Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Snímač hladiny vody ve studni
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Zapojení ze šuplíku
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út duben 14 2020, 7:38    Předmět: Citovat

Na hodne male prostory jsem videl snimac hladiny s termistorem. Pusti se do nej proud a pokud je nad hladinou, zahreje se a zmeni odpor. Pokud je to dobre utesnene, nema se tomu co stat. Nevyhoda je, ze to nereaguje okamzite, ale to vetsinou neni potreba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9764
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út duben 14 2020, 12:45    Předmět: Citovat

Což o to, vodu můžeš hlídat i kapacitním čidlem. Na "syslech" se jedním z nich hlídala minimální hladina vody. Bylo z venku nacvaknutý na hadici, co vedla z nádrže ve stropě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1569
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: út duben 14 2020, 13:43    Předmět: Citovat

Dá se měřit pomocí hydrostatického tlaku (tenzometrem).
citace:
Princip měření: Snímač používá absolutní tlakový senzor, který měří hydrostatický tlak vody nad snímačem včetně atmosférického tlaku vzduchu. Ve vyhodnocovací jednotce se od výstupního signálu snímače odečte atmosférický tlak vzduchu měřený jednotkou.


Měřit by se dalo i protitlakem vzduchu. Do nádrže se umístí tenká trubička (např. ta co se používá pro vzduchování rybičkám), nahoře se připojí malý kompresor, vyrovnávač tlakových rázů a tenzometrický tlakoměr. Při měření se spustí kompresor, tlak stoupá jen do doby, než se vyrovná hydrostatickému tlaku vodního sloupce nad ústím trubičky. Maximální naměřený tlak se přepočítá na výšku hladiny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31833
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út duben 14 2020, 14:15    Předmět: Citovat

Viděl jsem i měření hladiny učuněný laserovým dálkoměrem - nahoře i dole průtočně otevřená svislá trubice, v trubici plováček, na vršku plováčku odrazka. A na horním konci trubice namontovanej laserovej dálkoměr s indikací vzdálenosti plováčku přepočítanou na vejšku hladiny od dna.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út duben 14 2020, 14:24    Předmět: Citovat

Potiz s kapacitnimi cidly na hadici je, ze to funguje blbe ve vlhkem prostredi, kdyz se na tom obrazek_cenzura voda, blblo mi to. Obdobny problem by mel nejspis i zmineny laser.
Tech metod hlidani hladiny je spousta, elektrody jsou asi po tom kompresorovem reseni nejhorsi zpusob. Ja pouzivam ve firme prakticky uz jen opticke snimace na tomto principu, je to levne a dlouhodobe spolehlive. Uvnitr je jen ledka a fototranzistor, nema se tam co posrat.





edit: to sproste slovo ktere je zablokovane emotikonem je V Y S R A Z E L A Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9764
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út duben 14 2020, 15:44    Předmět: Citovat

Tak se měří hladina vody v hajzlmíse Evac-u 😉
Ty vlastnosti kapacitního čidla jsem využíval ve svůj prospěch-když jsem zkoušel ovládání vodního hospodářství a nechtělo se mi plnit nádrž vodou, tak jsem to kapacitní čidlo chytil rukou a ono seplo. Systém si pak myslel, že je zavodněn.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tommy



Založen: Jul 04, 2013
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: ne červen 14 2020, 10:25    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):

Tech metod hlidani hladiny je spousta, elektrody jsou asi po tom kompresorovem reseni nejhorsi zpusob.
edit: to sproste slovo ktere je zablokovane emotikonem je V Y S R A Z E L A Smile


Můžu se zeptat, v čem je zásadní problém s tím kompresorovým měřením? Uvažoval jsem využít tohoto principu pro měření výšky hladiny, tedy nikoliv jen v jednom bodě jako hladinový spínač. A z laického pohledu se mi zdá, že by to mohlo fungovat spolehlivě. Ve studni jen hadička na vzduch, elektronika není pod vodou, ale na snadno přístupném místě. Jednou za čas fouknu kompresorem, změřím tlak, přepočítám na hladinu. Kamarád to dokonce chce řešit úplně bez elektroniky - pumpička a manometr Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: ne červen 05 2022, 18:28    Předmět: Citovat

Už funguje 5 let bez jediného problému.
_________________
Hledám ideální řešení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19520
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne červen 05 2022, 19:11    Předmět: Citovat

To měření protitlakem se hodí hlavně v úzkém vrtu, ale funguje spolehlivě.
Pak ještě existují možnosti měřit výšku hladiny ultrazvukem nebo vibračním snímačem, ale to jsou ty dražší možnosti.

Tommy, když vidím v náhledu, že nějaké slovo nahradil emotikon, použiju jiné, v tomto případě "zkondenzovala". A teprve pak příspěvek odešlu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
golemson



Založen: Nov 13, 2021
Příspěvky: 117
Bydliště: u Temelína

PříspěvekZaslal: po červen 06 2022, 13:53    Předmět: Citovat

Jen pár drobností: Nejlepší plovák s velkou silou uděláme z baňky jakékoli žárovky, klidně i propálené. A nejspolehlivější spínač do vody je rtuťový (jasně, vodiče musí být v něčem schované).
Jak to navzájem zprovozníte, nechám na vás Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: čt červen 09 2022, 17:20    Předmět: Citovat

Už si nepamatuji, kde jsem k tomu přišel, ale jakýsi hasič řešil jak svépomocí elektronicky orientačně snímat stav vody v hasičské cisterně. Po hromadě pokusů skončil u trubky (plastové) ve které byli vodotěsně schované jazýčkové kontakty. Okolo trubky s dostatečnou vůlí plavat magnet (snad toroid). Stav jazýčkových kontaktů vyhodnocoval MCU, rozlišení bylo 500 litrů. Nectnost tohoto řešení je pokut se magnet nachází v mezi poloze ale i to by se dalo vyřešit tím že těch magnetů by bylo tolik kolik bude jazýčkových kontaktů, ale pohyb magnetu bude omezen tak aby při dosažení minima nebo maxima dále neposouval.
_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9764
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt červen 09 2022, 18:40    Předmět: Citovat

tento systém se běžně používá pro hlídání stavu vody v nádržích - ze spodu je našroubovaný snímač, který se skládá z nerezové trubky, na horním konci uzavřené, na spodním konci je vyveden vývod do krabičky na svorkovnici. Uvnitř trubičky jsou jazýčkový kontakty - cca asi 4 kusy po celý délce. Jazýčky mají u sebe malý magnety, který je samy o sobě nejsou schopný sepnout, ale plovoucí plastový věneček navlečený na tý trubce je zapne a magnetek sepnutý jazýček podrží v sepnutým stavu. Jak věněček sleze dolů, tak obrácenou polaritou magnetického pole - protože magnet uvnitř věnečku má takovou polarizaci, že na plochách jsou póly - tak ty jazýčkový magnety oslabí a kontakty se postupně rozlepí. Teď si můžeš vybrat verzi, kdy Ti jednotlivý jazýčky spínají LED diody, nebo jsou kontakty zapojený na odporový žebříček a sepnutý kontakt odpovídá určitému odporu - podle toho, jak vysoko jde hladina.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 626
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: pá červen 10 2022, 13:07    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
Uvnitř trubičky jsou jazýčkový kontakty - cca asi 4 kusy po celý délce. Jazýčky mají u sebe malý magnety, který je samy o sobě nejsou schopný sepnout, ale plovoucí plastový věneček navlečený na tý trubce je zapne a magnetek sepnutý jazýček podrží v sepnutým stavu.

Přesně tenhle systém mám (asi) ve vodní nádrži v autě. Zkoušel jsem to už před časem hledat, ale bez úspěchu.
Mohl bys mě nasměrovat, kde se dají potřebné komponenty koupit? Potřeboval bych si vyrobit nový snímač jiné délky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9764
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá červen 10 2022, 15:22    Předmět: Citovat

Ono to vypadá podobně jako
https://www.marinesport.cz/p/4380/nerezovy-snimac-hladiny-cidlo-merice-zasob-kapaliny-voda-palivo-10-180-ohm
To s čím se setkávám já bys asi kupovat nechtěl. Navíc si teď nevybavuju výrobce - že by KROMA?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: pá červen 10 2022, 16:12    Předmět: Citovat

Tohle neni zadna vyhra. Uvnitr je odporovy drat ktery zkratuje bezec tazeny tim magnetem. Nove to celkem funguje, ale casem se ten zkratovaci plisek prosoupe a pak se to ruzne zasekava, ztraci kontakt apod.

Pokud je potreba spojite informace o vysce hladine, pouzivam magnetostrikcni snimace ktere vypadaji podobne (magnet kolem tycky) a ty funguji pekne, rozliseni jsou nejake setinky mm. Funguje to na pricipu ovlivneni mechanicke vlny v te tycce magnetem ci co, ten princip cinnosti je celkem neprehledny. Vysledkem je ale spolehliva informace o absolutni poloze. Jak ale zminil Artaban001, platit bys to nechtel. Smile Obcas se to ale za babku objevi na bazosi s popisem typu "nejake teplotni cidlo - nevim jak funguje" apod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Zapojení ze šuplíku Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund