Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Řídící IC / závada USB zdroje 5V 40W?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Wagner



Založen: Apr 29, 2019
Příspěvky: 34

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2022, 21:53    Předmět: Řídící IC / závada USB zdroje 5V 40W? Citovat

Mam stolní zdroj pro USB s 4 výstupy, uvnitř je spínaný zdroj 5V 40W. Dnes to začalo, blbnout a místo 5V je na výstupu jen 4,5 až 4,6V.
Čekal jsem klasický problém s kondenzátory bo to jede 7/24 cca 3 roky, ale není tomu tak,všechny elity jak na primaru tak sekundaru jsou OK (kapacita i ESR).
Pokračoval jsem dál, ale bohužel jsme nic nenašel, aby toho nebylo málo výrobce zbrousil označení hlavního řídícího IC, DIP 8 bez nohy 7

Na hlavním C primáru je vzorných DC 330V.
Na řídícím IC
pin 1 je přivedeno 330V přes 2ks odporů 2M Ohm, je na něm 7V. slouží k tozběhu IC.
2 slouží k napájení za běhu, C 47uF/35V, přes diodu je napájen z pomocného vinutí primáru hlavního TR. Napětí 7,9 až 8V
3 Zem primáru tedy - hlavního napájecího C
4 přes odpor 4,7M a malý keramický C připojen na AC 230V
5 Ovládací pin připojený na kolektor tranzistoru v optronu PC817
6 Přes 2 odpory 1R5 praralelně připojen na zem primaru
8 uzemňuje spodní konec hlavního vinutí TR primatu
Vinutí primátu ma paralrlně dioda, odpor, C snubler. Vše OK

Sekundár. Napětí usměrněno dvojitou diodou, pak
2x 1500uF C vše OK, nasleduje L jak v + tak - a další C
řízení klasika TL431, napětí +5V na dělič 2x 10k Ohm , TL431 při překročení +5V rozsvítí LED v PC817.
Optron i TL431 jsou OK /ověřeno, dioda i C také.

Přesto, zdroj naběhne napětí na sekundaru přeleze 5V (5,3V), LED v PC817 se rozsvítí , napětí klesá cca 130ms a pak se zdroj zase roběhne. zkrátka pila s maximem každých cca 135ms a průměrem mezi 4,5 až 4,6V. To zapináni a vupináni je i slyšet jako slaboulinké cvakání a je i vidět na signalní LED (mění se intenzita.)

1. Nenapadá vás jaký IC to řídí?
2. Napadá vás v čem by mohl být problém? Až na SMD resistory na sekundáru jsem zkontroloval vše a vše je OK, přesto to dělá co dělá

Děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7808
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2022, 22:05    Předmět: Citovat

Fotky desky z obou stran, průběhy na oscilu, měření s různou zátěží a pod.

Popis máš podrobný, ale garantuju ti, že bez fotek se možná nikdo nechytne...

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3358
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2022, 22:48    Předmět: Citovat

A seš si jistý, že ten zdroj pouze "nerelaxuje"? Zkus ho trošku zatížit. Pokud jsi ověřil elYty na ESR, pak by tam toho zase tak moc umírat nemuselo.
V případě, že by mi zdroj ujel a jinak fungoval správně, asi bych ho dotáhl jen tím děličem na správnou hodnotu....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st srpen 03 2022, 0:29    Předmět: Citovat

Vyměň ten C 47µF pro jistotu na zkoušku za jiný.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1632
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: st srpen 03 2022, 12:44    Předmět: Citovat

Taky bych kouknul na zpětnou vazbu - bývá tam TL431 + optron a pár odporů na nastavení napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st srpen 03 2022, 12:50    Předmět: Citovat

Taky zkontroluj tu diodu od pomocného vinutí k filtraci napájení pro IC a také celistvost toho pomocného vinutí, to už jsem také viděl přerušené a nějakou dobu mi trvalo, než mi to došlo. Zdroj se vždy začal rozbíhat díky nabití kondíku přes rozběhové rezistory, po chvíli se kondík vybil, zdroj se zastavil, dobil si rozběhový kondík a tak pořád dokola.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Wagner



Založen: Apr 29, 2019
Příspěvky: 34

PříspěvekZaslal: st srpen 03 2022, 15:20    Předmět: Citovat







Fotky desky plus má pracovní malůvka, za kvalitu se omlouvám.
Dopsal jsme do fotek par poznámek.

Pro jistotu zopakuji
Všechny elity jsem vyndal a přeměřil, jsou v pozoruhodné kondici jak z pohledu kapacity tak ESR. Měřeno DE-5000
https://pajtech.cz/de5000u-precizn-mstek-lcr-dcr-q-d-usb-p-7900.html.
PC817 i TL431 jsem zkusil jiné a jsou také 100 % OK.
Stejně tak jsem přeměřil odpory 2x 2M a 4.7M na primaru, odpory v děliči u TL431 2x10k vše OK.

Foto z oscilo snad zítra bo nam dnes nejde proud (plánovaná odstávka) piši z NTB.

Vše co jsem měřil bylo při zatážení zdroje cca 100mA tedy jen takovým USB baymekem co na LCD ukazuje napětí prouh a další opičarny.
Nicmeně problém je že i při vyšším zatížení to víc nedá. Mě jsem na tom dvě věci t roho jedna si brala cca 2A (tablet) a najednou vidím jak se pořád vzpina a zapina nabíjeni , což dělá právě pokles napětí pod 4.6V a tak jsme si všiml závady. Ten zdroj dával když byl OK 5.1V při zatížení 0 až 40W.

EDIT

Průběh napětí na elitu hned za dvojitou diodou.
Koukám, že jsem nezapnul měření napětí, když jsem to fotil, ale vrchol je 5,68V a spodek 4.0V.
Zdroj byl zatížen externí zátěží cca 100mA, s LED ve zdroji celkový odběr cca 150mA.



Průběh napětí na referenčním vstupu TL431
Vrchol 2,56V dolní mez 1,98V



Jako zátěž jsem použil bílou LED do USB , průběh napětí se projevuje o jako blikání (změna jasu LED)


Naposledy upravil Wagner dne so srpen 06 2022, 20:24, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2791
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: čt srpen 04 2022, 15:26    Předmět: Citovat

S něčím podobným jsem jednou bojoval u podobného zdroje.
Jak vypadá zvlnění?
I když byl kondík na výstupu OK jak z hlediska kapacity, tak ESR, byly tam velmi krátké špičky, které ovlivnily regulaci

Pak jsem vyměnil keramický 0,1mikro paralelně k výstupnímu elytu a jelo to jak nové
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund