač do 22 dB, víc ne. Když dáš víc, snadno se ti může stát, že settopbox bude sice ukazovat úroveň 100%, ale kvalitu často nula, protože nemáš tušení, jaké další signály, ani v jaké úrovni ta anténa přijímá, aniž by ty signály byly televizní. Settopbox si jich nevšímá, ale v tom zesilovači působí silné signály křížovou modulaci, tak je pak příčinou hanebné kvality signálu.
Honza Kokúň byl rychlejší, koukám, že mezitím napsal v podstatě totéž.
Tak aspoň dodám jedno upozornění, ať tam nelezeš dvakrát - ty symetráky mají různé rozteče děr, tak je dobré je proříznout tak, jak je naznačeno v tomto vláknu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2397

PříspěvekZaslal: pá srpen 05 2022, 18:39    Předmět: Citovat

A na půdu před ty krabičky by se hodil LTE filtr 700MHz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá srpen 05 2022, 20:48    Předmět: Citovat

LTE zádrž může být k ničemu, ony se rušivé signály vyskytují už deset kanálů pod LTE pásmem. Takže spíše nějaký takový filtr je vhodnější.
Ale, dokud se neukáže, že je nějaká zádrž vůbec potřeba, tak je zbytečné ji před ten linkový zesilovač dávat.
Mimoto dnes jsou na trhu domovní zesilovače, které takovou zádrž na vstupu už mají, třeba Alcad AM187 LTE700 5G ready, stačí za ně připojit rozbočovač, navíc jdou přepnout do režimu dvou antén (jedna pro DVB-T, druhá pro FM a DAB).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bdn



Založen: Jan 16, 2020
Příspěvky: 467

PříspěvekZaslal: so srpen 06 2022, 9:07    Předmět: Citovat

Ještě v záruce mě kdysi zlobil Sencor SDB 5003T, v záruční opravě s tím nic neudělali, tak letěl do koše. Možná jsem jen chytl problémový kus, nevím.
Nahradil jej WIWA H.265 Lite, od té doby klid.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Stowik



Založen: Apr 13, 2022
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: ne srpen 21 2022, 11:26    Předmět: Citovat

Vyřešeno.
Přes shop, abych ho mohl vrátit, jsem koupil jiný stb EVOLVEO Alpha T2. V bytě problém vyřešen. Vzal jsem ho vyzkoušet i na chalupu a tam on taky nemá žádný problém a všechny multiplexy v pohodě šli.

Takže bdn trefil hřebíček na hlavičku. Problémy vyřešeny bez nutnosti lézt na střechu, jen dokoupím ještě 2 stb.

Díky všem za cenné rady, ukládám si pro případ potřeby v budoucnu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund