Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Odpor vinutí 1.5V motorku
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: ne červenec 03 2022, 8:20    Předmět: Odpor vinutí 1.5V motorku Citovat

Zdravím,
chtěl bych se zeptat, jaký by měl mít odpor vinutí u malého DC 1.5V motorku? Je to motorek na gril.
Když ho rozeberu a změřím odpor na sběrnici(vždy 2 ze tří mezi sebou), tak mám 1.2Ohmů ve všech třech možnostech. Nicméně, když k sobě dám hroty z měřáku, tak ty dají taky 1.2Ohmů. Vypadá to tak, jako kdyby proud nešel přes vinutí, ale na té sběrnici rovnou na druhý hrot měřáku. Na sběrnici byla vazelina(podle pachu bych řekl grafitová, ale nejsem si 100% jistý). Tu jsem benzínem v drážkách sběrnice pročistil

U té vazeliny bych si dovolil se zeptat ještě na jednu věc. Jestliže ji tam výrobce dal pro snížení tření mezi kartáčky a sběrnicí, vazelina musí vodit.Ale pak se dostane do mezery mezi jednotlivými třetinami sběrnice a způsobí zkrat. Je to tak?

děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3327

PříspěvekZaslal: ne červenec 03 2022, 8:34    Předmět: Citovat

Sběrnici se obvykle říká komutátor. Jak velký odpor vinutí očekávat, se dá poznat pohledem na vinutí rotoru. Pokud je to pár závitů tlustého měděného drátu, tak se bude blížit nule a běžným multimetrem ho nezměříš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne červenec 03 2022, 8:56    Předmět: Citovat

Jako ze privodni snury k meraku maji 1.2ohmu?
Hod to do popelnice.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pikofarad



Založen: Dec 02, 2007
Příspěvky: 1333
Bydliště: 742 58

PříspěvekZaslal: ne červenec 03 2022, 9:05    Předmět: Citovat

klacek napsal(a):
Na sběrnici byla vazelina(podle pachu bych řekl grafitová, ale nejsem si 100% jistý).


To byl otěr z uhlíků,smíchaný s mastným bordelem z grilu.Komutátor se nemaže
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne červenec 03 2022, 9:09    Předmět: Citovat

Motorek měřit nemusíš. Rotor bude v pořádku. Těch pár závitů nezměříš. Už jaku kluk školou povinný jsem věděl, že pokud tento motorek (beztak je tam Igra, z červenýma čelama a zeleným obalem, na jednom čele jsou mosazný půlměsícovitý kryty, nebo v drážkách zastrčený mosazný destičky. Pod nimiž jsou fosforbronzový pera se sběrači, což jsou stříbrné pecky)nefunguje, je potřeba vyjmout ty plechy, který jsou jako vývody, vyjmout kontaktní pera, co slouží jako sběrače, napružit je a vložit zpět. Vše dát do původního stavu. Nic víc nerozebíráš.
Vazelina je na komutátoru, protože tam nejsou uhlíky, ale stříbrný pecky na bronzových perech. Uhlík maže, stříbro ne. Je to kontaktní vazelina.



motorek-ites-snekovy-prevod-puvodni-funkcni-original-116081883.jpeg
 Komentář:
 Velikost:  64.6 kB
 Zobrazeno:  65 krát

motorek-ites-snekovy-prevod-puvodni-funkcni-original-116081883.jpeg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3063

PříspěvekZaslal: ne červenec 03 2022, 10:28    Předmět: Citovat

Ověř funkci měřáku krátkým drátem, šňůry mívají přechoďák drát-hroty.
Pravděpodobně máš jednu šňůru vadnou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne červenec 03 2022, 11:04    Předmět: Citovat

Ať párkrát protočí přepínačem rozsahů a zkusí to znovu. Pak ať zkusí jiný šňůry, ale to tady není podstatou problému. Odpor rotoru je irelevantní. Stačí, že jsou všechny lamely propojeny. U těchto motorků kartáčky ztratí přítlak a motorek přestane fungovat. Řešení jsem popsal výše. Jo a konkrétně, jestli má to samý vrtidlo na gril, co máme my, tak má přepínač, co umí "reverz". Ať zkusí ten přepínač vyčistit. A pokud jsi motorek rozhodil a vymyl tu vazelinu, tak jej zrovna namaž kontaktní vazelinou, u tohohle motorku je nutná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: ne červenec 03 2022, 20:57    Předmět: Citovat

proměřil jsem znovu ty šňůry. Mají 0.2Ohmy....

Motorek na gril to je ten, jak má chod tam a zpět. Z Kaufu za 300 před 20ti roky. Nikdy jsem to nepoužil na rožnění. Měl jsem to akorát udělané jako kolotoč nad hlavou pro děcko jak bylo v postýlce. Abych to nemusel furt natahovat ručně. Přidělalem to na nabíječku z mobilu a jelo to než usnulo. No a tento týden mají v Kaufu selata. Už hotové. Tak jsem si říkal, že bych sele zkusil napojit na ten motorek. Snad to utáhne 4.5kg. Bude to třeba dobře vystředit. Uvidím.

Komutátor- jo, furt uvažovalem jak se tomu říká. Díky za připomenutí.

Nakonec jsem to zkusil více přiohnout ty plíšky a světe div se, fakt se roztočil. Děkuji taky za tuto radu.

Motorek to není ten zelený s průsvitnými konci. Vím, který myslíš. Ale je to kovové tělo a neprůhledný plast na druhém konci. Ten první konec je vylisovaný přímo z toho těla.

děkuji všem za ochotu mi pomoci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po červenec 04 2022, 14:44    Předmět: Citovat

klacek napsal(a):

Ale je to kovové tělo a neprůhledný plast na druhém konci. Ten první konec je vylisovaný přímo z toho těla.

Jeden z mnoha miliónů elektromotorků, který každej rok do světa pošle fy Mabuchi.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po červenec 04 2022, 16:31    Předmět: Citovat

Pripadne jeho cinska kopia.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31643
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po červenec 04 2022, 16:35    Předmět: Citovat

Přesně tak, československý motorky s červenýma čelama lisovanýma z průhlednýho Macrolonu se nejmenovaly IGRA - to byla firma, která vyráběla hračky, ale IGLA - a nikdy nebyly typovaný na 1,5V na rozdíl od těch japončíků/Tchaiwančíků Mabuchi. IGLA byly motorky na 3 nebo 4,5V, nikdy ne na míň, a byly typy s povrchovou úpravou plechovýho pláště kolem permanentního magnetu žárovým zinkem nebo s modrým, případně zeleným lakem. Bílej plast se na nich nikdy nevyskytoval - na rozdíl od těch malejch "mabušáků", který právě často byly na 1,5V nebo na 3V a vzhledově se prakticky vůbec nelišily - ale byly odlišnosti v podobě kartáčů pod tím bílým krytem, byly verze s kartáčema v podobě jen fosforbronzovejch plíšků a byly verze, který měly na fosforbronzovým pružným plechu odporově navařenej hranolovej špalíček nějaký kontaktní slitiny jako kartáček - ty první byly samozřejmě levnější, ale co bylo hlavní, byly primárně určený jen pro 1 směr točení. Uměly se sice točit na obě strany, ale když komutátor "nabíhal proti hrotům", stávalo se, že se ty plíšky bez přidanýhomateriálu doslova roztřepily a následně namotaly na komutátor. Motorek pak samozřejmě havaroval a záleželo na tvrdosti zdroje, jestli se jen zastavil, nebo i vyčudil ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po červenec 04 2022, 17:32    Předmět: Citovat

Měl jsem jakýsi hodiny PRIM na jeden monočlánek, kde byl klasický hodinový strojek a zdroj pro něj byla pružina, který se natahovala snad každou čtvrt hodinu právě tím IGLAckým motorkem. Bylo na něm 1.5V a měl bronzový futra, hračkový měly silonový. U nich jsem opravoval spínač ovládaný pružinou. Motorek měl na hřídeli nasazenou tenkou ohlou pružinku, která měla funkci ohebné hřídele a přímo poháněla závitovou tyčku. Nejběžněji šly sehnat tyhle motorky na 4.5V/4000Ot min (stávaly 15 KČS).
Náš "rožnitoč" je ještě československé výroby, jmenuje se Merkuria a je v něm právě ten červený motorek IGLA.
Motorky z jedním čelem z plastu nejčastěji černé barvy dělali východní Němci a bylo to snad PIKO. MABUCHI jsem našel až v pokusu o první československý autovysavač. A vypadal stejně, jako dnešní - Zadní bílý čelo, uvnitř na pérách uhlíky a 6-Ti pólový rotor. Údajně měl 50W
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31643
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po červenec 04 2022, 17:52    Předmět: Citovat

Pak to byla nějaká spešl výroba jedině pro ty hodiny, běžně jinak nedostupná - to se za komárů dělalo často, že něco běžně vyráběnýho a tržně dostupnýho se malosériově dělalo i jako interně dodávanej díl s jinýma výchozíma parametrama. Občas se to nám bastlířům dostalo "do drápů" právě jako součást nějakýho rozebíranýho výrobku, kterej byl vyřazenej z používání, postavili jsme s tím nějakou užitečnou vychcáfku - a pak jsme marně sháněli další exemplář, protože se nám to osvědčilo a buď my sami jsme chtěli další, nebo se našel další zájemce o stavbu - a vono to nikde dostupný nebylo ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po červenec 04 2022, 18:08    Předmět: Citovat

Je to možný. Taky si pamatuju, že starý verze těchto motorků - IGLA - měly taky kuličkový ložisko. Ale ty kartáčky měly furt stejný a vždy byly od vazeliny včetně komutátoru. Časem se unavily a musely se trošku naohýbat, aby zase fungovaly. když jsi je tam dával zpět a trochu pružností vyčuhovaly, než jsi tam dal ten vnější plech, tak to bylo v cajku a motorek se rozeběhl.
PS: Ty hodiny se jmenovaly "Prim Electric" a někde jsem našel, že pro použití v těchle hodinách byla konstrukce motorku upravená (jiný komutátor, jiný magnet, ty ložiska...)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31643
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po červenec 04 2022, 18:53    Předmět: Citovat

Jop, to by odpovídalo - zůstala mechanická koncepce, ale aby to třeba utáhnul ten 1,5V zinko-bureláč, tak předělali co šlo uvnitř. Pro hračku by takový řešení bylo nadměrně drahý, ale do hodin, kde to mělo deklarovanou životnost odhadem minimálně 10 let chodu, se to vyplatilo ... Samozřejmě ten motůrek pak taky určo nestál 15Kčs, ale minimálně 10násobek - což zase u těch hodin tolik nevadilo ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund