Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Poraďte mi plynulý regulátor otáček
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mirokoudy



Založen: Aug 15, 2020
Příspěvky: 20
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2022, 19:02    Předmět: Poraďte mi plynulý regulátor otáček Citovat

Dobry den, zakoupíl jsem na bazaru nový odtahový velilátor spalin
https://www.ekoflam.cz/p/darco-generator-tahu-komina-se-zateplenou-prirubou-150mm
Chybi mi k odtahovému ventilátoru regulátor otáček, moje představa je regulátor na omítku s plynulým rozběhem od 10% výkonu ventilátoru. Pro bezchybný provoz a kvality výrobku regulátoru nechci šetřit. Pokud máte zkušenost tak mi prosím poraďte.
Děkuji
Mirek



Screenshot_20220801-195954_Chrome.jpg
 Komentář:
 Velikost:  189.6 kB
 Zobrazeno:  92 krát

Screenshot_20220801-195954_Chrome.jpg



Screenshot_20220801-195726_Chrome.jpg
 Komentář:
 Velikost:  175.55 kB
 Zobrazeno:  54 krát

Screenshot_20220801-195726_Chrome.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2022, 19:19    Předmět: Citovat

Obávám se, že u tohohle typu nic uregulovat nepůjde - kvůli jednoduchosti a životnosti tam bude nejspíš nasazenej asynchronní jednofázovej motorek buď s krytým pólem, nebo se zkratovacím závitem na pólovým nástavci(nástavcích), s velice malou pravděpodobností by tam mohla bejt i pomocná fáze s pevným běhovým kondenzátorem - ale ventilátory se obvykle osazujou těma provedeníma bez kondíků, protože nepotřebujou k rozběhu nijak vysokej záběrovej moment a z nuly to zvládá i jen ten stíněnej pól. Každopádně všecky tyhle motorky mají otáčky daný kmitočtem sítě - buď jako dvoupólový budou točit kolem 2800-2900RPM, nebo jako čtyřpólový kolem 1450RPM. Pro změnu rychlosti otáčení bys musel nasadit kmitočtovej čili frekvenční měnič - a u toho je otázka, jestli se ti to vyplatí.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2022, 19:47    Předmět: Citovat

Pokud nechces setrit, kup si vetrak s 3f asynchronnim nebo BLDC motorem, nejlip uz s regulaci od vyrobce. Netusim jaky je v tom tvem bazmeku motor, ale nejspis takovy jak pise EKKAR, a ten solidne regulovat nejde, na 10% rozhodne zaponem, to je scifi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1664

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2022, 20:30    Předmět: Citovat

Patrně se jedná o ventilátor pro krby a krbové vložky, u kterého výrobce doporučuje použít regulátory RT10, RT10N, nebo RO-200.
Tak si myslím, že místo zbytečného zpochybňování kvality a provedení motoru toho větráku, postačí si ty typy doporučených regulátorů vyhledat v googlu, vybrat si a objednat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2022, 20:41    Předmět: Citovat

Verit ze se takovy motor roztoci na 10% otacek s triakovym regulatorem chce hodne velkou davku optimismu Smile

S frekvencakem muze byt zas problem chlazeni takoveho motoru, pokud na to neni staveny. A jednofazove menice se tak skvele shani a jsou skoro zadarmo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1664

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2022, 21:04    Předmět: Citovat

Čemu kdo věří, termite 256, je jeho věc. Ten ventilátor i doporučované regulátory jsou elektrotechnické výrobky, které musí splňovat bezpečnostní normy, mít prohlášení o shodě, být certifikovány, opatřeny návodem k instalaci i k použití, atd...
Za jejich kvalitu a deklarované technické parametry pak prodejce ručí.
Pokud kupující nebude s funkcí koupeného zařízení spokojen, má právo výrobek reklamovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2022, 21:07    Předmět: Citovat

Viděl jsem triakovou regulaci i asynchronního motoru ze stíněnými póly - měděný smyčky na vyniklých pólech statoru.
Dělalo se to pomocí nízkofrekvenční PWM. Základní 50Hz bylo přerušováno asi 5-nebo 10Hz (odhadem). Setrvačnost vrtule otáčky vyhladila. Bylo to u nějakýho horkovzdušnýho hrnce.
I když při náhlém zastavení nehrozí zablokování spalinových cest, raději bych šel do originál regulátoru, co k tomu patří.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2022, 21:41    Předmět: Citovat

Otkundes napsal(a):
Čemu kdo věří, termite 256, je jeho věc...

Proste si vem nejakej triakovej regulator, zkus to a uvidis jaka je to skvela regulace Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2022, 21:53    Předmět: Citovat

Rada . Krásně mne to vyškolilo . Byl jsem u rekuperátoru , co hlásil chybu . No spustil jsem ho a odešel . Za nějakou hodinu zase , takže restart a koukám , zdá se mi , že se točí obráceně . Nevěnoval jsem tomu pozornost . A další chyba . Takže jsem byl donucen trochu měřit . On ten smeták , časem nejspíš přišel o kondy . Na jedné fázi bylo 230 , na druhé asi 150 a na třetí asi 50V . A motor se roztočil , jak mu asi v tu chvíli odpor dovolil . Tyhle malé měniče si výstup nehlídají . Tedy jen přetížení , ale to ani v tomto případě nehrozí .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ferdislav



Založen: Aug 15, 2011
Příspěvky: 1023
Bydliště: Mostecko

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2022, 22:06    Předmět: Citovat

my máme na malé moturky třeba tento
https://www.herott.cz/YASKAWA-V1000-menic-frekvence-0-2kW-typ-CIMR-VCBA0002BAA-d349.htm#
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2022, 22:09    Předmět: Citovat

Ty 400W jsou jako 2kostky másla . Ty 700W jako 3 .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2022, 22:15    Předmět: Citovat

ferdislav napsal(a):
my máme na malé moturky třeba tento
https://www.herott.cz/YASKAWA-V1000-menic-frekvence-0-2kW-typ-CIMR-VCBA0002BAA-d349.htm#


Jo V1000 taky pouzivam, ted tu mam takove 400W, tusim podobne cos nalinkoval. Koupil jsem je starsi po petikilu. Jsou to dobre menice se spoustou moznosti, ale nejak si nedokazu predstavit ze bych napriklad spustil autotunning a menic by se nastavil jen s jednou zatizenou fazi.
Pro bobikovu predstavu, tahle "kostka masla" ma uzivatelsky manual na vice nez 400 stranach. I Quick Start Guide ma skoro 200 stran Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mirokoudy



Založen: Aug 15, 2020
Příspěvky: 20
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2022, 4:36    Předmět: Citovat

Otkundes napsal(a):
Patrně se jedná o ventilátor pro krby a krbové vložky, u kterého výrobce doporučuje použít regulátory RT10, RT10N, nebo RO-200.
Tak si myslím, že místo zbytečného zpochybňování kvality a provedení motoru toho větráku, postačí si ty typy doporučených regulátorů vyhledat v googlu, vybrat si a objednat.
Děkuji za odpověď. RO- 200 bude co potřebuji.
MIREK
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2022, 5:50    Předmět: Citovat

Az budes ty zakladat nove tema s nazvem jako "proc se mi nechce roztocit motor s triakovym regulatorem na nizsich otackach", vzpomen si ze ja ti to rikal Smile Jinak pro predstavu jak dobre funfuje triakovy regulator nemusis vyhazovat litr https://www.laskakit.cz/pwm-regulator-otacek-ac-motoru-220v-2000w-stmivac
Je mozne, ze existuji i takove, ktere po zapnuti roztoci motor na plne otacky a az pak je snizi aby se motor vubec roztocil, ale jestli to ma ten ro200 netusim, stejne jako jestli takova "regulace" nebude vadit necemu jinemu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1686
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2022, 6:57    Předmět: Citovat

A co použít tenhle měnič? https://stroje.bazos.cz/inzerat/154975161/nabizim.php
když to nepůjde pošleš ho dál....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund