Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LED žárovky OSRAM.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5012
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út červen 28 2022, 15:45    Předmět: Citovat

Přesně tak. Spolehlivosti ledkových žárovek jsem moc nevěřil. Ale přece jen jsem je začal taky kupovat (nejen opravovat vyhozené) a tak si schovávám všechny paragony. Kupuju spíše značkovější (Philips, Osram,...) a v obchodech, kde předpokládám úspěch při reklamaci. Ještě se ale nestalo, aby nějaká odešla v dvouleté záruce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17663
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út červen 28 2022, 17:21    Předmět: Citovat

Tak ta Osramka, ve který bylo vypadlý trafo z plošáku, jela po opravě pár hodin a zase chcípla. Naštěstí jsem ji baňku přilepil jen bodově UHU Porem a tak šla za mírnýho násilí rozkroutit. Jedna ledka na chladiči černá. No to je výborný, to snad ani nemá cenu opravovat i když náhradní LED čipy mám z druhý. Ovšem netuším, jestli budou mít nějakou životnost po tom, co při dobývání čipů chladič zespoda ohřívám přímo plamenem malý plynovky pájky.
Asi to odešlo na přehřátí, v dílně je o cca 9° C víc než jindy tak se asi neuchladí. Když jsem ji šrouboval hned jak bouchla, nedala se na ní udržet ruka.
Neměřil jste náhodou někdo jakej proud má v těch 9W Osramkách se sedmi čipama týct proud?
Díky!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 779
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: út červen 28 2022, 23:59    Předmět: Citovat

Také si chodím pro vadné LED žárovky na opravu do místního velkoobchodu při běžném nákupu. Velký kontejner na vadné LED žárovky stojí před vchodem, tak proč příležitostně nenápadně nezvednout víko a místo vložení si odsud nějaké nevzít Wink Nejvíce mne nasere, když je skoro prázdný a dole na dně se vyjímají hezké typy. To je musím bohužel oželet a slzu v oku zamáčknout, protože tam na dno nedosáhnu Sad

Při opravě žárovek s černými čipy po jejich výměně automaticky upravuji měnič na menší proud. Svítivost je na protékajícím proudu silně nelineární, tak proč žárovce neprodloužit o dost život. Ono je to z výroby dost proudově našponované, ale zvýšení svitu už je nepozorovatelné.
Ztráta svitu je prakticky neznatelná při snížení proudu skoro na polovinu, a to už se kvůli prodloužení životnosti vyplatí upravit.
Běžně na opravované žárovky píši proud a výkon původní neupravené a po úpravě. Ale nyní je nemám při ruce, tak přesné hodnoty nějakého typu sem nenapíši.

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1666

PříspěvekZaslal: ne červenec 10 2022, 11:01    Předmět: Citovat

PotPalo napsal(a):
Lidi nič. Ale sekuriťáci... Dotrieďoval som takto odpad v nemenovanom supermarkete (K......d) po nespratníkoch, bol pomiešaný papier, plastové fólie a fľaše, reku trochu to tam zrovnám ako má byť. A hneď jeden tlstokrký v čiernom tričku SECURITY pribehol že čo to tam robím že tam majú kamery a vidia ma. Ten zrejme o triedení odpadu nemal ani potuchy, keď nevedel čo robím. Ono dobré skutky sa už asi nenosia... Confused Alebo je celé ich triedenie odpadu iba fiktívne, alibistické, aby sa nepovedalo, a nakoniec to zosypú do jedného koša. Nevím

celý třídění je jedna velká kokotina a samozřejmě, že drtivá většina toho končí ve spalovně

volové mají pocit, jací nejsou lepšolidi, a někdo se na tom přes přerozdělování hezky pakuje Rolling Eyes

VASEK_W: co tam cpeš, omezovací rezistor, bo přímo úprava na zdroju? na druhé straně pokud se to dá pořídit za nejakejch 60 vočí bez ve velkáču, nemá smysl se s tm srát, stačí točit v reklamacích…
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 779
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: ne červenec 10 2022, 21:36    Předmět: Citovat

Behemot: na regulaci proudu je tam většinou nějaký šváblík a smd snímací rezistory proudu. Na ně jsou tam vytvořené na plošném spoji dvě pozice osazené rezistory. Většinou to vyjde tak, že stačí ten jeden "správný" rezistor odpájet a proud klesne. V jiném typu jsem třeba zase ten vypájený rezistor použil místo původního. Ve třetím typu jsem dával nějaký ze šuplíku.
Mám ještě nějaké typy žárovek co jsem zatím ani nerozebral, tak nevím co je uvnitř.
Dost často se mi zadaří nasyslit několik žárovek stejného typu, tak pak stačí vybádat potřebné úpravy u první, a další už jedou jak na běžícím páse. Budu si muset ale začít dělat databázi úprav jednotlivých typů, abych věděl jakou úpravu tam provést, když se mi dostane do ruky již další kus.

LED čipy co jsou vadné, nebo již trochu načernalé, měním jednoduše tak, že si hliníkovou destičku s nimi upnu do svěráčku vodorovně a zespodu na ní foukám horký vzduch. Po ohřátí je pak jednoduše pinzetou sundám a ve druhém kole místo nich zase dodám pinzetou dobré. Je to rychlejší než pájení jednotlivých čipů mikropájkou.

Co se týká záruk, tak je to docela problém. Doma se tolik hodin nesvítí, aby to kleklo do dvou let, tak pak nastane oprava.
Ve firmách se to třeba podaří při celodenním provozu "vysvítit", a vyreklamovat.

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: so říjen 22 2022, 11:16    Předmět: Citovat

Kuchal jsem Philips filament, 4 vlákna v sérii, ekvivalent 60W bez dalšího označení. Přepokládal jsem, že vlákno by mělo aspoň od 50 V slušně svítit, ale sotva šlo rozeznat jednotlivé diody. Při 60 V nesvítily o moc lépe, víc nedal zdroj. Využívá se tomto případě napětí U*√2 na kondenzátoru?

Elektronika obsahovala pouze usměrňovač a větší trojvývodovou SMD součástku bez označení, 4 odpory a kondenzátor 4,7 µF. Zapojení jsem nezjišťoval, protože celá deska byla potečená tvrdým tmelem od lepení baňky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jakubrosler



Založen: Jun 16, 2009
Příspěvky: 200

PříspěvekZaslal: út prosinec 13 2022, 22:43    Předmět: Citovat

Mně k "opravám" LED žárovek stačí šroubovák a trafopájka. Šroubovákem odpáčím víčko, odstraním pouzdro vadného čipu a obnažené plošky zaleju kapkou cínu. Ten pokles svítivosti o jednu desetinu nebo i menší zlomek je sotva znatelný a celé je to stejně řízené proudovým zdrojem, tak je jedno, kolik tam těch čipů je. Žádný velký s.aní, za 5 minut je hotovo.
Nové v E27 jsem ještě nekupoval, materiálu je v elektroodpadu dost. S E14 je to slabší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33841
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út prosinec 13 2022, 22:46    Předmět: Citovat

Je tam sice prudovy zdroj, ale casto linearny. Takze to nie je jedno, pretoze rastie ubytok na regulatore.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: čt prosinec 15 2022, 0:05    Předmět: Citovat

jakubrosler napsal(a):
celé je to stejně řízené proudovým zdrojem, tak je jedno, kolik tam těch čipů je. Žádný velký s.aní, za 5 minut je hotovo.

Taky to tak dělám. Většinou je tam spínaný regulátor. Životnost bývá dostatečná.

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BastlXXX



Založen: Sep 12, 2021
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: čt prosinec 15 2022, 12:40    Předmět: Citovat

Jen je nutné dávat pozor, na dvě paralelní větve připojené na jeden proudový zdroj, pak se musí odstranit LEDka v každé větvi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1446
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: čt prosinec 15 2022, 13:32    Předmět: Citovat

A já mám jednu ledku co svítí jak bludička. Schválně to tak mám u psa ve sklepě.
_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund