Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Trouba Gorenje BO74SYW - problém s proudovým chráničem.
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út září 14 2021, 18:49    Předmět: Trouba Gorenje BO74SYW - problém s proudovým chráničem. Citovat

Můj vnuk má záhadný problém s troubou Gorenje BO74SYW.
Při vypínání středovým vypínačem občas nečekaně vypadne jednofázový proudový chránič. Při provozu k vypnutí chrániče nikdy nedojde.

Marně se snažím přijít na to, jak je to teoreticky možné. Proč ten chránič vypadne jen při přepnutí do vypnutého stavu a nevypíná za provozu. Pokud by na některém topném tělese byl zhoršený a kolísavý izolační stav, tak by to muselo občas vypnout i za provozu. Trouba je jen asi rok stará. Nemám možnost ve vzdáleném bydlišti vnuka dělat nějaká měření, a tak to zatím řeším jen "akademicky".

Napadne někoho pravděpodobná teorie, co to může způsobovat? Při reklamaci v servisu, nebo při návštěvě servisního montéra v bytě, by se závada nemusela projevit. Je to nahodilý jev.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1665

PříspěvekZaslal: st září 15 2021, 14:20    Předmět: Citovat

Tipuji: kapacita dlouhého přívodu od chrániče ke sporáku a jiskření na kontaktech při vypínání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2474
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: út červen 07 2022, 13:29    Předmět: Citovat

Tak řeším stejný problém na troubě podobného modelu (Gorenje BO76SYB). Při zapnuté troubě chránič nikdy nevypadne bez ohledu na dobu pečení a zvolený režim. Při vypnutí otočným přepínačem do nulové polohy vypadne chránič teď už vždy (trouba je cca pul roku stará a postupně se to zhoršovalo, ze začátku se to dělo jen někdy). Moc to nechápu a nevím zda je to na reklamaci trouby nebo hledat problém jinde.
Je vůbec vhodné dávat takovýto spotřebič přes chránič? Anebo to už je dnes povinnost v nové instalaci?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út červen 07 2022, 17:47    Předmět: Citovat

sr71 napsal(a):
Moc to nechápu a nevím zda je to na reklamaci trouby nebo hledat problém jinde.
Je vůbec vhodné dávat takovýto spotřebič přes chránič? Anebo to už je dnes povinnost v nové instalaci?
Proč by se to nemělo dávat přes chránič? Přes chránič bys měl mít vše, je tam na tvou ochranu a ne pro okrasu.
Pokud máš vše správně připojeno (nepíšeš jak), tak to prostě reklamuj. Přijede technik, zkontroluje závadu a pokud je problém v troubě, tak ji opraví nebo si ji odveze na opravu či na výměnu za novou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2474
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: út červen 07 2022, 21:25    Předmět: Citovat

Ok, tak asi jo, myslel jsem že dřív bylo z praktických důvodů doporučováno podobné tepelné spotřebiče vyšších příkonů přes chránič nedávat.
Nojo ale proč ten chránič vypne jen při vypnutí spotřebiče a za provozu ne? (navíc to asi není jediný takovýto případ, viz první příspěvek)
Není to u mě doma, byl jsem jen požádán abych se na to podíval, elektrika tam je nová, zapojeno normálně přes vidlici 230V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út červen 07 2022, 22:24    Předmět: Citovat

Já bych šel po síťovým filtru v napájení trouby. Do těhle novejch krámů s řídící elektronikou je cpou kvůli EMC, dokud byly bimetalový termostaty a mechanický minutky, tak se tam asi nedávaly.
Podobnej problém mělo příbuzenstvo se sklokeramickým Elektroluxem s troubou. Na instalaci bez chrániče jel sporák asi 4 roky, pak se dělala rekonstrukce rozvaděče a hned to začalo blbnout.
Vycvaknul jsem z filtru modrej keramickej odrušovací kondík mezi N a PE a byl pokoj. Měl na sobě symbol Y1/X1, kapacitu a napětí si už nepamatuju. Ještě tam byly další 3 ks mezi fázema a N.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út červen 07 2022, 22:25    Předmět: Citovat

sr71 napsal(a):
Nojo ale proč ten chránič vypne jen při vypnutí spotřebiče a za provozu ne?
Mám dojem, že to tak není. V prvním příspěvku bylo napsáno:
citace:
Při vypínání středovým vypínačem občas nečekaně vypadne jednofázový proudový chránič.

Taky zde byl typ :
citace:
Tipuji: kapacita dlouhého přívodu od chrániče ke sporáku a jiskření na kontaktech při vypínání.

Kapacita dlouhého přívodu je samozřejmě nesmysl, ale i kdyby, tak do 10 m by to na nových drátech takhle nefungovalo. Spíše bych řekl to jiskření na kontaktech při vypínání, protože to dělá občas. Dost důležité by mělo být to provedení toho středového vypínače. Jestli je opravdu mechanický, tak budou asi odfušované ty kontakty. Bez záruky, že se něco zjistí, tak bych ho rozdělal a spravil podle toho, co se zjistí při rozdělání. Jinak jen hádám, protože nevím, jaké provedení toho vypínače opravdu je a jak je přemostěný nějakou kostičkou (kondíkem) atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7919
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: st červen 08 2022, 7:36    Předmět: Citovat

To bude asi neřešitelný problém. Technik u trouby nezjistí žádný problém, záruka to nevyřeší. Jakýkoliv zásah do trouby bude znamenat ztrátu záruky nehledě že zásahem do spotřebiče bereš na sebe odpovědnost za cokoli. A instalace chráničů má smysl -je povinnost u venkovních zásuvek a venkovních instalací. U řádně připojený trouby s připojeným PE vodičem je funkce chrániče diskutabilní. A skutečný důvod výpadků chrániče bude asi opravdu v EMC filtru a kondíků zapojených do PE.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2474
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: čt červen 09 2022, 21:36    Předmět: Citovat

Tak jsem tu troubu trochu prohlížel a měřil izolační stav a unikající proud, ale vše se jeví jako v naprostém pořádku. Je tam klasický otočný troubový přepínač na jehož hřídeli je ještě nasazen nějaký enkoder, ale jinak je to normální trouba (v příloze schéma) a žádná deska se vstupním filtrem tam není. Přijde mi fakt divný že chránič vypadne jen v okamžiku kdy se otočný přepínač vrací do středové/nulové polohy (je otočný o 360° a je jedno z jaké strany se do nulové polohy vrací)


přep.jpg
 Komentář:
 Velikost:  129.67 kB
 Zobrazeno:  70 krát

přep.jpg



S16-10074067.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  S16-10074067.pdf
 Velikost:  135.85 kB
 Staženo:  132 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
renda15



Založen: Nov 05, 2005
Příspěvky: 631
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: pá červen 10 2022, 5:54    Předmět: Citovat

Já bych si tipnul, že příčinou bude zhoršený izilační stav tělěsa po záhřátí a to, že to vypadne jenom při vypínání je tím, že při přepínání se přepínají pouze odbočky (možná fáze) a při vypnutí, se odpojí i druhý přívod (možná nulák) a nevhodným načasováním kdy se nula odpojí o milisekundu dříve to vypadne. Zkus změřit izolační stav tělěsa po zahřátí a uvidíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 3998
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: pá červen 10 2022, 6:23    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Já bych šel po síťovým filtru v napájení trouby. .
Vycvaknul jsem z filtru modrej keramickej odrušovací kondík mezi N a PE a byl pokoj. Měl na sobě symbol Y1/X1, kapacitu a napětí si už nepamatuju. Ještě tam byly další 3 ks mezi fázema a N.
Ano, toto by mělo být to k.u.rv.í.t.ko
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2474
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: pá červen 10 2022, 7:11    Předmět: Citovat

renda15 napsal(a):
...nevhodným načasováním kdy se nula odpojí o milisekundu dříve to vypadne

Něco takovýho by asi dávalo smysl, protože tyhle troubový přepínače odpojují oba póly. Ale ono to vypadává i v případě že se zapne a hned nato vypne, aniž by se tělesa stihly řádně zahřát. A když jsem to měl odkrytovaný tak jsem i laboroval s odpojováním těles a moc logicky se to nechovalo - pravdou je že pokud jsem odpojil všechna tělesa tak problém zmizel. Ale nedokázal jsem určit které těleso by závadu mohlo způsobovat, protože jedno připojené (jakékoli) těleso závadu nezpůsobovalo, pokud jsem už připojil 2 tělesa tak se závada občas projevila atd., zjednodušeně čím víc připojených těles tím je to horší. To by asi mohlo znamenat že každé z těch těles má nějaký svod který se nasčítá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
renda15



Založen: Nov 05, 2005
Příspěvky: 631
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: pá červen 10 2022, 7:32    Předmět: Citovat

Nevím jestli to fyzicky jde, ale stálo by za to tělesa vymontovat a zkusit vypnout a zapnout s tělesy "v luftu" bez jejich dotyku na kostru, tím se se mohla diagnoza svodu na kostru potvrdit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2474
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: so červenec 02 2022, 12:30    Předmět: Citovat

Zkusil jsem tu troubu převézt na jiné místo (mělo mě to napadnout dřív), a připojit k instalaci která je také přes chránič 30mA, a tam ať se snažím jakkoli, se ten problém s vypínáním chrániče zatím neprojevil. Takže se přikláním k tomu že ten chránič který dělá problémy, přesto že je nový je nějakým způsobem divný. Zajímalo by mě teda jak je "vadný" protože si to neumím vysvětlit, potíže jsou jen ve spojení s tou troubou. (ten "problémový" chránič je Bonega - nový namontovaný pár měsíců, ten na kterém problém není je OEZ Minia, oba 30mA)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so červenec 02 2022, 15:20    Předmět: Citovat

sr71 napsal(a):
ten "problémový" chránič je Bonega - nový namontovaný pár měsíců,

No tak to je vysvětlení, s touto informací jsi měl začít! Před časem mě jejich obchoďák přesvědčil abych od nich zkusil odebrat pár prvků do rozvaděčů.
Skončilo to tak, že jsem se zase pokorně vrátil k 10kA Šraku. Poruchovost Bonegy byla značná, po půl roce nešly některý jističe natáhnout asi kvůli vyhřátí a jeden 10A nepřežil zkrat na N i když před ním byl ještě 20A trojfáz podružáku a 25A domovní, vyletěly všechny.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund