Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Anténa a hromosvod
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: st červen 29 2022, 17:28    Předmět: Anténa a hromosvod Citovat

Budu si na střechu dávat anténu (3m bílá hůl) a řeším jak s hromosvodem. Střecha má v rozích asi 30 cm malý jímače, hlavní je asi 190 cm vysokej bokem. Ale i tak bude samozřejmě anténa vyšší. Dům je zezadu chráněnej mnohem vyšším panelákem, ale zepředu je otevřená krajina.
Takže buď se na ochranu prostě vykašlu a budu doufat, anténu budu asi odpojovat, obzvlášť při bouřce. Anebo můžu dát ten jímač vyšší, ale to zase nevím, jestli si můžu jen tak dovolit do toho zasáhnout.
Konzole je uchycená ve dvou betonových kachlích 500x500x50, každá váží 27 kg. Podložený jsou 25 mm gumou, ale to je spíš pro ochranu střechy. Prošroubovaný čtyřma kotvama, tak toto je doufám dostatečná váha, aby to neshodil vítr.
Co se tak koukám po střechách, tak antény bývají většinou stejně nejvýš, tak nevím, jestli to mám řešit.
Díky



ant1.jpg
 Komentář:
ant
 Velikost:  259.62 kB
 Zobrazeno:  104 krát

ant1.jpg



ant2.jpg
 Komentář:
ant
 Velikost:  279.42 kB
 Zobrazeno:  122 krát

ant2.jpg



ant3.jpg
 Komentář:
ant
 Velikost:  273.6 kB
 Zobrazeno:  99 krát

ant3.jpg



ant4.jpg
 Komentář:
ant
 Velikost:  261.09 kB
 Zobrazeno:  79 krát

ant4.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st červen 29 2022, 17:57    Předmět: Citovat

Koukám, že hromosvody máš podle staré normy, kdy se ještě nevolil stupeň rizika, valivá koule, ani součinnost s celkovou ochranou elektroinstalace objektu proti přepětí. A předělávat podle nové je zřejmě nehodláš.
Takže můžeš použít jiskřiště spojené s nejbližším zemním svodem. Dost dobře je to popsané na těchto stránkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: st červen 29 2022, 18:09    Předmět: Citovat

Stará norma? Dům má kolaudaci asi před rokem Smile.
Takže tu konzoli, která je zároveň i zem antény, přes jiskřiště na nejbližší svod hromosvodu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st červen 29 2022, 18:43    Předmět: Citovat

Divný, valivka platí už minimálně 10 let.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st červen 29 2022, 18:51    Předmět: Citovat

Podívej se do KníŠky a porovnej požadovaný stav LP se skutečností.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1409
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: st červen 29 2022, 18:57    Předmět: Citovat

Normy pro hromosvody už zasáhly hodně amatérú. Když jsem se chystal dát na střechu KV vertikál (ještě i s kapacitním kloboukem o průměru 3 m) tak jsem si zavolal hromosvodáře, který mi dělal původně hromosvod na domě. Prohlásil, že to nemá technicky proveditelné řešení a tím jsme skončili. Nakonec jsem z balkonu vysunul 3 m nosník a na něj vertikál postavil.
Je zajímavé, že technikovi nevadila trubka s křížovou anténou na 2 m, dualquadem na 70 cm a pětiprvkovým dipólem na 50 MHz na rotátoru na hřebenu střechy. Na trubce přivařené oko a připojení na existující hromosvodovou soustavu jen s krátkými jímači na obou koncích hřebenu střechy. Prohlásil, že se tím stala nosná trubka a celý systém antén nepravým jímačem a vzledem k rozměru antén mi jen "důrazně doporučil" odpojovat všechny antény u zařízení a rozhodně je v hamshacku o 15 m níž neuzemňovat. I jemu se zdálo stavění 8,5 metrového jímače k pokrytí celé soustavy nereálné.
Vertikál šel nakonec do světa, ukázalo se, že dálkově laděný dipól je v mých podmínkách lepší.
Tzv. "bílá hůl" je dobrá anténa a existuje i dobře fungující dual verze pro 2m / 70 cm. V těchto dnech zrovna zkouším dual J anténu pro 2 m/70 cm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: čt červen 30 2022, 8:48    Předmět: Citovat

Kníšku jsem už taky stáhnul, zatím jsem jen nakouknul. Na netu jsem se díval i po těch oddělovacích jiskřištích, levný teda nejsou. Navíc si nejsem jistej jejich použitím. I v té kníšce tím nedoporučují připojovat třeba kovový větráky na střeše. Ideální je jen schovat anténu pod deštník vyššího jímače. Ostatní řešení jsou problematický. Pokud spojím anténu natvrdo, nebo i přes jiskřiště, vystavuju se problému, když blesk uhodí do jímače na střeše (celá řada domů je navzájem propojená), část proudu sjede jistě i do antény.
Problém je, že jsem uvažoval i o instalaci malýho soláru a svod jsem chtěl stejnou cestou, jak anténu...
Musím zvážit všechny pro a proti a uvidí se.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt červen 30 2022, 9:04    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
...Ideální je jen schovat anténu pod deštník vyššího jímače. Ostatní řešení jsou problematický...

Ono je problematické schovat anténu do ochranného prostoru vyššího jímače, protože se z toho jímače může stát nežádoucí reflektor a o vlivu na vlastnosti antény (hlavně impedanci a vyzařovací charakteristiku) rozhodne jeho výška a vzdálenost od zářiče.
Pokud jde o případné "zhoupnutí" potenciálu zemniče při zásahu jinde, tak to by přes jiskřiště projít nemuselo, rozhodně je to méně rizikový vliv, než přímý zásah. Navíc přitom se zhoupne i potenciál nuly v budově, takže okamžitý rozdíl potenciálů nebude nijak kritický.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt červen 30 2022, 10:05    Předmět: Citovat

Tahle koncepce hromosvodů, co vidím na tom baráku, je naprosto nesmyslná. Přece nikdo nemůže diktovat blesku, aby cestoval přesně podle toho drátu a ještě občas v protisměru. Taky to tady vídám a nestačím se divit.

No já blbec jsem si chtěl ulehčit práci s odpojováním CB, tak jsem dal na Al lištu dva konektory a spojku. Abych to nemusel šroubovat ze stanice. A vůbec mně nedošlo, že tímto neodpojím zem antény. No a pak přišel blesk, kdy odešly i dvě nožovky v krabici, a celý následný problém vznikl tím, že CB anténa je zemněná přes hromosvod jinam, než zbytek domu a obecně PEN. No a CB je zemněná přes zdroj zase jinam, než zbytek.

Takže se to rozlezlo po zemích, nikde ani stopa po výboji, ale CB stanice v háji, v "hudebním" PC všechny karty (grafika, audio) a zdroj. MB přežil. Obecně jsem pak objevoval různý podivný závady, postupně jsem to řešil asi půl roku.

Takže teď už je Al lišta přeříznutá a poctivě tu CB odpojuje. Navíc jsem posílil pospojování zemí. A bleskojistka je proti zemi antény, ne CB.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: út červenec 26 2022, 17:34    Předmět: Citovat

Tak jsem to udělal dle Hilla, přes jiskřiště. Anténu budu odpojovat, když nebude třeba a hlavně vedle svodu nepovedu už nic, jak jsem měl původně v plánu.
Díky



zem3.jpg
 Komentář:
 Velikost:  269.22 kB
 Zobrazeno:  102 krát

zem3.jpg



zem2.jpg
 Komentář:
jiskřiště
 Velikost:  170.74 kB
 Zobrazeno:  43 krát

zem2.jpg



zem1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  233.93 kB
 Zobrazeno:  44 krát

zem1.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út červenec 26 2022, 17:53    Předmět: Citovat

Pokud je to takto provedený, tak nejspíš nikdo při revizi ani nepozá, že je to tam navíc. Very Happy
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: st červenec 27 2022, 10:46    Předmět: Citovat

To bylo v plánu, aby nikdo nemohl mít nějaký zbytečný kecy. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po srpen 29 2022, 17:53    Předmět: Citovat

Zaznamenal jsem, že se mi do antény indukuje docela dost proudu na to, že vedení není nikde v souběhu se silovinou. Když připojím na konec měřák, tak to dá cca 116 VAC naprázdno a cca 1,25 mA nakrátko. Měřím proti zemi v zásuvce a je lhostejno, jestli měřím oproti stínění, nebo vnitřnímu vodiči z antény. Nakonec je to celkem 11 m drátu, takže naindukovat se to má kde, ale od všeho je to fakt dost daleko. Má někdo podobnou konfiguraci, že by mi to změřil pro porovnání? Samotná anténa je Diamond X300.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12023
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po srpen 29 2022, 18:28    Předmět: Citovat

oddálený hromosvod . . .
. . . ale né vždy se to hodí.



oddalenyhromosvod.jpg
 Komentář:
 Velikost:  78.88 kB
 Zobrazeno:  30 krát

oddalenyhromosvod.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po srpen 29 2022, 18:32    Předmět: Citovat

Jak vypadá spektrum toho, cos naměřil? Ono to nejspíš nebude jen 50 Hz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund