Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nebe a dudy Tp link AC1200 archer c6 -TL-WR 741ND
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
DedVseved



Založen: Jul 01, 2019
Příspěvky: 653

PříspěvekZaslal: st červen 08 2022, 14:20    Předmět: Citovat

Tak to je potom tebou zmiňovaná stránka s kompatibilními USB modemy na nic.

To už je jednodušší vzít USB modem za 25 dolarů, ve kterém běží OpenWrt a který si předělám k obrazu svému, protože tenhle v základu taky NATuje.



usb-modem.png
 Komentář:
 Velikost:  94.97 kB
 Zobrazeno:  58 krát

usb-modem.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yenyk



Založen: May 29, 2022
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: st červen 08 2022, 14:48    Předmět: Citovat

Pořád nechápu, co vlastně řešíš...
Pokud ti jde o zálohu připojení, pak ti NAT nevadí.
Pokud ti jde o zálohu služby, která je závislá na určité IP, tak to nepůjde. Anis NATem, ani bez něj.
Pokud ti jde o zálohu bez NATu, napsal jsem jak.
Všechno už tu snad bylo napsáno...

Nicméně, kdybys potřeboval pomoci se skutečným problémem, nebo třeba vysvětlit jak funguje TCP, případně NAT, jsem k dispozici.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DedVseved



Založen: Jul 01, 2019
Příspěvky: 653

PříspěvekZaslal: st červen 08 2022, 15:25    Předmět: Citovat

Nezačal jsem v tomhle vlákně žádnou paralelu ohledně zálohy připojení nebo rozdělování zátěže. Vůbec jsem nezačal zmiňovat žádné zařízení, které toto mají umět (Asusy, Cisca) a ani žádné USB modemy, které mají tyto funkce podporovat. Stačí.
Klidně se shodnu na tom, že poslední dvě strany jsou o hovnu. Taky se nemusím nad nikým povyšovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yenyk



Založen: May 29, 2022
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: st červen 08 2022, 15:52    Předmět: Citovat

Odpovídal jsem na Habesanův příspěvek.
Habesan napsal(a):
DedVseved napsal(a):
BGP protokol bys chtěl po SOHO zařízení?
A co když mi doma vypadne jedno spojení s Internetem ?
To se mám na záložní připojení přepínat ručně ?
(Slyšel jsem, že se takové věci stávají i v "internetových" firmách.)


Nemám nejmenší tušení, proč ses do toho vložil ty s úmyslem zpochybnit každý jeden můj příspěvek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DedVseved



Založen: Jul 01, 2019
Příspěvky: 653

PříspěvekZaslal: st červen 08 2022, 16:12    Předmět: Citovat

Odpověď na první straně je bez citace a pod mým příspěvkem, stačí.

Tak tu ukaž ten tvůj Asus i s modemem (třeba fotku jak to vypadá v reálu), protože jsi tu dával akorát screenshoty ze simulátoru. Ukaž jaký máš USB modem a jak ho máš přepnutý do bridge modu a jak ti v něm tiká nahraný neoficiální firmware včetně odkazu na stažení tohoto firmwaru. Přihoď k tomu traceroute z toho Asusu, jak ses vyhnul NATu, pokud vůbec ten Asus podporuje telnet nebo SSH připojení. Jaký používáš mobilní tarif a u jakého operátora k té záloze připojení nebo rozdělení zátěže, abychom tušili, jestli se to vůbec vyplatí. Mě tohle zajímá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yenyk



Založen: May 29, 2022
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: st červen 08 2022, 17:08    Předmět: Citovat

Došlo ti, že zase zpochybňuješ můj příspěvek? Zajímalo by mě proč.
Psal jsem:
Yenyk napsal(a):
Z vlastní zkušenosti asus DSL-AC68U před několika lety zálohovaný USB klíčenkou. Ta musí být pochopitelně kompatibilní, nejde pužít cokoli.

Nedělal jsem to tedy pro sebe, ale pro známého. To jsi mohl pochopit i ze screenu mého routeru AX56U, který jsem dodal, protože jsi (správně) uvedl, že jsem použil screen ze simulátoru.
Osobně nepoužívám žádný modem, ani zálohu. Mám data na mobilu, a když mi síť spadne, hotspot na mobilu to vyřeší.
Můžu jen říct, že to fungovalo dle popisu, a pro jistotu dodávám, že jsme to testovali pouze odpojením telefonního kabelu. Nicméně byl spokojen a ozval se až mu přišli zapojit optiku. Dnes zálohu připojení řeší stejně jako já - mobil jako hotspot. Nezapomeň, že DSL-AC68U je tu déle než 7 let.
Navíc jsem přesvědčen, že i kdybych předvedl dokonale funkční spojení, stejně to zpochybníš, protože celé dvě strany neděláš nic jiného. Zkus třeba začít tím, že se naučíš TCP/IP, principy a zákonitosti datových sítí a co to je a jak funguje NAT. Pak pochopíš, že to co píšu je zbytečné zpochybňovat, protože to prostě tak je. Stejně, jako jsi např. napsal, že tento modemrouter u nás nejde koupit a další nepravdy. Já to chápu, prostě se bráníš přijmout něco, čemu nerozumíš, tak jako dříve byl nesmysl, že je země kulatá.
A pokud tě opravdu zajímá, jak to skutečně má asus řešeno, pak se obrať na jejich podporu. Tohle opravdu nevím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
matahari



Založen: Oct 29, 2017
Příspěvky: 633

PříspěvekZaslal: st červen 08 2022, 18:41    Předmět: Citovat

@Yenyk: Ty seš opravdu dobrý trapák. Nakonec oba (snad ten druhý existuje) používáte, to co jsem popsal tady, ale dvě strany nám tady cpeš bláboly, které dokazuješ vyfabulovanými screenshoty, jenž musíš po důkazech přiznat, který v životě viděl možná jeden Asus, protože Cisco ti musel naprogramovat profík, což jsi napsal zde, ale hraješ si tady na síťového TCP/IP machra.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yenyk



Založen: May 29, 2022
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: st červen 08 2022, 19:22    Předmět: Citovat

Děkuji za hodnocení.
Doporučuji:
https://www.youtube.com/watch?v=7SIrO78AMyQ
https://www.youtube.com/watch?v=7jCuNdm5xQE
https://www.youtube.com/watch?v=aLtfC35hzT8
A pokud jsi ochoten koupit mi klíčenku, můžu předvést na mém routeru.
Nelze dokázat neznalému, že se mýlí, pokud je on o své neomylnosti přesvědčen. Dokonce tak silně, že se uchýlí k napadání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DedVseved



Založen: Jul 01, 2019
Příspěvky: 653

PříspěvekZaslal: st červen 08 2022, 21:06    Předmět: Citovat

Jak velkou tu klíčenku potřebuješ?

Poradím ti, když si přepneš telefon do USB tetheringu, tak se bude chovat jako USB modem, na to nepotřebuješ vůbec klíčenku. To je jiná funkce než WiFi tethering aka HotSpot. Akorát ti bude u IPv4 protokolu NATovat, ovšem když budeš mít operátora s funkčním IPv6 protokolem, tak na USB-WANu toho Asusu obdržíš IPv6 adresu z globálního prefixu. A když ti propustí rozsah /56 nebo dokonce /48, tak určitě jako TCP/IP odborník budeš vědět, co s tím dál a jak si ten Asus nastavit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yenyk



Založen: May 29, 2022
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: st červen 08 2022, 21:37    Předmět: Citovat

To jsem zkusil hned, jak jsem toho asusa dostal. Smile
Jenže prostě s mým mobilem nespolupracuje. A proto jsem na to upozorňoval, že nelze použít cokoli a že existuje compatibility list.
Takže tohle: "ovšem když budeš mít operátora s funkčním IPv6 protokolem, tak na USB-WANu toho Asusu obdržíš IPv6 adresu z globálního prefixu" je opět nepravda.
Nějaká další rada od odborníka tvého formátu?
Mimochodem - zkusil jsem na něm třeba i M.2 USB disk - konkrétně https://www.czc.cz/samsung-t7-500gb-seda/286816/produkt Sico ho nadetekuje, ale nechodí s ním - nelze na něj zapsat ani z něj číst. Přitom ve stavu sítě vidět je.
Ale neber to prosím tragicky. Z logiky věci i já minimálně jednou napíšu nesmysl, pak se na mě vyřádíš Smile Tak už to chodí.


Naposledy upravil Yenyk dne st červen 08 2022, 22:30, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DedVseved



Založen: Jul 01, 2019
Příspěvky: 653

PříspěvekZaslal: st červen 08 2022, 22:30    Předmět: Citovat

To už začíná být zábava. Doufám, že umíš poznat globální IPv6. A všimni si, že IPv4 je z céčkového rozsahu, takže za NATem.
Zajímavé, že ty Asusy nezvládají standardní RNDIS připojení.



usb-ipv6-2.png
 Komentář:
 Velikost:  34.29 kB
 Zobrazeno:  55 krát

usb-ipv6-2.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yenyk



Založen: May 29, 2022
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: st červen 08 2022, 23:14    Předmět: Citovat

Někdo ti radí? Smile
vysvětlení třeba zde: https://www.cesnet.cz/wp-content/uploads/2017/06/Pavel_Satrapa-Uvod_do_IPv6.pdf
BTW - linuch (či jeho odnož) u routerů asus vypadá takto:



AsusSSH.png
 Komentář:
 Velikost:  38.34 kB
 Zobrazeno:  58 krát

AsusSSH.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DedVseved



Založen: Jul 01, 2019
Příspěvky: 653

PříspěvekZaslal: st červen 08 2022, 23:34    Předmět: Citovat

Co to meleš! Napsal jsi toto
Yenyk napsal(a):

Takže tohle: "ovšem když budeš mít operátora s funkčním IPv6 protokolem, tak na USB-WANu toho Asusu obdržíš IPv6 adresu z globálního prefixu" je opět nepravda.

a můj screenshot ukazuje, že na rozhraní usb0, které je připojeno na kabelu za telefonem, obdržíš globální IPv6, takže s tvým tvrzením o nepravdě jsi ze sebe udělal akorát natvrdlého TCP/IP odborníka. A je úplně jedno, co je na druhé straně kabelu, kdyby tam byl ten tvůj Asus, tak tu globální IPv6 dostane taky, pokud tenhle protokol zvládá. Jenže ty tupé Asusy ani RNDIS neumí.

Tohle pochopí jen znalí, takže se o to ani nepokoušej:
kód:

% This is the RIPE Database query service.
% The objects are in RPSL format.
%
% The RIPE Database is subject to Terms and Conditions.
% See http://www.ripe.net/db/support/db-terms-conditions.pdf

% Note: this output has been filtered.
%       To receive output for a database update, use the "-B" flag.

% Information related to '2a00:1028::/29'

% Abuse contact for '2a00:1028::/29' is 'abuse@o2.cz'

inet6num:       2a00:1028::/29
netname:        CZ-CZNET-20090619
country:        CZ
org:            ORG-STaN1-RIPE
admin-c:        HVJI1-RIPE
tech-c:         MV96-RIPE
status:         ALLOCATED-BY-RIR
mnt-by:         RIPE-NCC-HM-MNT
mnt-by:         AS5610-MTN
created:        2016-02-24T09:19:22Z
last-modified:  2016-07-12T11:25:57Z
source:         RIPE # Filtered

organisation:   ORG-STaN1-RIPE
org-name:       O2 Czech Republic, a.s.
country:        CZ
org-type:       LIR
address:        Za Brumlovkou 266/2
address:        140 22
address:        Praha 4 - Michle
address:        CZECH REPUBLIC
phone:          +420 2 71466184
fax-no:         +420 2 71464414
admin-c:        VAKO1-RIPE
admin-c:        MV96-RIPE
admin-c:        HVJI1-RIPE
tech-c:         CZO2-RIPE
abuse-c:        AR14410-RIPE
mnt-ref:        RIPE-NCC-HM-MNT
mnt-ref:        AS5610-MTN
mnt-by:         RIPE-NCC-HM-MNT
mnt-by:         AS5610-MTN
created:        2004-04-17T11:04:17Z
last-modified:  2020-12-16T12:31:56Z
source:         RIPE # Filtered

person:         Jiri Hvezda
address:        O2 Czech Republic, a.s.
address:        Za Brumlovkou 2
address:        Prague 4 - 140 22
address:        The Czech Republic
phone:          +420 2 84084222
nic-hdl:        HVJI1-RIPE
created:        2002-07-22T13:31:48Z
last-modified:  2020-06-25T13:10:19Z
source:         RIPE # Filtered
mnt-by:         AS5610-MTN

person:         Marek Vogel
address:        O2 Czech Republic a.s.
address:        Za Brumlovkou 2
address:        Prague 4 - 140 22
address:        Czech Republic
phone:          +420 2 71466184
nic-hdl:        MV96-RIPE
created:        1970-01-01T00:00:00Z
last-modified:  2017-10-30T21:45:07Z
source:         RIPE # Filtered
mnt-by:         AS5610-MTN

% Information related to '2a00:1028::/29AS5610'

route6:         2a00:1028::/29
descr:          O2 CZ
origin:         AS5610
mnt-by:         AS5610-MTN
created:        2019-04-03T13:00:37Z
last-modified:  2019-04-03T13:00:37Z
source:         RIPE

% This query was served by the RIPE Database Query Service version 1.103 (WAGYU)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yenyk



Založen: May 29, 2022
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: čt červen 09 2022, 0:38    Předmět: Citovat

Tvůj screen to dokazuje na debianu.
Já nikdy netvrdil:
- že linux asusu je debian
- že asus router umí mobil jako modem v USB
- ani že asus umí ethernet přes USB
A byť je v něm linuch, na který se dostaneš, (screen), není to skutečný plný linuch.
Ano, máš pravdu, neumí. A tvrdil někdo, že ano?
proč se snažíš dokazovat něco, co nefunguje, když ti dopředu bylo řečeno, že to nefunguje?
Jako OK, tady tě lidi berou jako odborníka - viz. příspěvek "zkuste to bez drátů", v pohodě, asi jsi někomu poradil.
beru to tak, že když už nevíš co, hledáš zase něco jiného, kde bys aspoň mohl předvést, že se v něčem vyznáš. Do tohohle já nejdu - je to přesně, jak jsem psal, nepřesvědčí tě ani důkaz, byť ve formě videí z jůtrubky. prostě zase najdeš cokoli jiného.
S tím se už musíš vyrovnat sám. Tohle už je tři strany zbytečná diskuze.
prostě:
- zálohování funguje (viz. screeny a jůtrubka)
- vyvážení zátěže funguje (viz. screeny a jůtrubka)
A o tom to taky bylo. Nebo aspoň mělo být.
Jen malý trník Smile - ještě na začátku tohoto tématu jsi vůbec nevěděl, že asusy vůbec něco takového umí. Teď už to víš. I to je pokrok, nemyslíš?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DedVseved



Založen: Jul 01, 2019
Příspěvky: 653

PříspěvekZaslal: čt červen 09 2022, 6:44    Předmět: Citovat

To že jsi zakrněl u svého Asusu, tak máš co dohánět.
Debian je jedno ze stěžejních Linuxových dister a bez Linuxu by neexistoval internet a ani tvůj Asus. Co se týče RNDIS, tak si stačí přečíst tuhle větu z Wikipedie "Most versions of Android include RNDIS USB functionality". Téměř všechny telefony s Androidem umí RNDIS a také převážná část USB modemů, ať už podporují 3G, 4G/LTE nebo časem 5G, což u Asusu úspěšně ignorují, protože asi taky zakrněli někde v minulosti. Na co bych si kupoval tupé Asusy, které umí akorát USB modemy od Huawei nebo ZTE, což jsou pro zajímavost firmy na blacklistu, které nesmí dodávat žádnou síťovou infrastrukturu do trochu civilizovanějšího světa. Hlavně ten tvůj Asus dokáže nahradit USB modem za $25 viz. foto, ve kterém běží OpenWrt a umí nasdílet LTE přes WiFi a stačí mu k tomu klidně jen powerbanka.

Tady máš screenshot z Windows s globální IPv6 na USB portu.
A to co ty bereš jako pokrok, tak já beru jako potupu, protože klikací webové omalovánky nesnáším.



ipv6-win.png
 Komentář:
 Velikost:  50.79 kB
 Zobrazeno:  40 krát

ipv6-win.png



usb-modem.jpg
 Komentář:
 Velikost:  21.05 kB
 Zobrazeno:  53 krát

usb-modem.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund