Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Oprava behovej pružiny hodín
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Ivan_01



Založen: Sep 15, 2018
Příspěvky: 951
Bydliště: BB SK

PříspěvekZaslal: pá květen 20 2022, 17:56    Předmět: Oprava behovej pružiny hodín Citovat

Mám staré nástenné hodiny Kienze, kde je prasknutá behová pružina. Existuje nejaký osvedčený postup a/lebo prípravok ako sa k tomu dostať a opraviť? Tiktak, poraď teraz ty ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá květen 20 2022, 19:17    Předmět: Citovat

Dát to opravit opravdickýmu hodinářovi. Hlavní péro je kalený, nahradit se v případě přetržení nedá ničím jiným, než stejným druhem - liší se to sílou materiálu, šířkou pásku, dýlkou samotnýho pásku, z toho pak vyplyne i natahovací síla = stav, jak dlouhej chod se dá zajistit jedním nátahem, protože jsou strojky s 24-hodinovým nátahem ale taky se 168-hodinovým (týdenním), prostě taková oprava není prdel. Jediný co se dá s určitým následným omezením udělat, je oprava péra vytrženýho z úchytu na nátahovým hřídelíku - tam stačí nad klidně i lihovým kahanem (plyn je lepší = rychlejší) vyžíhat asi 1-1,5cm dlouhej kousek péra na tom vnitřním konci s vylomeným záchytným očkem, starý očko se odstříhne nebo odbrousí a na vyžíhaným konci (kde původně kalenej materiál péra vyžíháním ztratil křehkost) se vytvoří novej záchyt pro zobáček na nátahovým hřídelíku. Když se to učuní šikovně, ztratí se tím jen asi 1-2% celkový největší doby nátahu, ale když se péro zlomí/přetrhne dál než jednotky % svojí dýlky od kterýhokoliv konce, pro zachování původní doby chodu strojku se musí péro kompletně vyměnit.

Můj nebožtík děda hodinařil, pár speciálních vercajčků jsem po něm podědil, pár fóršriftů a fajngrifů jsem od něj pochytil, ale opravovat/měnit hlavní péro hodinovýho strojku je dost náročná robota, kterou bez přístupu k origo materiálu neuděláš. Možná by péro šlo zaměnit z podobnýho strojku s odpovídajícím nátahem/dobou chodu, ale to je o štěstí takový hodiny sehnat - protože skoro vždycky v dnešní době půjde buď o drahou starožitnost, nebo vrak odstavenej z podobnýho důvodu.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ivan_01



Založen: Sep 15, 2018
Příspěvky: 951
Bydliště: BB SK

PříspěvekZaslal: pá květen 20 2022, 19:24    Předmět: Citovat

to pierko je prasknuté presne na konci úchytu pri hriadeľke, bojím sa ho vybrať u bubna, lebo ak sa mi to rozmotá, bude ho plný dom Smile Skúsim to stiahnuť eskapáskou vo zvinutom stave a vyžíhať a vytvarovať nové očko.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá květen 20 2022, 19:26    Předmět: Citovat

Jo, tohle se dělalo v opravně hodin, hodinek a budíků při prodejně Klenoty v Bydžově zcela běžně. Jako malej kluk jsem tam mistrům hodinářskejm čuměl každou chvíli pod ruku. Byli tam tři hodináři, nějakýho dnes sehnat je docela problém. Moje babí tý prodejně s opravnou šéfovala.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá květen 20 2022, 19:34    Předmět: Citovat

Ivan_01 napsal(a):
to pierko je prasknuté presne na konci úchytu pri hriadeľke, bojím sa ho vybrať u bubna, lebo ak sa mi to rozmotá, bude ho plný dom Smile Skúsim to stiahnuť eskapáskou vo zvinutom stave a vyžíhať a vytvarovať nové očko.
Nebude, u denního strojku ho bejvá zhruba 60-70cm a u týdenního asi půldruhýho metru - ale silnějšího a hlavně širšího, takže má větší nátahovou sílu a díky většímu zpřevodování na sekundový kolo v sobě udrží energii na celou dobu chodu ... Rozmotá se na průměr asi 20-25cm, origo hodináři na jeho zpětnou montáž měli plechovej stahovací bubínek á-la "eskapáska" - péro strčili dovnitř, zvenku stahovali bubínkem venkovní obvod a druhou rukou dovnitř nastrkovali nátahovej hřídelík s tím záchytovým zoubkem. Když se záchyt chytil, dotáhli péro "na doraz" a podobně jako píst s pístníma kroužkama sevřenýma přípravkem sešoupli péro do hnacího ozubenýho "bubínku" ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1409
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: pá květen 20 2022, 19:56    Předmět: Citovat

Dlouhá léta jsem udržoval v chodu babiččiny kyvadlové hodiny z roku 1919. Všechno se dalo opravit, nastavit. Skončilo to na totálním opotřebení záchytného zoubku na vnitřním plášti bubínku. Ten nedokážu bez poškození bubínku vyměnit. Pobavil mě hodinář v opravně historických hodin, když jsem mu přinesl bubínek s popisem vady. Řekl, že zásadně opravuje, resp. restauruje jen celé hodiny. Základní cena za opravu takového typu hodin byla 2700 Kč. To bylo asi před třemi roky. Koupil jsem elektrický strojek s kyvadlem, řízený rádiovým signálem, a vestavěl na pomocnou konstrukci za originální ciferník. V dodávce strojku byly na výběr několikery ručičky, jedny byly naprosto tvarově stejné, jako původní, kyvadlo stejně dlouhé, jen o 20 mm menší průměr.. Zatím naprostá spokojenost.
Takže se vždy dá najít i třeba netradiční řešení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá květen 20 2022, 20:12    Předmět: Citovat

Jenomže pokud ti jde o udržení autenticity, je ti elektrickej strojek k hovnu. Má význam tam, kde ti jde o zachování vzhledu a funkce bez ohledu na originálnost vnitřní stavby. Kupovanej X-talem řízenej strojek jsem využil před asi půl rokem i já, když se nám doma "položily" kuchyňský hodiny, za který se nedal jednoduše sehnat aspoň podobně designovej nástupce. Stál mě dvě kila u místní hodinářky a půl hodiny připilovávání pacek na upevnění - ale to byly kuchyňský hodiny za pár stovek, na který jsme zvyklí a za který se nám žádná dostupná náhrada nelíbila.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: pá květen 20 2022, 21:17    Předmět: Citovat

Hlavně se před tím podívej, jestli máš na tom pérovníku zdravé zuby, Už jsem jich pár opravoval, po tom, co praskla pružina, bývají ohnutý nebo rovnou ulomený.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tiktak1953



Založen: Oct 11, 2010
Příspěvky: 3453
Bydliště: SK

PříspěvekZaslal: pá květen 20 2022, 22:27    Předmět: Citovat

Preco mi nenapises na mail?Ja nekukam ako vy vsetko!Daj obr aky je to stroj a ten perovnik s perom.Vyberes ho von takto:Perovnik silno chytis v sede na stolicky v handre do lavej ruky, a opries o lavu nohu,zobers ploche alebo polgulate klieste a vytiahnes pomali koniec pera vonka aspon kusok .Este nevileti ti! Potom znovu koniec chytis ale pevne do kliesti a pomali budes dalej vybetat pravov rukov a lavov rukov budes to pero co je v perovniku handrov pridrziavat aby nevyletelo rychlo vonka.Hodinari to pero kusok vytiahnu kliestama a dalej to pero vytahuju pravov rukov a otacaju ho a prekladaju si ruku.Len neviem ci ho das spat aby ta nezabilo ak je silne.daj obr.perovnika aj stroja.
Posli mi to lebo dieru nakoci po vyzihani neurobis presnu,dobru , dobre a bude ti pero sa odhakovavat.Horsie je pero zlozit ako vybrat.pocitaj s tym ze uz pero nema silu,je zdeformovane a preto nebude vladat dobre tocit sukolie.
----------------------
Ak tu dieru neurobis ako keby ju vysekol lis,dookola neurovnas tu dieru tak aby neostli v pere neake trhliny tak sa ten kusok odtrhne.Inac ako to robime mi takto na nitovacke neskusaj,nepojde to ,znicis dieru.zdeformujes ten koniec.Bude umenie ten koniec aj popustit,vyzihat neako!!Od unaveneho pera uz nic neocakavaj,ked das obr.po vybrati ako pero vypada,sa roztiahlo budeme mudrejsi.Budem rad ked si to urobis sam,len ta velmi potrapi tato robota.



008.jpg
 Komentář:
 Velikost:  279.65 kB
 Zobrazeno:  171 krát

008.jpg




Naposledy upravil tiktak1953 dne so květen 21 2022, 8:23, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ivan_01



Založen: Sep 15, 2018
Příspěvky: 951
Bydliště: BB SK

PříspěvekZaslal: so květen 21 2022, 5:28    Předmět: Citovat

ja podľa tých hodín nechcem vypravovať vlaky, nemusia ísť na sekundu presne. Bude to na chalupe, prídem, natiahnem hodiny, nalejem si niečo, zapálim fajku, v ušiaku otvorím knihu a započúvam sa do ukľudňujúceho tikotu historických hodín a budem mať od všetkých pokoj. Aspoň takú mám predstavu Smile Pozabávam sa s tým, fotky dodám, keď sa k nim dostanem. Zatiaľ ďakujem za rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so květen 21 2022, 19:01    Předmět: Citovat

Hlavní péro není o přesnosti, teda pokud už není opravdu vytahaný jak starý kšandy - hlavní péro je o dýlce chodu hodin na jedno plný natažení. Přesnost chodu reguluje buď kyvadlo, nebo nepokoj = "setrvačka". Když o kousek zkrátíš hlavní péro, na přesnosti chodu se to neprojeví - ale poznáš to na tom, jestli budou hodiny schopný jít na jedno natažení celej tejden jako před opravou, nebo už ne ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tiktak1953



Založen: Oct 11, 2010
Příspěvky: 3453
Bydliště: SK

PříspěvekZaslal: so květen 21 2022, 21:30    Předmět: Citovat

Karel dam ti jednu otazu.Ako pojde tento strojcek zo starym perom co tam je za predpokladu, ze neni odtrhnuty ten vnutorny koniec pera,tzn.ze to pero je stare unavene,a ze tam dame uplne nove original pero?
Dobre si premysli ako odpovies,myslim ze sa budes v odpovedi mylit dost.S akym perom pojdu rychlejsie ,zo starym ci novym .Samoze zo strojcekom sa nebude nic nastavovat.len sa porovna,ze s ktorym perom pojdu napr.pomalsie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so květen 21 2022, 22:08    Předmět: Citovat

Jenomže tak otázka nezní. Otázka Ivana_01 zní, jestli když to starý péro opraví, tak jestli se mu ty hodiny nebudou zpožďovat nebo přispíchat. A to nebudou, protože síla produkovaná tím starým pérem se jeho opravou změní minimálně a převáží vliv kmitavýho krokovýho mechanismu - a je jedno, jestli je s kyvadlem nebo s nepokojem. Ano, totální výměna (prasklýho) starýho a časem unavenýho péra za úplně nový TVRDÝ péro se musí kompenzovat i nastavením chodu krokovýho mechanismu, o takový výměně se tady ale nebavíme - tu Ivan_01 zamítnul už zkraje. On chce zachovat autentičnost stroje ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne květen 22 2022, 7:03    Předmět: Citovat

Pokud pružina doteď fungovala, bude i po opravě. Nejkritičtější místa té "půlměsícové" díry jsou ty dva ostré rohy. Předpokládám, že by neměly být úplně ostré, ale trošku zaoblené. Rovná ploška by měla být opravdu rovná a přesně kolmo k délce péra. Při skládání bych zub co do ní zapadá něčím trošku máznul, ať se to nestýká na sucho.
Co se týče rychlosti hodin, myslím si, že po natažení, kdy péro vyvíjí největší tah, jdou hodiny nejpomaleji, pak postupně s tím jak se pružina rozvíjí mírně zrychlují a ke konci, kdy už nepokoj nebo kyvadlo sotva leze zase opět zpomalují. Ale klidně se nechám poučit Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Spiral



Založen: Jun 07, 2013
Příspěvky: 367

PříspěvekZaslal: ne květen 22 2022, 15:34    Předmět: Citovat

Zkusil bych požádat o radu třeba zde - viz odkaz ...
https://forum.chronomag.cz/forum/4-opravy-servis-a-pomoc-s-hodinkami/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund